Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, intelrisen said:

Καλήμερα! Μας έλειψες..

Ο παραπάνω επεξεργαστής, καν δεν παρουσιάστηκε/ανακοινώθηκε για 7/7. Και ίσως να μην βγει ποτέ. 

Όπως πάντα μπαίνεις να πεις την "καλή" σου κουβέντα, με την προσπάθεια "bait" και όποιον πάρει ο χάρος...

Το κακό είναι ότι θα κλειδώσει το θέμα...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, renaxan είπε

Καλήμερα! Μας έλειψες..

Ο παραπάνω επεξεργαστής, καν δεν παρουσιάστηκε/ανακοινώθηκε για 7/7. Και ίσως να μην βγει ποτέ. 

Όπως πάντα μπαίνεις να πεις την "καλή" σου κουβέντα, με την προσπάθεια "bait" και όποιον πάρει ο χάρος...

Το κακό είναι ότι θα κλειδώσει το θέμα...

Ξέχασε βέβαια να μας πει ο αγαπημένος μας (και απογοητευμένος) ότι ο 16/32 cpu της AMD έβγαλε +700 από τον 9980xe και σχεδόν +1000 από τον 7980xe.
Άραγε έχει απογοητευτεί που 2 επεξεργαστές των 2000+ € και με 2c/4t παραπάνω ο καθένας τρώνε φάπες από έναν es 16/32; 

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Δεν γινεται το latency για δεδομενα που βρισκονται στην local cache του πυρηνα, του chiplet που τα ζητάει να ειναι ιδιο με το latency που χρειάζεται αν τα δεδομενα βρισκονται στην cache του αλλου chiplet, φανταζομαι το καταλαβαινεις αυτο.

Αν τα chiplets επικοινωνουν μεταξύ τους χωρις τη διαμεσολαβηση του i/o die , τότε το latency θα ναι χαμηλοτερο απ'οτι αν χρειαζεται να περασουν απο αυτο, αλλα σε κάθε περίπτωση διαφορα θα υπάρχει.

ξεχασα οτι ειναι δυο chiplets και οχι δυο ccx's ,κουρευα γκαζον στον ηλιο συγχωρα με

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

1200 vs 2200G  με 3200MHz μνημες και οι 2, ενω ο 1200 εχει 4MB L3 παραπανω 
641 vs 650 CB score.
Ναι οκ, 619 ο 1200 στα 3.95 και ο 2200G 650 στα 4.1, αλλα 150MHz διαφορα εχουν 22 ποντους διαφορα (στον 1200), οπως φαινεται και στην εικονα. Αρα το σκορ του 1200 στα 4.1 ειναι 619 + 22 = 641

Αυτο μας δειχνει οτι οι G, σαν 1 CCX εχουν αρκετα μικροτερο latency απο τους 1st gen (αν οχι και απο τους Zen+), διοτι δεν χρησιμοποοιουν IF για επικοινωνια μεταξυ πυρηνων.

idk.jpg.c32d29216919f2a18a268181ef171f13.jpg

Δεν μιλησα για first gen ,οι first gen ειχαν χαμηλοτερο latency ειναι γνωστο αυτο.

34 λεπτά πριν, renaxan είπε

Καλήμερα! Μας έλειψες..

Ο παραπάνω επεξεργαστής, καν δεν παρουσιάστηκε/ανακοινώθηκε για 7/7. Και ίσως να μην βγει ποτέ. 

Όπως πάντα μπαίνεις να πεις την "καλή" σου κουβέντα, με την προσπάθεια "bait" και όποιον πάρει ο χάρος...

Το κακό είναι ότι θα κλειδώσει το θέμα...

 

9 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Ξέχασε βέβαια να μας πει ο αγαπημένος μας (και απογοητευμένος) ότι ο 16/32 cpu της AMD έβγαλε +700 από τον 9980xe και σχεδόν +1000 από τον 7980xe.
Άραγε έχει απογοητευτεί που 2 επεξεργαστές των 2000+ € και με 2c/4t παραπάνω ο καθένας τρώνε φάπες από έναν es 16/32; 

Εγω λεω να του κανουμε ολοι ενα Like να χαιρεται...

