Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, renaxan είπε

Και εγώ τότε θα σου στείλω μήνυμα!  "Που να παραδώσω τον 1700"..  

Καφέ δεν μπορούμε να πιούμε λόγω απόστασης.. 

Στο θέμα μας τώρα...

Άργησε η AMD να τονίσει τις ταχύτητες του PCIe 4.0.. Στο παρακάτω tweet, τονίζει το "only to x570 chipset"!!  Είναι σαν να λέει στην Intel.. είσαστε πολύ πίσω.. 

Νομιζω πιο πολυ το λεει για τους δικους της με τις 4XX/3XX :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, renaxan είπε

Πιο κάτω από ένα tweet της Lisa Su.. xD

D7rPIzTUIAA2D99.jpg.9899e1098d427c796ce36075ae8ea584.jpg

AdoredTV leaks gauntlet... 😕 

Eπισης μολις εμαθα οτι μπορω να παω και σε 3800Χ. Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν πιστευω οτι αξιζει... Λετε να μαθουμε περισσοτερα στο Ε3? Γιατι αν παιζει μεγαλυετο IF speed κτλ, ο OC'er μεσα μου δεν νομιζω να αντεξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

Θελουμε 4000-4400mhz μνημες και OC +400Mhz μηπως αγγιξουμε τα 5.0Ghz ώστε να φάνε τα λυσακά τους τα "μπλέ" κουνάβια.

Αν ολα πανε καλα παλι δεν θα εχουμε λεφτα για διακοπες!!! ;)

Mεταξυ μας, μην τα περιμενεις αυτα που θες :P
5αρες δεν θα δουμε, εκτος και αν ειναι σε εναν μονο πυρηνα. Κανα 4.6-.4.8 all core βλεπω να ειναι το οριο. Απο RAM ΔΞ/ΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

Ο Azerothakis αστειευεται νομιζω ,επειδη διαβαζω τα σχόλια του γενικα δεν νομιζω οτι εννοει οπως το φαντάζεστε ,αλλα δικαιωμα σας να κανετε οτι νομιζετε

Ναι, την ίδια άποψη έχω και εγώ. Παρασύρθηκε και φταίω εγώ. Πιο πάνω έκανα ένα post με κάποιες αστείες photos από το Twitter. Ελπίζω να μην παρεξηγήσει κανένας...

Συζητάμε εδώ, για το socket AΜ4, που προσφάτως η AMD ανακοίνωσε μια νέα σειρά. 

Καλές CPU κάνουν και οι 2 κατασκευαστές (δυστυχώς δεν έχουμε 3ο, 4ο κατασκευαστή κτλ.). Θα είχαμε περισσότερα καλούδια σε καλύτερες τιμές.. Να τονίσω ότι η AMD ήταν σχεδόν ανύπαρκτη για δέκα χρόνια. Από την σειρά Ryzen / EPYC ξεκίνησε να ανεβαίνει και συνεχίζει.  

Ας μην χαλάσουμε το θετικό κλίμα και να συνεχίσουμε την  κουβεντούλα.. 

Εν αναμονή της Ε3, που λογικά θα δούμε περισσότερα εν δράση.. (Ελπίζω)!!

P.S: Την ώρα που έγραφα, και κατόπιν του post παρατηρώ ότι σβήστηκαν ένα κάρο posts.. Κρίμα.. Πολύ φανατισμός για το τίποτα..

131313.thumb.JPG.ab4d76de906749582b881a3001caca95.JPG

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, renaxan είπε

Ναι, την ίδια άποψη έχω και εγώ. Παρασύρθηκε και φταίω εγώ. Ποιο πάνω έκανα ένα post με κάποιες αστείες photos από το Twitter. Ελπίζω να μην παρεξηγήσει κανένας...

Συζητάμε εδώ, για το socket AΜ4, που προσφάτως η AMD ανακοίνωσε μια νέα σειρά. 

Καλές CPU κάνουν και οι 2 κατασκευαστές (δυστυχώς δεν έχουμε 3ο, 4ο κατασκευαστή κτλ.). Θα είχαμε περισσότερα καλούδια σε καλύτερες τιμές.. Να τονίσω ότι η AMD ήταν σχεδόν ανύπαρκτη για δέκα χρόνια. Από την σειρά Ryzen / EPYC ξεκίνησε να ανεβαίνει και συνεχίζει.  

Ας μην χαλάσουμε το θετικό κλήμα και να συνεχίσουμε την  κουβεντούλα.. 

Εν αναμονή της Ε3, που λογικά θα δούμε περισσότερα εν δράση.. (Ελπίζω)!!

P.S: Την ώρα που έγραφα, και κατόπιν του post παρατηρώ ότι σβήστηκαν ένα κάρο posts.. Κρίμα.. Πολύ φανατισμός για το τίποτα..

