Προς το περιεχόμενο

Διπλώματα οδήγησης


Mimo750

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κάθε επιφύλαξη απ την στιγμή που το όχημα είναι ασφαλισμένο το θύμα σε ενδεχόμενο ατύχημα θα την πάρει την αποζημίωση απ την ασφαλιστική απλά μετά η ασφαλιστική θα τα πάρει απ τον έξυπνο φίλο μας... οπότε μικρό το κακό (για τους γύρο του :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαι για να μαθαινουν μερικοι... οταν πριν λιγα χρονια επαθα τη νιλα και εχασα το διπλωμα για καποιο καιρο (επειδη παρανομησα), εβαλα το κεφαλι κατω , εκανα το σκατο παξιμαδι και για οσο καιρο δεν ειχα διπλωμα επαιρνα ΜΜΜ και ταξι για δουλεια και συναντησεις. Ναι ουτε με εμενα με βολευε, ναι επρεπε να ξυπναω πολυ νωριτερα για να παω δουλεια, ναι χαλασα ενα σωρο φραγκα που δεν περισσευαν, αλλα ουτε που σκεφτηκα να οδηγησω χωρις διπλωμα.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν ειμαι διατεθιμενος να πληρωνω το μισθο μου σε ταξι γιατι το κρατος τον παιζει.

Χρησιμοποιουσα ΜΜΜ 13 χρονια, τωρα πια ο κομπος εφτασε στο χτενι και αποφασισα να παρω ενα μηχανακι για να μπορω να μετακινουμαι ανετα, αφου το πηρα στο καπακι εδωσα οδηγηση, κοπηκα γιατι δε λαδωσα (προφανως) και απο τοτε απεργιες.

 

Μeanwhile, 2-3 γνωστοι μου πριν 1 μηνα εδωσαν για διπλωμα καπως..

Επεξ/σία από Mikeasdf
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mikeasdf είπε

κοπηκα γιατι δε λαδωσα (προφανως) και απο τοτε απεργιες.

κανεις δεν κοβεται μονο επειδη δεν λαδωσε. καποιο λαθος το εκανες (προφανως)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Με κάθε επιφύλαξη απ την στιγμή που το όχημα είναι ασφαλισμένο το θύμα σε ενδεχόμενο ατύχημα θα την πάρει την αποζημίωση απ την ασφαλιστική απλά μετά η ασφαλιστική θα τα πάρει απ τον έξυπνο φίλο μας... οπότε μικρό το κακό (για τους γύρο του :P)

 Η ασφάλεια καλύπτει οποιοδήποτε άτομο οδηγεί το όχημα, αρκεί να κατέχει νόμιμη άδεια οδήγησης (φαντάζομαι ισχύει σε όλες τις ασφαλιστικές).

Ξεφύγαμε απ' το θέμα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

κανεις δεν κοβεται μονο επειδη δεν λαδωσε. καποιο λαθος το εκανες (προφανως)

Ναι, το "λαθος" που ειπε ο εξεταστης πως εκανα ηταν οτι "ξεκινησα αποτομα" και οταν πηγα να του ζητησω να μου εξηγησει ειπε "αν δε σ'αρεσει καλεσε ανωτερη επιτροπη να σε εξετασει" και εφυγε. Επισης, εχω φιλο που τον εκοψε η τυπισσα γιατι απλα ηθελε να κοψει καποιον χωρις λογο για να τη διωξουν απο την επιτροπη. Ημουν μπροστα οταν το ειπε και ο φιλος μου αναγκαστηκε να ξαναδωσει (εννοειται οτι τα ειχε κανει ολα σωστα)

Anyway, ας μην επεκταθω αλλο για αυτα τα αποβρασματα, οπως λεει το παλικαρι απο πανω ξεφυγαμε.

Επεξ/σία από Mikeasdf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκάθαρα πρέπει τα διπλώματα να τα βγάζουν μόνες τους οι σχολές οδήγησης!

8 λεπτά πριν, Mikeasdf είπε

Ναι, το "λαθος" που ειπε ο εξεταστης πως εκανα ηταν οτι "ξεκινησα αποτομα" και οταν πηγα να του ζητησω να μου εξηγησει ειπε "αν δε σ'αρεσει καλεσε ανωτερη επιτροπη να σε εξετασει" και εφυγε. Επισης, εχω φιλο που τον εκοψε η τυπισσα γιατι απλα ηθελε να κοψει καποιον χωρις λογο για να τη διωξουν απο την επιτροπη. Ημουν μπροστα οταν το ειπε και ο φιλος μου αναγκαστηκε να ξαναδωσει (εννοειται οτι τα ειχε κανει ολα σωστα)

Anyway, ας μην επεκταθω αλλο για αυτα τα αποβρασματα, οπως λεει το παλικαρι απο πανω ξεφυγαμε.

Εγώ είμαι υπέρ οποιουδήποτε τον ταλαιπωρεί το κράτος.

Το θέμα είναι να αντιδράσει και αυτός όμως!

