Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι τιμές είναι χωρίς ΦΑΠΑ. Επίσης ο 1600af/2600 είχαν πέσει και στο 100ρικό σε μια φάση. Έχουν πάρει λίγο όλα τα πάνω τους τώρα με την αναμπουμπούλα της πανδημίας.

Μπα δεν ειναι αυτο ,ο 3600 μια χαρα ειναι σταθερη η τιμη του . Δεν θα πεσουν οι συγκεκριμενοι αλλο. Εβγαλε ο steve πριν λιγο βιντεο και λιγο πολυ , τουλαχιστον στο εξωτερικο εχει εξαφανιστει ο 1600af. 

Πιστευω οτι θα μειωθει πολυ η παραγωγη η θα σταματησει τελειως οταν βγουν οι ryzen 3. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μπα δεν ειναι αυτο ,ο 3600 μια χαρα ειναι σταθερη η τιμη του . Δεν θα πεσουν οι συγκεκριμενοι αλλο. Εβγαλε ο steve πριν λιγο βιντεο και λιγο πολυ , τουλαχιστον στο εξωτερικο εχει εξαφανιστει ο 1600af. 

Πιστευω οτι θα μειωθει πολυ η παραγωγη η θα σταματησει τελειως οταν βγουν οι ryzen 3. 

 

Και εγώ αυτό πιστεύω.

Όταν βγουν οι ZEN 3 , θα πάρουν την θέση των ZEN+ οι ZEN 2 .... 😜

Και κάπως έτσι θα πηγαίνει η δουλειά αν και περιμένω πως και πως τα APU να δω τι επιδόσεις θα φερουν και πόσο θα αλλάξουν το τοπίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2020 στις 11:20 ΠΜ, nicksoti είπε

Κάποια στιγμή λογικά 1600/1600AF δεν θα βρίσκεις εύκολα, θα τελειώσει το στοκ ή θα κοστίζουν παραπάνω. Όπως συμβαίνει με ryzen 5 1400.  Οπότε, αφού ο 3600 αξίζει στα 170, θα αξίζουν και οι 4/8 στα 120. Έχουν και pcie 4.0. 

Δυστυχώς βγήκα αληθινός, όποιος πρόλαβε... μας χαλούσε το 10% κάτω single thread. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απλη Gigabyte B450M DS3H-CF, καποια στιγμη λεω να παω σε 3700x/4700x η 4600χ (αν οντως την κανουν 8/16  core/threads) μηπως η συγκεριμενη μητρικη με περιοριζει? παραειναι basic, για τοσο δυνατο hardware? να εχω θεμα με την ψυξη των VRM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Εχω μια απλη Gigabyte B450M DS3H-CF, καποια στιγμη λεω να παω σε 3700x/4700x η 4600χ (αν οντως την κανουν 8/16  core/threads) μηπως η συγκεριμενη μητρικη με περιοριζει? παραειναι basic, για τοσο δυνατο hardware? να εχω θεμα με την ψυξη των VRM?

Αν κρινω απο την S2H που εχω κανει review και εχει το ιδιο VRM, δεν προκειται να εχεις θεμα με 8πυρηνο τουλαχιστον. Απο πλευρας ΒΙΟS και RAM OC χανει πολυ η μητρικη, οχι τοσο απο το VRM.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Αν κρινω απο την S2H που εχω κανει review και εχει το ιδιο VRM, δεν προκειται να εχεις θεμα με 8πυρηνο τουλαχιστον. Απο πλευρας ΒΙΟS και RAM OC χανει πολυ η μητρικη, οχι τοσο απο το VRM.

Μαλιστα....ε ενταξει αν ειναι μονο το RAM OC , το πολυ πολυ αγοραζω καινουργιες στα 3000+ , οταν λες BIOS εννοεις απο θεμα λειτουργιων/δυνατοτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Μαλιστα....ε ενταξει αν ειναι μονο το RAM OC , το πολυ πολυ αγοραζω καινουργιες στα 3000+ , οταν λες BIOS εννοεις απο θεμα λειτουργιων/δυνατοτητες?

Δεν ειναι θεμα το τι θα αγορασεις απο RAM, ειναι θεμα το τι θα σηκωσει η μητρικη εν τελη. Βεβαια παιζει ρολο και το CPU που εχεις, αλλα η μητρικη δεν ειναι για πολλα πολλα. Ακομα βλεπω πολλα ατομα καθημερινα με DS3H και αναλογες να εχουν θεμα να χρονισουν στα 3200-3000MHz. 

Οσο για το BIOS, το ειπες και μονος σου. Δεν ειναι και για πολυ πειραγμα και δεν ειναι ευκολοχρηστο. Απο την αποψη οτι λειπουν πραγματα που προσωπικα θεωρω βασικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν ειναι θεμα το τι θα αγορασεις απο RAM, ειναι θεμα το τι θα σηκωσει η μητρικη εν τελη. Βεβαια παιζει ρολο και το CPU που εχεις, αλλα η μητρικη δεν ειναι για πολλα πολλα. Ακομα βλεπω πολλα ατομα καθημερινα με DS3H και αναλογες να εχουν θεμα να χρονισουν στα 3200-3000MHz. 

