Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus εξηγεί γιατί τα επερχόμενα OnePlus 7 και 7 Pro δεν έχουν «πιστοποίηση» τύπου «IPxx» για την αντοχή τους στο νερό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα δεν ειχα ποτε κινητο που να μην εχει εστο την βασική πιστοποίηση για νερο ,Ζουμε σε μια χωρα που είμαστε ολη μερα στην καφετερια και στην παράλια οποτε τι ποιο λογικο από το να βραχει ελαχιστα το κινητο .

Και για να προλάβω ορισμένους ,ακομα και νερο να μην πεσει τις περισσοτερες φορες τα κινητα εχουν πρόβλημα από υγρασια στην θυρα φορτισης και τα τα ακουστικα …  Στην Ελλαδα υγρασια στα σπιτια υπαρχει , ασε που υπαρχουν αρκετοι που παιρνουν και το κινητο στην τουαλετα και ολοι ξερουμε ότι εκει η υγρασια μπορει να υπαρχει ακομα και μετα από 2-3 μερες μπανιου όταν δεν αεριζεται σωστα .

Με λιγα λογια ξαναλεω… προσωπικα το IP68 είναι ότι είναι η θηκη για τους περισσοτερους στα κινητα.  

21 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Ποια εταιρεία δίνει εγγύηση αν σου πεσει σε νερό; Ειτε με πιστοποίηση, ειτε χωρίς. 

Samsung S7 edge σε εγγυηση μου το αλλάξαν στο ιδιο κατάστημα Πειραια τους πηγα το J7 και ΔΕΝ μου το αλαξαν , τωρα εχω ένα V30 το οποιο το ακουμπαω πανω σε τραπεζι καφετεριας με νερα, στο τραπεζακι τις παραλιας, στην τσεπη του μαγιο , σε πισινες κτλ κτλ και 2 χρονια τωρα δεν εχει απολυτος τιποτα.   

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gRim είπε

Πάντως ακόμα και τα τηλέφωνα που έχουν πιστοποίηση δεν καλύπτονται από την εγγύηση σε περίπτωση βλάβης από υγρασία.

Στο Servive Samsung Πειραια , το s7 edge μου το επισκεύασαν αλλαγή πλακετας λογο υγρασίας κανονικότατα μεσα στην εγγυση. Ουτε καν χρειαστηκε να πω ότι είναι ip certified, και ακριβος στο ιδιο σερβις μετα από καιρο πηγα και ένα J7 και πολύ απλα ΔΕΝ μου το καλυψε η εγγυηση . Οποτε δεν ξερω γιατι σας λενε ότι η εγγυηση δεν καλυπτει υγρασια όταν το κινητο είναι IP68. ισως να το λενε για να αποφευγουν κοσμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 1+ ξεκινησε με σλογκαν flagship killer, more for less, μπλα μπλα

τωρα εγιναν flagship embarrassment, less for more και λοιπα...

 

ειχα την εντυπωση πως το ''απλο'' 7αρι θα ηταν ολο οθονη αλλα απ οτι διαβασα θα εχει νοτσ...πραγματικα δε ξερω τι κανουν εκει στην 1+...και τιμουλα φυσικα στα 600+...στα 550 αυτη τη στιγμη παιρνεις 9αρι note, σημειωτεον....με μοναδικο συμβιβασμο τον μισης γενειας πισω επεξεργαστη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω να πω δεν ειχα ποτε huawei κινητο μετα το onepluse 3 απο το 2016 απο τη δουλεια μας ηρθε το huawei p 2019 απλα το κινητο τα σπαει εχει ip68 επρεπε να πεσει στο νερο για να το καταλαβω. δεν υπαχει λογος για τα 600+

Επεξ/σία από giannis2156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

εγω εχω να πω δεν ειχα ποτε huawei κινητο μετα το onepluse 4 απο τη δουλεια μας εδωσαν huawei p 2019 απλα το κινητο τα σπαει εχει ip68 επρεπε να πεσει στο νερο για να το καταλαβω. δεν υπαχει λογος για τα 600+

Για πολλους εχει σημασια η οθονη.. Για αλλους η αδιαβροχοποιηση.. Για αλλους οι φωτογραφιες και για αλλους η μπαταρια.. Οτι κλικαρει τα περισσοτερα κουτακια για τον καθενα.. 

Για μενα το πρωτο παιζει το σημαντικοτερο ρολο παντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Για πολλους εχει σημασια η οθονη.. Για αλλους η αδιαβροχοποιηση.. Για αλλους οι φωτογραφιες και για αλλους η μπαταρια.. Οτι κλικαρει τα περισσοτερα κουτακια για τον καθενα.. 

Για μενα το πρωτο παιζει το σημαντικοτερο ρολο παντως..

δεν ειχα ιδεα για την αδιαβροχοποιηση οτι κινητο των 200 ευρω θα το εχει θα υπαρχει λογος για να ειναι δευτερη μετα τη samsung 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

εγω εχω να πω δεν ειχα ποτε huawei κινητο μετα το onepluse 4 

Πως γινεται να ειχες ενα κινητο που δεν κυκλοφορησε ποτε,μονο εσυ το ξερεις :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πως γινεται να ειχες ενα κινητο που δεν κυκλοφορησε ποτε,μονο εσυ το ξερεις :D

ναι συγνωμη το 3 ηθελα να πω αγορα το 2016 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Agony είπε

Προσωπικα δεν ειχα ποτε κινητο που να μην εχει εστο την βασική πιστοποίηση για νερο ,Ζουμε σε μια χωρα που είμαστε ολη μερα στην καφετερια και στην παράλια οποτε τι ποιο λογικο από το να βραχει ελαχιστα το κινητο .

