Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Just now, akoinonitos said:

ποσο παιζουν οι μνημες δλδ στην tomahawk και ποσο στην Taichi?

Δεν ξέρω, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι δεν διανοείται να παίξει πάνω από 3200 στην Taichi. B-dies είναι, τι στην ευχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν ξέρω, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι δεν διανοείται να παίξει πάνω από 3200 στην Taichi. B-dies είναι, τι στην ευχή...

για δες που παιζουν οι μνημες σου σε αλλες μητρικες και μετα γκρινιαξε 😛 

βαλτες στην Tomahawk να δεις που μπορουν να φτασουν ,υποτιθεται οτι οι T ειναι καλυτερες για dual rank. Υπαρχει και η λυση τα πουλας ολα και παιρνεις χ570

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, akoinonitos said:

για δες που παιζουν οι μνημες σου σε αλλες μητρικες και μετα γκρινιαξε 😛 

βαλτες στην Tomahawk να δεις που μπορουν να φτασουν

Χαχαχαχα μόλις μου έθεσες ξόδεμα 500 εργατοωρών απλά για να δω πού πάνε σε άλλη μητρική :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

cb11724c74fa3c87b9d20c0841170cc17a91b875

ψωφισα 😂🤣

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Χαχαχαχα μόλις μου έθεσες ξόδεμα 500 εργατοωρών απλά για να δω πού πάνε σε άλλη μητρική :X

αμα θες 500 εργατοωρες απλα δεν πανε ;) βαλε xmp ανεβασε σε 3333Mhz δωσε και λιγη ταση παραπανω και ετσι θα δεις αν μπορει να τις παει η μητρικη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, akoinonitos said:

ψωφισα 😂🤣

αμα θες 500 εργατοωρες απλα δεν πανε ;) βαλε xmp ανεβασε σε 3333Mhz δωσε και λιγη ταση παραπανω και ετσι θα δεις αν μπορει να τις παει η μητρικη

Θα σου πω το ΣΚ στο άλλο thread :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν θυμαμαι καλα οι 2200g 2400g εχουν ενα ccx ,εχουν το ιδιο latency με τους υπολοιπους 2χχχ ,οποτε δεν νομιζω οτι τιθεται τατοιο θεμα  για τον 3900χ

1200 vs 2200G  με 3200MHz μνημες και οι 2, ενω ο 1200 εχει 4MB L3 παραπανω 
641 vs 650 CB score.
Ναι οκ, 619 ο 1200 στα 3.95 και ο 2200G 650 στα 4.1, αλλα 150MHz διαφορα εχουν 22 ποντους διαφορα (στον 1200), οπως φαινεται και στην εικονα. Αρα το σκορ του 1200 στα 4.1 ειναι 619 + 22 = 641

Αυτο μας δειχνει οτι οι G, σαν 1 CCX εχουν αρκετα μικροτερο latency απο τους 1st gen (αν οχι και απο τους Zen+), διοτι δεν χρησιμοποοιουν IF για επικοινωνια μεταξυ πυρηνων.

idk.jpg.c32d29216919f2a18a268181ef171f13.jpg

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tenshi είπε

Up to 650W απο 8+4 ???

Εκτιμώ οτι ήθελε να πεί 350,αλλιώς η πυροσβεστική υπηρεσία δέν θα προλαβαίνει το φθινόπωρο...

Για την Crosshair λέμε ή για την impact; Το 8+4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tenshi είπε

Up to 650W απο 8+4 ???

Εκτιμώ οτι ήθελε να πεί 350,αλλιώς η πυροσβεστική υπηρεσία δέν θα προλαβαίνει το φθινόπωρο...

4pin ~260W οριο, 8pin ~500W οριο. Μαζι και τα δυο ευκολα δινουν 650W.

Σαν κονεκτορες αυτες τις αντοχες εχουν. Το θεμα ειναι να εχεις και τα αντιστοιχα καλωδια απο το τροφοδοτικο. 18g δεν κανουν γιατι δεν αντεχουν τοση ενταση, απο 16αρια και κατω θες. 
Ενα 12V 16G καλωδιο μπορει να δωσει εως 11Amps. Το 4pin εχει 2 12V lines, το 8pin εχει 4 12V lines.

Αντιστοιχα σε καρτες γραφικων, το 6pin με το 8pin (πλεον) δεν εχουν καμια διαφορα (γιατι ολα τα 6pin ειναι 6+2) και μπορουν να δωσουν ~400W (το οποιο το εχω επιβεβαιωσει με την 480 μου). 3 12V lines εχουν και τα δυο (τα +2 pins που βαζει το 8pin ειναι ενα sense για να δει η καρτα οτι μπορει να τραβηξει πανω απο 75W και ενα ground). 
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα δλδ ποτέ περιμένουμε benchmarks από reviewers ??? Γτ ήδη σκέφτομαι να δώσω το 8700Κ/Maximus X Hero σετ τώρα να πιάσει τιμή , και να βάλω την διαφορά για Χ570 Crosshair Formula και 3900Χ .... Αλλά μην φάμε καμμία ήττα και κλασικά γαμανε στο productivity αλλά στα games είναι χειρότεροι .... Πραγματικά σκεφτόμουν για preorder αλλά λέω αυτή τη φορά σε αντίθεση με τα Ryzen 1 να περιμένω actual results και να μην παρασυρθώ από το hype ....

Γτ την 1η φορά την "πάτησα" με το double core count και έδωσα το 6700Κ set μου για Ryzen 1700 set και ενώ ναι ήταν τέρας , ο 6700Κ σε gaming ήταν καλύτερος παρά τους μισούς πύρινες .....

Επεξ/σία από ChrisAttart
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Κατα τα λεγόμενά τους,όλες οι ASUS X570 με ΑΤΧ form factor

Για τους connectors λέμε ή για τις φάσεις; Νόμιζα για τις φάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αν θυμαμαι καλα οι 2200g 2400g εχουν ενα ccx ,εχουν το ιδιο latency με τους υπολοιπους 2χχχ ,οποτε δεν νομιζω οτι τιθεται τατοιο θεμα  για τον 3900χ

Δεν γινεται το latency για δεδομενα που βρισκονται στην local cache του πυρηνα, του chiplet που τα ζητάει να ειναι ιδιο με το latency που χρειάζεται αν τα δεδομενα βρισκονται στην cache του αλλου chiplet, φανταζομαι το καταλαβαινεις αυτο.

Αν τα chiplets επικοινωνουν μεταξύ τους χωρις τη διαμεσολαβηση του i/o die , τότε το latency θα ναι χαμηλοτερο απ'οτι αν χρειαζεται να περασουν απο αυτο, αλλα σε κάθε περίπτωση διαφορα θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, NT1G είπε

Για τους connectors λέμε ή για τις φάσεις; Νόμιζα για τις φάσεις...

Για τα connectors,άλλα μιάς και το ανέφερες αμφότερες Formula και Hero δείχνουν να έχουν 16 φάσεις.Το πώς θα γίνει η κατανομή μένει να δούμε.H απερχόμενη Crosshair Hero VII είχε 10+2.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...