Οσο για το BIOS, το ειπες και μονος σου. Δεν ειναι και για πολυ πειραγμα και δεν ειναι ευκολοχρηστο. Απο την αποψη οτι λειπουν πραγματα που προσωπικα θεωρω βασικα. 

Στο site της αναφερει οτι δεχετε μεχρι και 3200Mhz, (ειναι ενα θεμα αν ισχυει αυτο που λες) , οσον αφορα το bios δεν εχω σκοπο να το πειραξω....θελω απλα να κουμπωσω την cpu και ολα στον αυτοματo ;) εμενα με ενδιαφερει πιο πολυ να μην εχω προβλημα σe αποδοση η οτιδιποτε με τα 8πυρηνα.

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά κάποια στιγμή σήμερα θα ξέρουμε σίγουρα αλλά φαίνεται πως όλα τα 300 και 400 series chipset δεν θα πάρουν Zen 3.

https://youtu.be/JioP7tJIxd8?t=6851

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, LaMereda είπε

Λογικά κάποια στιγμή σήμερα θα ξέρουμε σίγουρα αλλά φαίνεται πως όλα τα 300 και 400 series chipset δεν θα πάρουν Zen 3.

https://youtu.be/JioP7tJIxd8?t=6851

Δεν παίζει αυτό. Δηλαδή ποιος θα πάρει Zen 3; Μόνο τα Χ570 και το καινούργιο Β550; Ούτε με σφαίρες δεν γίνεται αυτό. Στην χειρότερη να μην πάρουν τα 300 series και αυτό αν γίνει θα είναι λόγω OEMs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LaMereda είπε

Λογικά κάποια στιγμή σήμερα θα ξέρουμε σίγουρα αλλά φαίνεται πως όλα τα 300 και 400 series chipset δεν θα πάρουν Zen 3.

https://youtu.be/JioP7tJIxd8?t=6851

Αν συμβεί αυτό θα είναι αυτοκτονία. Μόνο για τις b350/x370 κρατάω πισινή και μόνο για όσες έχουν 128 Mbit ROM bios. Αν και πάλι μπορούν να κυκλοφορήσουν "beta bios" οι κατασκευαστές και για αυτές που να αφαιρούν το support σε 1st/2nd gen και να είναι μόνο για 3rd/4th gen.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κρατήσει αυτό σαν τελευταία πληροφορία επί του θέματος 

https://www.google.com/amp/s/www.techpowerup.com/265850/amd-ryzen-4000-series-vermeer-cpus-to-be-compatible-with-b450-motherboards%3famp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LaMereda είπε

Λογικά κάποια στιγμή σήμερα θα ξέρουμε σίγουρα αλλά φαίνεται πως όλα τα 300 και 400 series chipset δεν θα πάρουν Zen 3.

https://youtu.be/JioP7tJIxd8?t=6851

 

Η AMD μπορεί να μην εγγυηθεί την υποστήριξη των ZEN3 σε κάποια Chipset.

Αυτό δεν σημαίνει πως οι κατασκευαστές δεν θα μπορούν να δώσουν υποστήριξη.

Αυτό συμβαίνει γιατί πολύ απλά οι ενεργειακές ή άλλες απαιτήσεις των νέων, μπορεί να είναι υψηλότερες από αυτές με τις οποίες κατασκευάστηκαν οι παλαιές μητρικές.

Σε ότι αφορά τους ZEN 2 (RYZEN 3000) η AMD είχε πει πως ΔΕΝ υποστηρίζονται οι επεξεργαστές αυτοί στο A320 chipset ..........

Κι όμως, υποστηρίζονται κανονικά, αφού οι κατασκευαστές άσχετα με το ότι δεν εγγυήθηκε η AMD την αναβαθμισιμότητά τους, έβγαλαν bios υποστήριξης.

Ο τύπος του Tech Deals , δεν τα λέει και πάντα ορθά ....

Πολύ εύκολα την ΜΗ εγγυημένη αναβαθμισιμότητα των πχ X300/B300 μπορει να την έχει εκλάβει ως μη υποστήριξη ....

Ο μόνος λόγος για να μην υπάρξει  συμβατότητα των ZEN 3 , είναι να αλλάξει SOCKET η AMD και να μεταβεί από τέλος του χρόνου σε DDR5 !!!

H hynix θα ξεκινήσει παραγωγή DDR5 το Q3 του 2020 ......... 🙂

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σιγά πόσο διαφορά θα έχουν στην κατανάλωση οι 4000 από τους 3000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από τη μία δικαίωση για την X570 επιλογή μου ( 😛 ), από την άλλη δικαιολογημένα μπινελίκια από πολύ κόσμο. Μακάρι να μην ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...