Και για να προλάβω ορισμένους ,ακομα και νερο να μην πεσει τις περισσοτερες φορες τα κινητα εχουν πρόβλημα από υγρασια στην θυρα φορτισης και τα τα ακουστικα …  Στην Ελλαδα υγρασια στα σπιτια υπαρχει , ασε που υπαρχουν αρκετοι που παιρνουν και το κινητο στην τουαλετα και ολοι ξερουμε ότι εκει η υγρασια μπορει να υπαρχει ακομα και μετα από 2-3 μερες μπανιου όταν δεν αεριζεται σωστα .

Με λιγα λογια ξαναλεω… προσωπικα το IP68 είναι ότι είναι η θηκη για τους περισσοτερους στα κινητα.  

Samsung S7 edge σε εγγυηση μου το αλλάξαν στο ιδιο κατάστημα Πειραια τους πηγα το J7 και ΔΕΝ μου το αλαξαν , τωρα εχω ένα V30 το οποιο το ακουμπαω πανω σε τραπεζι καφετεριας με νερα, στο τραπεζακι τις παραλιας, στην τσεπη του μαγιο , σε πισινες κτλ κτλ και 2 χρονια τωρα δεν εχει απολυτος τιποτα.   

Στους όρους εγγύησης για το S10 αναφέρει ξεκάθαρα οτι αν βρεθεί υγρό δεν ισχύει η εγγύηση. Γράφω απο το κινητό και έχω κατεβάσει και τους όρους εγγύησης απο την ίδια τη Samsung και το γράφει ξεκάθαρα στο τέλος της σελίδας 15 στο section 4. Γραφει:

Note: If any liquid is found to have entered device components or an internaly sealed system, this condition will void your device warranty.

Το γράφει στο μέρος που μιλάει για την πιστοποίηση ΙΡ68.

Εσένα μπορεί να στο κάλυψαν για να σε εξυπηρετήσουν ή βρήκαν και κάτι άλλο και το κάλυψαν και μπράβο τους. Πάντως, επίσημα, ΔΕΝ το καλύπτει απο εισαγωγή οποιουδήποτε υγρού.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Και μετά λένε τους κατόχους iPhone πρόβατα. Η φάση είναι «αγάπη μου δεν είναι αυτό που νομίζεις»

 

Αν μία εταιρία στον κόσμο του Android αντιγράφει κατά γράμμα την Apple στον τρόπο που κάνει μάρκετινγκ, αυτή είναι η Oneplus. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ziaba είπε

έλα μωρέ ποιος τρέχει και βγάζει πιστοποίησεις τώρα, πέτα το σε ένα κουβά με νερό να ψαρώσουν οι ιθαγενείς

Greatest is back... Welcome my friend

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Στους όρους εγγύησης για το S10 αναφέρει ξεκάθαρα οτι αν βρεθεί υγρό δεν ισχύει η εγγύηση. Γράφω απο το κινητό και έχω κατεβάσει και τους όρους εγγύησης απο την ίδια τη Samsung και το γράφει ξεκάθαρα στο τέλος της σελίδας 15 στο section 4. Γραφει:

Note: If any liquid is found to have entered device components or an internaly sealed system, this condition will void your device warranty.

Το γράφει στο μέρος που μιλάει για την πιστοποίηση ΙΡ68.

Εσένα μπορεί να στο κάλυψαν για να σε εξυπηρετήσουν ή βρήκαν και κάτι άλλο και το κάλυψαν και μπράβο τους. Πάντως, επίσημα, ΔΕΝ το καλύπτει απο εισαγωγή οποιουδήποτε υγρού.

Εφοσον το γράφει σρους όρους τοτε εχεις απολυτο δικιο. Δεν γνωριζω τους λογους που με κάλυψαν ομως ηταν η αληθεια και έπρεπε να το.αναφερω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Agony είπε

Εφοσον το γράφει σρους όρους τοτε εχεις απολυτο δικιο. Δεν γνωριζω τους λογους που με κάλυψαν ομως ηταν η αληθεια και έπρεπε να το.αναφερω

Σε πιστεύω,  γιατί μου έχει τύχει και εμένα να με καλύψουν σε συσκευές που κανονικά ήταν εκτός εγγύησης και σε Samsung και σε Apple και σε Sony.

Απλα ο κόσμος συνήθως γράφει για να παραπονεθεί για το service και σπάνια για να τους συγχαρεί για τη καλη τους δουλεια.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, X4Tz1S είπε

Όταν δεν θα έχει πιστοποίηση δεν θα καλύπτεται και από την εγγύηση σε περίπτωση τέτοιας βλάβης .

Γιατί τώρα ποια εταιρία σε καλύπτει από υγρασία....? Καμία φίλε μου το λένε και οι ίδιοι στα χαρτιά με την συσκευή σου ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...