34 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Για τα connectors,άλλα μιάς και το ανέφερες αμφότερες Formula και Hero δείχνουν να έχουν 16 φάσεις.Το πώς θα γίνει η κατανομή μένει να δούμε.H απερχόμενη Crosshair Hero VII είχε 10+2.

Νομιζω διαβασα οτι οι 16 phase ειναι 12+4

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Ξέχασε βέβαια να μας πει ο αγαπημένος μας (και απογοητευμένος) ότι ο 16/32 cpu της AMD έβγαλε +700 από τον 9980xe και σχεδόν +1000 από τον 7980xe.
Άραγε έχει απογοητευτεί που 2 επεξεργαστές των 2000+ € και με 2c/4t παραπάνω ο καθένας τρώνε φάπες από έναν es; 

Τι είναι 1000 ποντάκια πάνω με τη μισή τιμή μωρέ, το στρουμφομοναστήρι να είναι καλά και από στρουμφοκαλόγερους....😎

Στο gaming όμως μας την έχουν στημένη με τα chillerάκια τους να βγάζουν τα λεφτά τους και να αποδίδουν 2-3 fps παραπάνω.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο τις βασικές διαφορές ανάμεσα στον 3700Χ και 3800Χ? Οκ, βλέπω ότι ο 3800Χ είναι χρονισμένος υψηλότερα αλλά αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι η διαφορά των 65W TDP vs 105W TDP.

Τι σημαίνει αυτή η διαφορά πρακτικά; Θεωρήστε ότι είμαι ένας άσχετος που ως τωρα εκλαμβάνεται την διαφορά αυτή απλά ως το πόσο ρεύμα καίει o κάθε CPU και τίποτε άλλο παραπάνω. Θα ήθελα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες απο το τι να περιμενω σε διαφορες απ τους δυο μοναχα λογω των διαφορών στο TDP.

Επεξ/σία από Bas23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bas23 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο τις βασικές διαφορές ανάμεσα στον 3700Χ και 3800Χ? Οκ, βλέπω ότι ο 3800Χ είναι χρονισμένος υψηλότερα αλλά αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι η διαφορά των 65W TDP vs 105W TDP.

Τι σημαίνει αυτή η διαφορά πρακτικά; Θεωρήστε ότι είμαι ένας άσχετος που ως τωρα εκλαμβάνεται την διαφορά αυτή απλά ως το πόσο ρεύμα καίει o κάθε CPU και τίποτε άλλο παραπάνω. Θα ήθελα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες απο το τι να περιμενω σε διαφορες απ τους δυο μοναχα λογω των διαφορών στο TDP.

Noμιζω οτι σε καλυψα. Μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

Στις 27/5/2019 στις 12:22 ΜΜ, kostas_anes είπε

Περαν αυτου, μια υποθεση που κανω περι της διαφορας 3800Χ-3700Χ ειναι πως πρωτον, ο 3700 εχει μικροτερο base clock (0.3GHz) αλλα και πολυ πιθανον ο 3800 να εχει διαφορετικο boost algorythm. Πιο aggresive boost, το οποιο κραταει και για περισσοτεργ ωρα. Αμφιβαλω επισης αν ο 3800 αξιζει εστω και αν εισαι OC'er. Εχω την αισθηση οτι απο αποψη binning δεν θα απεχει απο τον 3700 τοσο οσο θα νομιζε κανεις. Θα ειναι ενα πραγμα σαν τον 1800Χ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα TDP της AMD έχουν καταντήσει εδώ και καιρό σαν αυτά της intel. Ειδικά μετά τα XFR και PBO. Δε γίνεται πχ ο 3600 με 6 cores και χαμηλότερο boost να έχει το ίδιο TDP με τον 3700x. Επίσης στα 7nm από ένα σημείο και μετά το efficiency θα πάει στο πάτο και τα τσιπάκια θα καίνε τα άντερά τους. Για αυτό βλέπεις τέρατα x570 που απευθύνονται σε overclockers στα πολλά cores. Τα TDP είναι κάτι σαν μπούσουλας πλέον, σου εγγυόνται μέχρι ένα σημείο τι κατανάλωση θα έχεις και τι ψύξη θα χρειαστείς αν το cpu δουλεύει stock (λίγο πάνω - λίγο κάτω ανάλογα τη μητρική και αν δε παίζουν άλλες αλχημείες με τα ρεύματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Unlinked από την Dram;

