Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Τι πανελλήνιες ρε, κάτσε ασχολήσου και άσε λίγο τα ρυζοτούρτουρα. Αρχές Ιούλη που τελειώνετε ούτε που θα έχουν βγει ακόμα 😛 

Αδελφε, πραγματικα το forum και καμια βολτα με την κοπελα μου ειναι τα μονα που με κρατανε να μην φουνταρω αυτην την περιοδο... Ολα τα αλλα τα εχω παρατησει για το διαβασμα. Αν θυμασαι ελεγα πως κατεβαινω με την 5450 σε διαγωνισμο που γινεται τωρα στο HWBot. Ε, ετρεξα μια φορα τα benches πριν κανα μηνα οτι ειχε ξεκινησει, τωρα εχω μεινει με 3 καρτες στα χερια τις οποιες δεν προκειτε να τις ακουμπησω, γιατι τελειωνει 6 Ιουνη.... 7 αρχιζω να γραφω BTW.

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Πιθανότατα ΟΕΦΕ διαγωνίσματα προετοιμασίας γράφει ο Κώστας. Τέλη Ιουνίου τελειώνουν τις πανελλαδικές τους, μετά θα έχει ενδοσχολικες. Μια χαρά με το που τελειώσει τσουπ Ryzen launch.

Πώς τα έχουν κάνει έτσι εμείς τότε 17 Μαϊου είχαμε αρχίσει και γύρω στις 29 του ιδίου μήνα θυμάμαι είχα τελειώσει και έπαιζα Metro Last Light, που μόλις είχε βγει :P 

Σχεδον μεσα. ΟΕΦΕ εχω γραψει, τωρα γραφουμε μερικα της Keynote, κατι αλλα Inhouse του φροντιστηριου και γενικα πιεση. 14 Ιουνιου τελειωνω με Χημεια (18 οσοι πηραν Βιολογια), μια μερα μετα τα γενεθλια μου... 
Στις ενδοσχολικες το εχασες :P . Δηλωνω περηφανος αποφοιτος Λυκειου ενα χρονο τωρα. Απλως δεν πηγα στην σχολη μου και ξαναδινω διοτι οικονομικα θα πιεζονταν πολυ η οικογενεια μου (εστω και αν μου ελεγαν οτι θα ειναι μια χαρα) να με στειλουν Γιαννενα. Οποτε πηρα την αποφαση να ξαναδωσω για να περασω Πατρα. Και πριν πει καποιος για μεταγραφη, η βαση ηταν 6 μορια. Παιδες δεν ξερω για εσας, αλλα εγω χαιρομαι που δεν εχω λογους για να μου δωσουν 6 μορια... Καλυτερα να εχουμε την υγεια μας και ας ξαναπερασω 1 χρονο προετοιμασια πανελληνιων.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΠΑΙΧΝΙΔΙΑΛΕΕΙ :) .... Αν εξαιρεσεις κανα game που μπαινω LoL μια φορα την εβδομαδα περιπου, εχω να παιξω κανονικο παιχνιδι..... απο Φεβρουαριο νομιζω? 

4 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Έτσι πίστευα παλιότερα για τα 3600 CL17, ότι είναι στη low κατηγορία των B-Die.

Αλλά ο buildzoid εδώ (σε Intel) τις τρέχει με 240 TRFC και σχολιάζει ότι για το μέσο χρήστη είναι επιπέδου 3200 CL14.

Επίσης στο Tomshardware τις τρέχουν 3200 14-14-14-28 με 1.35V.

Θα σου πω και εγω την εμπειρια μου λοιπον, η πιο σωστα, την εμπειρια του φιλου μου του Νικηφορου. Απο τα χερια του εχουν περασει 2 ιδια στικακια, ενα της G.Skill, το αλλο δεν θυμαμαι. B-Die downbin και τα 2. Δουλευαν μονο με τα settings που του εδινα εγω, δοκιμασμενα στις δικες μου. Τα ετρεχε σε Ryzen πλατφορμα με R5 2600 και B450 Tomahawk. Ακριβως ιδια συμπεριφορα με τις δικες μου, τι σε timings, σε voltages, tRFC κτλ. 

