Προς το περιεχόμενο

Ryzen + windows 7 γιατί δεν το είχα δει ότι ΔΕΝ!


panoskatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ το σύστημα μου την πάλευε ακόμα μου μπήκε το μικρόβιο της αναβάθμισης. 

Εχτές λοιπών αγόρασα ryzen + mobo + ram.  Το έστησα σε χρόνο ντε τε αλλά είχα μια διαίσθηση ότι κάτι δεν θα πάει καλά,  θα τρέξουν οι μνήμες στα 3200? σκεφτόμουν!  Μπαίνω bios και όλα κομπλέ με την ενεργοποίηση του xmp .Ωραία λέω τι μπορεί να συμβεί!! 

 

Και τρώω το άκυρο με windows 7 και Ryzen , γιατί τόσο καιρό δεν είχα διαβάσει ότι αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί?  Έ?  

Γιατί ρε ινσομνιακς δεν το γράφατε κάπου με κεφαλαία γράμματα? 

Εχτές επειδή ήμουν κομμάτια από την δουλειά την έπεσα για ύπνο. 

Σήμερα από το κινητό στην δουλειά διάβασα ότι θεωρητικά υπάρχει λύση, ευτυχώς το mobo έχει μια θύρα ps/2 .

Θέλω να ξέρω από άλλους χρήστες αν τα κατάφεραν αλλιώς θα βάλω το hardware στον πάτο μου! 

Θα παρακαλεσω να μην γίνει windows 7 vs windows 10 το θέμα. 

Θέλω feedback αν λειτουργεί το πράγμα τελικά. 

Ευχαριστώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πάω το θέμα στο vs , θα ήθελα να μάθω για ποιο λόγο επιμένεις στα 7αρια και δε βάζεις τα 10 να ησυχάσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν και μεγάλος φαν των 7, μόνο όταν δουλέψεις τα 10 θα καταλάβεις πόσο "σπασμένο" και ελλιπές λειτουργικό ήταν τα 7. επίσης είναι καιρός να σταματήσει αυτό με τα 7. καλό λειτουργικό για την εποχή του αλλά αυτή πέρασε. για hardware μέχρι και το 2014 ήταν καλά, τώρα πλέον όμως όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ετσι οπως το πατε... θα γινει 7 VS 10, δοκιμαζοντας και τα 2, θεωρω τα 7αρια, το πιο σταθερο και "βραχο" λειτουργικο, μεχρι σημερα.

 

 τα 10αρια ειναι πιο ωραια και πιο λειτουργικα και πιο σβελτα, αλλα με την λογικη των major Updates, εναντι νεων εκδοσεων, και με το Microsoft Universe που θελουν να στησουν αλα apple, εχει χασει την σταθεροτητα.  εξ' ου και τα προβληματα που εμφανιζονται καθε 6μηνο με τα UPDATES. 

 

τωρα αν οι RYZEN  δεν δεχονται  τα 7αρια, δεν ξερω.  εχω ακομα FX + 7αρια. και τα 10αρια που προσπαθησα 20 φορες να τα βαλω, παντα μα παντα δεν βγαζουν μηνα, μου χτυπανε.....!!!! 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη λέτε απλά "βάλε windows 10". Δεν είναι χαζός ο άνθρωπος. Ναι...τα 7 με τα 10 είναι η νύχτα με τη μέρα αλλά προφανώς για κάποιο λόγο θέλει να μείνει στα 7αρια (ίσως λόγω ορισμένων εφαρμογών?) 

Τέλος πάντων..Ontopic είσαι τυχερός που εχει ps2 θύρα η μητρική. Υπάρχει θέμα με τα usb όπως θα διάβασες και πρέπει να αξιοποιήσεις την ps2 θύρα. Μπορείς να βρεις παλιά πληκτρολόγια με ps2 αλλά έχει και αρκετούς αντάπτορες ps2 σε usb στην αγορά που λογικά θα δουλέψουν. Αν δεν καταφέρεις να περάσεις τα 7αρια έτσι δοκίμασε να τα περάσεις στον δίσκο από το παλιό pc και μετά μετέφερε τον δίσκο στο καινούργιο pc. Αυτή δεν είναι και η καλύτερη λύση που υπάρχει αλλά αν δε βγάλεις άκρη γιατί οχι.. 

