Προς το περιεχόμενο

Αισθητήρες κάμερας για smartphones στα 64MP και 48MP παρουσίασε η Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lawlezz είπε

64 mp με ενα sensoraki τοσο δα θα λενε οι εξυπνοι ελληναρες γιατι να φερω φωτογραφο πηρα κινητο με 64 mp ειμαι σιγουρος το βλεπω το ονειρο

εκτος απο γαμους και βαφτησια , δεν ξερω τα τελευταια 10 χρονια ανθρωπο που να πηγαινει φιλμ για εκτυπωση σε φωτογραφο ...η ψηφιακη φωτο εφερε επανασταση στην καθημερινοτητα ,απο φωτογραφιες προσωπικες μεχρι εγγραφα που αποστελονται με email ,skype,viber ...απο εκει και περα βγηκαν και τα αναλογα προγραμματα επεξεργασιας και καποιος με εφεση και μερακι στην ερασιτεχνικη φωτογραφια μπορει να κανει παπαδες ....απο εκει και περα φωτογραφο πληρωνει καποιος για τα δυο παραπανω που ανεφερα και αντε καμια επαγγελματικη φωτο που ισως χρειαζεται καποιος για διαφορους λογους .....πες μου εναν λογο λοιπον ,οχι με 64-48mp ,αλλα με 12+ mp στις καμερες των κινητων σημερα ,να χρειαζεται καποιος "ελληναρας" να χρειαστει φωτογραφο ??? δηλαδη εσυ στις διακοπες σου ή σε καποια καθημερινη δραστηριοτητα σου .να υποθεσω φωναζεις φωτογραφο να σε αποθανατισει ή πρεπει να ειμαστε υποχρεωμενοι να πληρωνουμε φωτογραφο για την καθε φωτο που θελουμε να τραβηξουμε ...στο τελος θα βγει και ο ηλεκτρολογος να φωναζει να μην αλλαζουμε λαμπες μονοι μας γιατι αυτοι το κανουν επαγγελματικα και καλυτερα  !!!!

Επεξ/σία από georgetsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1/1.72'' αισθητήρας ! 

Ουάου! Ελπίζω να μπεί στο galaxy S11 και με 64mp λογικά θα έχει 16mp αντί για 12 που έχει κολλήσει εδω και χρόνια.

Αν δεν κάνω λάθος το μέγεθος αισθητήρα στα flagships της samsung εχει μεινει σταθερό περίπου 1/2.1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Συνέχισε να γίνεσαι ρεζίλι 🙂

IMG_3310.JPG.1ca1137b79d2a7c25369e775aaf7326b.JPG

Ξέρω πολύ καλα τις δυνατότητες (και τους περιορισμους...) των κινητών όσον αφορα το θέμα φωτογραφία.

Εμμένω στην άποψη μου ότι το 95% των χρηστων εκεί έξω μπορεί να ικανοποιήσει τις φωτογραφικές του ανάγκες με ένα σύγχρονο κινητό. Άλλωστε και φωτογραφική μηχανή να είχαν, πάλι στο Full Auto θα τη δουλευαν.

Η εξέλιξη στους αισθητήρες των κινητών είναι φυσικά καλοδεχούμενη γιατί είτε μας αρέσει, είτε όχι, η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων πλέον χρησιμοποιεί αποκλειστικά το κινητό για να τραβάει φωτογραφίες (και όχι άδικα, αφού προσφέρει αξιοπρεπη ποιότητα και ευκολία χρησης).

Οποιος βγάζει το ψωμί του από τη φωτογραφία ή έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες δεν έχει τέτοια διλήμματα, παίρνει σώμα+φακούς+παρελκόμενα της επιλογής του και πορεύεται. 

Πάντως άσχετα με την ποιότητα εικόνας που λέτε υπάρχουν και άλλοι λόγοι για dedicated συσκευές. Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να κρατάω μια ώρα ακίνητη τη cybershot (πόσο μάλλον το xperia) για να τραβήξω μια παρουσίαση λόγω σχήματος, οποτε χρησιμοποιώ στο Video handycam, και αντίστοιχα στις φωτογραφίες cybershot παρότι λόγω παλαιότητας βγάζει η δικιά μου (p150) χειρότερες από το κινητό (xz1). Επίσης είναι μια συναισθηματική κίνηση σαν γκατζετακιας να έχεις πολλά μηχανήματα που πολλές φορές κάνουν και overlap. (πχ. AV Receiver και stereo amplifier, blu ray player και cd player, κινητό και walkman κλπ) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, giteart είπε

1/1.72'' αισθητήρας ! 

