Προς το περιεχόμενο

Αγορά Dolby Atmos


Drolok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Drolok είπε

Οπότε θα δω τα ηχεία που είπες με τον ενυσχητη και ψάχνω κανένα καλό μαγαζί Θεσσαλονίκη για τα περαιτέρω.. πελαγωσα λίγο είναι η αλήθεια

Για να μην πελαγώνεις λοιπόν, όπως είδες έτσι στα τυφλά αγορά σε κάνει να πελαγώνεις πράγματι, θα πας στο κατάστημα θα τα ακούσεις κι όλας και θα στα εξηγήσουν όλα.

15 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Δεν έχει ο φτωχός ο 2κάναλος ο rotelakos  στο χωριό ισοστάθμιση  

Ε και; Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει το μηχάνημα για να πάρεις μετρήσεις τουλάχιστον. Υπεκφεύγεις ή μου φαίνεται; Γιατί πριν κάτι έλεγες ότι δεν είναι πυρηνική φυσική... 😁

Βάλε ένα στεπ ρησπονζ να δούμε τι πιάνει και ένα διάγραμμα απόκρισης συχνότητας. Δεν είπαμε να κάνεις και μεταπτυχιακό. Για τα εντελώς απλά και βασικά λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Για να μην πελαγώνεις λοιπόν, όπως είδες έτσι στα τυφλά αγορά σε κάνει να πελαγώνεις πράγματι, θα πας στο κατάστημα θα τα ακούσεις κι όλας και θα στα εξηγήσουν όλα.

Ε και; Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει το μηχάνημα για να πάρεις μετρήσεις τουλάχιστον. Υπεκφεύγεις ή μου φαίνεται; Γιατί πριν κάτι έλεγες ότι δεν είναι πυρηνική φυσική... 😁

Βάλε ένα στεπ ρησπονζ να δούμε τι πιάνει και ένα διάγραμμα απόκρισης συχνότητας. Δεν είπαμε να κάνεις και μεταπτυχιακό. Για τα εντελώς απλά και βασικά λέμε.

Να αγοράσω και ένα umik minidsp για 100 ευρώ ηχεία  μήπως ;

Τι υπεκφεύγω ρε φίλε;

Σαχλαμαρούλες που γίνονται  με το ενσωματωμένο ισοστάθμιστή των πολυκάναλων ,άντε και με ένα app των 20 ευρώ το έχεις αναγάγει σε καρδιοχειρουργική .. κάτσε καλά .

Σου είπα ο Rotel είναι απλός δικάναλος 25ετίας. Ούτε μικρόφωνα θα αγοράσω ούτε λαπτοπ και προγράμματα ,ούτε άλλη μπιχλιμπιδιά για 2 ηχεία της πλάκας που θα τα βγάζω στην βεράντα να τρώω καρπούζι

Για 170 μαζι με τα μεταφορικά καλά είναι ,αλλά μέχρι εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Να αγοράσω και ένα umik minidsp για 100 ευρώ ηχεία  μήπως ;

Τι υπεκφεύγω ρε φίλε;

Σαχλαμαρούλες που γίνονται  με το ενσωματωμένο ισοστάθμιστή των πολυκάναλων ,άντε και με ένα app των 20 ευρώ το έχεις αναγάγει σε καρδιοχειρουργική .. κάτσε καλά .

Σου είπα ο Rotel είναι απλός δικάναλος 25ετίας. Ούτε μικρόφωνα θα αγοράσω ούτε λαπτοπ και προγράμματα ,ούτε άλλη μπιχλιμπιδιά για 2 ηχεία της πλάκας που θα τα βγάζω στην βεράντα να τρώω καρπούζι

Για 170 μαζι με τα μεταφορικά καλά είναι ,αλλά μέχρι εκεί....

Γιατί να μην αγοράσεις; Να αγοράσεις για να δούμε αυτά που λες ότι μπορείς και ξέρεις. Να μας δείξεις κι όλας πόσο

Σαχλαμαρούλες δεν γίνονται με το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης. Εκτός κι αν δεν γνωρίζεις για τί πράγμα μιλάμε όταν αναφερόμαστε σε παραμετρικό σύστημα ισοστάθμισης. Από καμπύλες ακουστότητας τουλάχιστον γνωρίζεις που επιτρέπει να φτιάξεις το σύστημα; Από Qfactor;

Μάλλον δεν γνωρίζεις καθόλου απ' ό,τι φαίνεται και τώρα προσπαθείς να τα φέρεις τούμπα. Η πραγματικότητα είναι πολύ συγκεκριμένη φίλε μου. Άλλο τι μπορεί να νομίζεις εσύ και άλλο τι ισχύει στην πραγματικότητα.

