Προς το περιεχόμενο

ASUS PRIME PRO X470 μαζί με μεταφορικά 110Ε απο EBAY


Lizarloth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, outlaw star είπε

Το κλείδωσαν γιατί δε θεωρούνταν προσφορά, λόγω επικινδυνότητας πωλητή με λίγες κριτικές και απο το ebay (υποθέτω αυτός ο λόγος, ήμουν ο πρώτος που είχε ανοίξει θέμα).

Ίσως δικαιολογημένα δε θα το κρίνω εγώ αυτό.

Απλά λέω ότι ο πωλητής τελικά δεν είναι μούφα, από τη στιγμή που έχουμε παραλάβει.

Όσον αφορά την απόδοση τι εννοείς?

Εύκολο bios καατά τη γνώμη μου, οι μνήμες έπαιξαν με μια απλή ρύθμιση στα 3200, χωρίς κάαποιο θέμα ασυμβατότητας, κααι με λίγο ψάξιμο o Ryzen 2700 (nonx), παίζει σταθερότατα στα 4 ghz. Στα αρνητικά για εμένα, δεν έχει ηχειάκι για να ακούς το post, θα ήθελα dual bios, debug led code πάανω στη μητρική και το κυριότερο θα ήθελα να έχει κουμπί resete bios. Δε τη λες φτηνή μητρική.

Βέβαια έχει από τα καλά vrm's, απλά εγώ έχω βάλει δυο καλά φανάκια στη cpu που ψύχουν και αυτά, ααν κια γενικάα δεν έχεις θέμα ααν δε την τελικιάσεις.

Στα λεφτά από ebay νομίζω είνααι η καλύτερη επιλογή... 

Αρχικά σε αυτό που γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο αφού ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος της προσφοράς δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει  σαν προσφορά, αλλά ήδη 2 άτομα λέτε πως όλα είναι μια χαρά. Μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ενημερώσω και γω. Εγώ θα τη συνδιασω με έναν 2600Χ και μάλλον με 3200 16Cl δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να πάω σε cl14 με βάση απόδοση/τιμή αλλά κάποιοι λένε ότι για 144hz monitor αξίζει. Ο cooler του είναι αρκετός η χρειάζεται έξτρα; Κατά τα άλλα με κάλυψες πλήρως. Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αξίζει λέτε να την πάρω και να την έχω να κάθετε μέχρι να βγουν οι New ryzen? θα κάνω σίγουρη αναβάθμιση σε 3600 και σύμφωνα με την amd θα υποστηρίζετε με bios update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

αξίζει λέτε να την πάρω και να την έχω να κάθετε μέχρι να βγουν οι New ryzen? θα κάνω σίγουρη αναβάθμιση σε 3600 και σύμφωνα με την amd θα υποστηρίζετε με bios update.

Να την πάρεις και να κάθεται το εξάμηνο της εγγύησης; Νοτ σμαρτ μάι φρενντ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Να την πάρεις και να κάθεται το εξάμηνο της εγγύησης; Νοτ σμαρτ μάι φρενντ.

you have a point, τώρα που έχω πιει καφέ είναι ξεκάθαρα not so smart  👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Γενικά να πάρεις από το ebay μητρική not so smart .

Σχεδόν πάντα η στο 90% τών περιπτώσεων αξίζει η αγορά μέσω eBay ειδικά και μέσω PayPal και αν έχει καλύτερη τιμή απ' τον ανταγωνισμό.  Αν κάτι πάει στραβά δικαιωνεται ο αγοραστής σχεδόν πάντα. Εδώ αγοράζουμε από εδώ χωρίς ασφάλεια μέσω κατάθεσης και δεν ξέρουμε τι θα μας έρθει και αν.(Εννοείται πως είναι επιλογή μας έτσι) 😋 Οι αγορές μέσω eBay γενικά αν βρεις κάτι καλό αξίζουν απλά αν κάτι δεν πάει καλά θα φας λίγο ταλαιπωρία μέσω email και αποστολών.   (Η άποψη μου είναι, καλύτερη η ταλαιπωρία από το ρίσκο απώλειας των χρημάτων σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις εγγυηση.Και η μητρικη ειναι κατι που μπορει να χαλασει.Αρα εαν δεν ειναι σεβαστη η διαφορα των χρηματων,τοτε συνηθως δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις εγγυηση.Και η μητρικη ειναι κατι που μπορει να χαλασει.Αρα εαν δεν ειναι σεβαστη η διαφορα των χρηματων,τοτε συνηθως δεν αξιζει.

