Προς το περιεχόμενο

Το Netflix φέρνει στους συνδρομητές του υψηλότερης ποιότητας ήχο που προσαρμόζεται στην ταχύτητα της σύνδεσης τους στο Internet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5.1... γελανε ακομα και οι πετρες .... στην εποχη του χαλκου ακομα βρισκονται , ενω εχουν φτασει συστηματα 10.2 - 11.2  ....

Τουλαχιστον ενα 7.1 θα ηταν το ποιο τιμιο .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mhtsar είπε

5.1... γελανε ακομα και οι πετρες .... στην εποχη του χαλκου ακομα βρισκονται , ενω εχουν φτασει συστηματα 10.2 - 11.2  ....

Τουλαχιστον ενα 7.1 θα ηταν το ποιο τιμιο .

Τι εννοεις 10.2 - 11.2... Πιο φορμα ηχου??? Μηπως εννοεις ATMOS 7.1.4 ή 7.2.4??? Γτ νομιζω πως πιο πανω καναλια απ αυτο, ασχετα ποσα καναλια βγαζεις εσυ με τους ενισχυτες σου ή τους προενισχυτες σου, δεν παιζει να βρεις σε ταινια ακομα και σε bluray ATMOS..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, mhtsar said:

5.1... γελανε ακομα και οι πετρες .... στην εποχη του χαλκου ακομα βρισκονται , ενω εχουν φτασει συστηματα 10.2 - 11.2  ....

Τουλαχιστον ενα 7.1 θα ηταν το ποιο τιμιο .

Ναι γελάει και ο κόσμος. Γιατί ως γνωστόν όλοι έχουν 7.1+. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mhtsar είπε

5.1... γελανε ακομα και οι πετρες .... στην εποχη του χαλκου ακομα βρισκονται , ενω εχουν φτασει συστηματα 10.2 - 11.2  ....

Τουλαχιστον ενα 7.1 θα ηταν το ποιο τιμιο .

Σε περίπτωση που σου διέφυγε, έχει και dolby atmos. Για όποιον λέει ότι είναι μόνο για premium το dolby atmos, απλά θα πω ότι είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεόραση μου Samsung Q6 που την έχω συνδέσει με 5.1 έπρεπε κάθε φόρα να αλλάζω τον ήχο σε απλή μετάδοση για να παίξουν τα ηχεία του Home Cinema. Εδώ και μια εβδομάδα ευτυχώς έχω πραγματικό surround στο home cinema.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, JOHNATELO είπε

Στην τηλεόραση μου Samsung Q6 που την έχω συνδέσει με 5.1 έπρεπε κάθε φόρα να αλλάζω τον ήχο σε απλή μετάδοση για να παίξουν τα ηχεία του Home Cinema. Εδώ και μια εβδομάδα ευτυχώς έχω πραγματικό surround στο home cinema.  

Περίεργο. Στην δικιά μου (OLED B755) παίζει κανονικά από το native netflix application από τότε που την πήρα (οκτ/17). Την έχω συνδέσει με οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mhtsar είπε

5.1... γελανε ακομα και οι πετρες .... στην εποχη του χαλκου ακομα βρισκονται , ενω εχουν φτασει συστηματα 10.2 - 11.2  ....

Τουλαχιστον ενα 7.1 θα ηταν το ποιο τιμιο .

Εγώ πιστεύω ένα 4.4.2 με ρόμβο θα ήταν καλύτερη επιλογή. Έστω ένα 3.5.2 με τα ακραία χαφ να παίζουν όλη τη πλευρά.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, topdim είπε

Ρε παλικάρια φτάνει με την καραμέλα με τις τραγικές ταχύτητες.
Έλεος δηλαδή που μένετε επιτέλους, σε σπηλιές?
Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, 50αρα ΟΤΕ, κατεβάζω με 5-5.2mb/s (torrent, easybytez) και Speedtest 46Mbps (ναι ΟΚ, θα έπρεπε να ειναι πιο κοντά στο 50, αλλά τι να κάνουμε)
Και με κινητό Samsung S9+, εχω παντού 4G+ και Speedtest χαλαρά, εχω πιάσει μίνιμουμ 107 έως 218, ανατολίτικη Θεσσαλονίκη και κέντρο, αλλά γενικά κανένα θέμα πουθενά.
Οπότε κόψτε λίγο το παραμύθι.
Τώρα στο θέμα μας, για αυτό κατεβάζω Blu-ray Rips και δεν εχω βάλει Netflix 

Σχεδόν όλη η δυτική Θεσσαλονίκη παίζει από 5-10 άντε και αραιά και που 15.Τώρα ξεκίνησε η ΔΕΗ να δίνει ρεύμα στις καμπίνες της wind ενώ υποτίθεται ότι έπρεπε να είναι έτοιμες το πρώτο τετράμηνο του 19 που σημαίνει ότι έχουν πολύ δρόμο ακόμη.Λίγοι είμαστε οι τυχεροί που έχουμε ΙΝΑΛΑΝ και σε πληροφορώ πως έχω κρατήσει και τη γραμμή της wind που από 12 που κλείδωνε σταδιακά έπεφτε λόγο crosstalk και έφτασε στα 6.Το μεγαλύτερο ποσοστό στη Θεσσαλονίκη παίζει χαμηλά οπότε η καραμέλα καλά κρατεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mhtsar είπε

5.1... γελανε ακομα και οι πετρες .... στην εποχη του χαλκου ακομα βρισκονται , ενω εχουν φτασει συστηματα 10.2 - 11.2  ....

