Προς το περιεχόμενο

Διπλώματα οδήγησης


Mimo750

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Mimis86 είπε

 Έδωσα κι εγώ σήμερα όλα καλά και πάνω που ήμουν στη μεγάλη χαρά μετά από τόσο καιρό αναμονή μου λέει το δίπλωμα θα αργήσει λέει κανά μήνα και βάλε μπορεί και δίμηνο να εκδοθεί, 1-0. Κι αν πιάσει και Αύγουστο πάμε για Σεπτέμβρη. Ωραία λέω σαν να κάναμε μια τρύπα στο νερό. Να πάω στο υπουργείο με κανά καφέ να κεράσω και κανα τσιγάρο μπας και επιταγύνουμε τη διαδικασία? Μπορούν να μου βγάλουν βεβαίωση ότι έχω σπατσάρει με εξετάσεις κλπ να την έχω μαζί μου σε περίπτωση που μου ζητήσουν δίπλωμα στο δρόμο οπότε και να ασφαλιστεί κιόλας η μηχανή? Δίπλωμα αυτοκινήτου έχω από το 2004 αν αυτό βοηθάει σε κάτι?

Φίλε ακριβώς το ίδιο έχω πάθει κ γω... εχω περασει τις εξετασεις εδω και 2 βδομαδες και δε μπορω να ασφαλίσω τη μηχανή. 

Σε μενα είπαν κανα τρίμηνο λόγω Αυγούστου (Νοτιο Τομεα κ γω).

Αν βρεις κανα τρόπο να το επιταχύνεις στείλε μου ενα πμ σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Mimis86 είπε

 Έδωσα κι εγώ σήμερα όλα καλά και πάνω που ήμουν στη μεγάλη χαρά μετά από τόσο καιρό αναμονή μου λέει το δίπλωμα θα αργήσει λέει κανά μήνα και βάλε μπορεί και δίμηνο να εκδοθεί, 1-0. Κι αν πιάσει και Αύγουστο πάμε για Σεπτέμβρη. Ωραία λέω σαν να κάναμε μια τρύπα στο νερό. Να πάω στο υπουργείο με κανά καφέ να κεράσω και κανα τσιγάρο μπας και επιταγύνουμε τη διαδικασία? Μπορούν να μου βγάλουν βεβαίωση ότι έχω σπατσάρει με εξετάσεις κλπ να την έχω μαζί μου σε περίπτωση που μου ζητήσουν δίπλωμα στο δρόμο οπότε και να ασφαλιστεί κιόλας η μηχανή? Δίπλωμα αυτοκινήτου έχω από το 2004 αν αυτό βοηθάει σε κάτι?

Αν δεν εχει αλλαξει κατι τις αδεις οδηγησης τις βγαζει η υπηρεσια εκδοσης διαβατηριων .Δεν ξερω ...αν πινουν καφε και ...τι καφε πινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται διπλωμα για να ασφαλιστει η μηχανη, δεν ξερω γιατι ολοι το αναφερετε! Εκτος και αν οι ασφαλιστες σας δεν εχουν ιδεα.

Εγω ασφαλισα σε μεγαλη ελληνικη ασφαλιστικη, μηχανη 600cc χωρις να εχω διπλωμα. Απλα αν γινει κατι και εμπλακω σαν οδηγος δεν καλυπτει!

Αν ομως υπαρξει ατυχημα με οδηγο καποιον που εχει διπλωμα, η γινει ζημια ενω ειναι παρκαρισμενη σε καλυπτει αρκει να δωσεις το διπλωμα αλλου που εχει μηχανη. Οι ασφαλειες στα οχηματα ειναι για τα οχηματα και οχι για τα μεμονωμενα προσωπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bubs είπε

Δεν χρειαζεται διπλωμα για να ασφαλιστει η μηχανη

Ολο και κάτι μαθαίνουμε ας είναι και επικίνδυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Bubs είπε

Δεν χρειαζεται διπλωμα για να ασφαλιστει η μηχανη, δεν ξερω γιατι ολοι το αναφερετε! Εκτος και αν οι ασφαλιστες σας δεν εχουν ιδεα.

Εγω ασφαλισα σε μεγαλη ελληνικη ασφαλιστικη, μηχανη 600cc χωρις να εχω διπλωμα. Απλα αν γινει κατι και εμπλακω σαν οδηγος δεν καλυπτει!

Αν ομως υπαρξει ατυχημα με οδηγο καποιον που εχει διπλωμα, η γινει ζημια ενω ειναι παρκαρισμενη σε καλυπτει αρκει να δωσεις το διπλωμα αλλου που εχει μηχανη. Οι ασφαλειες στα οχηματα ειναι για τα οχηματα και οχι για τα μεμονωμενα προσωπα!

Αν ερθει η Τροχαια και δεν εχεις διπλωμα την πατησες !!!!Φυσικα δεν θα σε καλυψει η ασφαλεια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως και ειναι παρανομο, διαφωνω ωστοσο με το σχολιο οτι ειναι επικινδυνο με την εννοια της οδηγικης συμπεριφορας!

