Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά προσωπικά έλεγα ότι δεν μπορεί να κρατήσουν τόσες γενιές ZEN τα πρώτα chipset και πολλοί είχαν πέσει να με φάνε με την κακιά INTEL που κρατάει την κάθε πλατφόρμα μόνο για 2 γενιές. 

 

ΥΓ από κάτω

Γέλαγα με την ατάκα promise kept , thanks amd

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Αν θυμάμαι καλά προσωπικά έλεγα ότι δεν μπορεί να κρατήσουν τόσες γενιές ZEN τα πρώτα chipset και πολλοί είχαν πέσει να με φάνε με την κακιά INTEL που κρατάει την κάθε πλατφόρμα μόνο για 2 γενιές. 

Κακώς ρωτάω, αλλά...

Your point?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Intel for the win

Καλά, το μόνο σίγουρο.

Το αστείο της υπόθεσης, βέβαια, είναι πως και τα Χ370 πήραν (έστω και sideways) τους 5χχχ και θα δούμε το ίδιο και σε κάποια Β350 (δεν πιάνω καν τα 320).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Balantakos είπε

3700X - 3800XT 

Ποιον απο τους 2 θα προτεινατε αυτη την στιγμη!? (ειμαι σε ερευνα).

Για all around χρηση...

3700Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλά, το μόνο σίγουρο.

Το αστείο της υπόθεσης, βέβαια, είναι πως και τα Χ370 πήραν (έστω και sideways) τους 5χχχ και θα δούμε το ίδιο και σε κάποια Β350 (δεν πιάνω καν τα 320).

Και οι z170 του 2015 πήραν Comet-Lake η στην ξεφτίλα Coffee lake refresh του 2019. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και οι z170 του 2015 πήραν Comet-Lake η στην ξεφτίλα Coffee lake refresh του 2019. 

Πολύ ωραία.

Οπότε καταλήγουμε στο ότι δενείχε την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα το αρχικό post στο οποίο απάντησα/σχολίασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Και οι z170 του 2015 πήραν Comet-Lake η στην ξεφτίλα Coffee lake refresh του 2019. 

Πήραν Comet Lake τα Ζ170;;;

Νόμιζα ότι

Ζ170+Ζ270 = Skylake + Kaby Lake

Z370 + Z390 = Comet Lake

εκτός και αν εννοείς με modded bios και άλλες κομπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πήραν Comet Lake τα Ζ170;;;

Νόμιζα ότι

Ζ170+Ζ270 = Skylake + Kaby Lake

Z370 + Z390 = Comet Lake

εκτός και αν εννοείς με modded bios και άλλες κομπίνες.

E sideways 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

E sideways 😜 

Mόνο που το sideways δεν είναι μπαίνω σε ένα φόρουμ και κατεβάζω ένα BIOS, είναι proof of concept για να κάνω expose την Intel, με τα μισά πράγματα να είναι μη λειτουργικά :P
Είναι σαν να μου λες ότι η Crosshair IV που έχω παίρνει FX 8150, επειδή υπάρχει ένα Beta BIOS της το οποίο legit τον έχει ως υποστηριζόμενο αλλά περνάει POST με επιτυχία που κυμαίνεται στο 50% και παράλληλα το 75% του BIOS είναι σπασμένο.  

Eπίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και X370 μητρικές που θα έχουν κανονικό Zen 3 support, όχι μέσω community modding. 

Υ.Γ Btw μόλις είδα ότι έκλεισα 3000 posts. Wow, congrats me υποθέτω 😂
Πως περνάει ο καιρός, σαν χθες το θυμάμαι όταν στα 16 μου αποφάσισα να μπω στο πρώτο μου thread εδώ μέσα, που αφορούσε τους επερχόμενους τότε Zen.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2020 στις 10:14 ΜΜ, ptz13 είπε

Παρέλαβα κι εγώ επιτέλους τον 3900Χ αλλά λες και από την ώρα που αποφάσισα να αναβαθμίσω κάποιος με μούτζωσε. Ανοίγω κι εγώ όλο χαρά το κουτί και βλέπω τον επεξεργαστή "χύμα" τυλιγμένο με αφρολεξ. Το πλαστικό κουτί που έπρεπε να είναι μέσα άφαντο.

Παίρνω τηλέφωνο στο κατάστημα που τον είχα παραγγείλει, εξηγώ τι συμβαίνει και η υπάλληλος μου ζητάει να στείλω mail εξηγώντας αναλυτικά και λέγοντας μου οτι είναι απαράδεκτο που το έστειλαν έτσι.

Αφού έστειλα κι εγώ ξαναπαίρνω σήμερα τηλέφωνο, μιλάω με άλλη υπάλληλο η οποία μου ζήτησε να στείλω φωτογραφίες, αφού βέβαια μου είπε οτι τα προϊόντα τα στέλνουν όπως τους έρχονται από τον κατασκευαστή. Η απάντηση τους στο δεύτερο mail: «Αγαπητέ πελάτη, το προιόν είναι όπως μας το παραλαμβάνουμε από το κατασκευαστη».

Η δική μου απορία είναι.. τους γ$#@$#@ ή δεν τους γ%#$^#$ ;

Ένα update στο θέμα... Μετά και απο την απάντηση-προτροπή απο το support της AMD θα τον επιστρέψω και πάμε για άλλα.

Εν τω μεταξύ μια το θέμα με τον επεξεργαστή, μία το οτι οι μνήμες που εχω παραγγείλει είναι δύο εβδομάδες τώρα στο δρόμο και βλεπω να μην εχουν φτάσει ουτε μεχρι τα Χριστουγεννα, μου την εχει δώσει και ψήνομαι να δώσω άλλα 60 ευρώ να πάω στον 5800Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...