Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Με βάση τα έως τώρα δεδομένα ό,τι βλέπεις σε max turbo στα ryzen είναι συνήθως το ταβάνι για ασφαλές all core oc.

Στα zen+ μπορεί να ίσχυε κάπως αυτό με xfr2 enhanced και pbo που ανέβαιναν πάνω από τα specs και το τυπικό boost τους. Στους zen πχ ο 1600 eίχε CPB στα 3.65. Ακόμα και με τη stock ψύκτρα πάει άνετα 3.7-3.8 all core για gaming και 3.6-3.7 για handbrake κλπ. Με Noctua/ΑΙΟ πάει 3.9-4 all core. Άρα μη προδικάζουμε καταστάσεις δε ξέρουμε που θα φτάνουν οι zen 2. Αλλά όπως σου πα για μένα και τους περισσότερους αδιάφορα είναι τα 5 GHz αν το efficiency πάει στα τάρταρα και από 65 watt TDP φτάσεις στα 200+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τωρα εσυ θες να με κανεις να παω να παρω Msi ε :angry:

Σου ειπα φυγαμε για godlike , και μετα ολο το  καλοκαιρι μεσα στο σπιτι χωρις χρηματα 😂

Περα απο την πλακα πιστευω οτι ειναι πιο πολυ θεμα memory controller παρα μητρικων. Tα 4000 mhz θα τα χτυπησουν και οι x470 πιστευω. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Στα zen+ μπορεί να ίσχυε κάπως αυτό με xfr2 enhanced και pbo που ανέβαιναν πάνω από τα specs και το τυπικό boost τους. Στους zen πχ ο 1600 eίχε CPB στα 3.65. Ακόμα και με τη stock ψύκτρα πάει άνετα 3.7-3.8 all core για gaming και 3.6-3.7 για handbrake κλπ. Με Noctua/ΑΙΟ πάει 3.9-4 all core. Άρα μη προδικάζουμε καταστάσεις δε ξέρουμε που θα φτάνουν οι zen 2. Αλλά όπως σου πα για μένα και τους περισσότερους αδιάφορα είναι τα 5 GHz αν το efficiency πάει στα τάρταρα και από 65 watt TDP φτάσεις στα 200+.

Σωστη η παρατηρηση σου ,οι zen+ ηταν τραβηγμενοι απο τα μαλλια μην το ξεχναμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, akoinonitos said:

τωρα εσυ θες να με κανεις να παω να παρω Msi ε :angry:

Ναι, ναι πάρε, πάρε.. Είναι τόσο όμορφες.. :D

Προσωπικά θα αγοράσω πρώτα το 3800x και θα το πατήσω πάνω στην 370x!! Και έχει ο θεός!!! :P Θα τα κάψω!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Σου ειπα φυγαμε για godlike , και μετα ολο το  καλοκαιρι μεσα στο σπιτι χωρις χρηματα 😂

Περα απο την πλακα πιστευω οτι ειναι πιο πολυ θεμα memory controler παρα μητρικων. Tα 4000 mhz θα τα χτυπησουν και οι x470 πιστευω. 

Ενα καλο ειναι οτι θα πληρωσω χωρις φουπουα αλλα και παλι ειναι too mach για μενα αυτα που ζηταει η godlike... μια hero και πολυ μου ειναι 😛

Δεν ξερω στην πρωτη γενια η μητρικες ηταν αυτες που πραγματικα σε εκοβαν στην δευτερη μαλλον ετρωγες πιτα απο Imc αλλα και παλι δεν ξερεις με τι κριτηρια σχεδιαστηκαν. Θα δειξει, εγω δεν εχω μητρικη οποτε θα παω αναγκαστηκα σε χ570 κρατηστε το διλλημα για τον εαυτο σας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, renaxan είπε

Ναι, ναι πάρε, πάρε.. Είναι τόσο όμορφες.. :D

Προσωπικά θα αγοράσω πρώτα το 3800x και θα το πατήσω πάνω στην 370x!! Και έχει ο θεός!!! :P Θα τα κάψω!! 

Δες το LTT video που πόσταρα πριν. Όσοι έχουμε msi μπορεί να μην δούμε καν bios για zen2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, renaxan είπε

Ναι, ναι πάρε, πάρε.. Είναι τόσο όμορφες.. :D

Προσωπικά θα αγοράσω πρώτα το 3800x και θα το πατήσω πάνω στην 370x!! Και έχει ο θεός!!! :P Θα τα κάψω!! 

Είναι πολύ όμορφες, αλλά το fanάκι με φοβίζει πολύ. Σκέφτομαι για την Gigabyte Extreme που δεν έχει φανάκι, αλλά μου αρέσει η MSI Ace και η Formula της ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ilos said:

Δες το LTT video που πόσταρα πριν. Όσοι έχουμε msi μπορεί να μην δούμε καν bios για zen2.

Θα βγάλει εάν το αντέχει. Λογικά έτσι θα κάνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές. 