Ουάου! Ελπίζω να μπεί στο galaxy S11 και με 64mp λογικά θα έχει 16mp αντί για 12 που έχει κολλήσει εδω και χρόνια.

Αν δεν κάνω λάθος το μέγεθος αισθητήρα στα flagships της samsung εχει μεινει σταθερό περίπου 1/2.1 ?

1/2.55'' νομιζω. Προς το παρον δεν εβαλε quad bayer σε ναυαρχιδα, αμα κρινουμε οτι ο GM1 ειναι ο αισθητηρας στο xiaomi note 7 και στο Α80, δεν τον λες και hi end, φθηνη εναλλακτικη στον παρομοιο imx586, που επισης μπηκε σε mid-to-high συσκευες. O GM2 ειναι ενα minor update, ο GW1 το τραβαει ακομα παραπερα.

40-48-64mp δεν υπαρχουν παντως, προφανεστατα ειναι ντιγκα στο θορυβο και η εικονα ειναι soft. Στην πραξη 10-12-16mp ειναι. Θα μπορουσαν απλα να μεγαλωσουν το μεγεθος του pixel, απλα δεν πουλαει καλα το 1/1.7'' και 1/2'', ο κοσμος θελει κατι απτο, βλεπει 40, 48 και 64mp και νομιζει οτι πηρε κατι πολυ καλυτερο απο τα ''μολις'' 10-16mp.

Παντως αυτο που ειναι αξιοπεριεργο ειναι οτι ολες οι συσκευες που εχουν ειτε τον GM1 ειτε τον imx586, δεν εχουν OIS, που ειναι θεμα για πολλους, κυριως στο video.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Razor333 είπε

1/2.55'' νομιζω. 🙄 😥

Aκυρη Samsung να βγαζει flagships το 2019 με τοσο μικρους αισθητηρες. Εγω περίμενα να βαλει τον ΙΜΧ586 στο S10 αλλά δε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ό,τι φαίνεται όσες φορές και να το πούμε, δεν γίνεται κατανοητό. Αισθητήρας 64 mpx με μέγεθος 1/2.3'' ή ακόμη 1/1.7'' ΔΕΝ είναι το ίδιο με αισθητήρα APS-C ή FF με τα ίδια ή λιγότερα mpx. Όταν η Panasonic έβαλε αισθητήρα 1'' σε κινητό, το αποτέλεσμα ήταν ένα "θηρίο" σε μέγεθος χωρίς zoom. "computational photography" είναι όντως καλή για το 95% των χρηστών (ναι, αυτών που τραβάνε οριζόντιο βίντεο), αλλά και 4 mpx είναι υπεραρκετά για τις τσόντες στο instagram όταν τις βλέπεις σε 6΄΄ οθόνη.

Άλλωστε, επίσης το 95% αυτών των "φωτογραφιών" δεν έχουν καμία αξία πέραν των "αναμνήσεων" αυτών που τις πήραν, αλλά και αυτές θα χαθούν μόλις χαλάσει το κινητό όπου είναι αποθηκευμένες χωρίς backup.

Τι συζητάμε τώρα...

Επεξ/σία από cp5120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν όσοι τραβάνε τα πάντα με ένα δυνατό κινητό.. Εννοείται δεν θα έχεις τοσο δυνατό αποτέλεσμα με ενός φωτογράφου με ακριβή dslr. 

Αλλά όχι ρε μάστορα  να ζητάς για γάμο 1000-1500 χωρίς απόδειξη  κ 1600 - 2000 με απόδειξη για ένα γάμο  η 1000 μαύρα για μια βάπτιση.  Κ το ζευγάρι να ζει με ένα μισθό των 600 ευρώ αλλά να τσονταρει όλο το σοι γιατί σε πατανε  στο συναίσθημα μια φορά τα δίνουμε για το μωρό η για το ζευγάρι.. 