Τουλαχιστον ενα 7.1 θα ηταν το ποιο τιμιο .

Τι άλλο να περιμένει κανείς για απάντηση από Έλληνα hi-fi θύμα; 

Πες μας και για τα καλώδια σου και το πόσο καλό ήχο έχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ενώ στο FAQ του Netflix αναφέρεται ότι για να δει κάποιος UHD περιεχόμενο πρέπει να έχει 25άρα σύνδεση, εγώ που κλειδώνω στα 11-13 (κέντρο Αθήνας παρακαλώ- για όσους πετάνε 50άρες και 100άρες για πλάκα), μια χαρά βλέπω 4K. Μέχρι τώρα δεν έμπαινα στον κόπο να το δοκιμάσω αφού έτσι έγραφε στο site αλλά κούμπωσα ethernet στην τιβί και παίζει σταθερά σε 4Κ χωρίς να χάνει σε ποιότητα κατά τη διάρκεια των (λίγων προς το παρόν) ταινιών/σειρών.

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, -WISE- said:

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ενώ στο FAQ του Netflix αναφέρεται ότι για να δει κάποιος UHD περιεχόμενο πρέπει να έχει 25άρα σύνδεση, εγώ που κλειδώνω στα 11-13 (κέντρο Αθήνας παρακαλώ- για όσους πετάνε 50άρες και 100άρες για πλάκα), μια χαρά βλέπω 4K. Μέχρι τώρα δεν έμπαινα στον κόπο να το δοκιμάσω αφού έτσι έγραφε στο site αλλά κούμπωσα ethernet στην τιβί και παίζει σταθερά σε 4Κ χωρίς να χάνει σε ποιότητα κατά τη διάρκεια των (λίγων προς το παρόν) ταινιών/σειρών.

Ακομα και στο 4Κ παίζουν διάφορα bitrate... Το Netflix γενικά έχει χαμηλά bitrates ειδικά συγκρινόμενα με bd remuxes. Παρόλα αυτά είναι εξαιρετική υλοποίηση θεωρώ σε γενικές γραμμες. Αυτό που συνεχίζεις να βλέπεις από όποια συσκευή κλπ απροβλημάτιστα, είναι..... υπερ-βοηθητικό ειδικά για άσχετους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, music_lover είπε

5.1 για streaming υπηρεσία είναι μια χαρά. Στο κείμενο δεν αναφέρεται η δυνατότητα 7.1 που είναι προϋπόθεση για atmos.

Στο κείμενο λέει, υποστηρίζει και Dolby atmos. Το 7.1 stream είναι διαφορετικό από το 5.1.2 stream που σημαίνει ύπαρξη 2 height καναλιών.

43 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ενώ στο FAQ του Netflix αναφέρεται ότι για να δει κάποιος UHD περιεχόμενο πρέπει να έχει 25άρα σύνδεση, εγώ που κλειδώνω στα 11-13 (κέντρο Αθήνας παρακαλώ- για όσους πετάνε 50άρες και 100άρες για πλάκα), μια χαρά βλέπω 4K. Μέχρι τώρα δεν έμπαινα στον κόπο να το δοκιμάσω αφού έτσι έγραφε στο site αλλά κούμπωσα ethernet στην τιβί και παίζει σταθερά σε 4Κ χωρίς να χάνει σε ποιότητα κατά τη διάρκεια των (λίγων προς το παρόν) ταινιών/σειρών.

Πατώντας το info στην tv βλέπω με τι bitrate έρχεται το 4k (έχω 100ρα γραμμή κλειδωμένη στα 100). Εγγυημένα δεν βλέπεις την full ποιότητα και ίσως θα ήταν καλύτερα να το γυρίσεις σε 1080 και να παίζει με καλύτερη ποιότητα γιατί μάλλον μένει περισσότερη λεπτομέρεια από τι σου μένει στο υπερσυμπιεσμενο 4κ. Μην μένεις μόνο στα λόγια μου βέβαια. Κάνε μια δοκιμή, ιδανικά με τρίποδο και καλή φωτογραφική, και τράβα φωτογραφία και τις 2 αναλύσεις και σύγκρινε.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...