Προς το περιεχόμενο

Αισθητήρες κάμερας για smartphones στα 64MP και 48MP παρουσίασε η Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Μάρτιο που μας πέρασε, ένα υψηλόβαθμο στέλεχος της Qualcomm αποκάλυψε ότι οι κάμερες για smartphones θα φτάσουν τα 64 Megapixels και 100 Megapixels μέσα στο 2019.

Οι κατασκευαστές smartphones επίσης ανεβάζουν συνεχώς τον πήχη τα τελευταία χρόνια, και οι κατασκευαστές αισθητήρων όπως oi Samsung και Sony –κατά πρώτο λόγο- τρίβουν τα χέρια τους. Τώρα, έρχεται η Samsung να προσφέρει στους κατασκευαστές smartphones τη δυνατότητα -επιβεβαιώνοντας όσα είχε ισχυριστεί η Qualcomm- να εγκαταστήσουν στα κινητά τους δύο νέους αισθητήρες «ISOCELL», στα 64 Megapixels και 48 Megapixels. Ο πρώτος έχει την ονομασία 64MP ISOCELL Bright GW1 και ο δεύτερος 48MP ISOCELL Bright GM2.

Όπως συμβαίνει και με τους φετινούς, ολοένα και περισσότερο… κοινότυπους αισθητήρες των 48 Megapixels, ο ISOCELL Bright GW1 θα χρησιμοποιεί μία τεχνολογία «binding» που η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία ονομάζει Tetracell.

Με τη συγκεκριμένη τεχνολογία συνδυάζεται η πληροφορία από τέσσερα εικονοστοιχεία σε ένα για να προσφέρει φωτεινές φωτογραφίες ανάλυσης 16 Megapixels όταν η λήψη τους πραγματοποιείται με περιορισμένο φως, ενώ χάρη στον αλγόριθμο «remosaic» προσφέρει φωτογραφίες στην πλήρη ανάλυση των 64 Megapixels σε σενάρια με περισσότερο φως (DCG, Dual Conversion Gain). Ο αισθητήρας φέρνει μαζί του υψηλής απόδοσης «phase detection» (Super Phase Detection Autofocus) για βελτιωμένη αυτόματη εστίαση καθώς και υποστήριξη βίντεο αργής κίνησης σε ανάλυση Full HD στα 480fps. Χάρη στο φίλτρο Quad Bayer επίσης υποστηρίζεται HDR σε πραγματικό χρόνο.

GW1.thumb.jpg.859f5b4f629a90c096ae47782461340c.jpg

Ο νέος αισθητήρας ISOCELL Bright GW1 έχει το ίδιο μέγεθος εικονοστοιχείων με εκείνο των αισθητήρων 48 Megapixels, και επομένως είναι κατά 33% μεγαλύτερος. Επομένως, έχουμε έναν αισθητήρα 1/1.72”, που είναι αρκετά μεγάλος για μία συσκευή σαν ένα smartphone, όμως έχουμε δει τέτοιου μεγέθους αισθητήρες σε κινητά πρόσφατα, όπως στα Mate 20 Pro και P30 και P30 Pro της Huawei.

Όσο για τον μικρότερο αισθητήρα των 48 Megapixels, ISOCELL Bright GM2 αποτελεί μικρή αναβάθμιση του GM1, και χρησιμοποιεί το φως που συλλέγεται αποτελεσματικότερα σε φωτεινά περιβάλλοντα  ενώ προσφέρει καλύτερη αυτόματη εστίαση χάρη σε ένα χαρακτηριστικό που η Samsung ονομάζει Super PD. Η μαζική παραγωγή των νέων αισθητήρων 64MP ISOCELL Bright GW1 και 48MP ISOCELL Bright GM2 αναμένεται να ξεκινήσει μέσα στο δεύτερο μισό της χρονιάς.

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ευχάριστα νέα για τον κόσμο της φωτογραφίας στα κινητά, ελπίζω να βγούνε   σύντομα  σε κάποια υλοποίηση ,ή τουλάχιστον κάποιο pre-review να δούμε και τις δυνατότητες τους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ δεν ξέρω άνθρωπο να έχει εκτυπώσει φώτο από το κινητό, απο την άλλη μετά το καλημέρα το πιο συχνό που ακούγεται είναι "φορτιστή για αυτό έχεις;" 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

64 mp με ενα sensoraki τοσο δα θα λενε οι εξυπνοι ελληναρες γιατι να φερω φωτογραφο πηρα κινητο με 64 mp ειμαι σιγουρος το βλεπω το ονειρο

Επεξ/σία από lawlezz
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο μου θυμίζει εποχές εξέλιξης της ram όπως πχ με τον Amstrad cpc 6128 με 64kb εν έτει '88-89 και τώρα σκεφτείτε που βρισκόμαστε, βέβαια ο ρυθμός με τον οποίο η τεχνολογία βελτιώνεται από την 1η 10έτια του 21ου αιώνα και έπειτα έχει υπερπολλαπλασιαστεί και έτσι δεν θα αργήσουμε να δούμε συσκευές με 1 gigapixel κ.ο.κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, lawlezz είπε

64 mp με ενα sensoraki τοσο δα

Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω vs, μου κάνει εντύπωση ποσο πολύ υποτιμάτε τις φωτογραφικές δυνατότητες των flagship κινητών ως ποιοτικότατων (πλέον) συσκευών καταγραφής αναμνήσεων, απολύτως κατάλληλων για το 95% των περιπτώσεων που ένας "κανονικός" άνθρωπος θα έστρεφε το φακό του προς ένα θέμα...

