Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

3) 100 ευρω διαφορα δλδ υπερ του 3800χ χωρις να ξερουμε ακριβη νουμερα στο gaming

Αν συνυπολογίσουμε και το κόστος της ψύκτρας είναι ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, panospc είπε

Αν συνυπολογίσουμε και το κόστος της ψύκτρας είναι ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά

δεν ξερω αν ειχες ποτε σου 2600χ η 2700x ,αλλα εγω που τους δουλεψα και τους 2 με στοκ ψυκτρα εστω και για λιγο δεν συνιστώ σε κανεναν να μεινει με αυτες ,εγω τουλαχιστων δεν μπορουσα και χανεις τρομερο Performance λογω Pbo και σου τα κανουν και τουμπανο απο την φασαρια ,δεν λεω καλο ειναι που ερχονται με ψυξη αλλα δεν ειναι καμια σοβαρη ψυξη. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συχνότητες καθεαυτες τι σημασια εχουν? Απτην στιγμη που το IPC ryzen > Intel, τι σημασια εχει ποσα hz πιανει ο 9900k? Κατα δευτερον, στο gaming απο μικρη εως ελαχιστη διαφορα κανουν αυτα τα mhz, δυστηχως. Οι μνημες παιζουν το κυριο λογο, και εκει να δουμε πως θα τα πανε τα ryzia. 

Παντως το PUBG bench που τρεξανε μου γεννησε αμφιβολιες μεγαλες. Λογικα ultra settings η low καρτα γραφικων και επεφτε gpu bottleneck. Σιγουρα δεν χρειαζεσαι πανω απο τα 144hz που εβγαζε, αλλα αφου το τρεχεις που το τρεχεις το ρημαδι, γιατι δεν το κανεις χωρις μπουκαλι να δουμε που στεκεται? Αν ειχες καλυτερο gaming cpu αυτο δεν θα κανες? Ενδεικτικα 8700k σε παρομοιο σκηνικο στο pubg βγαζει ~250+

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν ξερω αν ειχες ποτε σου 2600χ η 2700x ,αλλα εγω που τους δουλεψα και τους 2 με στοκ ψυκτρα εστω και για λιγο δεν συνιστώ σε κανεναν να μεινει με αυτες ,εγω τουλαχιστων δεν μπορουσα και χανεις τρομερο Performance λογω Pbo και σου τα κανουν και τουμπανο απο την φασαρια ,δεν λεω καλο ειναι που ερχονται με ψυξη αλλα δεν ειναι καμια σοβαρη ψυξη. 

Καλα εδω αλλοι προτεινουν να μεινεις με την intel stock ψυκτρα. Των AMD μπροστα τους ειναι οαση, νεκταρ, αλατι ιμαλαιων 😛 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Οι μνημες παιζουν το κυριο λογο, και εκει να δουμε πως θα τα πανε τα ryzia. 

εκεί παίζει ο memory controller ρόλο καθώς και το mobo........κοινώς άγνωστος παράγοντας μέχρι να βγουν στην διάθεση του κοινού να δούμε στην πράξη πως κλοκάρουν στις μνήμες οι 3000series και τα Χ570.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Οι συχνότητες καθεαυτες τι σημασια εχουν? Απτην στιγμη που το IPC ryzen > Intel, τι σημασια εχει ποσα hz πιανει ο 9900k? Κατα δευτερον, στο gaming απο μικρη εως ελαχιστη διαφορα κανουν αυτα τα mhz, δυστηχως. Οι μνημες παιζουν το κυριο λογο, και εκει να δουμε πως θα τα πανε τα ryzia. 

Παντως το PUBG bench που τρεξανε μου γεννησε αμφιβολιες μεγαλες. Λογικα ultra settings η low καρτα γραφικων και επεφτε gpu bottleneck. Σιγουρα δεν χρειαζεσαι πανω απο τα 144hz που εβγαζε, αλλα αφου το τρεχεις που το τρεχεις το ρημαδι, γιατι δεν το κανεις χωρις μπουκαλι να δουμε που στεκεται? Αν ειχες καλυτερο gaming cpu αυτο δεν θα κανες? Ενδεικτικα 8700k σε παρομοιο σκηνικο στο pubg βγαζει ~250+

Καλα εδω αλλοι προτεινουν να μεινεις με την intel stock ψυκτρα. Των AMD μπροστα τους ειναι οαση, νεκταρ, αλατι ιμαλαιων 😛 

Οι αλλοι ειναι οι αλλοι εγω ειμαι εγω 😛

 

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

εκεί παίζει ο memory controller ρόλο καθώς και το mobo........κοινώς άγνωστος παράγοντας μέχρι να βγουν στην διάθεση του κοινού να δούμε στην πράξη πως κλοκάρουν στις μνήμες οι 3000series και τα Χ570.......