Τι κανει ο buildzoid και τις πηγε εκει δεν ξερω, πιθανο να του εκατσε καλυτερο bin. Σε intel επισης δεν ξερω, πολυ πιθανον να συμπεριφερονται διαφορετικα και να οφειλονται εκει οι διαφορες. Το 3200 14-14-14-28 αδυνατο σε Ρυζια. Το λιγοτερο 14-15-14-28.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Θα σου πω και εγω την εμπειρια μου λοιπον, η πιο σωστα, την εμπειρια του φιλου μου του Νικηφορου. Απο τα χερια του εχουν περασει 2 ιδια στικακια, ενα της G.Skill, το αλλο δεν θυμαμαι. B-Die downbin και τα 2. Δουλευαν μονο με τα settings που του εδινα εγω, δοκιμασμενα στις δικες μου. Τα ετρεχε σε Ryzen πλατφορμα με R5 2600 και B450 Tomahawk. Ακριβως ιδια συμπεριφορα με τις δικες μου, τι σε timings, σε voltages, tRFC κτλ. 

Τι κανει ο buildzoid και τις πηγε εκει δεν ξερω, πιθανο να του εκατσε καλυτερο bin. Σε intel επισης δεν ξερω, πολυ πιθανον να συμπεριφερονται διαφορετικα και να οφειλονται εκει οι διαφορες. Το 3200 14-14-14-28 αδυνατο σε Ρυζια. Το λιγοτερο 14-15-14-28.

Ελα ρε συ, χειροτερα απο CJR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Άσχετο, ζήλεψε η δικια μου που έχουν οι Χ570 ανεμιστηρακι και της φόρεσα και εκεινης :P

15 βαθμούς κάτω δεν το λες και άσχημα, χωρίς να ανεβει ο θόρυβος.

IMG_6892.JPG

Μην μ' αντιγραφεις ρεεεεεεεε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ελα ρε συ, χειροτερα απο CJR;

Apparently yes. Και να πω οτι ημουν και κανα νουμπακι στο mem oc, παει στο καλο... Οτι και να εκανα 14-14-14-14 δεν ειδα ποτε μου. Φαση δεν ποσταρε καν.

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Όλα τα παιδάκια έχετε μαζευτεί εδώ πέρα και μιλάτε για ρύζια με τα λεφτά του μπαμπά 😛 😛 

Το μονο CPU που μου εχει αγορασει ο μπαμπας ηταν ο πρωτος μου, Phenom II X4 965.... Απο τοτε τον παρακαλαω καθε Χριστουγεννα και στα γενεθλια μου να μου χρηματοδοτησει ενα μερος του κοστους για νεο CPU και μονο φαπες δεν μου δινει 🤣🤣🤣
"Γιατι να στα δωσω ρε κωλοπαιδο, αφου σε κανα χρονο θα μου ζητας αλλον!" 
Τον αγαπαω πραγματικα αυτον τον ανθρωπο. Με εμαθε οτι αν θελεις κατι ειναι πιο μεγαλη η γλυκα να κουραστεις για να το παρεις απο το να σου ερθει ετοιμο.

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κατά 99% δεν χρειάζεται να σαρώσει όλη την cache. Βασικά υπάρχουν levels στην cache με το χαμηλότερο level (αυτό που είναι πιο κοντά στην CPU) να είναι το μικρότερο και το γρηγορότερο και όσο ανεβαίνεις επίπεδα γίνονται μεγαλύτερα και πιο αργά. Γενικά σχεδόν το σύνολο των δεδομένων που χρειάζεται η CPU κάθε δεδομένη στιγμή είναι στην cache και ιδανικά στο L1. Στην αρχή υπάρχει καθυστέρηση (cold misses) μέχρι να γεμίσει. Από εκεί και πέρα πάει πολύ πιο γρήγορα. Υπάρχει και ο TLB για την μετάφραση από εικονική σε φυσική μνήμη, υπάρχουν buffers για τις branch εντολές. Γενικά ένα σωρό πράγματα που κάνουν τις προσπελάσεις πιο γρήγορες. Άσε που η cache από μόνη της είναι πάρα πολύ γρήγορη. Στόχος είναι να πηγαίνεις στην RAM όσο πιο λίγο γίνεται και στον δίσκο ακόμη πιο λίγο. Συνήθως το hit rate στην cache είναι πολύ υψηλό, από τη στιγμή που "ζεσταθεί" η cache, 98 -99%. Αυτό εξαρτάται και από την φύση του προγράμματος βέβαια, αν χρειάζεται για παράδειγμα πολύ μεγάλα αρχεία που απλά δεν χωράνε στην cache ή χρησιμοποιεί συνεχώς διαφορετικά αρχεία και πρέπει να τραβάει από την RAM ή το σκληρό όλη την ώρα..