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Mikeasdf είπε

Οπως προειπα, τα ΜΜΜ δε βολευουν και δεν προλαβαινω για κανενα λογο.

Δεν υπαρχουν δικαιολογιες του τυπου δεν βολευουν. Κυκλοφορεις ΧΩΡΙΣ διπλωμα. Εχεις σκεφτει οτι σε περιπτωση που χτυπησεις καποιον, εχεις καταστραφει οικονομικα για το υπολοιπο της ζωης σου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Δεν υπαρχουν δικαιολογιες του τυπου δεν βολευουν. Κυκλοφορεις ΧΩΡΙΣ διπλωμα. Εχεις σκεφτει οτι σε περιπτωση που χτυπησεις καποιον, εχεις καταστραφει οικονομικα για το υπολοιπο της ζωης σου ? 

Ναι φιλε μου, καθε μετρο που κανω το εχω παντα στο μυαλο μου να με τρωει πιστεψε με, γιαυτο και παω οσο μπορω σιγα και παντα προνοητικα.

Επεξ/σία από Mikeasdf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Με κάθε επιφύλαξη απ την στιγμή που το όχημα είναι ασφαλισμένο το θύμα σε ενδεχόμενο ατύχημα θα την πάρει την αποζημίωση απ την ασφαλιστική απλά μετά η ασφαλιστική θα τα πάρει απ τον έξυπνο φίλο μας... οπότε μικρό το κακό (για τους γύρο του :P)

Σαν νεος οδηγος αν δεν εχεις το υπασφαλιστρο νεου οδηγου, ας ειναι ασφαλισμενο το αμαξι/μηχανακι σε αλλον, αν ο νεος οδηγος εμπλακει σε ατυχημα θεωρειται ανασφαλιστος. Με οτι αυτο συνεπαγεται

5 λεπτά πριν, Mikeasdf είπε

Ναι φιλε μου, καθε μετρο που κανω το εχω παντα στο μυαλο μου να με τρωει πιστεψε με, γιαυτο και παω οσο μπορω σιγα και παντα προνοητικα.

Το οτι εσυ μπορει να προσεχεις, δεν σημαινει αυτοματα οτι θα σε προσεξει και ο αλλος ή οτι καποιος πεζος δεν θα πεταχτει στο δρομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, leon777 είπε

Δηλαδη εγω που ελεγα μεσα στο καλοκαιρι να ξεκινησω για αμαξι να μην το σκεφτομαι καν ε...

Εσύ τι πρόβλημα έχεις; 

Εδώμιλάμε για αυτούς που είναι ένα χρόνο πίσω, αυτοί δηλαδή που έχουν κάνει τα χαρτιά του στο 18, εσύ έτσι κι αλλιώς θα πας στο 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vngls7 είπε

Συμφωνώ ότι δεν έπρεπε να συμβαίνει αυτό το μπαχαλο, αλλά δεν είναι άσχετα προβλήματα. Σύμφωνα με τον παλιό νόμο ο εκπαιδευτής θα ήταν και ο ιδιοκτήτης ή κάποιος ορισμένος εκπαιδευτής στην μοτοσυκλέτα. Η ασφάλεια θα τον κάλυπτε κανονικά. Πλέον ο εκπαιδευτής που θα είναι παρόν στην εξέταση θα είναι άσχετος με αυτόν της σχολής και δεν υπάρχει καμία κάλυψη. Επίσης σταμάτησαν να καλύπτουν και τους υποψήφιους οδηγούς και πλέον θα κάνεις ασφάλεια μιας μέρας (ο υποψήφιος οδηγός) που θα καλύπτει μόνο τον ίδιο και ζημιές προς τρίτους. Επίσης για να κάνουν μεικτές ασφαλειες οι σχολές θα πρέπει τα οχήματα να είναι σχετικά καινούρια, που δεν είναι. Γενικά δεν είναι  καλογραμμένο το συγκεκριμένο νομοσχέδιο. 

Συμφωνώ απόλυτα.

σκέψου ξανά αν ειναι καλογραμμένο η οχι... αλλιώς λέγετε αυτό ευκαιρία για έσοδα στο κρατος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mikeasdf είπε

Το ξερω αλλα αναγκαστικα χρησιμοποιω, δεν προλαβαινω αλλιως με τιποτα. Το εχω ασφαλισμενο σε ονομα αλλου παντως, το λιγοτερο που μπορουσα να κανω.

 

3 ώρες πριν, jimmy213 είπε

 Η ασφάλεια καλύπτει οποιοδήποτε άτομο οδηγεί το όχημα, αρκεί να κατέχει νόμιμη άδεια οδήγησης (φαντάζομαι ισχύει σε όλες τις ασφαλιστικές).

Ξεφύγαμε απ' το θέμα όμως.

Αυτο ακριβως, η ασφαλεια δεν θα καλυψει τιποτα εκτος αν (σε περιπτωση ατυχηματος) δηλωθει οτι οδηγουσε καποιος αλλος που οντως εχει διπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...