Παρολα αυτα δεν τους εννοιαξε και πολυ τους αχρηστους που μας κυβερνουν, τους τελευταιους 9-10 μηνες που δεν εκτελουνταν εξετασεις και ανθρωποι με επαγγελματικα διπλωματα δεν μπορουσαν να ανανεωσουν, η οποιος ηθελε να χρησιμοποιησει μηχανη για δουλεια (ντελιβερας, κουριερ κλπ) δεν μπορουσε να βγαλει διπλωμα και ζουσε με τον φοβο της τροχαιας, για ενα μεροκαματο!

4 hours ago, Γιάννης Platano said:

Αν ερθει η Τροχαια και δεν εχεις διπλωμα την πατησες !!!!Φυσικα δεν θα σε καλυψει η ασφαλεια .

Στην προταση μου, αν γινει ατυχημα με οδηγο που εχει διπλωμα, εννοουσα οτι να οδηγησει την μηχανη μου (που δεν εχω διπλωμα) ενας αλλος οδηγος με διπλωμα και να συμβει κατι.

Οτιδηποτε αλλο δεν καλυπτεσαι, και αν ερθει η τροχαια παιζει και αυτοφωρο!! :D

Επεξ/σία από Bubs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Bubs είπε

 

Στην προταση μου, αν γινει ατυχημα με οδηγο που εχει διπλωμα, εννοουσα οτι να οδηγησει την μηχανη μου (που δεν εχω διπλωμα) ενας αλλος οδηγος με διπλωμα και να συμβει κατι.

Οτιδηποτε αλλο δεν καλυπτεσαι, και αν ερθει η τροχαια παιζει και αυτοφωρο!! :D

Δεν καταλαβα ισως.Ναι σε αυτη την περιπτωση λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Παντως σε on line ασφαλιση αυτοκινητου που εκανα μετα μου ζητησαν και εστειλα με email αδεια κυκλοφοριας και αδεια οδηγησης.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως ρε παιδια δηλωνεις αλλον οδηγο...

Η αδερφη μου εχει 1 αυτοκινητο και 1 μηχανακι στο ονομα της αλλα δεν οδηγαει και  δεν εχει διπλωμα..

Τα εχει στο δικο της ονομα για φορολογικους λογους απο παλια.

Εχει δηλωσει οδηγο τον γαμπρο μου.

Τονιζω το οτι δεν οδηγει.

Εχουν πεσει μια φορα σε στραβωμένο μπατσο σε χωριο και της ζητησε διπλωμα ενω ηταν συνοδηγος.

Ριξανε πολυ γελιο... Με την μαγικη ατακα - Και ο Βαρδινογιάννης εχει δικο του αεροπλανο.. εχει διπλωμα πιλοτου ?

Τελικα τους εγραψε για κατι γελιο επειδη ηθελε να τους γραψει.. 

 

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συζητηθεί ένα δισεκατομμύριο φορές. Και δίπλωμα να μην έχεις μπορείς να ασφαλίσεις κανονικότατα όχημα στην Ελλάδα. Δεν ξέρω πως. Αλλά γίνεται. Σε άλλες χώρες πιθανόν να υπάρχει ένα μητρώο όσων έχουν διπλωμα κάι όταν πατάνε τα στοιχεία από τις ασφαλιστικές να μην τους περνάει. Εδώ όλα περνάνε. 

Και κάθε φορά που ρωτάτε υπάρχει το κλασσικό σχόλιο περί ηθικής και τι θα γίνει σε περίπτωση ελέγχου αστυνομίας. Δεν λέω ό,τι έχεις άδικο η λες κάτι λάθος είσαι σωστός σε όλα άλλα σε καμία περίπτωση δεν απαντάς στην ερώτηση. 

Η απάντηση είναι :

ναι γίνεται να βγάλεις ασφάλειά για όχημα αν δεν έχεις δίπλωμα σε καμία στραβή όμως την γ..... Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Έχει συζητηθεί ένα δισεκατομμύριο φορές. Και δίπλωμα να μην έχεις μπορείς να ασφαλίσεις κανονικότατα όχημα στην Ελλάδα. Δεν ξέρω πως. Αλλά γίνεται. Σε άλλες χώρες πιθανόν να υπάρχει ένα μητρώο όσων έχουν διπλωμα κάι όταν πατάνε τα στοιχεία από τις ασφαλιστικές να μην τους περνάει. Εδώ όλα περνάνε. 

Και κάθε φορά που ρωτάτε υπάρχει το κλασσικό σχόλιο περί ηθικής και τι θα γίνει σε περίπτωση ελέγχου αστυνομίας. Δεν λέω ό,τι έχεις άδικο η λες κάτι λάθος είσαι σωστός σε όλα άλλα σε καμία περίπτωση δεν απαντάς στην ερώτηση. 