Δεν πρόκειται για εκουαλάιζερ όπως τα παλιά. Πρόκειται για σύστημα που επεμβαίνει παραμετρικά με φίλτρα και επιτρέπει να φέρεις τον ήχο όπως ορίζεται από την ίδια την ψυχοακουστική. Τι νομίζεις ότι είναι; Κανένα δικάναλο της δεκαετίας του '80;

Εσύ μπορεί να τα θες για καρπούζι στη βεράντα. Ο φίλος θέλει να στήσει κανονικό σύστημα Atmos στα 1500 ευρώ όμως. Σεβάσου τουλάχιστον αυτό που θέλει και που προϋποθέτει ρυθμίσεις και σωστό στήσιμο. Αν εσύ θέλεις να τρως πεπόνια και καρπούζια και δεν σε ενδιαφέρει, δεν σημαίνει ότι θέλει να φάει την πεπονόφλουδα αυτός.

17 λεπτά πριν, DeStyl είπε

δεν ορκιζομαι κιολας, αλλα αυτη η τιμη πρεπει να ειναι για το 1 ηχειο

Τότε θα πρόκειται για ανοιχτά.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mitspetr είπε

Γιατί να μην αγοράσεις; Να αγοράσεις για να δούμε αυτά που λες ότι μπορείς και ξέρεις. Να μας δείξεις κι όλας πόσο

Σαχλαμαρούλες δεν γίνονται με το συγκεκριμένο σύστημα ισοστάθμισης. Εκτός κι αν δεν γνωρίζεις για τί πράγμα μιλάμε όταν αναφερόμαστε σε παραμετρικό σύστημα ισοστάθμισης. Από καμπύλες ακουστότητας τουλάχιστον γνωρίζεις που επιτρέπει να φτιάξεις το σύστημα; Από Qfactor;

Μάλλον δεν γνωρίζεις καθόλου απ' ό,τι φαίνεται και τώρα προσπαθείς να τα φέρεις τούμπα. Η πραγματικότητα είναι πολύ συγκεκριμένη φίλε μου. Άλλο τι μπορεί να νομίζεις εσύ και άλλο τι ισχύει στην πραγματικότητα.

Δεν πρόκειται για εκουαλάιζερ όπως τα παλιά. Πρόκειται για σύστημα που επεμβαίνει παραμετρικά με φίλτρα και επιτρέπει να φέρεις τον ήχο όπως ορίζεται από την ίδια την ψυχοακουστική. Τι νομίζεις ότι είναι; Κανένα δικάναλο της δεκαετίας του '80;

Εσύ μπορεί να τα θες για καρπούζι στη βεράντα. Ο φίλος θέλει να στήσει κανονικό σύστημα Atmos στα 1500 ευρώ όμως. Σεβάσου τουλάχιστον αυτό που θέλει και που προϋποθέτει ρυθμίσεις και σωστό στήσιμο. Αν εσύ θέλεις να τρως πεπόνια και καρπούζια και δεν σε ενδιαφέρει, δεν σημαίνει ότι θέλει να φάει την πεπονόφλουδα αυτός.

Τότε θα πρόκειται για ανοιχτά.

Μην χάνεις την ψυχραιμία σου επαγγελματίας άνθρωπος :)

Μια χαρά τον σέβομαι τον φίλο μας για αυτό και γράφω  ,μπας και καταλάβει

Έχω πληρώσει αρκετές φορές φύκια για μεταξοτές κορδέλες και έχω μια ευαισθησία πάνω στο θέμα.

Και δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτις ,δεν κάνω τον μάστορα τον γκουρού της ψυχοακουστικής  εγώ. Απλά χομπίστας είμαι και πάντα ψάχνω το vfm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Μην χάνεις την ψυχραιμία σου επαγγελματίας άνθρωπος :)

Μια χαρά τον σέβομαι τον φίλο μας για αυτό και γράφω  ,μπας και καταλάβει

Έχω πληρώσει αρκετές φορές φύκια για μεταξοτές κορδέλες και έχω μια ευαισθησία πάνω στο θέμα.