131313.thumb.JPG.ab4d76de906749582b881a3001caca95.JPG

3PM PDT = 1AM(D) για εμας.... 
Γενικα μας θελει η Lisa να ξαγρυπναμε... τουλαχιστον δεν γραφω στις 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, renaxan είπε

Ναι, την ίδια άποψη έχω και εγώ. Παρασύρθηκε και φταίω εγώ. Πιο πάνω έκανα ένα post με κάποιες αστείες photos από το Twitter. Ελπίζω να μην παρεξηγήσει κανένας...

Συζητάμε εδώ, για το socket AΜ4, που προσφάτως η AMD ανακοίνωσε μια νέα σειρά. 

Καλές CPU κάνουν και οι 2 κατασκευαστές (δυστυχώς δεν έχουμε 3ο, 4ο κατασκευαστή κτλ.). Θα είχαμε περισσότερα καλούδια σε καλύτερες τιμές.. Να τονίσω ότι η AMD ήταν σχεδόν ανύπαρκτη για δέκα χρόνια. Από την σειρά Ryzen / EPYC ξεκίνησε να ανεβαίνει και συνεχίζει.  

Ας μην χαλάσουμε το θετικό κλίμα και να συνεχίσουμε την  κουβεντούλα.. 

Εν αναμονή της Ε3, που λογικά θα δούμε περισσότερα εν δράση.. (Ελπίζω)!!

P.S: Την ώρα που έγραφα, και κατόπιν του post παρατηρώ ότι σβήστηκαν ένα κάρο posts.. Κρίμα.. Πολύ φανατισμός για το τίποτα..

131313.thumb.JPG.ab4d76de906749582b881a3001caca95.JPG

Καλά η Intel τώρα τελευταία δε τη λες ότι κάνει και κομματαρους :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, renaxan είπε

Πανέμορφο Motherboard x570 από την ASRock - για άσπρο build - με τιμή WTF!!! 

Γίνεται να παρουσιάζονται τέτοιες μητρικές και να μην έχουν τα επερχόμενα CPUs την δυνατότητα να κλοκάρουν δυνατά ένα +500-700Mhz από τα default ρολόγια ? 🤨

Περίεργο θα μου φανεί .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαζουν τοσο τουμπανα vrms,να βλεπεις 2 8πινα και γενικα τετοιες καρφιλες ,δε νομιζω και εγω να περιοριζονται τα cpus στα 4.6-4.7 ;)

Θα ανεβαινουν λογικα,αλλα θα ζητανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο x570 θα βγάλουν? Δε θα κυκλοφορησουν σειρές όπως τις b350/450? Φτιάχνω ένα συστήματακι για τον τζούνιορ τον Ιούλιο και ψηνομαι. Προσανατολιζομουν για ryzen 2600/b450...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, adtakhs said:

Γίνεται να παρουσιάζονται τέτοιες μητρικές και να μην έχουν τα επερχόμενα CPUs την δυνατότητα να κλοκάρουν δυνατά ένα +500-700Mhz από τα default ρολόγια ? 🤨

Περίεργο θα μου φανεί .

Πραγματικά δεν γνωρίζω. Αλλά 1000$ μητρική.. Είναι πολλά τα $$.. 

Σαν μικρό ενυδρείο είναι. Δεν βάλανε και κανένα ψαράκι με 1000 $$ :P 

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Για να βαζουν τοσο τουμπανα vrms,να βλεπεις 2 8πινα και γενικα τετοιες καρφιλες ,δε νομιζω και εγω να περιοριζονται τα cpus στα 4.6-4.7 ;)

Θα ανεβαινουν λογικα,αλλα θα ζητανε.

Και εγώ πιστεύω πως από ένα σημείο και μετά θα γίνονται ρουφήχτρες ....  αλλά θα ανεβαίνουν.

Φαντάσου έναν 12C/24T στα 5,2Ghz ας πούμε ....  τι θα μπορούσε να τραβάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, billeiros said:

Μόνο x570 θα βγάλουν? Δε θα κυκλοφορησουν σειρές όπως τις b350/450? Φτιάχνω ένα συστήματακι για τον τζούνιορ τον Ιούλιο και ψηνομαι. Προσανατολιζομουν για ryzen 2600/b450...

Εάν αγοράσεις 2600x μια χαρά είναι οι τωρινές B450 ή Χ470. Έχουν ωριμάσει, δεν έχουν προβλήματα. Oι μνήμες πάνε αμέσως 3200.

Στην x370 που έχω, δεν με έχει προβληματίσει. Στην αρχή μόνο μέχρι να βγουν νεότερα Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ανεβαίνουν, και δεν απλά μόνο κράχτες on timing, παίζει ο 3600(X) να ανεβαίνει πιο εύκολα από 3700x.

Στα περίπου 370e η master ; Άρα με Rog καπέλο πάνω από 400e η CH8. 

https://www.google.com/amp/s/amp.tomshardware.com/news/gigabyte-aorus-x570-ryzen_3000-motherboards,39504.html

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...