Προς το περιεχόμενο

Το Netflix φέρνει στους συνδρομητές του υψηλότερης ποιότητας ήχο που προσαρμόζεται στην ταχύτητα της σύνδεσης τους στο Internet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Στο κείμενο λέει, υποστηρίζει και Dolby atmos. Το 7.1 stream είναι διαφορετικό από το 5.1.2 stream που σημαίνει ύπαρξη 2 height καναλιών.

Πατώντας το info στην tv βλέπω με τι bitrate έρχεται το 4k (έχω 100ρα γραμμή κλειδωμένη στα 100). Εγγυημένα δεν βλέπεις την full ποιότητα και ίσως θα ήταν καλύτερα να το γυρίσεις σε 1080 και να παίζει με καλύτερη ποιότητα γιατί μάλλον μένει περισσότερη λεπτομέρεια από τι σου μένει στο υπερσυμπιεσμενο 4κ. Μην μένεις μόνο στα λόγια μου βέβαια. Κάνε μια δοκιμή, ιδανικά με τρίποδο και καλή φωτογραφική, και τράβα φωτογραφία και τις 2 αναλύσεις και σύγκρινε.

Έχεις δίκιο, εννοούσα 5.1.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Fubar1916 είπε

Υπαρχει κανας τροπος να δουμε το bitrate που δινει στον ηχο; 

Εμένα μου δείχνει μόνο ανάλυση και bitrate για εικόνα. Για ήχο μόνο πόσα κανάλια είναι. Ίσως τώρα βγει και κάποιο update αφού θα μεταβάλλεται το bitrate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, topdim είπε

Ρε συ μεγάλε όρεξη έχεις μάλλον.
Είπα εγώ ότι έχει παντού 50αρες και 200αρες? Πάντως πληροφοριακά, έχει σχεδόν παντού, τουλάχιστον 30αρες (που καταργήθηκαν κιόλας), για Θεσσαλονίκη μιλάω
Αλλά σχόλια του στιλ, πληρώνω 24 άλλα εχω 8 κτλ ειναι λίγο άκυρα. Γιατί ή θα είσαι στην διαόλου την μάνα από το καφάο του ΟΤΕ και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, από το να περιμένεις να βάλουν κάποιο πιο κοντά σε εσένα, γιατί οι συνδέσεις ADSL και VDSL, έχουν και κάποια όρια απόστασης ή άπλα έχεις πρόβλημα με την καλωδίωση στο σπίτι σου ή απλά έχεις μόντεμ/ ρούτερ από την εποχή του Νώε, δεν υπάρχει κάτι άλλο, ψάξου!!

Η τίποτα από όλα αυτά που λες, γιατί εγώ με το ίδιο modem/router (asus δικό μου) στο ίδιο σπίτι (καινούργιο χτισμένο το 2014) με τα ίδια καλώδια με τους ίδιους υπολογιστές έχω πάνω από 40% αύξηση ταχύτητας (από 11 σε λίγο πάνω από 18) απλά αλλάζοντας από ote 24άρα σε forthnet 24άρα...οπότε όντως ας αφήσουμε τα παραμύθια...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, -WISE- είπε

Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά ενώ στο FAQ του Netflix αναφέρεται ότι για να δει κάποιος UHD περιεχόμενο πρέπει να έχει 25άρα σύνδεση, εγώ που κλειδώνω στα 11-13 (κέντρο Αθήνας παρακαλώ- για όσους πετάνε 50άρες και 100άρες για πλάκα), μια χαρά βλέπω 4K. Μέχρι τώρα δεν έμπαινα στον κόπο να το δοκιμάσω αφού έτσι έγραφε στο site αλλά κούμπωσα ethernet στην τιβί και παίζει σταθερά σε 4Κ χωρίς να χάνει σε ποιότητα κατά τη διάρκεια των (λίγων προς το παρόν) ταινιών/σειρών.

Από το βλέπω, 7,5 mbit/s και πάνω γυρίζει σε 4κ. Οπότε αν μπορείς στην τηλεόραση σου να το περιορισεις σε 1080p, ίσως είναι καλύτερα.

Εδώ μια τυχαία ταινία που παίζει σε 15,25, αρκετά πιο πάνω.

IMG_20190503_181253.thumb.jpg.05a3881c7198dded28302fa025fbc4fc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με 24αρα γραμουλα μια χαρα παίζω Dolby Atmos με το Netflix !!

Τώρα αν το αυτί μου ακούσω διαφορα στο bit του ήχου είναι άλλη υπόθεση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, axidousgr είπε

Εγώ πάντως με 24αρα γραμουλα μια χαρα παίζω Dolby Atmos με το Netflix !!

Τώρα αν το αυτί μου ακούσω διαφορα στο bit του ήχου είναι άλλη υπόθεση !

Τι εννοείς ότι ακούς διαφορά στο bit του ήχου;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Τι άλλο να περιμένει κανείς για απάντηση από Έλληνα hi-fi θύμα; 

Πες μας και για τα καλώδια σου και το πόσο καλό ήχο έχουν

Τωρα αυτη η επιθεση ειναι εξυπναδα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ, επειδή το λύσανε το θέμα με την ποιότητα εικόνας (που κάθε ταινία είναι ξέρω γω 1,5GB όταν βλέπεις 1080p (μπορεί να είναι και παραπάνω, αλλά είναι στα ίδια επίπεδα με το YTS (Yify) από άποψη ποιότητας συμπίεσης)) και τώρα προχωρήσανε στον ήχο... Ρε τους κακομοίρηδες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Σε περίπτωση που σου διέφυγε, έχει και dolby atmos. Για όποιον λέει ότι είναι μόνο για premium το dolby atmos, απλά θα πω ότι είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι...

Δεν το γνωριζα !!!! Σε Ευχαριστω !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν υπάρχει ελπίδα!!!
Παιδιά δουλεύω στον ΟΤΕ και σας σαμποτάρω τις συνδέσεις χαχαχαχα
Σε όλους 2G mobile και 8Mbit ADSL και σε εμένα 4G+ και 50αρες
Τα λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σχόλια στα θέματα του ινσόμνια κανονικά πρέπει να πληρώνεις συνδρομή για να μπορείς να τα διαβάσεις. Μιλάμε το άκρον άωτον!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Retromaniac said:

Από το βλέπω, 7,5 mbit/s και πάνω γυρίζει σε 4κ. Οπότε αν μπορείς στην τηλεόραση σου να το περιορισεις σε 1080p, ίσως είναι καλύτερα.

Δεν νομίζω ότι θα είναι καλύτερα, γιατί το 4K του Netflix παίζει σε H.265 (δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται σε όλες τις τηλεοράσεις). Οπότε ακόμα και 10 Mbps να είναι, μπορείς να πεις χοντρικά ότι συγκρίνεται με H.264 στα 20 Mbps, αφού το H.265 πετυχαίνει αρκετά καλύτερη συμπίεση χωρίς να χαλάει η εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2019 στις 9:20 ΠΜ, Retromaniac είπε

Τι εννοείς ότι ακούς διαφορά στο bit του ήχου;

Εννοώ ότι δεν θα καταλάβω αν παίζει σε υψηλη ποιότητα ήχου κάποια ταινία, το σπίτι μου δεν είναι τέτοιο ώστε να καταλάβω την ποιότητα του ήχου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...