Και σ λέει η άλλη Ε καλά ο φωτογράφος έχει 3d album κολλημένες τις φώτο πάνω στο βιβλίο... 

Κ μένα είναι απλό άλμπουμ με το κλασικό μέγεθος φωτογραφιών κ το βίντεο 30 χρόνια πριν δεν ήταν κ το πιο σούπερ. Περιττά έξοδα να μάθουμε κ με λιγότερο ποιότητα δεν έγινε κάτι... 

Καλά να πάθουν οι φωτογραφοι που δεν εκτυπώνει συχνά ο κόσμος γιατί παλιά πήγαινες και σ εμφάνιζε όλο το φιλμ με κλειστά μάτια με καμένες φώτο χαλασμένο καμμενο φιλμ...  Η εκδίκηση της εξέλιξης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άπειρα ΜΡ  ε και; από μόνα τους δε μπορούν να κάνουν τίποτα..!!!

τα ΜΡ φαίνεται σαν να τα χαρίζουν πλέον ….είναι όπως τα καθρεφτάκια των λευκών στους ιθαγενής...

και μην γελιόμαστε δεν θα έχουν ποτέ ποιότητα κανονικής μηχανής γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ ΑΥΤΗ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, galistaboy είπε

άπειρα ΜΡ  ε και; από μόνα τους δε μπορούν να κάνουν τίποτα..!!!

τα ΜΡ φαίνεται σαν να τα χαρίζουν πλέον ….είναι όπως τα καθρεφτάκια των λευκών στους ιθαγενής...

και μην γελιόμαστε δεν θα έχουν ποτέ ποιότητα κανονικής μηχανής γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ ΑΥΤΗ...

Δεν είπε κανείς ότι η κάμερα του κινητού μπορεί να πιάσει την φώτο μιας φωτογραφικης.... Το κινητό πλέον είναι ένα καθημερινό αξεσουάρ που φέρει η πλειονότητα των καταναλωτών επάνω του.... Για έναν μέσο χρήστη που δεν ασχολείται με την φωτογραφία και δεν θέλει, ούτε έχει σκοπό να αγοράσει και να κουβαλάει βαλίτσακια , και θέλει να βγάλει μια φωτογραφία προσωπική και βιντεο από την καθημερινότητα του, από τις διακοπές του, προσωπικές οικογενειακές στιγμές και κλπ κλπ και όλα στο auto ,μια καλή ποιότητα φωτογραφίας και ένα ψηφιακό άλμπουμ  και βίντεο ειναι καλοδεχούμενη από το κινητό ....δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι επιμένουν ότι τα κινητά δεν πρέπει να έχουν καλή κάμερα τέλος πάντων σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων εδώ μέσα .....εάν κάποιος μπορεί να μου το εξηγήσει ας τεκμηριώσει κιόλας τι είναι αυτό που τον πειράζει ότι ένας μέσος χρήστης δεν πρεπειι να βγάζει μια αξιοπρεπή φώτο από το κινητό του.

Επεξ/σία από georgetsl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgetsl είπε

 ....δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι επιμένουν ότι τα κινητά δεν πρέπει να έχουν καλή κάμερα τέλος πάντων σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων εδώ μέσα .....εάν κάποιος μπορεί να μου το εξηγήσει ας τεκμηριώσει κιόλας τι είναι αυτό που τον πειράζει ότι ένας μέσος χρήστης δεν πρεπειι να βγάζει μια αξιοπρεπή φώτο από το κινητό του.

δεν ειπα ποτέ οτι δεν πρέπει να εχουν καλη κάμερα... (άλλωστε κ εγω τη χρησιμοποιώ συχνά) απλά λεω οτι καθε συσκευή ειναι για αλλη δουλεια και πως ακουμε-διαβαζουμε μεγαλα νουμερα για ΜΡ που ουσιαστικά δε λενε τίποτα απο μόνα τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εγώ εκτυπώνω κάργα,το κλασσικό βέβαια 10 προς 15 ,εάν τις δώσεις στον φωτογράφο να τις πάρεις άλλη μέρα και όχι στα άθλια κίτρινα Kodak ότι βλέπεις στην οθόνη το παίρνεις σε φωτογραφία.

