Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αλλάξω σιγά σιγά το σύστημα της υπογραφής μου.  Θα εξακολουθεί να δουλεύει. Για το καινούργιο θα κρατήσω από το παλιό μόνο την κάρτα γραφικών, που μου είναι υπερ-αρκετή.

Επομένως μέχρι τώρα υπάρχουν για το νέο pc

1. H asus vega 64

2. To κουτί μου ήταν η k@@λα μου.. Corsair Obidian 1000D (αγοράστηκε από το πλαίσιο τα 399 ευρώ και περιμένει)

3. Τροφοδοτικό corsair hx1200i (και αυτό περιμένει καρτερικά στην αποθήκη)

 

Νομίζω η msi mag x570 θα μου πάρει τα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Σκέφτομαι να αλλάξω σιγά σιγά το σύστημα της υπογραφής μου.  Θα εξακολουθεί να δουλεύει. Για το καινούργιο θα κρατήσω από το παλιό μόνο την κάρτα γραφικών, που μου είναι υπερ-αρκετή.

Επομένως μέχρι τώρα υπάρχουν για το νέο pc

1. H asus vega 64

2. To κουτί μου ήταν η k@@λα μου.. Corsair Obidian 1000D (αγοράστηκε από το πλαίσιο τα 399 ευρώ και περιμένει)

3. Τροφοδοτικό corsair hx1200i (και αυτό περιμένει καρτερικά στην αποθήκη)

Νομίζω η msi mag x570 θα μου πάρει τα λεφτά...

1124.jpg.48521a390cf42269ed91c219fa7a1ca5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λές τι budget έχεις.
Ενας vfm συνδυασμός θα ήταν MSI B450 Tomahawk MAX & R5-3600, περίπου 300€, μιλάω για καινούργια.
Δυστυχώς θες και μνήμες, το σετάκι θα σου βγεί ~350, δες και στις αγγελίες για DDR4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, leros2004 είπε

1124.jpg.48521a390cf42269ed91c219fa7a1ca5.jpg

εν τω μεταξυ η b450 tomahawk με τον 3950Χ εβγαζε νομιζω 67 βαθμους. ειλικρινα δε βλεπω λογο να παει καποιος σε Χ570 οσο υπαρχει αυτη η μητρικη (με εξαιρεση αν χρειαζεται καποιο feature)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

εν τω μεταξυ η b450 tomahawk με τον 3950Χ εβγαζε νομιζω 67 βαθμους. ειλικρινα δε βλεπω λογο να παει καποιος σε Χ570 οσο υπαρχει αυτη η μητρικη (με εξαιρεση αν χρειαζεται καποιο feature)

tomahawk και κακή δεν υπάρχει ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Πόσους πυρήνες/threads θα έχουν έχει ανακοινωθεί;

Φήμες.

https://cpu.userbenchmark.com/SpeedTest/1118820/AMD-Eng-Sample--PD340SC5M4MFH-3734-Y

1629279251_.png.22db7a9ad3d8132e09b2bfaee53fd23e.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τους 4000 θα βγουν και νέα chipsets; Χ670 Β650. Λογικά όχι ε; Όχι ότι χρειάζονται αλλά κουβέντα να γίνεται. Και πότε αναμένονται οι 4000 για desktop (zen 3 αν δεν κάνω λάθος;);

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Με τους 4000 θα βγουν και νέα chipsets; Χ670 Β650. Λογικά όχι ε; Όχι ότι χρειάζονται αλλά κουβέντα να γίνεται. Και πότε αναμένονται οι 4000 για desktop (zen 3 αν δεν κάνω λάθος;);

Μάλλον από τον Οκτώβριο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

Μάλλον από τον Οκτώβριο αυτά.

Ωραία. Βρήκα το δώρο που θα κάνω στον εαυτό μου τα Χριστούγεννα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Με τους 4000 θα βγουν και νέα chipsets; Χ670 Β650. Λογικά όχι ε; Όχι ότι χρειάζονται αλλά κουβέντα να γίνεται. Και πότε αναμένονται οι 4000 για desktop (zen 3 αν δεν κάνω λάθος;);

Ποιο b650, εδώ δεν έχει βγει ακόμα b550.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Χτίζω σιγά σιγά ένα σύστημα με 3600. Προς το παρών η σύνθεση έχει ένα asus b450 rog mini itx, 2x8 LPX 3200, sf600 corsair, και μία rx570 sapphire.

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κουτί, το οποίο θα επηρεάσει και άλλα πράγματα (ψύξη), οπότε προς το παρών είναι με την stock ψύχτρα, σε ένα παλιό antec atx κουτί, με ένα 8άρι πίσω και ένα μπροστά. Το airflow δεν είναι ιδανικό. Κατά την εγκατάσταση επίσης, είχα βάλει την ψύχτρα με τέτοιο τρόπο ώστε μπλόκαρε τα ram slots. Έτσι την έβγαλα, και την έβαλα ανάποδα ξανά (βλακωδώς - έπρεπε απλά να ξεβιδώσω μόνο τον ανεμιστήρα.). Το θέμα είναι οτι η πάστα σίγουρα ανακατεύτηκε με το βγάλε - βάλε, και δεν είμαι σίγουρος σε τι κατάσταση είναι.

Το θέμα είναι οτι δεν φαίνεται να κρατάει καλές θερμοκρασίες και δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλετε από τα παραπάνω. Βλέπω σε idle ίσως 40->55, youtube θα χτυπήσει 70, και σε grid rally μετά από 10-15 λεπτά 85... Έχω κλείσει PBO, αλλά και ένα offset -0.05 δεν άλλαξε ιδιαίτερα τα νούμερα.

Ερωτήσεις: Το airflow στο κουτί μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τις θερμοκρασίες (σκέφτομαι για ένα H210); Να δοκιμάσω νέα πάστα, παίζει να είναι από εκεί το πρόβλημα; Η απλά αυτή είναι η κατάσταση με την stock ψύχτρα και ένας Noctua (μάλλον NH L12S)  θα τελειώνει την ιστορία;

Thanks!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...