Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι για την ενημέρωση, σε Χ370 Taichi μπαίνουν 5χχχ και λειτουργούν κανονικότατα, στα πάντα τους (επιβεβαίωση από πολλαπλούς χρήστες).

Το μαμάτο της υπόθεσης είναι πως ακόμα και με αυτό το beta BIOS συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά οι προηγούμενες γενιές επεξεργαστών (σίγουρα οι 2χχχ, πιθανότατα και οι 1χχχ).

Άντε, λίγο να σοβαρευτούν σε τιμές/διαθεσιμότητα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για την Toma βγήκε ένα beta bios, ComboAm4v2PI 1.1.0.0 Patch D. To ψήνω μέσα στο '21 για απλό 5600 αν βγει, πιστεύω θα είναι καλή αναβάθμιση από τον 2600. Καλύτερο IPC, καλύτερες συχνότητες και OC και καλύτερο memory tuning..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις 4χχ μητρικές θα έβγαινε έτσι κι αλλιώς, δεν υπήρχε περιθώριο.

Είχαν πει από Φλεβάρη, βέβαια, αλλά έκανε ένας την αρχή και μετά έτρεξαν καιοι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Και για την Toma βγήκε ένα beta bios, ComboAm4v2PI 1.1.0.0 Patch D. To ψήνω μέσα στο '21 για απλό 5600 αν βγει, πιστεύω θα είναι καλή αναβάθμιση από τον 2600. Καλύτερο IPC, καλύτερες συχνότητες και OC και καλύτερο memory tuning..

Για 5600 θα είναι σίγουρα καλή αναβάθμιση κ αν βγει κ κανένας πιο απλός 8πυρηνος (5700  x) θα σε κρατήσει χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μολις εβαλα τον 3700χ πανω στην crosshair 6 hero και εκανα clear cmos απο το κουμπι + load optimized. Ο cpu ειανι στο 1.5v στο desktop και προφανως εχω και υψηλες θερμοκρασιες. Εψαξα αλλα δεν βρηκα πως να το λυσω αυτο. Καμια ιδεα? Και στο bios το δειχνει 1.48v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μολις εβαλα τον 3700χ πανω στην crosshair 6 hero και εκανα clear cmos απο το κουμπι + load optimized. Ο cpu ειανι στο 1.5v στο desktop και προφανως εχω και υψηλες θερμοκρασιες. Εψαξα αλλα δεν βρηκα πως να το λυσω αυτο. Καμια ιδεα? Και στο bios το δειχνει 1.48v

Εμένα ο 3700X δουλεύει πάρα πολύ καλά με -0.075 offset στο vcore. Πολύ καλύτερες επιδόσεις, μικρή διαφορά σε θερμοκρασίες σε σχέση με stock voltage.

Βέβαια για κάποιο λόγο έχω πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, ίσως είναι θέμα της NH-D15, ίσως τα 7 ανεμιστηράκια και το καλο κουτί με mesh μπροστά και πάνω, ίσως τα καλά VRM με 1000mhz switching speed, ίσως το καλό τροφοδοτικό. Σε AIDA stress με PBO 10X scalar δεν περνάω τους 63.

Κάποιο μικρό ρόλο στις θερμοκρασίες θα παίζει και το VSOC που το έχω 1.025V και το VDDG που είναι 0.9V.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εμένα ο 3700X δουλεύει πάρα πολύ καλά με -0.075 offset στο vcore. Πολύ καλύτερες επιδόσεις, μικρή διαφορά σε θερμοκρασίες σε σχέση με stock voltage.

Βέβαια για κάποιο λόγο έχω πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, ίσως είναι θέμα της NH-D15, ίσως τα 7 ανεμιστηράκια και το καλο κουτί με mesh μπροστά και πάνω, ίσως τα καλά VRM με 1000mhz switching speed, ίσως το καλό τροφοδοτικό. Σε AIDA stress με PBO 10X scalar δεν περνάω τους 63.

Κάποιο μικρό ρόλο στις θερμοκρασίες θα παίζει και το VSOC που το έχω 1.025V και το VDDG που είναι 0.9V.

