Προς το περιεχόμενο

Το Netflix φέρνει στους συνδρομητές του υψηλότερης ποιότητας ήχο που προσαρμόζεται στην ταχύτητα της σύνδεσης τους στο Internet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Netflix προχώρησε στην αναβάθμιση της τεχνολογίας audio streaming του, αυξάνοντας το μέγιστο bitrate του ήχου και επιτρέποντας την προσαρμογή του στην ταχύτητα της σύνδεση σας στο Internet.

Ο υψηλής ποιότητας ήχος της υπηρεσίας streaming αποκτάει μέγιστο bitrate στα 640kbps σε συσκευές ήχου που υποστηρίζουν surround sound 5.1-καναλιών και στα 768kbps στην περίπτωση που υποστηρίζουν Dolby Atmos (σε αυτή την περίπτωση είναι απαραίτητο να είστε «premium» συνδρομητής). Ο ήχος όμως μπορεί να προσαρμόζεται στην ταχύτητα της σύνδεσης που έχετε στο Internet και μπορεί να «πέσει» μέχρι και στα 192kbps για να αποφευχθεί το video buffering. Η γνωστή υπηρεσία streaming έχει χρησιμοποιήσει αυτή την προσαρμοστική προσέγγιση και παλαιότερα στα video feeds της.

Μέχρι σήμερα, το bitrate του ήχου ενός επεισοδίου για παράδειγμα μία τηλεοπτικής σειράς καθοριζόταν στην αρχή του stream, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μερικές φορές να παρακολουθείτε με χαμηλότερης ποιότητας ήχο, ακόμα και αν η σύνδεση σας ήταν ικανή για υψηλότερο bitrate ή να χρειάζεται να υπομένετε το buffering επειδή όταν ξεκίνησε η μετάδοση του επεισοδίου μίας τηλεοπτικής σειράς που παρακολουθείτε ο ήχος είχε «κολλήσει» σε υψηλότερο bitrate από την αρχή.

Παρόλα αυτά, ακόμα και με το μέγιστο bitrate των 640kbps για ήχο surround sound 5.1, το Netflix συνεχίζει να συμπιέζει τον ήχο αρκετά σε σχέση για παράδειγμα με το ρυθμό δειγματοληψίας 48ΚHz και στα 24bit ανά δείγμα. Όμως το Netflix υποστηρίζει πως προτίμησε αυτό το bitrate επειδή πιστεύει ότι δύσκολα ξεχωρίζει από το «lossless master track» (πολλοί μουσικόφιλοι θα διαφωνήσουν πάντως) και επομένως δεν θα είχατε κάποιο όφελος από το υψηλότερο bitrate. Η γνωστή υπηρεσία video streaming επίσης λέει, ότι με την πάροδο του χρόνου, αναμένεται τα παραπάνω bitrates να αλλάξουν αναλόγως με το πόσο αποτελεσματικοί γίνονται οι encoders του.

The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλάδα σύμφωνα με την ταχύτητα η ποιότητα του ήχου θα είναι εφάμιλλη της ποιότητας κλήσεων...😝

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παράλειψη του άρθρου: προφανώς και θα ισχύει στην ultra HD συνδρομή, σωστά; Αδιάφορη είδηση για το 95% (ή μάλλον το 99%) εν Ελλάδι συνδρομητών που δεν μπορούν να ξεπεράσουν τον κατά μέσο όρο φραγμό των 8 Mbits ταχύτητα.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 3
  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Η παράλειψη του άρθρου: προφανώς και θα ισχύει στην ultra HD συνδρομή, σωστά; Αδιάφορη είδηση για το 95% εν Ελλάδι συνδρομητών που δεν μπορούν να ξεπεράσουν τον κατά μέσο όρο φραγμό των 8 Mbits ταχύτητα.

Μη ξύνεις πληγές φίλε μου... Για καιρό ήμουν εκεί στα 8 και πλήρωνα 24, ενώ την ίδια στιγμή η περιοχή υποστήριζε 100mbps όπου είμαι πλέον κάτοχος (ναι πιάνει 100). Είναι λες και το κάνουν επίτηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ntinos19 είπε

Μη ξύνεις πληγές φίλε μου... Για καιρό ήμουν εκεί στα 8 και πλήρωνα 24, ενώ την ίδια στιγμή η περιοχή υποστήριζε 100mbps όπου είμαι πλέον κάτοχος (ναι πιάνει 100). Είναι λες και το κάνουν επίτηδες...

