Προς το περιεχόμενο

Chernobyl (2019) ΗΒΟ


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 590
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, elorant είπε

Όλες οι προσωπικές απόψεις είναι υποκειμενικές ρε αδερφέ. Το ίδιο υποκειμενική είναι και η δική σου που θεωρείς καλύτερες τις σειρές που παραθέτεις. Παρεμπιπτόντως, τις έχω δει όλες κι αν και θεωρώ το The Wire την καλύτερη νομίζω ότι το Chernobil είναι ακόμα καλύτερο για τον απλούστατο λόγο ότι αφορά πραγματικό γεγονός. Πέρα από το ψυχαγωγικό κομμάτι δηλαδή υπάρχει και το ενημερωτικό.

fair enough. Συμφωνω, απλα για μενα δεν ειναι τοσο ευκολο να κρινω οτι ειναι με διαφορα καλυτερο απο πχ ερμηνειες Cranston και σκηνοθεσια/σεναριο Gilligan, γιατι σιγουρα παιζει ρολο και το οτι το μεν το ειδα πριν 4 χρονια και το δε χτες, οποτε λογικο να ειμαι συναισθηματικα φορτισμενος υπερ του δε. Πιο ευκολο να πω οτι Chernobyl ειναι ανετα τοπ 5

Το μονο παραπονο που εχω, ειναι οτι ο Jared Harris ενω ξερουμε οτι ειναι ηθοποιαρας, για καποιο λογο μου φαινεται λιγο μαγκωμενος στη σειρα. Aν πχ συγκρινεις την ερμηνεια με το The Terror, σε εκεινο ηταν πολυ πιο ανετος με το ρολο και "smooth" ο χαρακτηρας του, ενω εδω για καποιο περιεργο λογο δεν ρεει 100% φυσιολογικα η πορεια εξελιξης του και καποιοι διαλογοι μοιαζουν πιεσμενοι. Δε ξερω πως να το περιγραψω διαφορετικα, απλα κατι που παρατηρησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Kadaz είπε

 

Το μονο παραπονο που εχω, ειναι οτι ο Jared Harris ενω ξερουμε οτι ειναι ηθοποιαρας, για καποιο λογο μου φαινεται λιγο μαγκωμενος στη σειρα. Aν πχ συγκρινεις την ερμηνεια με το The Terror, σε εκεινο ηταν πολυ πιο ανετος με το ρολο και "smooth" ο χαρακτηρας του, ενω εδω για καποιο περιεργο λογο δεν ρεει 100% φυσιολογικα η πορεια εξελιξης του και καποιοι διαλογοι μοιαζουν πιεσμενοι. Δε ξερω πως να το περιγραψω διαφορετικα, απλα κατι που παρατηρησα

Ισως ετσι πρεπει παιζει , να ειναι ο χαρακτηρας που υποδυεται.

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2019 στις 3:26 ΠΜ, KilliK είπε

παντως εμενα μου κανει τρομερη εντυπωση που ολοκληρο πυρηνικο εργοστασιο, και οι γυφτουλες δεν ειχαν οργανα της προκοπης να μετρανε την ραδιενεργεια.

και γενικα πολυ φτωχοκακομοιρια το ολο περιβαλλον και η αισθητικη, περισσοτερο εμοιαζε οτι το ατυχημα συνεβει στα τελη του 60, παρα του 80.

τα καλα του κομμουνισμου;

Τα καλά του κομουνισμού εννοείτε!
Και στο Three Mile Island επειδή είχαν κομουνισμό δεν ξέρανε τι
πρόβλημα παίζει μέχρι που έλιωσε σχεδόν ο αντιδραστήρας.
Και αυτό μόλις ένα χρόνο νωρίτερα το 1979.
Επειδή είχαν κομουνισμό ξεκίνησαν και την εθελοντική (!) εκκένωση
ένα 28ωρο μετά.
 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Kadaz είπε