Γενικα κατι παει λαθος. Μολις εκανα και flash παλι bios. Τις μνημες τις εβαλα fclk 1800/3600mhz και εχω οτι να'ναι αποτελεσματα στο aida. Με 2600 ειχα 30 βαθμους idle, max 65. Ειμαι με aio corsair h50. Απο την αλλαγη του 2600, μου διαφευγει κατι? Να βαλω ξανα chipset drivers? Με cinebench (me offset -0.16 οποτε μαξ περιπου 1.34) φτανω 60 βαθμους.

image.png.37ece5054b6c0a658ffb483dea954dde.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Γενικα κατι παει λαθος. Μολις εκανα και flash παλι bios. Τις μνημες τις εβαλα fclk 1800/3600mhz και εχω οτι να'ναι αποτελεσματα στο aida. Με 2600 ειχα 30 βαθμους idle, max 65. Ειμαι με aio corsair h50. Απο την αλλαγη του 2600, μου διαφευγει κατι? Να βαλω ξανα chipset drivers? 

image.png.37ece5054b6c0a658ffb483dea954dde.png

Πολύ λογικά είναι τα αποτελέσματα του AIDA στις μνήμες αν εξαιρέσουμε το latency. Το χαμηλό copy που βλέπεις έχει σχέση με αλλαγή που έκανε το AIDA στον αλγόριθμο του πριν από λίγο καιρό. Το latency μπορεί να οφείλεται σε 2Τ, δεν δίχνεις και ένα Zen Timings.

Όσο αφορά τις θερμοκρασίες είναι λογικό με τον 12nm 2600 που έχει εύκολη απαγωγή θερμότητας να έχεις πολύ πιο χαμηλές θερμοκρασίες από τον 7nm 3700X που έχει ένα μικροσκοπικό chip. Κλασσικό λάθος στους Zen2 είναι να βάζει κάποιος πάστα μόνο στο κέντρο (ενώ το chip δεν είναι στο κέντρο).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πολύ λογικά είναι τα αποτελέσματα του AIDA στις μνήμες αν εξαιρέσουμε το latency. Το χαμηλό copy που βλέπεις έχει σχέση με αλλαγή που έκανε το AIDA στον αλγόριθμο του πριν από λίγο καιρό. Το latency μπορεί να οφείλεται σε 2Τ, δεν δίχνεις και ένα Zen Timings.

Όσο αφορά τις θερμοκρασίες είναι λογικό με τον 12nm 2600 που έχει εύκολη απαγωγή θερμότητας να έχεις πολύ πιο χαμηλές θερμοκρασίες από τον 7nm 3700X που έχει ένα μικροσκοπικό chip. Κλασσικό λάθος στους Zen2 είναι να βάζει κάποιος πάστα μόνο στο κέντρο (ενώ το chip δεν είναι στο κέντρο).

Έβαλα "χ" σχήμα σε πάστα. Θα το ανοίξω να το τσεκάρω πάλι. Δεν λέω γιατί θερμοκρασίες, οκ καλές είναι, αλλά αν το βάλω auto στο bios το voltage, πάει μέχρι και 60 όταν ανοίγω browser κτλ. Πάει μέχρι 1.5v που από ότι έψαξα είναι bug. 

 

Το latency είναι υψηλό, αυτό μου κάνει εντύπωση. Δεν ξέρω τι παίχτηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά έβαλα την ψυκτρα, έβαλα και το high performance που έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούσα και πέφτει στα 34-37, αλλά έχει πολλά spikes στα 44. Τώρα με tm5 είναι στους 45-50 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι λογικα αυτα ενω τρεχω cbr20? εβγαλα 3900 score και ο 3700x βγαζει 4800 αν δεν κανω λαθος

Edit: τώρα τρέχω tm5 και τα effective clocks ειναι στα ~4ghz

Screenshot (137).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Guys ο 3600 από τον 2600 πόσο διαφορά έχει στο MT; Σε κάτι σαν το handbrake για παράδειγμα. Γύρω στο 20% ή παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Guys ο 3600 από τον 2600 πόσο διαφορά έχει στο MT; Σε κάτι σαν το handbrake για παράδειγμα. Γύρω στο 20% ή παραπάνω;

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_5_2600-873-vs-amd_ryzen_5_3600-927

με βάση CB20 multicore -26%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...