3 minutes ago, kostas7837aek said:

Είναι πολύ όμορφες, αλλά το fanάκι με φοβίζει πολύ. Σκέφτομαι για την Gigabyte Extreme που δεν έχει φανάκι, αλλά μου αρέσει η MSI Ace και η Formula της ASUS.

Λίγο καθαριότητα και θα αντέξει.

Με τόσα φουφουρια που έχουμε ποια, άλλο ένα δεν θα μας πείραζε. 11 watt τραβάει, θέλει οπωσδήποτε να φανάκι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το χουνε διορθωσει καιρο αυτο τωρα ;)

Είμαστε σίγουροι; Δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο για αυτό και νομίζω σύμφωνα με τον WackyJacky παραμένει για αυτό το έχει γυρίσει σε 1080p / 240Hz. Sorry για το off topic. 

 

46 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ειναι το αντιστοιχο του IMAC :P

https://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_per_cycle

Thank youuuu 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, oceanborngr είπε

Εν τω μεταξυ εχει πλακα που οι αρθρογραφοι του insomnia θα ανεβασουν την καθε ειδηση για κινητο της πλακας που κυκλοφορει αλλα τα σημαντικοτερα νεα στο χωρο των επεξεργαστων εδω και μηνες τα πνιγουν κανονικα.. 

Μeanwhile site που ασχολειται με τεχνολογικα νεα, μεσα στις τελευταιες ειδησεις ειναι..... Φυσικα και ολοι οσοι τους ακολουθουν κρεμονται απο τα χειλη τους, αλλα τι να κανεις...

image.png.43066ef867fca563cc52ae9817e5258d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Είμαστε σίγουροι; Δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο για αυτό και νομίζω σύμφωνα με τον WackyJacky παραμένει για αυτό το έχει γυρίσει σε 1080p / 240Hz. Sorry για το off topic. 

 

Ο ιδιος ο wacky ειχε πει οτι 2-3 update πριν το διορθωσανε και το τσεκαρε κιολας.

Και δεν ειχε σχεση με τη ποσοτητα των fps,δηλαδη οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα,αλλα με το ποσα πολλαπλασια ηταν τα fps σε σχεση με τις σφαιρες που εριχνε το εκαστοτε οπλο.Για αυτο και το ΑΚ ειχε το μικροτερο Impact.Ρωτα και στο θεμα του pubg γιατι ειμαστε way off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μeanwhile site που ασχολειται με τεχνολογικα νεα, μεσα στις τελευταιες ειδησεις ειναι..... Φυσικα και ολοι οσοι τους ακολουθουν κρεμονται απο τα χειλη τους, αλλα τι να κανεις...

image.png.43066ef867fca563cc52ae9817e5258d.png

Aστα αυτα το περασες το μαθημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, renaxan είπε

Θα βγάλει εάν το αντέχει. Λογικά έτσι θα κάνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές. 

Λίγο καθαριότητα και θα αντέξει.

Με τόσα φουφουρια που έχουμε ποια, άλλο ένα δεν θα μας πείραζε. 11 watt τραβάει, θέλει οπωσδήποτε να φανάκι. 

Συμφωνώ, αλλά αυτού του τύπου τα φανάκια από τι έχω διαβάσει δεν άντεχαν και πολύ στο παρελθόν. Βέβαια έχει προχωρήσει η τεχνολογία από τότε, αλλά σκέψου ότι άμα τα παίξει αυτό, η μητρική θέλει RMA. Προσωπικά όποια και να διαλέξω θα κοιτάξω μήπως μπορώ να βρω για αγορά φανάκι για να το έχω για καβάτζα. 

Αυτό εδώ το έχει δει κανένας; Πολύ δυνατό πρέπει να είναι. 

ASRock-X570-Motherboards.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Συμφωνώ, αλλά αυτού του τύπου τα φανάκια από τι έχω διαβάσει δεν άντεχαν και πολύ στο παρελθόν. Βέβαια έχει προχωρήσει η τεχνολογία από τότε, αλλά σκέψου ότι άμα τα παίξει αυτό, η μητρική θέλει RMA. Προσωπικά όποια και να διαλέξω θα κοιτάξω μήπως μπορώ να βρω για αγορά φανάκι για να το έχω για καβάτζα. 

Αυτό εδώ το έχει δει κανένας; Πολύ δυνατό πρέπει να είναι. 

ASRock-X570-Motherboards.jpg

Τι να την κανεις αυτην ,κανα χιλιαρικο θα εχει... πεταμενα λεφτα ,μπορεις να βαλεις και ενα monoblock απο ek και να κανεις την δουλιτσα πολυ πιο φθηνα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τι να την κανεις αυτην ,κανα χιλιαρικο θα εχει... πεταμενα λεφτα ,μπορεις να βαλεις και ενα monoblock απο ek και να κανεις την δουλιτσα πολυ πιο φθηνα.

 

Η παρουσίαση μητρικών με γομάρια VRM, ψύκτρες κ.λ.π. δείχνει πως πάμε για σκληρά OC σενάρια ; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...