Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος Μηχανικού


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, logokrimenos είπε

Ρώτησα τι γίνεται αν εχεις ΜΟΝΟ την Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος. Μου απάντησαν αυτοι που ήξεραν οτι μπορεις να εργαστείς σαν μισθωτός Μηχανικος απλά οι κρατήσεις θα ειναι λιγο πιο αυξημένες σε σύγκριση με αυτες που εχω τώρα. 

Απο εκει και πέρα εχει προχωρησει η συζήτηση για το αν συμφερει μπλοκάκι κλπ που δεν εχουν σχέση με την αρχική μου ερώτηση, αλλά μαθαίνω μερικά πράγματα πιυ δεν γνώριζα.

 Σου κάνει αυτο?

Εγώ σου απάντησα, σε περίπτωση που σου διαφεύγει :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Εγώ σου απάντησα, σε περίπτωση που σου διαφεύγει :P :P

Δεν κοιτάω ονόματα σορρυ και ευχαριστώ για την απάντηση. Αν συνεχιστεί η κουβέντα έχει καλώς αν οχι, η ερώτησή μου απαντήθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που κατάλαβες τι παιζει στον μάταιο τουτο κόσμο θα το προχωρήσω λιγο ποιο κάτω.

Οι υπάλληλοι γραφείου έχουν ένα μισθολογικό ταβάνι

Οι μηχανικοί έχουν και αυτοί άλλο ένα δικό τους ταβάνι

Εσύ καλείσαι να διαλέξεις ποιο από τα 2 θέλεις να φτάσεις σαν μισθωτός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Και τώρα που κατάλαβες τι παιζει στον μάταιο τουτο κόσμο θα το προχωρήσω λιγο ποιο κάτω.

Οι υπάλληλοι γραφείου έχουν ένα μισθολογικό ταβάνι

Οι μηχανικοί έχουν και αυτοί άλλο ένα δικό τους ταβάνι

Εσύ καλείσαι να διαλέξεις ποιο από τα 2 θέλεις να φτάσεις σαν μισθωτός... 

Ακριβώς αυτό είναι στο πισω μερος του μυαλου μου. Μάλλον θα μιλήσω με τον Γενικό Διευθυντή να μου πει τη γνώμη του.

Βέβαια η εταιρεία αν αξίζεις πληρώνει . Πχ ο φαδερ μου που δουλευει και αυτος εδω, με πτυχιο τεχνικου αυτοκινήτων καθαρίζει πολλα περισσότερα απο καποιους μηχανικούς με αρκετη προϋπηρεσία. 

Είναι περίεργη η φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πάρεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος, ποτέ δεν ξέρεις που κ πότε θα σου χρειαστεί κ θα τρέχεις αργότερα να την βγάζεις.

Μόλις την πάρεις, θα κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις να συνεχίσεις να είσαι μισθωτός, συμφέρει ασύγκριτα περισσότερο απο μπλοκάκι. Εδώ θα κοιτάξεις να μην αλλάξει τίποτα εκεί που δουλεύεις κ σου αλλάξουν καθεστώς, θέλει μια συννενόηση με τους ανώτερους, αν υπάρχει.

Επιπλέον σκέψου οτι οι απόφοιτοι της σχολής σου μπήκαν τώρα στο ΤΕΕ μετά απο πολύ καιρό/"κόπο", καλά είναι να την έχεις την άδεια κ ας μην την χρησιμοποιήσεις, άσε που μπορεί να το πάρουν πίσω κάποια στιγμή. (?)

Φυσικά την δική μου την έχω στο συρτάρι, δεν είναι ότι την έχω κ την μοιράζω κ πουθενά. Επίσης σκέψου ότι δεν θα δουλεύεις μάλλον για πάντα σε αυτήν την εταιρεία..

Όταν βγαίναμε εμείς, δεν νοούνταν να τελειώσεις τη σχολή κ να μην πας στο ΤΕΕ να πάρεις την άδεια, ήταν σαν να έφτανες στην πηγή κ να μην έπινες νερό, γιατί τότε θεωρούνταν ότι έγινες αυτό για το οποίο σπούδαζες.. Άλλο βέβαια που συναδελφοι μου επέλεγαν να την πάρουν 3-4 χρόνια μετά, αφού πχ τελειώσουν πρώτα το στρατό κτλ κτλ, ελλείψη χρημάτων όλα αυτά.

Υγ1. Τώρα που το σκέφτομαι, τώρα στη κρίση μπορεί το ΤΕΕ να "άνοιξε" δικαιώματα κ σε άλλες σχολές για να εισπράτει κ αυτό κ τα ταμεία περισσότερες εισφορές κτλ

Υγ2. Το πρεστιζ του μηχανικού για εμένα έχει λίγο νόημα, αλλά πλέον μηχανικοί είναι πολλοί κ τα λεφτά πολύ λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...