Προς το περιεχόμενο

PowerLine D-Link DHP-601AV 30 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εχεις δοκιμασει να βαλεις τα powerline σε πριζες που βρισκονται σε διαφορετικη φαση στον πινακα;

Θα δουλεψει διοτι η επιστροφη (ουδετερος) ειναι κοινη και για τις 3 φασεις αλλα ομως θα εχεις μεγαλες απωλειες ταχυτητας σε σχεση με το να ειναι στην ιδια φαση και ακομη περισσοτερο να ειναι στην ιδια γραμμη ή εστω ασφαλεια.

τα powerline χρησιμοποιούν συχνότητες που μπορούν εύκολα να περάσουν από την μια φάση στην άλλη αν υπάρχει παράλληλη όδευση των αγωγών για κάποιο μήκος και δεν βασίζονται μόνο στον ουδέτερο. Αν το crosstalk μεταξύ των φάσεων είναι πολύ μικρό και προκαλεί μειωμένες ταχύτητες τότε μπορεί να μπει στον πίνακα μια συσκευή που βραχυκυκλώνει τις φάσεις σε αυτές τις συχνότητες οπότε είναι σαν να έχουν συνδεθεί όλα σε μια φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Devolo εδώ και δύο χρόνια και η εμπειρία μαζί τους είναι φανταστική, έχω ξεχασει ότι έχω συνδέσει τον υπολογιστή μου σε Poweline . Κατά καιρούς έχει προσφορές σε Devolo καλύτερα νσ περιμένετε και να δώσετε και κάτι παραπάνω για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Μεγάλο μείον που δεν έχουν PassThrough δηλαδή παροχή ρεύματος, τουλάχιστον με την δικιά μου υποδομή θα μου ήταν άχρηστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τελικά τα έβγαλα. Μου ρίξανε την ταχύτητα της 100αρας από τα 94 στα 14 συν του ότι σπάνια μιλούσαν και ήθελαν ρεσετ.

 

Δύο 600αρια. Και δεν τα βάζεις σε πολυμπριζο, το λέει και στις οδηγίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω βάλει στο στίτι ενα Dual Band Repeater  Tp-Link RE450 AC1750 και ενα Powerline TP-Link TL-PA7010P kit 1000Mbs Passthrough και ολα σεταριστηκαν μια χαρα. Δεν εχω φυσικα σουπερ ταχυτητα. Εννοειται οτι χανω αλλα καλυπτεται ολο το σπιτι και οι συσκευες που θελω χωρις προβλημα. Μπηκαν και σεταριστηκαν αμεσα και δεν εχω καμια αποσυνδεση ή αλλο προβλημα.

Οποιος δεν θελει απωλειες και φουλ ταχυτητα πρεπει να κανει δομημενη καλωδιωση στους χωρους του. Τα υπολοιπα ολα ειναι απλα για εξυπηρετηση και βελτιωση.

tp-link-powerline-1000-1260797.jpg

20180313154742_tp_link_re450_v1.jpeg

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 (Passthrough) πάνω σε 50άρα γραμμή ... στα 38€ περίπου ...  άψογα... γλιτώνεις από wifi κτλ...

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2019 στις 2:16 ΜΜ, IcemanGr71 είπε

Εγώ έχω TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 (Passthrough) πάνω σε 50άρα γραμμή ... στα 38€ περίπου ...  άψογα... γλιτώνεις από wifi κτλ...

Καλό θα ήταν όσοι έχετε να μας πείτε το μεταξύ τους κανάλι στα πόσα "κλειδώνει" για να δούμε το μέγεθος απώλειας.

Αν είναι απλά για μεταφορά internet γραμμής όλα τα powerline > 300mbps κάνουν δουλειά πάρτε τα άφοβα.

Αν είναι όμως για μεταφορές αρχείων και 4Κ stream εκεί χωλαίνει το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2019 στις 2:16 ΜΜ, IcemanGr71 είπε

Εγώ έχω TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 (Passthrough) πάνω σε 50άρα γραμμή ... στα 38€ περίπου ...  άψογα... γλιτώνεις από wifi κτλ...

Mία από τα ίδια , το χρησιμοποιώ για να δώσω σήμα στην άλλη άκρη του  σαλονιού σε συσκευή τηλεόρασης ,  δουλευει μια χαρά .

Τώρα σχετικά με  απώλειες δεν ξέρω, δεν έχω μετρήσει .... η σύνδεση είναι adsl24  με κλείδωμα γραμμής στα 11-12 mbps, δεν έχω παρατηρήσει πάντως πρόβλημα στις ούτως ή άλλως απλές εργασίες μου ακόμα και με όλα συνδεδεμένα δηλαδή ταυτόχρονη χρήση VodafoneTV , 2 laptop + 1 tablet + 1 κινητό web surfing, με την ΤV στο power line,  ένα λαπτοπ με LAN και οι υπόλοιπες συσκευές με WiFi από το ρούτερ της Vodafone.

Tι λέτε, είμαι τυχερός ;  Να παίξω τζόκερ ;   :D

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...