Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikpoth είπε

Με γεια! Βάλτα πάνω γρήγορα! Θέλω να δω την prime μαζί με flarex. 

Δε νομίζω να δεις κάτι διαφορετικό.

Ταβάνι πλέον είναι το Infinity Fabric και οι FlareX, όχι οι μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2600 και 5700XT είναι οκ ή θα παίξει ελαφρώς μπουκάλι στα 1080P? Αν είναι μέχρι 5% οκ αποδεχτό.Επόμενη επιλογή κυρίως για gaming είναι λογικά ο 3600? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Inler είπε

2600 και 5700XT είναι οκ ή θα παίξει ελαφρώς μπουκάλι στα 1080P? Αν είναι μέχρι 5% οκ αποδεχτό.Επόμενη επιλογή κυρίως για gaming είναι λογικά ο 3600? 

Θα ριξει σε 1080 ο 2600 ναι.Θα εχει αρκετη διαφορα με εναν 3600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inler είπε

Επειδή είδα αυτό σε 1080P και δεν είδα μεγάλες διαφορές 

ε απο 1600 δεν πας σε 2600 η καθεσαι με το 1600 και του ριχνεις οσο Overclock παιρνει η πας σε 3600 για μενα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Από τη μια γενιά στην επόμενη ποτέ, δεν έχει νόημα, εκτός και αν αλλάξεις tier, π.χ. 1600 σε 2700(Χ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ε απο 1600 δεν πας σε 2600 η καθεσαι με το 1600 και του ριχνεις οσο Overclock παιρνει η πας σε 3600 για μενα.

Επειδή έχουμε το ίδιο case πια, πως τη πάλεψες με το routing στα cables? Ολα είναι χάλια κάτω που έχουν μαζευτεί καμία σχέση με το s340 που δε φαινόταν τίποτα γιατί είχε τρύπες σε σωστά σημεία στο psu shroud. Άσε που έχω σπαστεί να ξεβιδώνω panels και κάτι μου λέει ότι όταν βάλω και το τροφοδοτικό το πίσω πορτό-panel αποκλείεται να χωράει σε πάχος όλα αυτά τα καλώδια.😘.

7 ώρες πριν, Inler είπε

2600 και 5700XT είναι οκ ή θα παίξει ελαφρώς μπουκάλι στα 1080P? Αν είναι μέχρι 5% οκ αποδεχτό.Επόμενη επιλογή κυρίως για gaming είναι λογικά ο 3600? 

Όπως και με τους καφέδες εξαρτάται από το παιχνίδι και τα settings. Σε cpu bound καταστάσεις όπως csgo, pubg όλα very low ή gta5 θα έχει καλές διαφορές.

Βαρίδια τύπου control, gears 5 σε ultra settings κλπ δε θα έχουν ούτε μισό φουπουες διαφορά.

Παιχνίδια που είναι κάργα single threaded (farcry primal) ή και τρομερά unoptimized (the surge 2) πάλι θα τρέχουν καλύτερα στον 3600. Αν και στο surge 2 αν κρίνω από τον 8600k δε σε σώζει τίποτα από τα stutters, απλά θα έχεις καλύτερα min.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Inler είπε

Επειδή είδα αυτό σε 1080P και δεν είδα μεγάλες διαφορές 

Καλημέρα!!

Προσωπικά από 2600x @4.25Ghz πήγα σε 3600x @4.275Ghz. Όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω σε unoptimized σενάρια όπως, στη δική μου περίπτωση, το Planetside 2 είναι η μέρα με την νύχτα. Σε BF5 σίχαμα που δοκίμασα, είχε διαφορά μεν αλλά όχι κάτι τρελό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ilos είπε

Επειδή έχουμε το ίδιο case πια, πως τη πάλεψες με το routing στα cables? Ολα είναι χάλια κάτω που έχουν μαζευτεί καμία σχέση με το s340 που δε φαινόταν τίποτα γιατί είχε τρύπες σε σωστά σημεία στο psu shroud. Άσε που έχω σπαστεί να ξεβιδώνω panels και κάτι μου λέει ότι όταν βάλω και το τροφοδοτικό το πίσω πορτό-panel αποκλείεται να χωράει σε πάχος όλα αυτά τα καλώδια.😘.