Έχεις εγγύηση με απευθείας καταχώρηση του κωδικού μητρικής  στο site της asus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lizarloth είπε

Έχεις εγγύηση με απευθείας καταχώρηση του κωδικού μητρικής  στο site της asus

Καλυπτει η asus απευθειας σε αυτην η θα σου πει να τη στειλεις απο κει που την πηρες?Επισης χωρις αποδειξη αγορας,πως θα δειξεις ποτε τη πηρες?Επειδη συνηθως ζητανε την αποδειξη το λεω,ακομα και εαν ειναι να σε καλυψουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Lizarloth είπε

Μάλιστα! Ναι ειμαστε κολλητοι απο το χωριο στο Amsterdam πιναμε καφεδακι προχτες! :P 

Εγω είδα 4 καλες κρητικες, ρωτησα μου φανηκε ενταξει τυπος οπως θα εκανα και απο εδω αλλωστε και μαζι με paypal και ebay moneyback εχω το κεφαλι μου ησυχο αν δεν ειναι οπως τα περιγραφει τα πραγματα.

Μια καλη πρόθεση ηταν τιποτα παραπανω, δεν χρειαζεται να τα παιρνουμε ολα εκ του πονηρου! Φιλικα ;) 

ρε συ, δεν εννοούσα εσένα φίλο του πωλητή, αυτού που άφησε το μοναδικό σχόλιο λέω... Δε χρειαζεται να τα παίρνουμε ολα εκ του πονηρού  :P

σοβαρά τωρα δεν εννοούσα εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλυπτει η asus απευθειας σε αυτην η θα σου πει να τη στειλεις απο κει που την πηρες?Επισης χωρις αποδειξη αγορας,πως θα δειξεις ποτε τη πηρες?Επειδη συνηθως ζητανε την αποδειξη το λεω,ακομα και εαν ειναι να σε καλυψουν αυτοι.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθω. Ίσως το invoice του eBay μαζί με το register στο site της να είναι αρκετό.

8 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

ρε συ, δεν εννοούσα εσένα φίλο του πωλητή, αυτού που άφησε το μοναδικό σχόλιο λέω... Δε χρειαζεται να τα παίρνουμε ολα εκ του πονηρού  :P

σοβαρά τωρα δεν εννοούσα εσένα.

Ααα είπα και γω!!! Βγήκα και κολλητός 😛

Εντάξει έτσι αλλάζει το θέμα!

Θα μπορούσε να είναι όπως το λες εξάλλου δεν χρειάζεται να πιστεύουμε ότι βλέπουμε, συμφωνώ μαζί σου σε αυτό. Αλλά και 2 άτομα από εδώ έχουν αγοράσει ήδη και είπαν πως όλα είναι μια χαρά. Θα φανεί ^_^

Επεξ/σία από Lizarloth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω προσθέσω και εγώ κάτι.

Συνήθως πια στα ηλεκτρονικά (και κυρίως σε καλής ποιότητας - όπως η μητρική του τίτλου - και όχι τόσο σε αντικείμενα "μαϊμουδιές" που δεν ξέρουμε τι υλικά χρησιμοποιούνται) αν είναι κάτι να σου βγει ελαττωματικό συνήθως ή θα σου βγει τον πρώτο καιρό (ανάλογα με την χρήση) ή DOA.

Δεν λέω πως αν δεν υπάρξει θέμα τους πρώτους 2 μήνες όλα κομπλέ και δεν θα πάθει τίποτα, απλά οι πιθανότητες μειώνονται αρκετά από εκεί και πέρα. Σίγουρα η έλλειψη εγγύησης πέρα του 6μήνου είναι κακό για μία μητρική, αλλά ταυτόχρονα αν είναι να βγει σε κάποιον ελαττωματική πολύ πιθανόν να έχει συμβεί μέχρι τότε (αρκεί βέβαια να έχει χρησιμοποιηθεί και να μην "κάθεται").

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, divo είπε

Για μενα δεν υπαρχει κίνδυνος απο τη στιγμη που υπαρχει το paypal στη μεση, ακομα και αν ειναι εντελώς κομπινα η ολη προσφορα. Σε γειτονικο site παλαιοτερα απο παραγγελεια που ειχαμε κανει 6 ατομα στον ιδιο κομπιναδορο, απο ebay εκει μεσα, τα πηραμε ολοι τα λεφτα μας πισω. Άργησε κανα διμηνο αλλα επιστράφηκαν ολα.

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα σχόλια μου θα παρατηρήσεις πως αυτό λέω. ΕBay και PayPal δεν είναι τυχαία ονόματα και σε καλύπτουν πλήρως. Γι' αυτό πήρα την απόφαση να την αγοράσω εξάλλου τη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μητρική της ASUS μου έβγαλε coil Whine στα VRM μόλις κούμπωσα 9900Κ (αντικατέστησε 8700Κ) και την είχαν πάνω από 6-7 μήνες. Δε μπορείς να είσαι σίγουρος γενικότερα για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Εμένα μητρική της ASUS μου έβγαλε coil Whine στα VRM μόλις κούμπωσα 9900Κ (αντικατέστησε 8700Κ) και την είχαν πάνω από 6-7 μήνες. Δε μπορείς να είσαι σίγουρος γενικότερα για τίποτα.

Αυτό έτσι και αλλιώς δεν ειναι όμως κάτι που καλύπτει η οποιαδηποτε εγγύηση. Είναι πιο πολύ "αισθητικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...