Προς το περιεχόμενο

edge router x σε συνδεση με modem


tyf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. 

 

θελω να συνδεσω ενα ubiquiti edge router x με το μοντεμ του παροχου.

το θελω κυριως για να κανει αυτο το routing και το qos. 

απλα δεν εχω καταλαβει σε ποια λειτουργεια πρεπει να μπει.

πρεπει να το βαλω σαν wan +2lan2 ?

πρεπει το ρουτερ να ειναι σε αλλο ip range απο το μοντεμ?

 

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρέχεις τον wizard και διαλέγεις wan+2lan2. Εκεί διαλέγεις ppoe και βάζεις τα στοιχεία του παρόχου σου. Λίγο πιο κάτω είναι το section για τις ρυθμίσεις του LAN όπου θα βάλεις τον DHCP να μοιράζει διευθύνσεις σε άλλο subnet απο αυτό του παροχου. Reboot και έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 4/5/2019 στις 4:11 ΜΜ, Finn είπε

Τρέχεις τον wizard και διαλέγεις wan+2lan2. Εκεί διαλέγεις ppoe και βάζεις τα στοιχεία του παρόχου σου. Λίγο πιο κάτω είναι το section για τις ρυθμίσεις του LAN όπου θα βάλεις τον DHCP να μοιράζει διευθύνσεις σε άλλο subnet απο αυτό του παροχου. Reboot και έτοιμος.

Μόλις πήρα το router και εγώ, ακουλούθησα αυτά αλλά δεν έχω internet...
Έχω μόντεμ της Vodafone που ακούει στην 192.168.2.1, έχω ανοικτό τον DHCP στο μόντεμ της Vodafone και έκανα ότι έγραψες στο ubqt. Στις ρυθμίσεις έχω ανοικτό τον DHCP στο ubqt και του έχω βάλει την 192.168.1.1 αλλά τζίφος.
Τι να φταίει άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο modem της vodafone πρέπει να είναι ενεργή η επιλογή PpoE passthrough. Aν αυτό είναι κλειδωμένο τότε θα πρέπει να παίξεις στο erx σε dhcp mode.

 

P.S Tα credentials της vodafone τα έβαλες σωστά;

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Στο modem της vodafone πρέπει να είναι ενεργή η επιλογή PpoE passthrough. Aν αυτό είναι κλειδωμένο τότε θα πρέπει να παίξεις στο erx σε dhcp mode.

 

P.S Tα credentials της vodafone τα έβαλες σωστά;

Χμμμ σε ποια credentials αναφέρεσαι; 
To erx το έχω σε dhcp mode από το basic setup κιόλας. Δεν πειράζω απολύτως τίποτα.
Αν επιλέξω PPPoE όπως είπες τότε μου ζητάει να βάλω account name και password τα οποία όντως δεν ξέρω που να τα βρω οπότε by default το έχω σε dhcp mode.
Το θέμα είναι ότι όσα tutorials έχω δει το κάνουν με τον πιο απλό τρόπο , αυτόν με το dhcp και παίζει κατευθείαν.
Εγώ όταν το κάνω, απλά δεν έχω ίντερνετ από το erx και πέρα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thedrpapa είπε

Χμμμ σε ποια credentials αναφέρεσαι; 
To erx το έχω σε dhcp mode από το basic setup κιόλας. Δεν πειράζω απολύτως τίποτα.
Αν επιλέξω PPPoE όπως είπες τότε μου ζητάει να βάλω account name και password τα οποία όντως δεν ξέρω που να τα βρω οπότε by default το έχω σε dhcp mode.
Το θέμα είναι ότι όσα tutorials έχω δει το κάνουν με τον πιο απλό τρόπο , αυτόν με το dhcp και παίζει κατευθείαν.
Εγώ όταν το κάνω, απλά δεν έχω ίντερνετ από το erx και πέρα...
 

Το DHCP απ το basic setup είναι για να πάρει ο ρούτερ σου IP απ τον ISP δυναμική IP (ίσως κάνω λάθος και να δουλεύει και πίσω απ το modem router του παρόχου.)

Την επιλογή WAN 2LAN2 την τσέκαρες να δεις τι επιλογές δίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Finn είπε

Το DHCP απ το basic setup είναι για να πάρει ο ρούτερ σου IP απ τον ISP δυναμική IP (ίσως κάνω λάθος και να δουλεύει και πίσω απ το modem router του παρόχου.)