 

 

Απο την πισω μερια ειναι λιγο χαλι τα καλωδια και εμενα ,αλλα απο μπροστα τι θεμα εχεις να τα περασεις? Τα πισω πανελ δεν τα εβαλα ποτε...

spacer.png

PSX_20190922_193219.jpg.9885966866fb87f3

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απο την πισω μερια ειναι λιγο χαλι τα καλωδια και εμενα ,αλλα απο μπροστα τι θεμα εχεις να τα περασεις? Τα πισω πανελ δεν τα εβαλα ποτε...

spacer.png

PSX_20190922_193219.jpg.9885966866fb87f3

Πλακίτσα: στην πρώτη φωτογραφία, με rtx off. Στη δεύτερη, με rtx οn.

Πριν και μετά.

Σενάρια τρόμου.

Δεν βάζω άλλα:P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Απο την πισω μερια ειναι λιγο χαλι τα καλωδια και εμενα ,αλλα απο μπροστα τι θεμα εχεις να τα περασεις? Τα πισω πανελ δεν τα εβαλα ποτε...

spacer.png

PSX_20190922_193219.jpg.9885966866fb87f3

Λοιπόν μου ήρθε και το psu κανονικά όλα πόσταραν κομπλέ (το jedec στις flarex είναι 2400cl16 btw). Το άφησα καμιά ώρα στο bios όσο το χάζευα και το browsαρά (άσχετος από asus bios - πολύ πράγμα). Θερμοκρασίες 41 βαθμούς core ο 3700x (50 βαθμούς το cpu package) με ανοιχτό το πλαϊνό τζάμι και τα h500p fans ~600 στροφές. Η μητρική δίνει 1.48v vcore στο bios (lul), αλλά εντάξει είναι μικρό το load οπότε klein mein.

Εννοούσα ότι έχει μια μεγάλη οπή που δε πολυβολεύει και όχι ξεχωριστές τρύπες σε διαφορετικά σημεία στο psu shroud όπως στο s340. Πήγα πχ τα front panel connectors από το κάτω γκρόμελ για να μην υπάρχει συνωστισμός. Δε μου έβλεπε στροφές στον έναν ανεμιστήρα που ήταν με το τριπλό splitter extension, το έβγαλα και του άλλαξα position λογικά τώρα θα τον βλέπει.

Κάτι πολύ σημαντικό.😁

Δεν έχω συνδέσει ακόμα τα rgb στα fans. Η μητρική έχει 2 12ρια RGB 4-pin 5050 headers και 1 3 pin gen2 adressable 5v. Λογικά τα fans πρέπει να είναι 12ρια γιατί η cm τα αναφέρει ως "RGB", ενώ και το aura sync τα έχει στις υποστηριζόμενες συσκευές στο site της asus (για το h500p αλλά και του mesh τα ίδια είναι). Οπότε βάζω το rgb splitter σε ένα από τα 12ρια header με το βελάκι στα 12v και τα ρυθμίζω μετά από τη μητρική ή το app σωστά?

Πολύ παρέα με pirmen βλάπτει. White supremacy και στα cases?😂 Gunmetal ftw bruh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Λοιπόν μου ήρθε και το psu κανονικά όλα πόσταραν κομπλέ (το jedec στις flarex είναι 2400cl16 btw). Το άφησα καμιά ώρα στο bios όσο το χάζευα και το browsαρά (άσχετος από asus bios - πολύ πράγμα). Θερμοκρασίες 41 βαθμούς core ο 3700x (50 βαθμούς το cpu package) με ανοιχτό το πλαϊνό τζάμι και τα h500p fans ~600 στροφές. Η μητρική δίνει 1.48v vcore στο bios (lul), αλλά εντάξει είναι μικρό το load οπότε klein mein.

