Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannis_kan είπε

Καλησπέρα παιδιά ένας 2700 x με overclock μέχρι πόσα φτάνει και πόσα watt καταναλωνει?

~200W peak απ' όσο ξέρω. Πάνω από 650W τροφοδοτικό θα χρειαστείς μόνο αν πας σε power hungry gpu's Vega64, RadeonVII, 2080Ti.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

~200W peak απ' όσο ξέρω. Πάνω από 650W τροφοδοτικό θα χρειαστείς μόνο αν πας σε power hungry gpu's Vega64, RadeonVII, 2080Ti.

Έχω δει γιουτουμπ σε i7 8700k στα 5 ghz να σηκώνει 300 watt και μαζί με gtx 1080 ti oc στα 580 watt. Και λέω λογικά η νέα γενιά ryzen θα ανεβενει πιο πολύ σε oc συν πιο πολλούς πυρήνες μήπως στα 850 watt είναι πιο σωστό να πάω. Επίσης τα τροφοδοτικα πρέπει να λειτουργούν πάντα τα 2/3 των watt τους ή δεν έχει να κάνει με την οικονομία του ρεύματος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_kan είπε

Καλησπέρα παιδιά ένας 2700 x με overclock μέχρι πόσα φτάνει και πόσα watt καταναλωνει? Σκέφτομαι να πάω για την νέα σειρά όταν βγει κ επειδή θέλω να πάρω τροφοδοτικό αυτή την εποχή δεν ξέρω πόσα watt θα είμαι οκ. Κοίταγα για seasonic platinum, τα 750 watt με τα 850 έχουν 15 ευρώ διαφορά προς ώρας. Ποιο αξίζει να πάρω και γιατί? Μήπως δε θα μ χρησημευσει το 850 αρι ποτέ? 

Πανω απο 650αρι δεν προκειται να χρειαστεις εκτος και αν πας για SLI/CF η ασχολεισαι με extreme overclocking (volt mods, shunt mods, extreme cooling κτλ)

19 λεπτά πριν, Giannis_kan είπε

Έχω δει γιουτουμπ σε i7 8700k στα 5 ghz να σηκώνει 300 watt

300W δεν σηκωνει ουτε 9900k στα 5GHz....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nicksoti είπε

Δεν νομίζω να τσουβαλιαστεί έτσι η υποστήριξη... κατ αρχήν δεν έχει σχέση πάντα το chipset με τα VRM. Εμένα πχ είναι B350 και έχει 3+3 phases... Και πάλι υποστηρίζει τον 2700Χ. Υπάρχουν Α320 με περισσότερα phases της δικής μου.

Επιπλέον, υποτίθεται πως η νέα γενιά λόγω 7nm θα έχει μειωμένη κατανάλωση με ίδιους πυρήνες, ή ίδια με αυξημένους, σωστά;

Η AMD είχε ή δεν είχε διαφημίσει το upgrade path; Είχε αναφέρει ποτέ για σούπερ - ντούπερ μητρικές με 10 phases και 8 ψύκτρες; Θα είναι φάουλ.

Από εκεί και πέρα, μια "τίμια" λύση θα ήταν κάθε κατασκευαστής κατά περίπτωση να κλειδώνει ή να περιορίζει το OC στους τοπ επεξεργαστές, πχ τους 8/16, 12/24, 16/32, στις οικονομικές μητρικές.

Χώρια που σε εκείνες που έχουν κύκλωμα προστασίας - που νομίζω είναι οι περισσότερες - δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα. Θα κάνουν throttle και τέλος, οποτε ο χρήστης θα αναγκάζεται να χαμηλώσει τάση και συχνότητα. Εδώ το κάνουν χρόνια τα mac αυτό, θα μας πειράξει στη μητρική των 50 ευρώ;

οι περισσοτερες φασεις δεν σημαινουν καλυτερα vrm . Εχει να κανει σχεση τα μοσφετ που φοραει η μητρικη και ποσο καλα ψυχονται . μονο ο αριθμος δεν μας λεει τπτ :)

22 λεπτά πριν, Giannis_kan είπε

Έχω δει γιουτουμπ σε i7 8700k στα 5 ghz να σηκώνει 300 watt και μαζί με gtx 1080 ti oc στα 580 watt. Και λέω λογικά η νέα γενιά ryzen θα ανεβενει πιο πολύ σε oc συν πιο πολλούς πυρήνες μήπως στα 850 watt είναι πιο σωστό να πάω. Επίσης τα τροφοδοτικα πρέπει να λειτουργούν πάντα τα 2/3 των watt τους ή δεν έχει να κάνει με την οικονομία του ρεύματος? 

τι ταση ειχε δωσει για να τραβηξει 300 watt??? με τι τον εψυχε ?? μηπως κανεις καποιο λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Giannis_kan είπε

Έχω δει γιουτουμπ σε i7 8700k στα 5 ghz να σηκώνει 300 watt και μαζί με gtx 1080 ti oc στα 580 watt. Και λέω λογικά η νέα γενιά ryzen θα ανεβενει πιο πολύ σε oc συν πιο πολλούς πυρήνες μήπως στα 850 watt είναι πιο σωστό να πάω. Επίσης τα τροφοδοτικα πρέπει να λειτουργούν πάντα τα 2/3 των watt τους ή δεν έχει να κάνει με την οικονομία του ρεύματος? 