Όπως και να χει ryzen και w7 όντως δεν πάνε μαζί. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το είχα ξεχάσει και ευτυχώς δε χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω 7αρια με ryzen. Όπως και να χει, ακόμα και αν καταφέρεις να βάλεις τα 7 πάλι θα έχεις θεματακια με drivers κτλπ. Οπότε στην τελική αν δεν είναι τόσο σημαντικός ο λόγος να βάλεις 7 αντί για 10 κάνε και μια δοκιμή με τα 10ρια να δεις πως είναι....στην αρχή ούτε εμένα μου άρεσαν, θεωρούσα τα 7αρια πιο σταθερά αλλά έχουν αλλάξει αρκετά απο τότε που βγήκαν και "δένουν" πολύ πιο σωστά με τα τωρινά συστήματα. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε ότι έχει ειπωθεί πάνω σε αυτό το θέμα. Έχει συζητηθεί παμπολλες φορές.

Στο θέμα μας τώρα , επειδή απ ότι διαβάζω το όλο σκηνικό δεν αφορά μόνο τους Ryzen αλλά και τους επεξεργαστές της Intel εδώ και μια τριετία.  

Αφού δεν έχει σεβαστεί η Microsoft την μεγάλη μερίδα χρηστών windows 7 όπου έχει δώσει ημερομηνία για τέλος στην υποστήριξη το 2020 αλλά εδώ και 3 χρόνια με το ζόρι θέλει το νέο hardware να είναι συμβατό μόνο με τα 10αρια ας το σεβαστούμε εδώ μέσα. 

Έχω το δικαίωμα της επιλογής λειτουργικού και σαν χρήστης από εποχές windows 98 με δικό μου υπολογιστή ,έ έχω δει πράγματα που δεν μου αρέσουν. 

Στο θέμα μας μάγκες,  θα πάω κουβά?  Να το πουλήσω ακόμα δεν το πήρα το σετ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ο λόγος που βλέπουμε όλοι τα Windows 7 ακόμα σαν ένα καλό και σταθερό λειτουργικό (που φυσικά και είναι αλλά με πολλές μεταβλητές βέβαια) είναι γιατί νωρίτερα κάναμε χρήση των Vista τα οποία ήταν απαράδεκτα. οπότε πηγαίνοντας από κάτι τόσο κακό σε κάτι καλύτερο φυσικά και θα πιστεύουμε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει. όλοι μας όμως ξεχνάμε ότι τα Windows 7 είναι τόσο καλά γιατί τα Vista ήταν κακά που απλά στην ουσία είναι μια σταθερή έκδοση των Vista (με αρκετές αλλαγές αλλά και πάλι η αρχιτεκτονική εκεί βασίστηκε κατά μεγάλο ποσοστό). 

4 minutes ago, panoskatos said:

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε ότι έχει ειπωθεί πάνω σε αυτό το θέμα. Έχει συζητηθεί παμπολλες φορές.

Στο θέμα μας τώρα , επειδή απ ότι διαβάζω το όλο σκηνικό δεν αφορά μόνο τους Ryzen αλλά και τους επεξεργαστές της Intel εδώ και μια τριετία.  

Αφού δεν έχει σεβαστεί η Microsoft την μεγάλη μερίδα χρηστών windows 7 όπου έχει δώσει ημερομηνία για τέλος στην υποστήριξη το 2020 αλλά εδώ και 3 χρόνια με το ζόρι θέλει το νέο hardware να είναι συμβατό μόνο με τα 10αρια ας το σεβαστούμε εδώ μέσα. 

Έχω το δικαίωμα της επιλογής λειτουργικού και σαν χρήστης από εποχές windows 98 με δικό μου υπολογιστή ,έ έχω δει πράγματα που δεν μου αρέσουν. 

Στο θέμα μας μάγκες,  θα πάω κουβά?  Να το πουλήσω ακόμα δεν το πήρα το σετ? 

και σε intel νέας γενιάς να πας θα έχεις πάλι αντίστοιχα προβλήματα. δεν είναι θέμα των ryzen αλλά θέμα νέων αρχιτεκτονικών που απλά δεν υπάρχει υποστήριξη στα 7. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, odystam είπε

Παιδιά μη λέτε απλά "βάλε windows 10". Δεν είναι χαζός ο άνθρωπος. Ναι...τα 7 με τα 10 είναι η νύχτα με τη μέρα αλλά προφανώς για κάποιο λόγο θέλει να μείνει στα 7αρια (ίσως λόγω ορισμένων εφαρμογών?) 

Τέλος πάντων..Ontopic είσαι τυχερός που εχει ps2 θύρα η μητρική. Υπάρχει θέμα με τα usb όπως θα διάβασες και πρέπει να αξιοποιήσεις την ps2 θύρα. Μπορείς να βρεις παλιά πληκτρολόγια με ps2 αλλά έχει και αρκετούς αντάπτορες ps2 σε usb στην αγορά που λογικά θα δουλέψουν. Αν δεν καταφέρεις να περάσεις τα 7αρια έτσι δοκίμασε να τα περάσεις στον δίσκο από το παλιό pc και μετά μετέφερε τον δίσκο στο καινούργιο pc. Αυτή δεν είναι και η καλύτερη λύση που υπάρχει αλλά αν δε βγάλεις άκρη γιατί οχι.. 