Εννοούσα ότι έχει μια μεγάλη οπή που δε πολυβολεύει και όχι ξεχωριστές τρύπες σε διαφορετικά σημεία στο psu shroud όπως στο s340. Πήγα πχ τα front panel connectors από το κάτω γκρόμελ για να μην υπάρχει συνωστισμός. Δε μου έβλεπε στροφές στον έναν ανεμιστήρα που ήταν με το τριπλό splitter extension, το έβγαλα και του άλλαξα position λογικά τώρα θα τον βλέπει.

Κάτι πολύ σημαντικό.😁

Δεν έχω συνδέσει ακόμα τα rgb στα fans. Η μητρική έχει 2 12ρια RGB 4-pin 5050 headers και 1 3 pin gen2 adressable 5v. Λογικά τα fans πρέπει να είναι 12ρια γιατί η cm τα αναφέρει ως "RGB", ενώ και το aura sync τα έχει στις υποστηριζόμενες συσκευές στο site της asus (για το h500p αλλά και του mesh τα ίδια είναι). Οπότε βάζω το rgb splitter σε ένα από τα 12ρια header με το βελάκι στα 12v και τα ρυθμίζω μετά από τη μητρική ή το app σωστά?

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πολύ παρέα με pirmen βλάπτει. White supremacy και στα cases?😂 Gunmetal ftw bruh.

Κοιτα στο spliter  ενα απο τα δυο exte θα εχει ενα εξτρα καλωδιο ,κιτρινο η μπλε δεν θυμαμαι πως τα βαζουν ,αυτο να συνδεσεις στον ανεμιστηρα.

Σε απλο rgb της μητρικης να τους κουμπωσεις με το σπλιτερ που εχουν στο κουτι ,θα δουλευουν κομπλε με το aura, μπορεις να κοτασεις και μια λεντοταινια πανω αν σου την βαρεσει ,αν δεν κανω λαθος ειναι τριπλο το rgb σπλιτερ που εχει. Φτιαξε τα φαν απο το Bios να στροφαρουν πανω απο τους 55-60 βαθμους γτ θα σου παρουν τα αυτια

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Inler είπε

Επειδή είδα αυτό σε 1080P και δεν είδα μεγάλες διαφορές 

Aν δεν κανω λαθος μετρησα 3 παιχνιδια που ο 2600 φλερταρει αν δεν ειναι ειδη κατω απο το 60αρι και μιλαω για avg. Ακομα και σε αλλα που μπορει να λεει 70-80 στο canned benchmark π.χ. farcry 5 να αναμενεις σε καποια σημεια του παιχνιδιου κατω απο 60fps. Αν εισαι οκ προχωρας, μπορεις να τον τσιτωσεις λιγο πιο πανω βεβαια και να παιξεις με τις μνημες, αν παρεις καποιες που σηκωνουν πειραγμα με zen+, επισης καλη επιλογη θα ηταν και ενα freesync monitor να μην εισαι on/off οταν ειναι περιπου στα 60fps, γιατι δεν ειναι και η καλυτερη εμπειρια με το vsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κοιτα στο spliter  ενα απο τα δυο exte θα εχει ενα εξτρα καλωδιο ,κιτρινο η μπλε δεν θυμαμαι πως τα βαζουν ,αυτο να συνδεσεις στον ανεμιστηρα.

Σε απλο rgb της μητρικης να τους κουμπωσεις με το σπλιτερ που εχουν στο κουτι ,θα δουλευουν κομπλε, μπορεις να κοτασεις και μια λεντοταινια πανω αν σου την βαρεσει ,αν δεν κανω λαθος ειναι τριπλο το rgb σπλιτερ που εχει.

Και ένα last, η μητρική όσο δε βρίσκει bootable μέσο μπαίνει συνέχεια από μόνη της στο bios (δε προχωράει το post να βγάλει error). Είναι φυσιολογικό αυτό στις asus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Και ένα last, η μητρική όσο δε βρίσκει bootable μέσο μπαίνει συνέχεια από μόνη της στο bios (δε προχωράει το post να βγάλει error). Είναι φυσιολογικό αυτό στις asus?

Ε μαλλον ,δεν το εχω δοκιμασει ποτε ,βαλε δισκο πανω και αγχωνεσαι μετα αν ειναι :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...