Προς το περιεχόμενο

ASUS PRIME PRO X470 μαζί με μεταφορικά 110Ε απο EBAY


Lizarloth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Αυτό έτσι και αλλιώς δεν ειναι όμως κάτι που καλύπτει η οποιαδηποτε εγγύηση. Είναι πιο πολύ "αισθητικό".

Στα gpu, αν όχι τα ίδια τα καταστήματα, οι περισσότερες, αν όχι όλες, εταιρίες κάνουν κανονικά αντικατάσταση. Είναι ελάττωμα, και ας είναι "αισθητικό" ή μάλλον "ακουστικό". 

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Εμένα μητρική της ASUS μου έβγαλε coil Whine στα VRM μόλις κούμπωσα 9900Κ (αντικατέστησε 8700Κ) και την είχαν πάνω από 6-7 μήνες. Δε μπορείς να είσαι σίγουρος γενικότερα για τίποτα.

Εξαρτάται πάντα πόσο δυνατό είναι το coil whine γιατί από ότι ξέρω οι εταιρείες δεν το θεωρούν εύκολα ελάττωμα (εκτός υποθέτω αν ακούγεται λες και γκαρίζει κάποιος μέσα στο κουτί) και δεν σου το φτιάχνουν /αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ελάττωμα είναι το coil whine. 

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Αυτο πιο πιθανο να υπηρχε απο την αρχη και απλα με τον 9900Κ να βγηκε στην επιφανεια,αφου θελει παραπανω ρευμα.

Πιθανόν, αν και με χαμηλότερο vcore έτρεξε ο 9900Κ. Εν τελεί το You μου την άλλαξε με ανακατασκευασμενη μετά από εντολή asus/προμηθευτή (Maximus X hero) και στο τέλος έκοψε πιστωτικό αφού και η επισκευασμένη ήταν ελαττωματική (μέσα σε όλα είχε και στραβό σοκετ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Μια χαρά ελάττωμα είναι το coil whine. 

Πιθανόν, αν και με χαμηλότερο vcore έτρεξε ο 9900Κ. Εν τελεί το You μου την άλλαξε με ανακατασκευασμενη μετά από εντολή asus/προμηθευτή (Maximus X hero) και στο τέλος έκοψε πιστωτικό αφού και η επισκευασμένη ήταν ελαττωματική (μέσα σε όλα είχε και στραβό σοκετ) 

Δεν εχει σχεση το vcore,αλλα ποσα watt τραβαει και ο 9900 σιγουρα ζοριζει τα vrm παραπανω απο τον 8700.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Μια χαρά ελάττωμα είναι το coil whine. 

Πιθανόν, αν και με χαμηλότερο vcore έτρεξε ο 9900Κ. Εν τελεί το You μου την άλλαξε με ανακατασκευασμενη μετά από εντολή asus/προμηθευτή (Maximus X hero) και στο τέλος έκοψε πιστωτικό αφού και η επισκευασμένη ήταν ελαττωματική (μέσα σε όλα είχε και στραβό σοκετ) 

Θέλω να πω πως δεν είναι κάτι που "φθείρει" την κάρτα (αλλά τα νεύρα). Δεν έχω κάνει προσωπικά ποτέ επιστροφή κάτι με coil whine, παρόλα αυτά η 1070 έχει αυτό το πρόβλημα όταν είναι σε full load. Τις περισσότερες φορές σε σχόλια (κυρίως σε skroutz ή reddit) έβλεπα πως υπήρχαν εταιρείες που αν ένα συγκεκριμένο μοντέλο GPU τους εμφάνιζε συχνά CW, σου έλεγαν έτσι είναι το φυσιολογικό ή σου την αντικαθιστούσαν με καινούρια που είχε το ίδιο θέμα.  Μπορεί να κάνω και λάθος.