 

...και τι έχουμε να δούμε ακόμα...

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω vs, μου κάνει εντύπωση ποσο πολύ υποτιμάτε τις φωτογραφικές δυνατότητες των flagship κινητών ως ποιοτικότατων (πλέον) συσκευών καταγραφής αναμνήσεων, απολύτως κατάλληλων για το 95% των περιπτώσεων που ένας "κανονικός" άνθρωπος θα έστρεφε το φακό του προς ένα θέμα...

να τος ο πρωτος....αν φιλε ποτε πιασεις φωτογραφικη μηχανη στα χερια σου κ σταματισεις να βλεπεις βιντεο που αυτοι τα περνουν για να κανουν αυτο που κανουν σωστα αλλα...τι να πω αν εισαι εκτος αθληματος λογικα καποιοι που δινουν χιλιαδες ευρω για φωτο κ πας εσυ μ το κινητο κ πεις βγαζουμε τα ιδια θα φας κ ενα μπατσο κ ενα χαστουκι στα μουτρα τσεκαρε κ τις αξιολογισεις μου εδω μεσα...ποσα πραγματα εχω αγορασει στην καταραμενη μου ζωη που αυτα που λεγανε στα βιντεο δεν κανανε τιποτα...αλλα ξερεις γιατι τα αγορασα?για να εχω προσωπικη γνωμη σε ολους τους τομεις εχω χασει χιλιαδες ευρω σε καρτες γραφικων cpu φακους για να δω απλα τι κανουν οχι για να δω σε βιντεο στο youtube τι κανουν κ ξερεις τι εχω να πω? οτι τιποτα απο οσα λενε το μεγαλυτερο ποσοστο στα βιντεο που βλεπεις δν ισχυει κ δν κανουν αυτο που λενε φιλικα παντα 

https://vimeo.com/onedayproduction μπορεις να μου πεις αν αυτα εδω μεσα θα τα κανεις με το pixel 3

 

 

μπορεις να βγαζεις φωτο σε  εντυπωσιακο επιπεδο...οχι σε επαγγελματικο

Επεξ/σία από lawlezz
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώντας το Lumia 1020 μέχρι κ σημερα καταφέρνει να με εντυπωσιάζει με τις φωτο που τραβάει. Σίγουρα τα mp απο μονα τους δεν λενε τπτ αλλα αν γινει σωστή δουλεια καταφέρνουν πολυ καλα αποτελέσματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, lawlezz είπε

να τος ο πρωτος....αν φιλε ποτε πιασεις φωτογραφικη μηχανη στα χερια σου κ σταματισεις να βλεπεις βιντεο που αυτοι τα περνουν για να κανουν αυτο που κανουν σωστα αλλα...τι να πω αν εισαι εκτος αθληματος λογικα καποιοι που δινουν χιλιαδες ευρω για φωτο κ πας εσυ μ το κινητο κ πεις βγαζουμε τα ιδια θα φας κ ενα μπατσο κ ενα χαστουκι στα μουτρα τσεκαρε κ τις αξιολογισεις μου εδω μεσα...ποσα πραγματα εχω αγορασει στην καταραμενη μου ζωη που αυτα που λεγανε στα βιντεο δεν κανανε τιποτα...αλλα ξερεις γιατι τα αγορασα?για να εχω προσωπικη γνωμη σε ολους τους τομεις εχω χασει χιλιαδες ευρω σε καρτες γραφικων cpu φακους για να δω απλα τι κανουν οχι για να δω σε βιντεο στο youtube τι κανουν κ ξερεις τι εχω να πω? οτι τιποτα απο οσα λενε το μεγαλυτερο ποσοστο στα βιντεο που βλεπεις δν ισχυει κ δν κανουν αυτο που λενε φιλικα παντα 

https://vimeo.com/onedayproduction μπορεις να μου πεις αν αυτα εδω μεσα θα τα κανεις με το pixel 3

μπορεις να βγαζεις φωτο σε  εντυπωσιακο επιπεδο...οχι σε επαγγελματικο

 

Συνέχισε να γίνεσαι ρεζίλι 🙂

 

IMG_3310.JPG.1ca1137b79d2a7c25369e775aaf7326b.JPG

 

Ξέρω πολύ καλα τις δυνατότητες (και τους περιορισμους...) των κινητών όσον αφορα το θέμα φωτογραφία.

Εμμένω στην άποψη μου ότι το 95% των χρηστων εκεί έξω μπορεί να ικανοποιήσει τις φωτογραφικές του ανάγκες με ένα σύγχρονο κινητό. Άλλωστε και φωτογραφική μηχανή να είχαν, πάλι στο Full Auto θα τη δουλευαν.

