Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/9/2019 στις 4:11 ΜΜ, kostas_anes είπε

Κατι μου λεει οτι οι TR ειναι κοντα και ερχονται να ταραξουν τα νερα. Αν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι, κοιταμε ~8000 σε CB15 score για τον 32πυρηνο

 

Οι TR είναι κοντά και μάλλον θα ταράξουν και τα χωράφια του Gaming.

Τεράστια L3 CACHE, QUAD Channel,  ίσως υψηλότερα boost ρολογια  και Memory controller που θα τους απαλλάσσει από τα θεματάκια των πρώτων .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Οι TR είναι κοντά και μάλλον θα ταράξουν και τα χωράφια του productivity.

Τεράστια L3 CACHE, QUAD Channel,  ίσως υψηλότερα boost ρολογια  και Memory controller που θα τους απαλλάσσει από τα θεματάκια των πρώτων .

fixed.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ilos είπε

fixed.😁

Καλά στο productivity θα χαθεί το τόπι .

Απλά οι παλαιοί δεν είχαν καλές επιδόσεις σε gaming λόγω του NUMA με τους δυο memory controllers.

Ετούτοι εδώ δεν θα έχουν ούτε εκεί θέμα.

Αν βάλεις ρολόγια υψηλά, διπλάσιο bandwidth στις μνήμες και την άπειρη cache ... καταλαβαίνεις πως μάλλον θα είναι ταχύτεροι από RYZEN 3000 .

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ενδιαφέρον...κλασικά ο καθένας μετράει το tdp όπως του καπνίσει...παρόλα αυτά ο 3800x παράγει λιγότερη θερμότητα από τον 9900k...παρότι είναι rated 105watt tdp και ο άλλος 95watt tdp. Και νομίζω ότι στο συγκεκριμένο render ο 3800x του έριξε άσχημα του 9900k...κάτι για 13000 vs 19000 tiles σαν να άκουσα στο video...φυσικά να τονιστεί εδώ ότι έχουμε ακριβώς ίδια "ψύξη ας πούμε"... 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Ενδιαφέρον...κλασικά ο καθένας μετράει το tdp όπως του καπνίσει...παρόλα αυτά ο 3800x παράγει λιγότερη θερμότητα από τον 9900k...παρότι είναι rated 105watt tdp και ο άλλος 95watt tdp. Και νομίζω ότι στο συγκεκριμένο render ο 3800x του έριξε άσχημα του 9900k...κάτι για 13000 vs 19000 tiles σαν να άκουσα στο video...φυσικά να τονιστεί εδώ ότι έχουμε ακριβώς ίδια "ψύξη ας πούμε"... 

Όλα αυτά μετρημένα με την επιστημονική αρτιότητα του Linus και τις μεθόδους ακριβείας του (το vid είναι comedy central).😂

Το ότι μετράνε και οι δύο τα TDP όπως τους καπνίσει είναι το μόνο σίγουρο, και τα έχουν κάνει "τιραμόλα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλα αυτά μετρημένα με την επιστημονική αρτιότητα του Linus και τις μεθόδους ακριβείας του (το vid είναι comedy central).😂

Το ότι μετράνε και οι δύο τα TDP όπως τους καπνίσει είναι το μόνο σίγουρο, και τα έχουν κάνει "τιραμόλα".

Η λογική πάντως υπάρχει, ουσιαστικά μετράει τον χρόνο που κάνει η cpu να ανεβάσει συγκεκριμένους βαθμούς συγκεκριμένη ποσότητα νερού...αυτή που θα το κάνει ταχύτερα παράγει περισσότερη θερμότητα. Συμφωνώ ότι δεν λες τους τρόπους του ακριβείς και επιστημονικούς, έχει την φάση του πάντως...ενδιαφέρον θα ήταν να δοκιμάσουν με κάποιον πιο επιστημονικό τρόπο να το κάνουν τίποτα σοβαρά κανάλια...αυτό που είναι ενδιαφέρον πάντως είναι ότι στον 1600 μου που είναι rated 65watt tdp, στο max boost του χωρίς OC κλπ. το cpu καταναλώνει 65watt σύμφωνα με το hwinfo...δεν ξέρω αν ισχύει κάτι παρόμοιο με τους υπόλοιπους ryzen ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά από τις ενδείξεις του hwinfo...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Η λογική πάντως υπάρχει, ουσιαστικά μετράει τον χρόνο που κάνει η cpu να ανεβάσει συγκεκριμένους βαθμούς συγκεκριμένη ποσότητα νερού...αυτή που θα το κάνει ταχύτερα παράγει περισσότερη θερμότητα. Συμφωνώ ότι δεν λες τους τρόπους του ακριβείς και επιστημονικούς, έχει την φάση του πάντως...ενδιαφέρον θα ήταν να δοκιμάσουν με κάποιον πιο επιστημονικό τρόπο να το κάνουν τίποτα σοβαρά κανάλια...