Πολύ περιληπτικά, υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες φυσικά..

Στους Ryzen μαλιστα η L3 ειναι Victim Cache, οχι κανονικη.

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Από μια πλακέτα atom 330 το πήρα. Της everflow είναι (αν θυμαμαι καλά). Έχω και κάτι άλλα των 15Κ στροφών, 2 πόντους πάχος που κάνουν περισσότερη φασαρία από τους ultra kaze του κουτιού. Βασικά κάνουν πιο πολύ φασαρία από την σκούπα, τι λέμε τώρα... Αυτά θα μπουν VRM αν πάρω ποτε τον 16πυρηνο :P

Δεν μου λες ρε μαγκα, μηπως να στειλω το πρωτοτυπο που μου ζητησε ο Δοκτωρας σε εσενα καλυτερα :P ?

Nα θυμισω λιγο για το τι λεω :
ΣÏεÏική εικÏνα

11 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Είναι ιδέα μου ή οι τιμές για x570 θα τσούζουν λίγο;

Δεν νομιζω να πεσεις εξω σε αυτο...

Υ.Γ Και καλα ρε ανθρωποι, ηρεμα! Οταν λειπω εγω πατε να το καψετε το forum xD? Δεν φτανει που γυρναω απο 5ωρο, να πρεπει να ριξω καμια 500αρια like, καμια 30αρια απαντησεις και να βαρεσω ignore σε εναν συγκεκριμενο? 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Apparently yes. Και να πω οτι ημουν και κανα νουμπακι στο mem oc, παει στο καλο... Οτι και να εκανα 14-14-14-14 δεν ειδα ποτε μου. Φαση δεν ποσταρε καν.

Το μονο CPU που μου εχει αγορασει ο μπαμπας ηταν ο πρωτος μου, Phenom II X4 965.... Απο τοτε τον παρακαλαω καθε Χριστουγεννα και στα γενεθλια μου να μου χρηματοδοτησει ενα μερος του κοστους για νεο CPU και μονο φαπες δεν μου δινει 🤣🤣🤣
"Γιατι να στα δωσω ρε κωλοπαιδο, αφου σε κανα χρονο θα μου ζητας αλλον!" 
Τον αγαπαω πραγματικα αυτον τον ανθρωπο. Με εμαθε οτι αν θελεις κατι ειναι πιο μεγαλη η γλυκα να κουραστεις για να το παρεις απο το να σου ερθει ετοιμο.

Στους Ryzen μαλιστα η L3 ειναι Victim Cache, οχι κανονικη.

Δεν μου λες ρε μαγκα, μηπως να στειλω το πρωτοτυπο που μου ζητησε ο Δοκτωρας σε εσενα καλυτερα :P ?

Nα θυμισω λιγο για το τι λεω :
ΣÏεÏική εικÏνα

Δεν νομιζω να πεσεις εξω σε αυτο...

Γερμανικά αλλά κάτω κάτω στο άρθρο έχει κάποιες τιμές https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

W3tnGTh.png

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Γερμανικά αλλά κάτω κάτω στο άρθρο έχει κάποιες τιμές https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

W3tnGTh.png

Τι εννοειτε κυριε, εμεις ειμαστε γλωσσομαθεις! Πανω αριστερα, διπλα απο το favorite button, πατας σε εκεινο εκει, "translate", τελειωσαμε! :P

Spoiler

Αυτο, η κατεβαζω επικινδυνες ποσοτητες αλκοολ, γιατι οπως εμαθα απο το ταξιδι μου στην Γερμανια πριν απο 2 χρονια, μιλαω απταιστα (χωρις πλακα) γερμανικα αν τα εχω πιει. 

