Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, glight είπε

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι οι Intel σαν chip παράγουν λιγότερη θερμότητα απλά έχουν μία ότι να'ναι πάστα στο die. Άμα την αλλάξεις πέφτει 10 βαθμούς.

Τι σχεση εχει η παστα, με την παραγωγη θερμοτητας;
Η παστα εχει να κανει με την διαχυση της θερμοτητας απο το τσιπ στο IHS, οχι με το ποσο παραγει. Συν οτι απο καιρο το ξερουμε οτι οι intel ειναι και πιο ενεργοβοροι αλλα και πιο θερμοι.
Ο 9900k πχ ειναι soldered και ακομα ψηνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Οι Intel παράγουν περισσότερη θερμότητα μιας και καταναλώνουν περισσότερο. Γενικά στους ημιαγωγούς το σύνολο της ενέργειας που καταναλώνεται γίνεται θερμότητα.

Η θερμοκρασία που αναπτύσσει ένα chip έχει να κάνει με την θερμότητα που καλείται αυτό να απάγει ανά μονάδα επιφάνειας.

Γενικά σκέφτομαι... πως η θερμότητα που εκλύεται από μια CPU είναι κακό, και στην πραγματικότητα απώλεια ενέργειας. Σε καμία περίπτωση δε θα μετατραπεί το σύνολο της ενέργειας σε θερμότητα. Η απορία μου είναι πόση από την συνολική ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει μία CPU θα μετατραπεί σε θερμική ενέργεια. Υπάρχει κανένα γράφημα να δούμε τους βαθμούς απόδοσης;

Ακόμα περιμένω τις προβλέψεις των περιοδικών πληροφορικής 90s, 00s, για τους επεξεργαστές που στο μέλλον θα δουλεύουν "εν ψυχρό"...:P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Γενικά σκέφτομαι... πως η θερμότητα που εκλύεται από μια CPU είναι κακό, και στην πραγματικότητα απώλεια ενέργειας. Σε καμία περίπτωση δε θα μετατραπεί το σύνολο της ενέργειας σε θερμότητα. Η απορία μου είναι πόση από την συνολική ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει μία CPU θα μετατραπεί σε θερμική ενέργεια. Υπάρχει κανένα γράφημα να δούμε τους βαθμούς απόδοσης;

Ακόμα περιμένω τις προβλέψεις των περιοδικών πληροφορικής 90s, 00s, για τους επεξεργαστές που στο μέλλον θα δουλεύουν "εν ψυχρό"...:P

To 100% της ενεργειας που καταναλωνεται γινεται θερμοτητα. Παραγει καποιο εργο το CPU και δεν το ξερουμε; Σαν αντισταση λειτουργει ενα τρανζιστορ.
O μονος λογος που καταναλωνουν ενεργεια τα τρανζιστορ ουτως η αλλως, ειναι επειδη εχουν μια (μεταβλητη) τιμη R.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

To 100% της ενεργειας που καταναλωνεται γινεται θερμοτητα. Παραγει καποιο εργο το CPU και δεν το ξερουμε; Σαν αντισταση λειτουργει ενα τρανζιστορ.
O μονος λογος που καταναλωνουν ενεργεια τα τρανζιστορ ουτως η αλλως, ειναι επειδη εχουν μια (μεταβλητη) τιμη R.

Η R είναι μεταβλητή στην θερμοκρασία μόνο. Γενικά εξαρτάται από την γεωμετρία του τρανζίστορ (W και L)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys εσείς σε idle τι θερμοκρασίες βλέπεται? στο καθησιο του υπολογιστή... βλέπω κάτι τυπακιαστο reddit να ανεβάζουν screenshot με περίπου 30... Ενώ εγώ ειμαι με 43... προσπαθώ να βγάλω άκρη για το τι φταίει αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas7837aek είπε

guys εσείς σε idle τι θερμοκρασίες βλέπεται? στο καθησιο του υπολογιστή... βλέπω κάτι τυπακιαστο reddit να ανεβάζουν screenshot με περίπου 30... Ενώ εγώ ειμαι με 43... προσπαθώ να βγάλω άκρη για το τι φταίει αλλά δεν...

32-35 παίζει σε μένα (windows balanced plan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η R είναι μεταβλητή στην θερμοκρασία μόνο.