Το μονο παραπονο που εχω, ειναι οτι ο Jared Harris ενω ξερουμε οτι ειναι ηθοποιαρας, για καποιο λογο μου φαινεται λιγο μαγκωμενος στη σειρα. Aν πχ συγκρινεις την ερμηνεια με το The Terror, σε εκεινο ηταν πολυ πιο ανετος με το ρολο και "smooth" ο χαρακτηρας του, ενω εδω για καποιο περιεργο λογο δεν ρεει 100% φυσιολογικα η πορεια εξελιξης του και καποιοι διαλογοι μοιαζουν πιεσμενοι. Δε ξερω πως να το περιγραψω διαφορετικα, απλα κατι που παρατηρησα

Νομίζω ότι αυτό ακριβώς είναι μέρος του σεναρίου. Δηλαδή ο άνθρωπος είναι γρανάζι σε μια δικτατορία. Δεν μπορεί να δράσει και να εκφραστεί όπως θα ήθελε. Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elorant είπε

Νομίζω ότι αυτό ακριβώς είναι μέρος του σεναρίου. Δηλαδή ο άνθρωπος είναι γρανάζι σε μια δικτατορία. Δεν μπορεί να δράσει και να εκφραστεί όπως θα ήθελε. Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Ακριβως.Οπως και η περισσοτεροι.Αυτο το "παιξιμο" εμενα μου αρεσει.Δινει ατμοσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα το 3ο σε ψυχοπλακωμα ειναι σε απιστευτα επιπεδα (μαζι με το ανυπερβλητο come and see) αλλα οσοι δεν το εχουν δει ακομα και μπαινουν εδω μεσα, το 4ο εχει απιστευτο triggering για pet owners ( ή και μη).

'Παρακαλαω' να τελειωσει και ας ειναι εξαιρετικη σειρα.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zus είπε

Εγώ πάντως έχω διαβάσει άπειρα όσα άρθρα και άλλες τόσες φωτογραφίες που εμφανίζουν άμεση συσχέτιση της αύξησης των τερατογενέσεων με το πυρηνικό ατύχημα στο Chernobyl. Διαβάζω βέβαια ότι ακόμα και σήμερα το συγκεκριμένο θέμα είναι debatable αλλά όταν έχει αύξηση τερατογενέσεων σε περιοχές κοντά στο Chernobyl και όταν ξέρουμε ότι η ραδιενέργεια έχει τη δύναμη να αποδομεί κύτταρα, ε δεν το λες και ακριβώς απορριπτέο σενάριο.

Δεν είναι debatable, (τουλάχιστο επιστημονικά). Δεν υπάρχει καμιά επιστημονική συσχέτιση μεταξύ τετρατογενέσεων και Chernobyl, ή με τους βομβαρδισμούς Hiroshima/Nagasaki. Αντιθέτως έχουν δείξει επανειλημμένος ότι είναι ένας μύθος. Ένας γαμέτης που επίκτητα θα αποκτήσει τέτοια τεράστια ζημιά στο dna του, είτε θα πεθάνει είτε δεν θα είναι σε θέση να δώσει απογόνους. Είναι σαν να παίρνεις ένα λογισμικό του PC, να σβήνεις και να γράφεις τυχαία στον κώδικα, και στο τέλος όχι απλά το πρόγραμμα να καταφέρνει να ξεκινά, αλλά να έχεις καταφέρνεις να του δώσεις και  "νέα features". Ακόμα και η πιθανότητα να κληρονομηθεί "απλός καρκίνος" είναι τόσο μικρή που είναι αδύνατο να αποδειχθεί.

Αυτά τα "άρθρα" που λες, οφείλονται σε άτομα, που πήγαν και φωτογράφισαν ότι έχει τερατογεννηθεί/ασθένειες/σιαμαία δίδυμα κλπ, μάζεψαν όλες τις φωτογραφίες (προστέθηκαν και αρκετές άκυρες με την εμφάνιση του Ιντερνετ), και είπαν, να είδαμε πολλά τέρατα οπότε οφείλονται στην ραδιενέργεια χωρίς να λάβουν υπόψη τις φυσικές "τερατογενέσεις".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Whargoul said:

Δεν είναι debatable, (τουλάχιστο επιστημονικά). Δεν υπάρχει καμιά επιστημονική συσχέτιση μεταξύ τετρατογενέσεων και Chernobyl, ή με τους βομβαρδισμούς Hiroshima/Nagasaki. Αντιθέτως έχουν δείξει επανειλημμένος ότι είναι ένας μύθος. Ένας γαμέτης που επίκτητα θα αποκτήσει τέτοια τεράστια ζημιά στο dna του, είτε θα πεθάνει είτε δεν θα είναι σε θέση να δώσει απογόνους. Είναι σαν να παίρνεις ένα λογισμικό του PC, να σβήνεις και να γράφεις τυχαία στον κώδικα, και στο τέλος όχι απλά το πρόγραμμα να καταφέρνει να ξεκινά, αλλά να έχεις καταφέρνεις να του δώσεις και  "νέα features". Ακόμα και η πιθανότητα να κληρονομηθεί "απλός καρκίνος" είναι τόσο μικρή που είναι αδύνατο να αποδειχθεί.

Αυτά τα "άρθρα" που λες, οφείλονται σε άτομα, που πήγαν και φωτογράφισαν ότι έχει τερατογεννηθεί/ασθένειες/σιαμαία δίδυμα κλπ, μάζεψαν όλες τις φωτογραφίες (προστέθηκαν και αρκετές άκυρες με την εμφάνιση του Ιντερνετ), και είπαν, να είδαμε πολλά τέρατα οπότε οφείλονται στην ραδιενέργεια χωρίς να λάβουν υπόψη τις φυσικές "τερατογενέσεις".

Ναι αλλά αν η έκθεση έγινε κατά την οργανογέννεση (αν θυμάμαι καλά 8η-15η εβδομάδα) δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρξουν τερατογεννέσεις; (Για σοβαρές επιπλοκές είναι σίγουρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Ναι αλλά αν η έκθεση έγινε κατά την οργανογέννεση (αν θυμάμαι καλά 8η-15η εβδομάδα) δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρξουν τερατογεννέσεις; (Για σοβαρές επιπλοκές είναι σίγουρο).

Οι πιθανότητες είναι ελάχιστες που κάνουν την παρατήρηση αδύνατη. Επειδή υπάρχει θεωρητικά μια πιθανότητα, δεν σημαίνει ότι μπορεί να την παρατηρήσεις, και ειδικά σε τέτοιο βαθμό. Κατά την κύηση μπορεί να προκαλέσει αρκετά άλλα πράγματα, και κυρίως πρόωρο τερματισμό. Σε αυτά που γεννιούνται, μπορεί να προκληθεί λευχαιμία, solid cancers, καρδιακά προβλήματα, προβλήματα σε όργανα, νοητική υστέρηση κλπ. αλλά όχι παρατηρήσιμες τερατογενέσεις. Παρ όλα αυτά, για να γίνουν αυτά χρειάζονται μεγάλες δόσεις ακτινοβολίας στην περιοχή του εμβρύου, κυρίως κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης. Μεγάλες δόσεις μικρός αριθμός πληθυσμού πήρε, και από αυτούς οι περισσότεροι ήταν οι "καθαριστές" που ήταν άντρες.

Τερατογενέσεις πολύ ποιο εύκολα μπορεί να προκληθούν από χημικές ουσίες παρά από ακτινοβολία.

Σχετικά με μύθους κλπ γύρω από το Chernobyl, μπορείτε να βρείτε "μαζεμένα" στην σελίδα της Pripyat: http://pripyat.com/en/articles/ten-myths-about-chernobyl-disaster.html

Επεξ/σία από Whargoul
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

and still no superpowers.. 😑

αυτο που κανανε με τους στρατιωτες στο τελος τη ακριβως ηταν; πηραν 3000 φανταρους και διαρεσαν τον συνολικο χρονο που θα απαιτουσε το καθαρισμα της οροφης, αρα και την αντιστοιχη συνολικη ακτινοβολια που θα εκπεμπε  το περιβαλλον στο διαστημα αυτο, σε 90s  για τον καθενα;  οποτε η ακτινοβολια που θα απορροφούσε ο καθενας σε αυτο το εναμιση λεπτο, δεν θα ηταν αρκετη να τον σκοτωσει ακαριαια; 

εξυπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...