Φτιάχνω άλμπουμ με τα παιδιά μου,έτσι ξεκίνησα.

Είναι κρίμα να μη φτιάχνουμε πια άλμπουμ,βιβλίο αναμνήσεων δηλαδή.

Ένα όμορφο βιβλίο όχι άλλη μια οθόνη.

+1

και εγώ εκτυπώνω καμιά φορά φωτογραφίες για να τις κορνιζάρω, άλλες τις τυπώνω εγώ σε φωτογραφικό χαρτί και άλλες τις δίνω στο φωτογραφείο για να μου της τυπώσει σε μεγαλύτερη διάσταση και εκει τα πολλά mp ειναι υποχρεωτικά.
Ξέρω πάρα πολλούς που κάνουν το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ξεκινήσουν και βάζουν image processing(τυπου gcam) σε dslr και γενικά φωτογραφικές τότε μπορουν να ξαναμπούν στο παιχνίδι του μέσου καταναλωτή.

Για την ώρα είναι μπροστά μόνο στο video(έρχεται το portrait video) και σε τηλεφακους(έρχεται και το periscope).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giteart είπε

Aκυρη Samsung να βγαζει flagships το 2019 με τοσο μικρους αισθητηρες. Εγω περίμενα να βαλει τον ΙΜΧ586 στο S10 αλλά δε...

Στο smartphone κατα κυριο λογο η διαφορα ειναι στο software, ακομα και στις δυνατοτητες του SoC, επισης ειναι πιο ευκολο να βαλεις λιγο πιο φωτεινο διαφραγμα στον μικροτερο αισθητηρα και να αντισταθμισεις καπως την διαφορα. 

Παντως στο s10 δεν νομιζω να εκανε μεγαλη διαφορα ο imx586, για την ακριβεια αν οντως δεν γινετε να μπει OIS (θα φανει ναι ή οχι και απο τα oneplus 7) κατι μου λεει οτι θα γκρινιαζανε ακαταπαυστα οι χρηστες της samsung. Να σημειωσουμε οτι οι 2 αντιστοιχοι samsung που ειναι ειδη εμπορικα διαθεσιμοι, ειναι ο 32mp GD1 και 48mp GM1, εχουν μπει σε διαφορες συσκευες, η samsung τους εχει βαλει στο A70 και Α80 αντιστοιχα και κανενα δεν υποστηριζει OIS.

Η μονη που εχει ολο το πακετο, μεγαλο αισθητηρα (για κινητο), φωτεινο διαφραγμα, ois, software ειναι η huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, georgetsl είπε

εκτος απο γαμους και βαφτησια , δεν ξερω τα τελευταια 10 χρονια ανθρωπο που να πηγαινει φιλμ για εκτυπωση σε φωτογραφο ...

εγω παλι που εχω φωτογραφειο με mini lamp ξερω πολλους. και μαλιστα στην βδομαδα μεσα εχω και 6-7 φιλμ. τυπωνουν πολλοι που εχουν εγγονια και βρισκονται εξωτερικο. τυπωνουν πολλοι για κορνιζες. τυπωνουν πολλοι που εχουν νεογεννητα. και οι μικρες ηλικιες τυπωνουν για καμια κορνιζα και κολαζ στον τοιχο.....δυστυχως οι περισσοτερες φωτο ειναι χαμηλης αναλυσης, ειτε επειδη τις σκιζουν στα προγραμματακια επεξεργασιας , ειτε επειδη ειναι σταλμενες απο viber messenger κτλ. ειδικα σε μεγεθος 10x15 ελαχιστη ειναι η διαφορα σε mp εκτος αν φερουν αρχειο 50k... η διαφορα με μια dslr ακομα και στην εκτυπωση ειναι χαοτικη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, sakatema είπε

Εντωμεταξύ δεν ξέρω άνθρωπο να έχει εκτυπώσει φώτο από το κινητό, απο την άλλη μετά το καλημέρα το πιο συχνό που ακούγεται είναι "φορτιστή για αυτό έχεις;" 

Τώρα από αυτό το thread, ξέρεις δύο. Εμένα και τον άλλο συμφορουμίτη που απάντησε :) Τύπωσα προχτές μία στο selphy. 

Επεξ/σία από mariosCS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...