Για την θερμοκρασια λεω. Τα CPU, για τα οποια μιλαμε, εχουν μια ταση να χοροπηδανε αρκετα συχνα σε θερμοκρασιες, οπως εχεις παρατηρησει και ξερεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Για την θερμοκρασια λεω. Τα CPU, για τα οποια μιλαμε, εχουν μια ταση να χοροπηδανε αρκετα συχνα σε θερμοκρασιες, οπως εχεις παρατηρησει και ξερεις :P 

Αυτό το θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον. Δηλαδή σε έναν εύρος χοντρικά 50 βαθμών (30+ μέχρι 80+) τι παίζει με την αντίσταση. Και το Tdie ταυτίζεται με τη θερμοκρασία του τρανζίστορ; Μάλλον όχι. Και το Vcore είναι η τάση στην πύλη; Θα ρωτήσω κάνα καθηγητή στο Πανεπιστήμιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό το θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον. Δηλαδή σε έναν εύρος χοντρικά 50 βαθμών (30+ μέχρι 80+) τι παίζει με την αντίσταση. Και το Tdie ταυτίζεται με τη θερμοκρασία του τρανζίστορ; Μάλλον όχι. Και το Vcore είναι η τάση στην πύλη; Θα ρωτήσω κάνα καθηγητή στο Πανεπιστήμιο..

Αν θυμασαι στο βιντεο που εξηγω θερμικες συμπεριφορες κτλ, ο 3700Χ απο τους 85 στους 35 με την ιδια ταση πηρε 225MHz. Oποτε σιγουρα η αντισταση επεσε σημαντικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

guys εσείς σε idle τι θερμοκρασίες βλέπεται? στο καθησιο του υπολογιστή... βλέπω κάτι τυπακιαστο reddit να ανεβάζουν screenshot με περίπου 30... Ενώ εγώ ειμαι με 43... προσπαθώ να βγάλω άκρη για το τι φταίει αλλά δεν...

σε idle βλεπω αυτα  δωματιο 29 βαθμους με τη γρια τον 2600

 

drddf.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 hours ago, dimoskoutr said:

Η λογική πάντως υπάρχει, ουσιαστικά μετράει τον χρόνο που κάνει η cpu να ανεβάσει συγκεκριμένους βαθμούς συγκεκριμένη ποσότητα νερού...αυτή που θα το κάνει ταχύτερα παράγει περισσότερη θερμότητα. Συμφωνώ ότι δεν λες τους τρόπους του ακριβείς και επιστημονικούς, έχει την φάση του πάντως...ενδιαφέρον θα ήταν να δοκιμάσουν με κάποιον πιο επιστημονικό τρόπο να το κάνουν τίποτα σοβαρά κανάλια...αυτό που είναι ενδιαφέρον πάντως είναι ότι στον 1600 μου που είναι rated 65watt tdp, στο max boost του χωρίς OC κλπ. το cpu καταναλώνει 65watt σύμφωνα με το hwinfo...δεν ξέρω αν ισχύει κάτι παρόμοιο με τους υπόλοιπους ryzen ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά από τις ενδείξεις του hwinfo...

Σε κάποιους ναι σε κάποιους όχι. Τώρα με τα 3000 "λασκαρε" λίγο αυτό, πιο πριν ήταν αρκετα κοντά.

Ο 1200 έλεγε κάπου 54w full load, λιγότερα από τα 65 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NT1G είπε

Σε τι θα μετατραπεί η ενέργεια σε έναν επεξεργαστή; Σε έργο;

Έλα ντε, μια που μετατρέπεται μόνο το 99,9% σε θερμότητα, το υπόλοιπο 0,1% τι γίνεται;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Έλα ντε, μια που μετατρέπεται μόνο το 99,9% σε θερμότητα, το υπόλοιπο 0,1% τι γίνεται;

Μια και μιλάμε για intel που οι ταχύτητές τους πλησιάζουν αυτές του φωτός, θα γίνονται μάζα! Δηλαδή αν τον δουλέψεις στα 300.000 Τσίσαχερτζ μετά από μερικά χρόνια θα έχεις κάνει τζάμπα αναβάθμιση σε HEDT και LGA.2066 !!!😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...