Καλησπερα, εχει κανεις σας 9900k να μου δανεισει :P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Καλησπερα, εχει κανεις σας 9900k να μου δανεισει :P ?

Έναν 1600 έχω, το συζητάω αν μου στείλεις τον 3700 καμιά δυο βδομάδες ε; Ε σκέψου το συμφέρουσα πρόταση σου κάνω! 😋 Θα τσεκάρεις σε δυο cpu 65watt rated ποιος παράγει μεγαλύτερη θερμότητα και κατά πόσο.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έναν 1600 έχω, το συζητάω αν μου στείλεις τον 3700 καμιά δυο βδομάδες ε; Ε σκέψου το συμφέρουσα πρόταση σου κάνω! 😋 Θα τσεκάρεις σε δυο cpu 65watt rated ποιος παράγει μεγαλύτερη θερμότητα και κατά πόσο.

Εχω και 1400 για συγκριση 65W, ευχαριστω πολυ, γεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Εχω και 1400 για συγκριση 65W, ευχαριστω πολυ, γεια σας!

Άξιζε την προσπάθεια!!! χαχα...μακριά είμαι ούτως ή άλλως...έναν 2700x δεν έκανες σύγκριση με τον 3700x τις προάλλες; Δεν δοκιμάζεις κάτι με εκείνον; Οκ ξέρουμε ότι ο 2700x θα είναι πιο θερμός αλλά κατά πόσο; Πρόταση απλά... :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άξιζε την προσπάθεια!!! χαχα...μακριά είμαι ούτως ή άλλως...έναν 2700x δεν έκανες σύγκριση με τον 3700x τις προάλλες; Δεν δοκιμάζεις κάτι με εκείνον; Οκ ξέρουμε ότι ο 2700x θα είναι πιο θερμός αλλά κατά πόσο; Πρόταση απλά... :-)

Σημερα τον επεστρεψα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι οι Intel σαν chip παράγουν λιγότερη θερμότητα απλά έχουν μία ότι να'ναι πάστα στο die. Άμα την αλλάξεις πέφτει 10 βαθμούς.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, glight είπε

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι οι Intel σαν chip παράγουν λιγότερη θερμότητα απλά έχουν μία ότι να'ναι πάστα στο die. Άμα την αλλάξεις πέφτει 10 βαθμούς.

Η θερμότητα η ίδια θα είναι απλά θα περνάει πιο αποδοτικά από το die στο IHS. Οπότε θα έχεις χαμηλότερη Τ στο die αλλά μεγαλύτερη στο νερό, που αυτό θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, glight είπε

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι οι Intel σαν chip παράγουν λιγότερη θερμότητα απλά έχουν μία ότι να'ναι πάστα στο die. Άμα την αλλάξεις πέφτει 10 βαθμούς.

Οι Intel παράγουν περισσότερη θερμότητα μιας και καταναλώνουν περισσότερο. Γενικά στους ημιαγωγούς το σύνολο της ενέργειας που καταναλώνεται γίνεται θερμότητα.

Η θερμοκρασία που αναπτύσσει ένα chip έχει να κάνει με την θερμότητα που καλείται αυτό να απάγει ανά μονάδα επιφάνειας.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, glight είπε

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι οι Intel σαν chip παράγουν λιγότερη θερμότητα απλά έχουν μία ότι να'ναι πάστα στο die. Άμα την αλλάξεις πέφτει 10 βαθμούς.

Ο 9900k δεν είναι soldered;;;; Χωρίς πάστες οδοντόκρεμες κλπ;;;;

9 λεπτά πριν, glight είπε

 

 

9 λεπτά πριν, glight είπε

 

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...