Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

νομιζω δεν θες να καταλαβεις 

εμεις περιμεναμε τον 6 core στα 100 ευρω ως ryzen r3 3300 και τωρα μαλλον θα εχουμε 3600 στα 220 ευρω 

τον 3700 8 core στα 350 ευρω 

τον 12core πανω απο 400 και τον 16core ενας θεος ξερει:(

τωρα το επιασες?

Όχι, βασικά.

Τί πάει να πει "περιμέναμε"?

Στο κάτω-κάτω, ας βάλει τον αντίστοιχο 2600 (+χIPC +yFreq, ίδιοι πυρήνες) εκεί που νομίζει ότι θα πουλήσει...κι ας φάει τα μούτρα της.

Αλλά δεν έχω καταλάβει το παιγνίδι των προβλέψεων, ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πέτρος said:

Όχι, βασικά.

Τί πάει να πει "περιμέναμε"?

Στο κάτω-κάτω, ας βάλει τον αντίστοιχο 2600 (+χIPC +yFreq, ίδιοι πυρήνες) εκεί που νομίζει ότι θα πουλήσει...κι ας φάει τα μούτρα της.

Αλλά δεν έχω καταλάβει το παιγνίδι των προβλέψεων, ειλικρινά.

Marketing... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με παιρνει ο υπνος και ηρθε η ωρα να ριξω την βομβα νομιζω.

https://www.resetera.com/threads/ryzen-5-3000-6c-12t-spotted-on-geekbench-scores-better-than-2700x-despite-having-fewer-cores.119085/page-4#post-21125832
 

 




Kωλοτουυυυυμπα.... Ο Τζιμακος παει να κααααανει....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν με παιρνει ο υπνος και ηρθε η ωρα να ριξω την βομβα νομιζω.

https://www.resetera.com/threads/ryzen-5-3000-6c-12t-spotted-on-geekbench-scores-better-than-2700x-despite-having-fewer-cores.119085/page-4#post-21125832
 




Kωλοτουυυυυμπα.... Ο Τζιμακος παει να κααααανει....

Εγω λέω να μην του δίνουμε πολύ σημασία του τύπου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα κάνουν boost τόσο όσο έλεγαν αλλά μπορεί να κλοκάρουν τα "καλά" πρώτα zen2. Και φυσικά δεν θα έχουν τις τιμές χώμα. Αυτό είναι λογικό με τις τιμές νομίζω κανείς δεν περίμενε τόσο χώμα τις τιμές. 

Στο που θα κάτσουν οι συχνότητες υπάρχει ακόμα μια ομίχλη . Και μάλλον δεν θα μπορούν όλα ακόμα να κλοκαρουν από τον χρήστη το ίδιο ψηλά. Ωχ κατάλαβα στην αρχή θα ψάχνουμε τα καλά batch μέχρι να γίνουν respin στα zen2+  ? Αυτη τη περίπτωση την είχα ξεχάσει  να πω την αλήθεια νόμιζα ότι θα ήταν όλα τερματισμενα κάπου.

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εγω λέω να μην του δίνουμε πολύ σημασία του τύπου.

Πες τα Χρυσόστομε :D

Πάντως εγώ αν δεν δω κάτι φοβερό με βλέπω να κάθομαι με τον 6700k στο gaming pc.. Άντε να του αλλάξω μια ψύκτρα καθώς έχω και πολύ καλό τσιπάκι, στα 4.6ghz με 212 evo είμαι :P Και ο 2700x υπερφτάνει για το άλλο main pc....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και να δώσουν τον 6 πύρινο zen2 σε τιμή και επιδόσεις 8πύρινου zen+ πάλι λίγο φάουλ μου φαίνεται. Μόνο οι gamers θα χαρούν έτσι. Από την άλλη το ότι έχουν ήδη μια εγκατεστημένη βάση χρηστών με AM4 μητρικές τους δίνει τη δυνατότητα να το κάνουν. 

Λογικά κάπου ανάμεσα θα κάτσει η "μπίλια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επαληθευτούν πάντως τα exit poll :D είναι λογική κίνηση από εμπορικής πλευράς.

Δηλάδη άμα δώσουν από τώρα 8/12 στην μεσαία κατηγορία με κανένα boost στα 4,5 και η top σειρά 16/32, οκ τι θα δώσουν στην επόμενη γενιά; Ιδιαίτερα που ένας πιθανώς 6/12 @ 4,5 με 220-250 ευρώ βγάζει off τον 8700k της intel που κάνει και 48-60% παραπάνω...

Είδωμεν το πρωί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γυριστε το πισω , εχουν κανει ''πατατα'' και δειχνουν demo πριν την εναρξη , λογικα κανανε προβα για το keynote. 3700x θα ειναι 65w με 4.4ghz boost ψηλοτερο single thread και multi thread performance απο τον 9700k στα 329. Βλεπω και τα υπολοιπα . Λογικα τα πιο πολλα θα τα δειξουν και στο keynote . 

34% πανω λενε στο cs και σε αλλα παρομοια παιχνιδια 

edit 2 :Το πηραν χαμπαρι και το κατεβασανε δεν προλαβα να δω τα υπολοιπα. Αναμονη για το keynote τωρα

edit 3: ο 3900x(499) ειναι 16% πιο πανω στο blender απο τον 9920x(1250 ευρω ) ενω εχει χαμηλοτερη καταναλωση. 

τελος με τα spoiler τα υπολοιπα θα τα δουμε :P 

 

Edit: τιμες 

3800x 8core 16 thread at $399 

3700x $329

3900x 12 cores $499

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερες στο Κατεχομενο AMDικο Προτεκτορατο
 


Eπισης ειναι και σε 1080p! Και οχι σε bitrate να βριζεις!

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...