Όπως και να χει ryzen και w7 όντως δεν πάνε μαζί. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το είχα ξεχάσει και ευτυχώς δε χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω 7αρια με ryzen. Όπως και να χει, ακόμα και αν καταφέρεις να βάλεις τα 7 πάλι θα έχεις θεματακια με drivers κτλπ. Οπότε στην τελική αν δεν είναι τόσο σημαντικός ο λόγος να βάλεις 7 αντί για 10 κάνε και μια δοκιμή με τα 10ρια να δεις πως είναι....στην αρχή ούτε εμένα μου άρεσαν, θεωρούσα τα 7αρια πιο σταθερά αλλά έχουν αλλάξει αρκετά απο τότε που βγήκαν και "δένουν" πολύ πιο σωστά με τα τωρινά συστήματα. 

Είχα συντάξει ένα μέρος του μηνύματος μου πριν την απάντηση σου. 

Έχεις δίκιο σε ότι λες. Να προσθέσω ότι τα windows 10 τα έχω δοκιμάσει. Είχα αγοράσει μάλιστα και τον πιο ακριβό ssd αποκλειστικά για αυτά, αλλά και δεν μου γέμιζε το μάτι το λειτουργικό και κάποια κουλά πράγματα γινόντουσαν αλλά και hardware και software που δουλεύω υπολειτουργουσε. Μου έχει μείνει και ένας ssd στο κουτί να κάθεται, μετά έκαναν και βουτιά στις τιμές οι ssd και ούτε να τον πουλήσω δεν αξίζει. 

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν καταφέρω να περάσω τα windows με ps/2 αν μετέπειτα θα υπάρχουν προβλήματα ή είναι μόνο ώσπου να περαστούν οι drivers των USB. 

28 λεπτά πριν, zeibei είπε

ο λόγος που βλέπουμε όλοι τα Windows 7 ακόμα σαν ένα καλό και σταθερό λειτουργικό (που φυσικά και είναι αλλά με πολλές μεταβλητές βέβαια) είναι γιατί νωρίτερα κάναμε χρήση των Vista τα οποία ήταν απαράδεκτα. οπότε πηγαίνοντας από κάτι τόσο κακό σε κάτι καλύτερο φυσικά και θα πιστεύουμε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει. όλοι μας όμως ξεχνάμε ότι τα Windows 7 είναι τόσο καλά γιατί τα Vista ήταν κακά που απλά στην ουσία είναι μια σταθερή έκδοση των Vista (με αρκετές αλλαγές αλλά και πάλι η αρχιτεκτονική εκεί βασίστηκε κατά μεγάλο ποσοστό). 

και σε intel νέας γενιάς να πας θα έχεις πάλι αντίστοιχα προβλήματα. δεν είναι θέμα των ryzen αλλά θέμα νέων αρχιτεκτονικών που απλά δεν υπάρχει υποστήριξη στα 7. 

Ξεχνάς τα windows 8 και windows 8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κσλημέρα , 

εγώ έχω καταφέρει να εγκαταστήσω Windows 7 και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω . 

Καταρχήν δεν έιναι θέμα μόνο των Ryzen αλλά και των Intel με τα windows 7

Στο παρακάτω link θα δείς οτι για κάποιους επεξεργαστές και chipset δεν υπάρχουν drivers και δεν γίνεται να βάλεις Windows 7

https://forums.anandtech.com/threads/windows-7-64-bit-anyone-using-it-on-ryzen-1000-series-or-kaby-or-coffee-lake.2554726/?fbclid=IwAR1aW342sXHko5oQIL7X_l5DEBVAAoMU2_xXhCkNhV6FtWC43gt3cmD-kEQ

Αν τυχόν δεν έχει 2200g η 2400g επεξεργαστή τότε θα κάνεις το παρακάτω που έκανα και εγώ και με αρκετή δυσκολία αλλά τα κατάφερα.

 

Δεν ήταν το ίδιο video που ακολούθησα και εγώ άλλα η φιλοσοφία είναι ίδια

Κατέβασα το πρόγραμμα που έχει η Gigabyte και έφτιαξα ένα νέο usb Windows 7 με τους drivers που χρειάζονται. Έτσι κατάφερα να κάνω εγκατάσταση . Δοκίμασε το και όπου κολλήσεις πες μου.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Πάντως εγώ δυσκολεύτηκα περισσότερο σε Intel 8ης γενιάς παρά σε Ryzen.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 minutes ago, panoskatos said:

Είχα συντάξει ένα μέρος του μηνύματος μου πριν την απάντηση σου. 