Και δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτις ,δεν κάνω τον μάστορα τον γκουρού της ψυχοακουστικής  εγώ. Απλά χομπίστας είμαι και πάντα ψάχνω το vfm.

Δεν νομίζω. Κάτι για καρπούζια έγραψες ενώ ο άλλος ζητάει συμβουλές για σύστημα atmos. Υπάρχει ωκεάνεια ηρεμία από μέρους μου, κάτι που δεν βλέπω σε εσένα που έχεις γράψει 2-3 φορές τέλος και όλο επανέρχεσαι.

Επαγγελματίας σε τι ακριβώς; Δεν θυμάμαι να δήλωσα επαγγελματίας κάπου. Χομπίστας είμαι κι εγώ και επειδή την έχω πατήσει σαν εσένα χώνοντας φράγκα νομίζοντας ότι θα τα καταφέρω μόνος μου, προσπαθώ να προφυλάξω το φίλο.

Μπορεί βέβαια να προτιμήσει τα καρπούζια. Αρκεί να μην γλυστρήσει στη μπανανόφλουδα.

Στήσε πρώτα ένα atmos, καλιμπράρισέ το κι όλας και μετά έλα να μοιραστείς την εμπειρία σου...

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σιγά την δυσκολία που χρειάζεται π.χ να δεις ότι δεν πάει καλά εκεί κάτω στα 40 και στα 80 . Στο φτιάξει το app όπως μπορεί και μετά αρχίζεις τις μετακινήσεις στο sub. Φιλοσοφία χρειάζεται ;

2D623831-A550-4FF6-90D6-7BC5831A8E30.png

4 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Δεν νομίζω. Κάτι για καρπούζια έγραψες ενώ ο άλλος ζητάει συμβουλές για σύστημα atmos.

Επαγγελματίας σε τι ακριβώς; Δεν θυμάμαι να δήλωσα επαγγελματίας κάπου. Χομπίστας είμαι κι εγώ και επειδή την έχω πατήσει σαν εσένα χώνοντας φράγκα νομίζοντας ότι θα τα καταφέρω μόνος μου, προσπαθώ να προφυλάξω το φίλο.

Ε αφού καρπούζι τρώω στην βεράντα και ακούω μουσικούλα.

Και εγώ του είπα από που  να τα αγοράσει στο 1/3 της τιμής που προτείνεις εσύ. Τι καλύτερη συμβουλή να του δώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Και σιγά την δυσκολία που χρειάζεται π.χ να δεις ότι δεν πάει καλά εκεί κάτω στα 40 και στα 80 . Στο φτιάξει το app όπως μπορεί και μετά αρχίζεις τις μετακινήσεις στο sub. Φιλοσοφία χρειάζεται ;

2D623831-A550-4FF6-90D6-7BC5831A8E30.png

Βάλε και τη θέση μετά τη μετακίνηση και κατόπιν την καμπύλη στην οποία κατέληξες.

Copy paste από το net μπορώ να κάνω κι εγώ 😎

18 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Ε αφού καρπούζι τρώω στην βεράντα και ακούω μουσικούλα.

Και εγώ του είπα από που  να τα αγοράσει στο 1/3 της τιμής που προτείνεις εσύ. Τι καλύτερη συμβουλή να του δώσω;

Ρε συ, άσε το καρπούζι και δείξε μας την καμπύλη που έφτιαξες εσύ στο editor. Νομίζεις ότι με ένα googlάρισμα σε μια τυχαία εικόνα που υπάρχει παντού στο νετ, θα σε πιστέψει κάποιος;

Μέχρι στιγμής του έχεις πει να φάει καρπούζι. Μέχρι εκεί είναι η συμβολή σου.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν κατέληξα σε κάτι διαφορετικό μια χαρά είναι εκεί και βαράει όμορφα, δεύτερο το χοντραίνεις στο να με λες ψεύτη.

Δικά μου είναι και υπάρχει και το ψαχτήρι της google image για να το διαπιστώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Πρώτον δεν κατέληξα σε κάτι διαφορετικό μια χαρά είναι εκεί και βαράει όμορφα, δεύτερο το χοντραίνεις στο να με λες ψεύτη.

