Προς το περιεχόμενο

PowerLine D-Link DHP-601AV 30 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, geodimis είπε

 Αν είσαι και μάγκας με επιστροφή χρημάτων αλλιώς πιστωτικό. 

Και πως γίνεσαι μάγκας ώστε να πάρεις επιστροφή χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Silenzio είπε

να σου πω την αλήθεια εγώ δουλεύω με καλώδιο, σε pc στο σαλόνι για ταινίες όπου πάει μια χαρά, και στα pc της μανας και αδερφης μου τα έχω βάλει, παράπονο δεν έχουν κανένα, δεν έχω κάνει μετρήσεις όμως για να σου μιλήσω με αριθμούς. Άμα βρω λίγο χρόνο σπίτι θα το δω και θα σου πω.

δες το λιγο σε παρακαλω και στειλε pm ...αλλιως θα τραβηξω καλωδιο δεν γινεται αλλιως..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και πως γίνεσαι μάγκας ώστε να πάρεις επιστροφή χρημάτων;

Απλά επικαλείσαι τη νομοθεσία περί μη ικανοποιησης πελάτη -σύμβαση πωλησησ Κλπ- κι επιμένεις αυτό εννοούσα μάγκας. Οι περισσότερες μεγάλες αλυσίδες το δέχονται απλά το αποφεύγουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 30 από το 37 είναι 20% κάτω.

Προφανώς και σε TCP/IP το throughput γύρω στα 100Mbps θα βρίσκεται, HomeAV2 είναι, δύσκολα θα πάει παραπάνω, πολύ εύκολα παρακάτω. Βάλε και ένα τρίτο να μιλάνε όλα μαζί και θα βρεθείς πολύ κάτω. Το Gigagit αναφέρεται στο μπριζάκι ethernet. Το έχει για να καλύπτει το θεωρητικό μέγιστο του powerline, καμία πρακτική αξία πέρα από το marketing.

Παρόλα ταύτα, 30€ σε σετάκι HomeAV2 δε το προσπερνάς... το επόμενο σκαλί είναι τα MIMO, εκεί πας σε 50+.

Επεξ/σία από frap73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, frap73 είπε

To 30 από το 37 είναι 20% κάτω.

Προφανώς και σε throughput γύρω στα 100Mbps θα βρίσκεται, HomeAV2 είναι, δύσκολα θα πάει παραπάνω, πολύ εύκολα παρακάτω. Βάλε και ένα τρίτο να μιλάνε όλα μαζί και θα βρεθείς πολύ κάτω. Το Gigagit αναφέρεται στο μπριζάκι ethernet. Το έχει για να καλύπτει το θεωρητικό μέγιστο του powerline, καμία πρακτική αξία πέρα από το marketing.

Παρόλα ταύτα, 30€ σε σετάκι HomeAV2 δε το προσπερνάς... το επόμενο σκαλί είναι τα MIMO, εκεί πας σε 50+.

για να καταλαβω...σε vdsl 50αρι θα δουλεψει κανονικα σαν να ειχα καλωδιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς. Με τα powerlines ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος, εξαρτώνται πάρα πολύ από την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού. Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε από κάποιον να δοκιμάσεις, έστω και με άλλο μοντέλο, να πάρεις μια ιδέα.

Θα έχεις λίγο μεγαλύτερο latency, αυτό είναι σίγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, frap73 είπε

Πιθανώς. Με τα powerlines ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος, εξαρτώνται πάρα πολύ από την ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού. Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε από κάποιον να δοκιμάσεις, έστω και με άλλο μοντέλο, να πάρεις μια ιδέα.

Θα έχεις λίγο μεγαλύτερο latency, αυτό είναι σίγουρο.

θα παω απο το μαγαζι αν ειναι να τους πω οτι αν δεν μου κανουν θα τα επιστρεψω και τελειωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βάζω τις εμπειρίες μου με το συγκεκριμένο, μήπως φανούν χρήσιμες σε κάποιον 

το έχω στο σπίτι, όπου αντικατέστησε ένα tplink pa4010. οι ταχύτητές μου ανέβηκαν από περίπου 50mbits σε 60-65mbits στο download, σε σελίδες και σερβερς όπου με 802.11ac πιάνω full 100mbits (έχω vdsl).

δεν το λες και θαύμα της τεχνολογίας, από την άλλη όμως δεν το λες και άχρηστο. απλώς οι διαφημιζόμενες ταχύτητες (όπως σε όλα τα powerline) δεν έχουν σχέση με τις εφικτές, στην πράξη.

αν έχετε μια 50αρα vdsl είναι μια χαρά.

