Προς το περιεχόμενο

Κολλημένη βίδα M.2 SSD


Greatspeeder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Το πρόβλημά μου φαίνεται και από τον τίτλο (όχι το ότι είμαι ηλίθιος, αυτό με το laptop). Έχω λοιπόν αυτό το laptop και θέλησα κι εγώ σαν άνθρωπος να του προσθέσω έναν M.2 SSD. Αλλά η βίδα που ήδη υπάρχει από τον κατασκευαστή για να κρατάει τον μελλοντικό SSD δεν λέει να ξεβιδωθεί με τίποτα.😤 Σαν να μη φτάνει αυτό μάλλον έχω χαλάσει και τα πάσα της στην προσπάθεια να την ξεβιδώσω. Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω, μη πάει άκλαυτος και ο καινούργιος SSD? Δεκτό και το δούλεμα, αλλά όποια καλή πρόταση ευπρόσδεκτη. Προφανώς θέλω να γλιτώσω τον τεχνικό, αλλά αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, πείτε το μου έτσι στην ψύχρα, θα το αντέξω

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, αφου χαλασες και τα πασα της, καλυτερα μη ρισκαρεις αλλο, πηγαινε το σ εναν τεχνικο, δεν θα σου παρει και πολλα για να στον βαλει,  να εχεις και μετα το κεφαλι σου ησυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ! 

  Να χάλασες τα πάσα της βίδας την στιγμή που λές ότι είναι "κολημμένη"..δεν νομίζω. Λογικά χάλασες το κεφάλι της βίδας και δεν έχει που να πιάσει το κατσαβίδι ή το torx. Αν είναι αυτή η περίπτωση μπορείς να την πιάσεις με ένα μυτοτσίμπιδο ακριβείας ή κοφτάκι ηλεκτρονικών..ή στην έσχατη με dremel αν ξέρεις τι κάνεις. Αν είσαι κοντά στην περιοχή μου μετά χαράς να σε βοηθήσω (σίγουρα μπορώ να σου δώσω λύση)..Είσαι Αθήνα ? αν ναι ..πού

Επειδή έχω σχεδό ίδιο Acer τελικά ..είναι torx και είναι εύκολο να βγεί

Επεξ/σία από trolmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο μάλλον το κατσαβίδι σου δεν ήταν το σωστό, μπορείς να δοκιμάσεις:
1. W40 ελάχιστο μήπως και.
2. Με μια λίμα να προσπαθήσεις να τροχίσεις την βίδα ώστε να μπαίνει ίσιο κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χάλασες τα πάσα, λίγο δύσκολο, μήπως εννοείς το κεφάλι;

Όπως και να έχει, πήγαινε το σε κάποιον τεχνικό, γιατι αν κλώτσησε η βίδα με το σταυροκατάβιδο, φαντάζομαι πένσα και μεγαλύτερο στραβοκατσάβιδο, ή ακόμα λιμάρισμα και ίσο κατσαβίδι θα είναι κάτι δύσκολο για να το εφαρμόσεις ως λύση.

ως πιο ευκολη λυση ειναι να συνεχίσεις το λάθος σου με το σταυροκατσάβιδο ως torx μέχρι να μπαίνει ένα ίσιο κατσαβίδι και να την ξεβιδώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...