Η απάντηση είναι :

ναι γίνεται να βγάλεις ασφάλειά για όχημα αν δεν έχεις δίπλωμα σε καμία στραβή όμως την γ..... Σ

Έχει εξηγηθεί το πως, η ασφάλιση οχήματος αφορά όχημα και όχι πρόσωπο, επίσης δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να απαγορεύει στις ασφαλιστικές να ασφαλίζουν οχήματα αν οι ιδιοκτήτες τους δεν έχουν δίπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

Έχει συζητηθεί ένα δισεκατομμύριο φορές. Και δίπλωμα να μην έχεις μπορείς να ασφαλίσεις κανονικότατα όχημα στην Ελλάδα. Δεν ξέρω πως. Αλλά γίνεται. Σε άλλες χώρες πιθανόν να υπάρχει ένα μητρώο όσων έχουν διπλωμα κάι όταν πατάνε τα στοιχεία από τις ασφαλιστικές να μην τους περνάει. Εδώ όλα περνάνε. 

Και κάθε φορά που ρωτάτε υπάρχει το κλασσικό σχόλιο περί ηθικής και τι θα γίνει σε περίπτωση ελέγχου αστυνομίας. Δεν λέω ό,τι έχεις άδικο η λες κάτι λάθος είσαι σωστός σε όλα άλλα σε καμία περίπτωση δεν απαντάς στην ερώτηση. 

Η απάντηση είναι :

ναι γίνεται να βγάλεις ασφάλειά για όχημα αν δεν έχεις δίπλωμα σε καμία στραβή όμως την γ..... Σ

Στην Ελλάδα ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου ή της μηχανής τα ασφαλίζει. Κάθε νόμιμος οδηγός με δίπλωμα μπορεί να τα οδηγήσει και θα καλυφθεί από την ασφάλεια (φυσικά οδηγεί με την συνένεση του ιδιοκτήτη). Επομένως το ότι είσαι ιδιοκτήτης σου γεννά υποχρέωση ασφάλειας και όχι υποχρέωση οδήγησης κιόλας. Σε άλλες χώρες, όπως η αγγλιά, ο οδηγός αγοράζει ασφάλεια και δηλώνει σε πιο αυτοκίνητο θα οδηγήσει. Απλά αναφέρει μόνο αν το αυτοκίνητο του ανήκει ή όχι. Έτσι λοιπόν το δικό μου αυτοκίνητο εδώ Αγγλία έχει δηλωθεί ότι θα το οδηγήσω εγώ μόνο. Δεν το οδηγεί κανένας αλλος, γιατί άμα σε πιάσουν σε σκίζουν. Επίσης στην ασφάλεια μου γράφει ότι μπορω να οδηγώ και άλλα οχήματα "μόνο" σε περίπτωση ανάγκης ... δλδ αυτοκίνητο αντικατάστασης, όντως ιατρική ανάγκη κτλ.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gthe είπε

Επομένως το ότι είσαι ιδιοκτήτης σου γεννά υποχρέωση ασφάλειας και όχι υποχρέωση οδήγησης κιόλας

εχω μια απορια,πως γινεται ομως εξαρχης να εισαι ιδιοκτητης του οχηματος ενω δεν εχεις διπλωμα??οταν αγορασεις αυτοκινητο η μηχανη δεν ζητανε διπλωμα???η και αυτο το προσπερνανε αφου πληρωνεις??

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, di maria kun είπε

εχω μια απορια,πως γινεται ομως εξαρχης να εισαι ιδιοκτητης του οχηματος ενω δεν εχεις διπλωμα??

Σου φαίνεται παράξενο για ποιο λόγο να το κάνει κάποιος προφανώς? Αλλά τυπικά, το αγοράζει όποιος έχει χρήματα, δεν σου ζητάει κανείς άδεια οδήγησης για να κάνεις την αγορά. Δίπλωμα θες για να το οδηγήσεις, μπορεί να βάλεις σοφέρ για παράδειγμα.
Μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα το αυτοκίνητο είναι τεκμήριο, άρα σίγουρα πολλοί το αγοράζουν σε όνομα συγγενή και το οδηγάει άλλος.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

εχω μια απορια,πως γινεται ομως εξαρχης να εισαι ιδιοκτητης του οχηματος ενω δεν εχεις διπλωμα??οταν αγορασεις αυτοκινητο η μηχανη δεν ζητανε διπλωμα???η και αυτο το προσπερνανε αφου πληρωνεις??

Χιλιοι τρόποι υπάρχουν, αγορά, κληρονομιά, παραχώρηση κλπ

Οχι δεν ζητά κανείς δίπλωμα στην αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα σήμερα με τη σχολή και μου είπαν ότι ίσως από βδομάδα αρχίσουμε. Ετοιμάζεται λέει ο χώρος που θα δίνουμε. Για Πάτρα αυτά.

Meanwhile

https://www.thebest.gr/article/542952-chiliades-patrinoi-se-anamoni-gia-diploma-odigisis

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...