προσωπικά, στην 100άρα μου, αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα οπωσδήποτε homeplug Av2 στανταρ με MIMO (προσοχή σ'αυτό, δεν έχουν όλα τα AV2 μιμο απ'ότι έχω καταλάβει) μπας και πιάσω την πλήρη ταχύτητα. από την άλλη δεν με ενοχλεί τόσο που να πλήρωνα τώρα τα διόλου ευκαταφρόνητα ~80 ευρώ για ένα set homeplug Av2, οπότε το κρατάω.

από σταθερότητα σύνδεσης απόλυτα ευχαριστημένος, ήταν set-it-and-forget-it ανώδυνη εγκατάσταση.

(είναι κωμικό πόσο απέχουν οι διαφημιζόμενες από τις πραγματικές ταχύτητες στα powerline adaptors. τουλάχιστον στο δικό μου σπίτι είναι σχεδόν πάντα το 1/10 της ταχύτητας. όταν είχα ένα σετάκι "200αρια" powerlines της beewi έπιανα ... 20mbits, με 500αρια PA4010 έπιανα 50αρια, τώρα με αυτό 60-65. νομίζω οι ελληνικές fiber και ψευδοfiber χρειάζονται powerlines των "2000mbits" για να πει κανείς ότι θα έχει την πλήρη ταχύτητα).

 

 

Α μην ξεχάσω. Το έχω πάνω σε απλό "ταυ" που απο τη μια πλευρά έχει το powerline και από την άλλη καταλήγει σε πολύπριζο. αν το βάλω στο πολύπριζο έχει μεγάλες απώλειες (όπως όλα τα powerline adaptors) , αντιθέτως σε απλό ταφ ανεπαίσθητες/καθόλου. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα που στην ενότητα "Τι κάνει αυτό το προιόν" αναφέρουν  "απλά συνδέεις το Devolo στις υπάρχουσες πρίζες και αμέσως δημιουργείται η δικτυακή υποδομή". Μακάρι να ήταν Devolo σε αυτή την τιμή! Devolo αντίστοιχο με passthrough  δουλέυει στο σπίτι -συνέχεια-  μια δεκαετία τώρα σε "ταυ" και στις δύο άκρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
Έχει δοκιμάσει κανείς αν συνεργάζονται με άλλα 2 τις powerlink (TP link) που έχω ήδη στο σπίτι;

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Και πως γίνεσαι μάγκας ώστε να πάρεις επιστροφή χρημάτων;

Στα public συγκεκριμένα απλά το ζητάς και σου δίνουν πίσω τα λεφτά, δεν είναι όπως άλλα καταστήματα σε αυτό το θέμα. 

Εκτός αν είναι θέμα περιοχής. 

Για το αν δουλεύουν πάνω σε πολύπριζο, εγώ έχω ένα σετάκι  tp link και ένα κομμάτι logilink και δουλεύουν κανονικά σε πολύπριζο. Δεν ξέρω αν χάνουν σε ταχύτητα όμως.

Επίσης, για τη συμβατότητα εγώ κοίταξα να έχουν ίδια χαρακτηριστικά και μια χαρά δούλεψαν όλα μαζί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από την εμπειρία μου με d-link powerlines, όχι τα συγκεκριμένα αλλά παρόμοιο μοντέλο pass through, δεν θα τα συνιστούσα.. Είχα δύο ζευγάρια τα οποία χάλαγαν με διαφορά ένα μήνα το ένα από το άλλο λίγο μετά τα δύο χρόνια. Σαν αποτέλεσμα διομιση χρόνια μετά χρειάστηκε να αγοράσω ξανά 4 μπριζακια από την αρχή. Επίσης κολλαγαν συχνά και έπρεπε να τα βγάλω και να τα ξαναβάλω στην μπριζα.

Για το αν θα παίξει με πολύμπριζο νομίζω εξαρτάται πιο πολύ από το πολύμπριζο. έχω ακούσει ότι δεν θέλουν πολύκλωνο καλώδιο. Σε εμένα έπαιζε μια χαρά.

Επεξ/σία από ata1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχυτητες για να μεγιστοποιηθουν θα πρεπει να ειναι στην ιδια γραμμη ρευματος ή έστω τουλάχιστον πρακτικα πανω στην ιδια ασφαλεια στον πινακα.

Λειτουργει γενικα σε ολη την εγκατασταση αλλα εννοειται με μειωμενη ταχυτητα. Και παλι εκτος απο ειδικες περιπτωσεις μια χαρα ταχυτητα εχεις γι απλη φυσιολογικη χρηση και για αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...