Την επιλογή WAN 2LAN2 την τσέκαρες να δεις τι επιλογές δίνει;

Φυσικά, ό,τι μπορείς να δεις και εδώ:
image.png.57b69df45cb72ddff4dc7c01e5ea29f7.pngΑν διαλέξεις το PPPoE όπως είπα απλά ζητάει ένα username και password που φαντάζομαι θέλει τα [email protected] και guest τα οποία και έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα.
Εκεί που λέει lan ports βάζω ότι έχει το 192.168.1.1 που στην αρχή νόμιζα ότι θα είχε conflict με το 192.168.1.1 που έχω το H300S αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό, το δοκίμασα και με 192.168.10.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντι για basic setup διάλεξε WAN 2LAN2 και μετά PPPoE. Στα credentials βάλε [email protected] και password guest. Λένε ότι με αυτα τα generic δουλέυει αρκεί βέβαια να είναι ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough από τις ρυθμίσεις του H300s. Αλλιώς μ ένα τηλ στο 13840 θα τα έχεις.

Αν αυτο δε δουλέψει επίλεξε πάλι WAN 2LAN2 αλλα την πρώτη επιλογή DHCP αλλά στο LAN ports θα βάλεις διαφορετικό subnet απ αυτό το H300s.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ θα το δοκιμάσω τώρα.
Το PPPoE Passthrough όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει που είναι στις ρυθμίσεις του H300S ώστε να το ενεργοποιήσω.

EDIT: Στο δεύτερο σενάριο εννοείς να βάλω απλά κάτι τύπου 192.168.0.1 ή 192.168.10.1 και 255.255.255.0 σωστά;

Επεξ/σία από thedrpapa
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thedrpapa είπε

Οκ θα το δοκιμάσω τώρα.
Το PPPoE Passthrough όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει που είναι στις ρυθμίσεις του H300S ώστε να το ενεργοποιήσω.

EDIT: Στο δεύτερο σενάριο εννοείς να βάλω απλά κάτι τύπου 192.168.0.1 ή 192.168.10.1 και 255.255.255.0 σωστά;

Ναι σωστά. Για το PPPoe passthrough δε μπορώ να σου μια απαντήσω αν είναι ενεργό μιας και δεν εχω τη συσκευή και τόση ώρα προσπαθώ να βγάλω ακρη με παλιά threads αλλά δε βρίσκω κάποια αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Finn είπε

Ναι σωστά. Για το PPPoe passthrough δε μπορώ να σου μια απαντήσω αν είναι ενεργό μιας και δεν εχω τη συσκευή και τόση ώρα προσπαθώ να βγάλω ακρη με παλιά threads αλλά δε βρίσκω κάποια αναφορά.

Αυτά τα βρήκα στο WAN->VDSL και WAN->ETHERNET αντίστοιχα. Είναι έτσι by default.image.png.bebcc84cfb1d91012956a64dee9e20f0.pngimage.png.b0ede9fe49d12ce9362cf653bb367970.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thedrpapa είπε

Αυτά τα βρήκα στο WAN->VDSL και WAN->ETHERNET αντίστοιχα. Είναι έτσι by default.image.png.bebcc84cfb1d91012956a64dee9e20f0.pngimage.png.b0ede9fe49d12ce9362cf653bb367970.png

Οπότε δοκιμάζεις α.) με PPPoE στο ER-X με τα credentials που σου έγραψα πριν και βλέπεις αν στην κεντρική καρτέλα γράφει το PPPoE connnected 

                                  β.) Με DHCP ή Static (δίνεις μια IP στο εύρος που μοιράζει το H300s και στα lan ports βάζεις άλλο subnet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Finn είπε

Οπότε δοκιμάζεις α.) με PPPoE στο ER-X με τα credentials που σου έγραψα πριν και βλέπεις αν στην κεντρική καρτέλα γράφει το PPPoE connnected 

                                  β.) Με DHCP ή Static (δίνεις μια IP στο εύρος που μοιράζει το H300s και στα lan ports βάζεις άλλο subnet).

Δοκίμασα το α) με τα εξής αποτελέσματα:
Η συνδεσμολογία είναι: Στο eth0 συνδέω το H300s από την LAN2 και στο eth1 συνδέω το λάπτοπ το οποίο έχει αυτόματο DHCP.

Screenshot 2020-12-17 at 5.31.55 PM.png

Screenshot 2020-12-17 at 5.32.22 PM.png

Screenshot 2020-12-17 at 5.33.16 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...