Τα 3600mhz  ειναι σιγουρα , η εκτιμηση μου ειναι οτι οι τοπ μητρικες θα παιζουν 4000mhz+ κατι ψηλα αναλογα και το κομματι.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Οι συχνότητες καθεαυτες τι σημασια εχουν? Απτην στιγμη που το IPC ryzen > Intel, τι σημασια εχει ποσα hz πιανει ο 9900k? Κατα δευτερον, στο gaming απο μικρη εως ελαχιστη διαφορα κανουν αυτα τα mhz, δυστηχως. Οι μνημες παιζουν το κυριο λογο, και εκει να δουμε πως θα τα πανε τα ryzia. 

Παντως το PUBG bench που τρεξανε μου γεννησε αμφιβολιες μεγαλες. Λογικα ultra settings η low καρτα γραφικων και επεφτε gpu bottleneck. Σιγουρα δεν χρειαζεσαι πανω απο τα 144hz που εβγαζε, αλλα αφου το τρεχεις που το τρεχεις το ρημαδι, γιατι δεν το κανεις χωρις μπουκαλι να δουμε που στεκεται? Αν ειχες καλυτερο gaming cpu αυτο δεν θα κανες? Ενδεικτικα 8700k σε παρομοιο σκηνικο στο pubg βγαζει ~250+

Καλα εδω αλλοι προτεινουν να μεινεις με την intel stock ψυκτρα. Των AMD μπροστα τους ειναι οαση, νεκταρ, αλατι ιμαλαιων 😛 

Όσο το DPS είναι συναρτήσει των FPS μια χαρά θες over 144Hz στο PUBG, αλλά δεν ξέρω πόσους αφορά αυτό . 

Τι είναι το IPC? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Όσο το DPS είναι συναρτήσει των FPS μια χαρά θες over 144Hz στο PUBG, αλλά δεν ξέρω πόσους αφορά αυτό . 

Το χουνε διορθωσει καιρο αυτο τωρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Όσο το DPS είναι συναρτήσει των FPS μια χαρά θες over 144Hz στο PUBG, αλλά δεν ξέρω πόσους αφορά αυτό . 

Τι είναι το IPC? :P

ειναι το αντιστοιχο του IMAC :P

https://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_per_cycle

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 

Τα 3600mhz  ειναι σιγουρα , η εκτιμηση μου ειναι οτι οι τοπ μητρικες θα παιζουν 4000mhz+ κατι ψηλα αναλογα και το κομματι.

Και εγώ τους περιμένω να στροφάρουν καλά σε μνήμες .....αφού σαν βάση έχουν τα JEDEC 3200 MHz specification .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα 3600mhz  ειναι σιγουρα , η εκτιμηση μου ειναι οτι οι τοπ μητρικες θα παιζουν 4000mhz+ κατι ψηλα αναλογα και το κομματι.

Γιαυτο τα gaming bench που μας εδειξαν ειναι meh. Τι μνημες παιζανε vs 2700x κανεις δεν ξερει. Δηλαδη το +30% στο csgo παιζει να το μετρησαν vs 2666 (που ειναι το official support των 2nd gen) και 3200 για τους 3rd gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Γιαυτο τα gaming bench που μας εδειξαν ειναι meh. Τι μνημες παιζανε vs 2700x κανεις δεν ξερει. Δηλαδη το +30% στο csgo παιζει να το μετρησαν vs 2666 (που ειναι το official support των 2nd gen) και 3200 για τους 3rd gen.

2933Μhz ειναι το Official για τους zen+ ,κατα τα αλλα συμφωνω

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Και εγώ τους περιμένω να στροφάρουν καλά σε μνήμες .....αφού σαν βάση έχουν τα JEDEC 3200 MHz specification .....

επισης μαλλον κατι θα παιζει με το if ,απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα του buildzoid μαλλον θα μπορεις να βαλεις χερι στην συχνοτητα του If ,μιλησε για Overclocking οπως στο am3+ οταν ακομα μπορουσες να βαλεις χερι στο nb frequency ,το εχει ανεβασει ο spartan στο ryzen overclocking thread

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

η msi παντως ειπε οτι ετρεξαν σε αερα 4400mhz στις μνημες , χωρις κανενα προβλημα ακομα και στην πιο φθηνη τους x570. 

Στο 3:30

τωρα εσυ θες να με κανεις να παω να παρω Msi ε :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...