Έχεις δίκιο σε ότι λες. Να προσθέσω ότι τα windows 10 τα έχω δοκιμάσει. Είχα αγοράσει μάλιστα και τον πιο ακριβό ssd αποκλειστικά για αυτά, αλλά και δεν μου γέμιζε το μάτι το λειτουργικό και κάποια κουλά πράγματα γινόντουσαν αλλά και hardware και software που δουλεύω υπολειτουργουσε. Μου έχει μείνει και ένας ssd στο κουτί να κάθεται, μετά έκαναν και βουτιά στις τιμές οι ssd και ούτε να τον πουλήσω δεν αξίζει. 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν καταφέρω να περάσω τα windows με ps/2 αν μετέπειτα θα υπάρχουν προβλήματα ή είναι μόνο ώσπου να περαστούν οι drivers των USB. 

Ξεχνάς τα windows 8 και windows 8.1

αυτά πέρασαν και δεν ακούμπησαν. δεν μετράω καν ότι υπήρξαν ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zeibei είπε

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν καταφέρω να περάσω τα windows με ps/2 αν μετέπειτα θα υπάρχουν προβλήματα ή είναι μόνο ώσπου να περαστούν οι drivers των USB.

Με intel είχα θέματα με τα usb και μετά την εγκατάσταση. Με ryzen λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από που να το πιάσει κανείς.....έγραψες "Αφού δεν έχει σεβαστεί η Microsoft την μεγάλη μερίδα χρηστών windows 7 όπου έχει δώσει ημερομηνία για τέλος στην υποστήριξη το 2020 αλλά εδώ και 3 χρόνια με το ζόρι θέλει το νέο hardware να είναι συμβατό μόνο με τα 10αρια ας το σεβαστούμε εδώ μέσα. "

Τι ακριβώς να σου κάνει η microsoft δηλαδή??? την μόνη υποχρέωση που είχε ήταν (εφ' όσον τα αγόρασες γνήσια) να δούλευαν απροβλημάτιστα με το setup σου το τότε και μόνο αυτό, κανείς δεν σε εμποδίζει να κρατήσεις το pc σου και 20 χρόνια.....αλλά αν θες να αναβαθμίζεις αλλάζεις hardware ΘΑ αλλάζεις και λειτουργικό, η microsoft δεν έχει καμία υποχρέωση να σου εξασφαλίσει οδηγούς για μεταγενέστερο hardware σε πιο παλιό λειτουργικό, αλλιώς φτιάξε εσύ δικό σου λειτουργικό....

Εδώ γράφεις ". Να προσθέσω ότι τα windows 10 τα έχω δοκιμάσει. Είχα αγοράσει μάλιστα και τον πιο ακριβό ssd αποκλειστικά για αυτά, αλλά και δεν μου γέμιζε το μάτι το λειτουργικό και κάποια κουλά πράγματα γινόντουσαν αλλά και hardware και software που δουλεύω υπολειτουργουσε. Μου έχει μείνει και ένας ssd στο κουτί να κάθεται, μετά έκαναν και βουτιά στις τιμές οι ssd και ούτε να τον πουλήσω δεν αξίζει. "

Το δεν μου γεμίζει το μάτι δεν είναι επιχείρημα, αλλά κατινιά του στυλ "Κοίτα ένα μωρό με ένα μλκ" που φυσικά αυτός μπορεί να είναι ο πιο cool τύπος που υπάρχει οπότε αναλόγου επιπέδου συμπεράσματα δεν είναι αποδεκτά σε τεχνολογικό φόρουμ μιας και δεν είναι καν επιχειρήματα....

Το όποιο πρόγραμμα που σου δούλευε σε win 7 και δεν σου λειτουργεί από ότι κατάλαβα σε 10 δεν είναι δουλειά της Microsoft να στο επιδιορθώσει αλλά του προγραμματιστή ή της εταιρίας που το έφτιαξε και ΑΝ και αυτοί σου παρέχουν υποστήριξη μόνο για win 7 και όχι για 10 τότε ούτε αυτοί ευθύνονται σε κάτι αλλά εσύ σαν καταναλωτής πληρώνεις κάποιο άλλο λογισμικό συμβατό με 10, αν θες φυσικά

Επίσης και για να το κλείσω κανείς δεν υποχρεώνει κανένα να αναβαθμίσει μπορείς να χρησιμοποιείς ακόμη windows 3.1 ή novell DOS 7, αλλά μην μου θες video streaming στο youtube με τέτοιο λειτουργικό.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...