Προς το περιεχόμενο

Τουλάχιστον $4,5 δισεκατομμύρια θα λάβει η Qualcomm από την Apple μετά τη συμφωνία τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο κοστίζει μία… «συγγνώμη»; Στην περίπτωση της Apple από ότι φαίνεται τουλάχιστον $4,5 δισεκατομμύρια.

Αυτό είναι άλλωστε και το ποσό που η Qualcomm αποκάλυψε ότι στο δεύτερο οικονομικό τρίμηνο της χρονιάς θα λάβει χάρη στον συμβιβαστικό διακανονισμό που κατέληξαν οι δύο εταιρείες, μετά από πολλές συζητήσεις και διαπραγματεύσεις που προηγήθηκαν για να βάλουν ένα τέλος στις δικαστικές τους διαμάχες σε παγκόσμιο επίπεδο (ΗΠΑ, Γερμανία, Κίνα κ.ά).

Οι δύο εταιρείες έφτασαν σε μία αναπάντεχη συμφωνία, αφότου η Apple κατέληξε στο συμπέρασμα, όπως αναφέρει το Bloomberg, ότι η Intel δεν θα είχε έτοιμο στην ώρα του το 5G modem που ετοίμαζε για την μεθεπόμενη γενιά του iPhone (2020). Έτσι, η Apple αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με ένα ποσό μεταξύ $4,5 δις και $4,7 δις για να καλύψει τις απαιτήσεις της Qualcomm. Στο παραπάνω ποσό μάλιστα δεν συμπεριλαμβάνονται χρήματα για δικαιώματα χρήσης τεχνολογιών και chips της Qualcomm σε νέες συσκευές της Apple μάλιστα.

Τα δισεκατομμύρια πάντως της Apple «εξαγόρασαν» μία εξαετή συμφωνία αμοιβαίας αδειοδότησης ευρεσιτεχνιών με την Qualcomm, με δυνατότητα επέκτασης της για δύο έτη, αν το επιθυμεί η εταιρεία. Πρόκειται για μία κρίσιμης σημασίας συμφωνία, αφού και μετά την απόσυρση της Intel από την αγορά 5G modem chips, η Qualcomm φαίνεται να αποτελεί τον μοναδικό προμηθευτή που μπορεί να βασιστεί η Apple, εκτός και αν αποφασίσει βεβαίως μελλοντικά να σχεδιάσει τα δικά της. «Είμαστε ιδιαίτερα ευχαριστημένοι που καταλήξαμε σε πολυετείς συμφωνίες και ανυπομονούμε να συνεχίσουμε να τους υποστηρίζουμε ως πελάτες μας» δήλωσε ο CEO της Qualcomm, Steve Mollenkopf.

Αν αναρωτιέστε πάντως τι είναι πραγματικά $4,5 δισεκατομμύρια για την Apple, θα σας λέγαμε... ψίχουλα. Σύμφωνα με το CNBC, η Apple έχει σχεδόν 50 φορές αυτό το ποσό –δηλαδή περίπου $225,4 δισεκατομμύρια- σε μετρητά (cash on hand) και δεν αναφερόμαστε σε άλλα περιουσιακά στοιχεία κ.λπ.

The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τους τα πήρε. Την έφτασε στο απροχώρητο με τις μηνύσεις και αντιμηνυσεις. Δεν άντεξε ενέδωσε η 🍎. Αλλιώς το 5g θα το έβαζε το 2023 στα κινητά της. Μπράβο στην Qualcomm με τα κόλπα της.

Spoiler

Τα ίδια κάνω και εγώ για να πάρω 80€ αύξηση τον μήνα από το αφεντικό μου!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Τους τα πήρε. Την έφτασε στο απροχώρητο με τις μηνύσεις και αντιμηνυσεις. Δεν άντεξε ενέδωσε η 🍎. Αλλιώς το 5g θα το έβαζε το 2023 στα κινητά της. Μπράβο στην Qualcomm με τα κόλπα της.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τα ίδια κάνω και εγώ για να πάρω 80€ αύξηση τον μήνα από το αφεντικό μου!

Μηπως το ποσο αυτό είναι ίδιο με τα όσα χρωστούσε η apple στην Qualcomm από royalities ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά η Qualcomm εμφανίζεται ως ο ένας και μοναδικός ηγέτης στα emdedded soc. Ελπιδοφόρα η προσπάθεια της Intel, αλλά δυσκολεύεται υπερβολικά να αφήσει πίσω το non-embedded χαρακτήρα της των τόσων χρόνων με τις CPU. Στο τομέα embedded τρέχουν με 1000 οι εξελίξεις, πολύ δύσκολα να μπει άλλος σε προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gthe είπε

Για άλλη μια φορά η Qualcomm εμφανίζεται ως ο ένας και μοναδικός ηγέτης στα emdedded soc. Ελπιδοφόρα η προσπάθεια της Intel, αλλά δυσκολεύεται υπερβολικά να αφήσει πίσω το non-embedded χαρακτήρα της των τόσων χρόνων με τις CPU. Στο τομέα embedded τρέχουν με 1000 οι εξελίξεις, πολύ δύσκολα να μπει άλλος σε προιόν.

Αν και τελείως διαφορετική περίπτωση έτσι πάει και για το YouTube. Μόνο του παίζει μπάλα πια. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίπαλος με έστω 1% μερίδιο.

Δεν έχουμε καν δίπολο σε κάποιες περιπτώσεις έχουμε τον έναν και μοναδικό σε υπηρεσίες- προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Τους τα πήρε. Την έφτασε στο απροχώρητο με τις μηνύσεις και αντιμηνυσεις. Δεν άντεξε ενέδωσε η 🍎. Αλλιώς το 5g θα το έβαζε το 2023 στα κινητά της. Μπράβο στην Qualcomm με τα κόλπα της.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τα ίδια κάνω και εγώ για να πάρω 80€ αύξηση τον μήνα από το αφεντικό μου!

Μάλλον θα είδε η Apple πόσο χάλια ήταν η υλοποίηση της Intel στο 5G 😱

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, just for today είπε

Ενα καλαθακι να γυρησει ρε παιδια για τις εταιριες.. Οτι εχει ο καθενας.. Ενα ευρο μησο.. Οτι εχεται ευχαρηστηση

ένα λεξικό ρε παιδιά, ένα συντακτικό. 'Οτι έχει ο καθένας να βοηθήσει.

ένα κολλύριο για μάτια βρε παιδιά

  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας βλέπω να κλαίμε μόλις ανακοινωθεί το καινούργιο iPhone μετά από αυτό .. ουτε με νεφρο δεν θα το παίρνουμε , από πνευμονι και πάνω !

📱 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...