δεν ξερω με ποιο τροπο ακριβως αλλα αφου ο Buildzoid ειπε για φαση overclock οπως παλια με το nb frequency δεν το αποκλειω... higher frequency -higher soc voltage-higher tdp, ,Μπορει να απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα αλλα ειναι μια σκεψη που μου περναει απο το μυαλο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν ξερω με ποιο τροπο ακριβως αλλα αφου ο Buildzoid ειπε για φαση overclock οπως παλια με το nb frequency δεν το αποκλειω...

Ίσως έχει και επιλογή για 1/2 divider το IF από το bios όπως φημολογείται. Και όχι δε θα βάλω το beta για να σας πω.😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bas23 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο τις βασικές διαφορές ανάμεσα στον 3700Χ και 3800Χ? Οκ, βλέπω ότι ο 3800Χ είναι χρονισμένος υψηλότερα αλλά αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι η διαφορά των 65W TDP vs 105W TDP.

Τι σημαίνει αυτή η διαφορά πρακτικά; Θεωρήστε ότι είμαι ένας άσχετος που ως τωρα εκλαμβάνεται την διαφορά αυτή απλά ως το πόσο ρεύμα καίει o κάθε CPU και τίποτε άλλο παραπάνω. Θα ήθελα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες απο το τι να περιμενω σε διαφορες απ τους δυο μοναχα λογω των διαφορών στο TDP.

Αυτή η διαφορά σχεδόν πάντα, δεν σήμαινε τίποτα οσον αφορά στο ρεύμα.. Απλά είναι λίγο πιο ανεβασμένος στα ρολόγια ο 3800Χ..

Μιλάω για το ρευμα απο πλευράς οικονομίας(ΔΕΗ) γιατί αυτό κατάλαβα οτι ρωτάς κι οχι για το voltage της cpu..

Σκέψου οτι ενας pentium d  (15 χρόνια ~ πίσω), ήταν στα 95 watt και τον ανέβαζες καμιά 500ρια mhz και πήγαινε 120+...

Σκέψου την δύναμη της σαπίλας τότε, με 2  cpu κολλημένα στην ουσία(και καλά 2πύρηνος🤣) με το τώρα που μιλάμε για 8cores/16 threads (τούμπανα πλέον σε δύναμη) και  με χαμηλότερο tdp και που όλα καίνε πολύ λιγότερο..(μνήμες- δίσκοι κτλ..)

Στην ουσία μόνο ενα πράγμα μπορούμε να πούμε..

Σ ευχαριστούμε AMD που μας ξεκόλλησες απο την στρουμφομιζέρια και ΞΑΝΑ-οδηγείς τις εξελίξεις..👍♥️🤑

Πρίν 3 χρόνια προτείναμε i3  2c/4t των 150 ευρω+   για gaming, και i5 για τους πιο "δυνατούς"  gamers με 250+... Αυτή ήταν η INTEL...

Σόρυ για το off topic 🙄

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τι θερμοκρασία θεωρείται ΟΚ για τον 2700x; Γιατί εχθές καθώς έκανε render το PC νομίζω crashare λόγω θερμοκρασίας.. Και θέλω να δω μπας και πάρω μερικά fans να περάσω στο case (μιας και έχω μόνο τα default του - Fractal Design Meshify C). OC δεν έχω κάνει, μόνο τις RAM από τα έτοιμα settings στην mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilos είπε

Ίσως έχει και επιλογή για 1/2 divider το IF από το bios όπως φημολογείται. Και όχι δε θα βάλω το beta για να σας πω.😎

Και να έβαζες το   beta  δεν θα σου έβγαζε επιλογη με τον 1600 ρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...