Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mutexlock είπε

Με 32 MB L3 για κάθε chiplet αυτό σημαίνει ότι αν βγάλουν TR με 8 chiplets μιλάμε για 256MB L3. Benchmarks όπως Cinebench παίζει να μην αγγίξουν ποτέ RAM.

Πες το ψεματα... ετσι οπως παμε θα την μετραμε σε GB σε λιγο καιρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kostas_anes said:

Ειπαμε, ειμαι αξια ανεκτιμητη :P ! Btw ακομα δεν καταλαβα γιατι θες να τον δωσεις σε εμενα και δεν τον πουλας η κατι, αλλα δεν θα πω οχι. Πεφτει και κοντα με τα γενεθλια μου κι ολας (13 Ιουνιου), οποτε το δικαιολογω σαν δωρακι ;) .

Καλημέρα!

Είσαι δημιουργικός, βοηθάς, κάνεις videos.. Νομίζω ότι είσαι πλέον το πιο κατάλληλο άτομο για να πάρεις ένα μικρούλι CPU. Απλά θα πάει Ιούλιος, μετά τις 7/7. Ελπίζω να υπάρχει διαθεσιμότητα και λογικές τιμές με τους ανερχόμενους Ryzen, 3000 series.

P.S: Μπράβο που πέρασες το μάθημα!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, renaxan είπε

πλά θα πάει Ιούλιος, μετά τις 7/7. Ελπίζω να υπάρχει διαθεσιμότητα και λογικές τιμές με τους ανερχόμενους Ryzen, 3000 series.

Ε ναι ρε, για τις 7 λεω και εγω. Νομιζω επισης οτι θα κανουμε λιγο καιρο να τους δουμε σε MSRP. Eυχαριστω για τα καλα σου λογια επισης :P

P.S Δεν περασα το μαθημα, στο φροντιστηριο γραφω, προετοιμασια για πανελληνιες κανω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι πανελλήνιες ρε, κάτσε ασχολήσου και άσε λίγο τα ρυζοτούρτουρα. Αρχές Ιούλη που τελειώνετε ούτε που θα έχουν βγει ακόμα 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανότατα ΟΕΦΕ διαγωνίσματα προετοιμασίας γράφει ο Κώστας. Τέλη Ιουνίου τελειώνουν τις πανελλαδικές τους, μετά θα έχει ενδοσχολικες. Μια χαρά με το που τελειώσει τσουπ Ryzen launch.

Πώς τα έχουν κάνει έτσι εμείς τότε 17 Μαϊου είχαμε αρχίσει και γύρω στις 29 του ιδίου μήνα θυμάμαι είχα τελειώσει και έπαιζα Metro Last Light, που μόλις είχε βγει :P 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ειχα ενα παιδι στους TTL να μου λεει για το ποσο γαματες ειναι αυτες οι RAM.... Νταξει παιδες, B-die Downbin ειναι σαν τις παλιες δικες μου :P

Έτσι πίστευα παλιότερα για τα 3600 CL17, ότι είναι στη low κατηγορία των B-Die.

Αλλά ο buildzoid εδώ (σε Intel) τις τρέχει με 240 TRFC και σχολιάζει ότι για το μέσο χρήστη είναι επιπέδου 3200 CL14.

Επίσης στο Tomshardware τις τρέχουν 3200 14-14-14-28 με 1.35V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mutexlock είπε

Με 32 MB L3 για κάθε chiplet αυτό σημαίνει ότι αν βγάλουν TR με 8 chiplets μιλάμε για 256MB L3. Benchmarks όπως Cinebench παίζει να μην αγγίξουν ποτέ RAM.

ωσπου να σαρωσει τα 256mb σε real time, καληνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, intelrisen είπε

ωσπου να σαρωσει τα 256mb σε real time, καληνυχτα.

Χαχαχα, κάποιος δεν ξέρει πως δουλεύει η cache. Όσα δεν φτάνει η αλεπου...

Συγνωμη σε όσους τον έχουν στην λίστα και τον εμφανίζω μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Χαχαχα, κάποιος δεν ξέρει πως δουλεύει η cache. Όσα δεν φτάνει η αλεπου...

Συγνωμη σε όσους τον έχουν στην λίστα και τον εμφανίζω μόνο...

ναι, για πες μας πως δουλευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intelrisen είπε

ναι, για πες μας πως δουλευει?

Δεν θα χασω χρόνο από την δουλειά μου για να σου κάνω μάθημα. Ψάξε και δες. Αλλά όχι όπως νομίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Δεν θα χασω χρόνο από την δουλειά μου για να σου κάνω μάθημα. Ψάξε και δες. Αλλά όχι όπως νομίζεις.

το θεμα ειναι οτι δε ξερεις τι νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, intelrisen είπε

το θεμα ειναι οτι δε ξερεις τι νομιζω.

Ρε μηπως παιζεις με τις λεξεις; 

Μην εισαι ο τσιπρας ο αλεξης;;

*δεν το λεω κομματικα , απλα για να βγει στοιχακι.

Για να μην μπαινεις στο γκουγκλ, γιατι με ολα αυτα π λες φαινεται να ναι και αυτο εχθρος σ . Η cache ειναι μνημη κολλημενη διπλα στους πυρηνες της cpu. Εκει αποθηκευονται τα ντατα επεξεργασιας σε πρωτο σταδιο. Μετα μεταφερονται στην ραμ. Η cache ειναι οτι πιο γρηγορο υπαρχει σε μορφη μνημης στους επεξεργαστες τ σημερα. Χοντρικα και μπακαλιστικα για σενα. 0 μεσος χρονος read / write στη cache ειναι λιγα ns. 

Για εξτρα μιας και ειμαι φυσικο 10 ευρω η ωρα. Για σενα 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, intelrisen είπε

ωσπου να σαρωσει τα 256mb σε real time, καληνυχτα.

Κατά 99% δεν χρειάζεται να σαρώσει όλη την cache. Βασικά υπάρχουν levels στην cache με το χαμηλότερο level (αυτό που είναι πιο κοντά στην CPU) να είναι το μικρότερο και το γρηγορότερο και όσο ανεβαίνεις επίπεδα γίνονται μεγαλύτερα και πιο αργά. Γενικά σχεδόν το σύνολο των δεδομένων που χρειάζεται η CPU κάθε δεδομένη στιγμή είναι στην cache και ιδανικά στο L1. Στην αρχή υπάρχει καθυστέρηση (cold misses) μέχρι να γεμίσει. Από εκεί και πέρα πάει πολύ πιο γρήγορα. Υπάρχει και ο TLB για την μετάφραση από εικονική σε φυσική μνήμη, υπάρχουν buffers για τις branch εντολές. Γενικά ένα σωρό πράγματα που κάνουν τις προσπελάσεις πιο γρήγορες. Άσε που η cache από μόνη της είναι πάρα πολύ γρήγορη. Στόχος είναι να πηγαίνεις στην RAM όσο πιο λίγο γίνεται και στον δίσκο ακόμη πιο λίγο. Συνήθως το hit rate στην cache είναι πολύ υψηλό, από τη στιγμή που "ζεσταθεί" η cache, 98 -99%. Αυτό εξαρτάται και από την φύση του προγράμματος βέβαια, αν χρειάζεται για παράδειγμα πολύ μεγάλα αρχεία που απλά δεν χωράνε στην cache ή χρησιμοποιεί συνεχώς διαφορετικά αρχεία και πρέπει να τραβάει από την RAM ή το σκληρό όλη την ώρα..

Πολύ περιληπτικά, υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες φυσικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...