Αν κάνεις full overclocking σε 2700Χ cpu και σε gpu (1080Τi, R VII κτλ) τότε οκ τα 750W είναι καλά και για το headroom και για να νιώθεις εσύ πιο σίγουρος. Ένα ποιοτικό 650ρι πάντως επαναλαμβάνω πως είναι αρκετό. 850W χρειάζονται συνήθως σε HEDΤ  ή σε multiple gpu setup. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

οι περισσοτερες φασεις δεν σημαινουν καλυτερα vrm . Εχει να κανει σχεση τα μοσφετ που φοραει η μητρικη και ποσο καλα ψυχονται . μονο ο αριθμος δεν μας λεει τπτ :)

Σχεδον σωστο ετσι οπως το λες, μιας και ο αριθμος τους καθοριζει αμεσα την ποιοτητα τους αλλα και την ψυξη τους ;) 
Πολυ λιγοτερο load στο καθενα και μεγαλυτερη επιφανεια επαφης, συν σταθεροτερο ρευμα μας κανουν οτι "περισσοτερα και φθηνοτερα" > "λιγα και ακριβα".

Εκτος και αν πας σε LN2 η DICE οπου κοιτας και transient response time κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Oι δικες μου οι FlareX παντως ειναι "AMD Optimized", συμφωνα με το αυτοκολλητακι. Βαζω στοιχημα οτι ειναι απλως ενα κανονικο b-die, oυτε καν καλυτερο bin. 
Οποιος εχει FlareX non "AMD Optimized", ας ριξει μια το XMP του να συγκρινω με το δικο μου, μπας και ειναι εκει η """διαφορα"""

κι εμένα αλλά είναι 2400 με το XMP :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Σχεδον σωστο ετσι οπως το λες, μιας και ο αριθμος τους καθοριζει αμεσα την ποιοτητα τους αλλα και την ψυξη τους ;) 
Πολυ λιγοτερο load στο καθενα και μεγαλυτερη επιφανεια επαφης, συν σταθεροτερο ρευμα μας κανουν οτι "περισσοτερα και φθηνοτερα" > "λιγα και ακριβα".

Εκτος και αν πας σε LN2 η DICE οπου κοιτας και transient response time κτλ.

4 φασεις με niko mosfets (βλεπε β350 μσι) ειναι πολυ χειροτερα απο 3 φασεις της β350 ασροκ. αυτο ηθελα να τονισω . προφανως πολλα vrm βοηθανε στο καλυτερο voltage regulation . ειναι και τι κοντρολερ εχεις πανω στα μοσφετς . ειναι ωραια η μανουρα με τις μητρικες 😍😍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α παρεμπιπτοντως παιδες. @Πέτρος Ισως σε βοηθησει

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Eπισης εχουμε φουλ A320 support απο μερικες εταιρειες τουλαχιστον...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1j1JrbOkwj6sSt9GPPC8i93jlC8zqrBLNwJYotJHJGdU/edit#gid=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dragonitelvl100 είπε

4 φασεις με niko mosfets (βλεπε β350 μσι) ειναι πολυ χειροτερα απο 3 φασεις της β350 ασροκ. αυτο ηθελα να τονισω . προφανως πολλα vrm βοηθανε στο καλυτερο voltage regulation . ειναι και τι κοντρολερ εχεις πανω στα μοσφετς . ειναι ωραια η μανουρα με τις μητρικες 😍😍

Μόνο που και η Asrock Nikosem βάζει :D το Bios κόβει πολύ την Asrock.

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Μόνο που και η Asrock Nikosem βάζει :D το Bios κόβει πολύ την Asrock.

Στις b350 επαιζαν νικο κ κατι αλλα δε θυμαμαι. Κ ηταν λοτο τι θα σ κατσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζοντας Asrock B450M Pro4 π.χ έχεις 3 CPU Phases με 6 Lowside mosfet και 6 Highside είτε αυτά είναι Nikosem είτε είναι Sinopower. Στην MSI Bazzoka Plus π.χ έχεις 4 CPU phase με 8 Lowside 4C024N και 8 Highside 4C029N απο την OnSemi, τα Chokes το PCB η ψύκτρα στο VRM ... όλα αυτά παίζουν ρόλο όπως το Bios και μέχρι και τo topology στα Dimm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Α παρεμπιπτοντως παιδες. @Πέτρος Ισως σε βοηθησει

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

To είδα χτες βράδυ, αλλά μια από τα ίδια ουσιαστικά.

Πολύ χαμηλό tRC/tRFC.

Τουλάχιστον βγάζει πιο ορθολογικά κάποια από τα υπόλοιπα, καθώς και τις τάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To είδα χτες βράδυ, αλλά μια από τα ίδια ουσιαστικά.

Πολύ χαμηλό tRC/tRFC.

Τουλάχιστον βγάζει πιο ορθολογικά κάποια από τα υπόλοιπα, καθώς και τις τάσεις.

Και εγω το calculator το εχω πεταξει απο το παραθυρο. Τουλαχιστον για το bin που μου εκατσε, δεν εχει κατι παρομοιο με το προφιλ που τρεχω στις συχνοτητες που μπορει να παιξει ο 1400 (εως 3533 για 24/7). Περαν του extreme φυσικα, οπου δεν το τρεχεις για 24/7 (αν και ακομα και το extreme εχει ψηλοτερα subtimings απο αυτα που τρεχω) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. Οι μνήμες μου είναι αυτές   https://www.gskill.com/en/product/f4-3600c15d-16gtz

Το taiphoon στο 2ο slot διαβαζει to παρακατω. Εχει κανεις ιδέα τι μπορει να συμβαινει?

 

β    907207977_.PNG.937d319cc25083abc25c22c188ce1a9d.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...