Δικά μου είναι και υπάρχει και το ψαχτήρι της google image για να το διαπιστώσεις 

Άμα κατέληξες σε αυτό και λες ότι ακούς και μια χαρά... τότε άστο καλύτερα. Stick with the watermelon. Έχεις σχεδόν 10 dB διαφορά στο φάσμα μέχρι τα 100Hz. Και δυο λακούβες που υπό κανονικές συνθήκες... ξεζαντάρουν ρόδα από τρακτέρ! Ούτε για πλάκα δεν έχεις κάνει τη σωστή ρύθμιση.

Βάλε και για τα atmos να γελάσουμε...

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε φίλε χομπίστα που ξέρεις να διαβάζεις και γραφήματα που τα είδες τα 10db;  Σε 5 dB το έφερε και δεδομένου του χώρου μια χαρά είναι, αλλιώς γκρεμίζω τοίχους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Ώπα ρε φίλε χομπίστα που ξέρεις να διαβάζεις και γραφήματα που τα είδες τα 10db;  Σε 5 dB το έφερε και δεδομένου του χώρου μια χαρά είναι, αλλιώς γκρεμίζω τοίχους

Εγώ βλέπω από -5 έως +3 ή +4. Για κάνε την πρόσθεση. Άντε να βγαίνει 8dB διαφορά

Για ξαναδες το διάγραμμα προσεκτικότερα. Καθόλου καλά δεν είναι. Θέλει κι άλλη προσπάθεια που δεν λύνεται μόνο με μετακίνηση του sub. 😎

Άμα ήταν τόσο απλά τα πράματα... όλοι καλιμπράτορες θα είμεθα... .

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μοίρασαμε την διαφορά στην μέση,ευχαριστημένος;

Για να το φλατάρω με τον editor θέλω τουλάχιστον 2 φορές πιο δυνατό sub η άλλο ένα ίδιο η αλλαγή θέσης που δεν γίνεται.

Εφόσον με ικανοποιεί προς το παρόν όλα καλά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες το θεμα δεν ειναι να μαλωνεται εσεις που ισως ξερετε 5 πραματα παραπανω..το θεμα ειναι να κατατοπισετε οσο μπορειτε τους υπολοιπους που δε γνωριζουν και θελουν απλα μια συμβουλη...
Στειλτε αξιολογα  λινκ, βιβλια, μαγαζια, τετοια πραματα...

Ελεος πια πας να διαβασεις ενα θεμα και παντα υπαρχουν οι κλασσικοι που "τη μπαινει" ο ενας στον αλλο..

Πιστευω ετσι οπως τα βλεπω τα πραματα οτι πολυ δυσκολα μπορει να κανει καποιος σωστη επενδυση σε ηχο και ειδικα surround...ουτε ειδικοι υπαρχουν να ερθουν να σου κανουν τετοιες μετρησεις, ουτε προκειται να τη βγαλεις φθηνα μια τετοια ιστορια...

Νομιζω 9/10 καταληγουν να ξοδευουν πολλα χρηματα σε ηχοσυστηματα που απλα δεν αποδιδουν οπως πρεπει...οποτε..δε ξερω ποσο αξιζει να κανεις μια τετοια τρυπα στο νερο...

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Την μοίρασαμε την διαφορά στην μέση,ευχαριστημένος;

Για να το φλατάρω με τον editor θέλω τουλάχιστον 2 φορές πιο δυνατό sub η άλλο ένα ίδιο η αλλαγή θέσης που δεν γίνεται.

Εφόσον με ικανοποιεί προς το παρόν όλα καλά . 

Σε ικανοποιούν διαφορές της τάξης των 8 ή 10 dB; Τι λε ρε φίλε; Πως το καταφέρνεις αυτό; Μιλάμε θα πρέπει να είσαι πολύ βολικός γενικά. Πάλι καλά δηλαδή που άμα ψάξεις τις στάθμες και το crossover παίζει και να το φέρεις καλύτερα.

Αλλά είπαμε. Όπως βολεύεται ο καθείς... 😉

Υ.Γ. φλαταδούρα δεν είναι το σωστό. Αλλιώς είναι το σωστό. Αλλά με τόση διαφορά που έχεις δεν έχει και σημασία.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...