Εννοείται πως αν ο θόρυβος δεν είναι υποφερτός (για τον κάθε ένα) υπάρχει θέμα και αν υπάρχει εγγύηση ας το κυνηγήσει. Εγώ προσωπικά, παρόλο που ακούω αρκετά το GPU μου σε full load (μιας έχω τον πύργο πάνω στο γραφείο) έχω πάντα είτε ακουστικά ή τα ηχεία που καλύπτουν τον θόρυβο.

Καλό τεστ που μπορεί να κάνει κάποιος για να τεστάρει για CW είναι να προσπαθήσει να ζορίσει λίγο το MOBO/GPU καθώς αυτό εμφανίζεται όταν όπως λέει ο @Dantε ζορίζονται τα VRM. Στο συγκεκριμένο ας τρέξει Cinebench με κάποιο ελαφρύ OC (μιας και η συγκεκριμένη είναι για Ryzen γίνεται εύκολα), αν δει πως υπάρχει θέμα και δεν είναι υποφερτό Paypal / Ebay warranty αφού επικοινωνήσει με τον seller και αυτός αρνείται να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Παραλαβη 2 μητρικες με συστημενο ταχυδρομειο, ολοκαινουργιες στο κουτι τους, ολα οκ.

Λιγα μεταφορικα για το 2ο κομματι μαζι)

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/5/2019 στις 9:18 ΜΜ, nek4d είπε

(Παραλαβη 2 μητρικες με συστημενο ταχυδρομειο, ολοκαινουργιες στο κουτι τους, ολα οκ.

Λιγα μεταφορικα για το 2ο κομματι μαζι)

Πότε τις παραγγειλες? πως σου ηρθαν? Εγω παράγγειλα στις 3/5 , την εστειλε κατευθειαν , στις 9/5 φαινεται ότι εφυγε απο Ολλανδια και απο τότε αγνοείται. Μιλησα μαζι του και το ψαχνει με το postNL. εαν μεχρι 9/6 δεν μου ερθει θα κανω καταγγελία στο ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grandebill είπε

Πότε τις παραγγειλες? πως σου ηρθαν? Εγω παράγγειλα στις 3/5 , την εστειλε κατευθειαν , στις 9/5 φαινεται ότι εφυγε απο Ολλανδια και απο τότε αγνοείται. Μιλησα μαζι του και το ψαχνει με το postNL. εαν μεχρι 9/6 δεν μου ερθει θα κανω καταγγελία στο ebay 

Παντως κι εγω πηρα 2, με 2 ξεχωριστες παραγγελιες. Η πρωτη 06/05 και η δευτερη 14/05. Και τις 2 τις παρελαβα μετα απο 1,5 βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχυδρομικα οπως ειπα σε μενα, παρελαβα σε 7-10 μερες.

Συστημενα δεν χανονται.

Το tracking τι σου βγαζει?

Μηπως εχει κολλησει στο ταχυδρομειο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nek4d είπε

Ταχυδρομικα οπως ειπα σε μενα, παρελαβα σε 7-10 μερες.

Συστημενα δεν χανονται.

Το tracking τι σου βγαζει?

Μηπως εχει κολλησει στο ταχυδρομειο σου?

Thu May 9 13:19 NL Sent to the country of destination

και σε οποιον tracker να το βαζω αυτο βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, grandebill είπε

Πότε τις παραγγειλες? πως σου ηρθαν? Εγω παράγγειλα στις 3/5 , την εστειλε κατευθειαν , στις 9/5 φαινεται ότι εφυγε απο Ολλανδια και απο τότε αγνοείται. Μιλησα μαζι του και το ψαχνει με το postNL. εαν μεχρι 9/6 δεν μου ερθει θα κανω καταγγελία στο ebay 

πρέπει να περάσουν οι μέρες που ορίζει ο πωλητής μετά την αποστολή για να κάνεις καταγγελία δες ποτέ υποτίθεται ότι έπρεπε να παραλάβεις την κάρτα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...