Λες και το κάνουν επίτηδες....εσύ δηλαδή φίλτατε ακόμη αναρωτιέσαι αν το κάνουν επίτηδες....εγώ πια είμαι πεπεισμένος. Από 24άρα ote σε 24άρα forthnet, με τον ote κάπου στα 11 κλείδωνα...βρε μα μου τηλέφωνα στην τεχνική υπηρεσία τους κλπ...τίποτα...με την forthnet κλειδώνω στα 18-19...στην ίδια γραμμή, στο ίδιο σπίτι, στα ίδια καλώδια...οι τύποι θα αρμέγουν όσο τους αφήνουμε! Μην με πιάσουν τα διαόλια μου πάλι με δαύτους!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Σύμφωνα με το speedtest.net ο μέσος όρος στην Ελλάδα είναι 22.99 για τον Μάρτιο του 2019.

Καλό το παραμύθι αλλά θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. 

Το σπίντεστ βασίζεται στην εθελοντική συμμετοχή χρηστών, αυτοί οι χρήστες που κάθε τόσο μας κοτσάρουν ότι έχουν 150 ταχύτητες κατεβασιάς... από τα κινητά τους με τα 2 γίγα το μήνα. Λίγη σοβαρότητα επιτέλους κύριε Σέρλοκ Χολμς.

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε... Αν εχεις τουμπανο συνδεση αλλα βλεπεις νετφλιξ απο το τάμπλετ, του οποιου ο ηχος ειναι για τα μπαζα, ισως και να ειναι αυτο που ελειπε απο τη ζωη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όμως το Netflix υποστηρίζει πως προτίμησε αυτό το bitrate επειδή πιστεύει ότι δύσκολα ξεχωρίζει από το «lossless master track» (πολλοί μουσικόφιλοι θα διαφωνήσουν πάντως) και επομένως δεν θα είχατε κάποιο όφελος από το υψηλότερο bitrate.

Να κλάψεις ή να γελάσεις τώρα με αυτό?

ΟΚ είναι θετικό και τους ευχαριστούμε που το προσθέτουν και σαφώς βελτιώνουν την όλη εμπειρία αλλά μην μας πουλάτε και παπά ειδικά εάν έχετε σκοπό να δημιουργήσετε μια ακόμα πιο ακριβή συνδρομή. Αν έχεις τον εξοπλισμό, 100% κάνει την διαφορά αλλά επειδή προφανώς η πλειοψηφία των συνδρομητών ακούει μέσα από ηχεία tv ή ηχόμπαρες ή κινητά και tablets όντως δεν κάνει καμία διαφορά.

Μπράβο τους που το πρόσθεσαν πάντως αλλά προσωπικά δεν πληρώνω περισσότερα χρήματα για κάτι τέτοιο.

Πάνω από 5000 kb/s είναι ο ήχος των ταινιών με dolby atmos, 768 kb/s του Netflix, ε find the difference..καμία διαφορά όντως 🙄

Θα με πεις steaming είναι ρε φίλε, τι άλλο θες? Τίποτα, πολύ ωραίο, ο παπάς με πείραξε.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.speedtest.net/global-index/greece   Αν βλέπεις με mobile ογκοχρεωση κάτι δε πάει καλά :P Dolby Atmos 7.1 δεν έχω ιδέα αν γίνεται καν 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, ntinos19 είπε

Μη ξύνεις πληγές φίλε μου... Για καιρό ήμουν εκεί στα 8 και πλήρωνα 24, ενώ την ίδια στιγμή η περιοχή υποστήριζε 100mbps όπου είμαι πλέον κάτοχος (ναι πιάνει 100). Είναι λες και το κάνουν επίτηδες...

Δεν κάνουν τίποτα επίτηδες προφανώς και πιάνεις 100 αφού από τον ΟΤΕ μέχρι την νέα καμπίνα που μπήκε (που λογικά μένεις πολύ κοντά σε αυτήν) υπάρχει οπτική ίνα που δεν έχει απώλειες στην ταχύτητα.. Φαίνεται ήσουν μακριά από το κέντρο ΟΤΕ όταν ήσουν σε adsl(χαλκός ήταν μόνο) γι αυτό έπιανες 8...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...