Παντως γενικα φτηνια. Νταξει, ο Ελληνας εχει μαθει να την βγαζει που και που απο τα σκουπιδια. Εεε για ενα μηνα τωρα, δεν θα παθετε και τιποτα...

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Γερμανικά αλλά κάτω κάτω στο άρθρο έχει κάποιες τιμές https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

W3tnGTh.png

αν εχουν τοσο μπορουν να τις βαλουν στον π....το τους... εμαθε και η msi να ζηταει για Pro carbon 3 κατοσταρικα...

Να πω την αληθεια μου φαινονται ψιλομουφα οι τιμες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αν εχουν τοσο μπορουν να τις βαλουν στον π....το τους... εμαθε και η msi να ζηταει για Pro carbon 3 κατοσταρικα...

Να πω την αληθεια μου φαινονται ψιλομουφα οι τιμες

Να θες να αγορασεις AMD και να πληρωνεις περισσοτερα λεφτα για μητρικη, απο οτι δινεις για το CPU 🤣🤣

Ιntel TactiX τουμπαλην.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να θες να αγορασεις AMD και να πληρωνεις περισσοτερα λεφτα για μητρικη, απο οτι δινεις για το CPU 🤣🤣

Ιntel TactiX τουμπαλην.

Nope...

Τα μπαστάρδ.α στις μητρικομάνες εταιρείες έχεις να ευχαριστείς...

Το hype της AMD εκμεταλλεύονται, και πάνε και βγάζουν υποδεέστερες (σε συνολικά χαρακτηριστικά) μητρικές με τα ίδια ακριβώς ονόματα με τις "αντίστοιχες" μπλε, απλά για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος από εκεί.

Δεν πιάνω καν το "φαινόμενο" RGB.

Παλιά, τέχνη, όπως με τις ψύξεις της πλάκας σε laptop cpu ή σε gpus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Με εμαθε οτι αν θελεις κατι ειναι πιο μεγαλη η γλυκα να κουραστεις για να το παρεις απο το να σου ερθει ετοιμο.

Aυτο θα το καταλαβεις καλυτερα οταν με το καλο πιασεις μια καλη δουλεια με αρκετα $$. Μετα οτι hw και να αγορασεις θα σου φαινεται meh.

Πολυ περισσοτερο ειχα χαρει κατι phenom ii 965 και την 6850 μου (που και τα 2 ηταν παμφθηνα) παρα το rig που εχω τωρα. Κυριως γιατι ιδρωσα για να τα αποκτησω.

Εντελως offtopic παντως :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panospc είπε

Εδώ πάντως που έχει κάποιες ενδεικτικές τιμές, είναι χαμηλότερες.

https://www.techpowerup.com/255960/four-premium-msi-x570-motherboards-pictured-up-close

αυτες οκ ,ειναι φυσιολογικες τιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Nope...

Τα μπαστάρδ.α στις μητρικομάνες εταιρείες έχεις να ευχαριστείς...

Το hype της AMD εκμεταλλεύονται, και πάνε και βγάζουν υποδεέστερες (σε συνολικά χαρακτηριστικά) μητρικές με τα ίδια ακριβώς ονόματα με τις "αντίστοιχες" μπλε, απλά για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος από εκεί.

Το ξερω ρε, γι αυτο λεω Intel TactiX τουμπαλην (απ' την αναποδη, δηλαδη αντι για την εταιρεια των CPU's, το κανουν οι εταιρειες των μητρικων.)

6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Aυτο θα το καταλαβεις καλυτερα οταν με το καλο πιασεις μια καλη δουλεια με αρκετα $$.

Spoiler

Για αυτο εχουμε ακομα :P
Μεχρι στιγμης ειμαι χαρουμενος να κανω τον τεχνικο του χωριου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...