Η εξέλιξη στους αισθητήρες των κινητών είναι φυσικά καλοδεχούμενη γιατί είτε μας αρέσει, είτε όχι, η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων πλέον χρησιμοποιεί αποκλειστικά το κινητό για να τραβάει φωτογραφίες (και όχι άδικα, αφού προσφέρει αξιοπρεπη ποιότητα και ευκολία χρησης).

Οποιος βγάζει το ψωμί του από τη φωτογραφία ή έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες δεν έχει τέτοια διλήμματα, παίρνει σώμα+φακούς+παρελκόμενα της επιλογής του και πορεύεται. 

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 21
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakatema είπε

Εντωμεταξύ δεν ξέρω άνθρωπο να έχει εκτυπώσει φώτο από το κινητό, απο την άλλη μετά το καλημέρα το πιο συχνό που ακούγεται είναι "φορτιστή για αυτό έχεις;" 

Εγώ εκτυπώνω κάργα,το κλασσικό βέβαια 10 προς 15 ,εάν τις δώσεις στον φωτογράφο να τις πάρεις άλλη μέρα και όχι στα άθλια κίτρινα Kodak ότι βλέπεις στην οθόνη το παίρνεις σε φωτογραφία.

Φτιάχνω άλμπουμ με τα παιδιά μου,έτσι ξεκίνησα.

Είναι κρίμα να μη φτιάχνουμε πια άλμπουμ,βιβλίο αναμνήσεων δηλαδή.

Ένα όμορφο βιβλίο όχι άλλη μια οθόνη.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MAFAKA είπε

Συνέχισε να γίνεσαι ρεζίλι 🙂

IMG_3310.JPG.1ca1137b79d2a7c25369e775aaf7326b.JPG

Ξέρω πολύ καλα τις δυνατότητες (και τους περορισμους...) των κινητών όσον αφορα το θέμα φωτογραφία.

Εμμένω στην άποψη μου ότι το 95% των χρηστων εκεί έξω μπορεί να ικανοποιήσει τις φωτογραφικές του ανάγκες με ένα σύγχρονο κινητό. Άλλωστε και φωτογραφική μηχανή να είχαν, πάλι στο Full Auto θα τη δουλευαν.

Η εξέλιξη στους αισθητήρες των κινητών είναι φυσικά καλοδεχούμενη γιατί είτε μας αρέσει, είτε όχι, η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων πλέον χρησιμοποιεί αποκλειστικά το κινητό για να τραβάει φωτογραφίες (και όχι άδικα, αφού προσφέρει αξιοπρεπη ποιότητα και ευκολία χρησης).

Οποιος βγάζει το ψωμί του από τη φωτογραφία ή έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες δεν έχει τέτοια διλήμματα, παίρνει σώμα+φακούς+παρελκόμενα της επιλογής του και πορεύεται. 

ρεζιλι δεν νομιζω να γινομαι ...οταν καποιος τα λεει αυτα...κ γω βγαζω το ψωμι μου ΚΑΙ με αυτα....σαν χομπι οποτε κατσε εσυ με το pixel 3 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Συνέχισε να γίνεσαι ρεζίλι 🙂

IMG_3310.JPG.1ca1137b79d2a7c25369e775aaf7326b.JPG

Ξέρω πολύ καλα τις δυνατότητες (και τους περιορισμους...) των κινητών όσον αφορα το θέμα φωτογραφία.

Εμμένω στην άποψη μου ότι το 95% των χρηστων εκεί έξω μπορεί να ικανοποιήσει τις φωτογραφικές του ανάγκες με ένα σύγχρονο κινητό. Άλλωστε και φωτογραφική μηχανή να είχαν, πάλι στο Full Auto θα τη δουλευαν.

Η εξέλιξη στους αισθητήρες των κινητών είναι φυσικά καλοδεχούμενη γιατί είτε μας αρέσει, είτε όχι, η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων πλέον χρησιμοποιεί αποκλειστικά το κινητό για να τραβάει φωτογραφίες (και όχι άδικα, αφού προσφέρει αξιοπρεπη ποιότητα και ευκολία χρησης).

Οποιος βγάζει το ψωμί του από τη φωτογραφία ή έχει καλλιτεχνικές ανησυχίες δεν έχει τέτοια διλήμματα, παίρνει σώμα+φακούς+παρελκόμενα της επιλογής του και πορεύεται. 

το 95% βολευεται και με τις φωτογραφικες μιας χρησης που ειχε βγει καποτε.

Μην ξεχνας το σκανδαλο εταιριας σε flagship κινητο που ειχε ανεβασει φωτογραφιες για το διαφημιστικο σποτ απο επαγγελματικη καμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, lawlezz είπε

64 mp με ενα sensoraki τοσο δα θα λενε οι εξυπνοι ελληναρες γιατι να φερω φωτογραφο πηρα κινητο με 64 mp ειμαι σιγουρος το βλεπω το ονειρο

Έλεος με σας τους "επαγγελματίες". Να στείλετε επιστολή στις εταιρείες να σταματήσουν να βγάζουν κινητά με κάμερες. Ψύχωση σας έχει γίνει.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι μπερδεύουν το επάγγελμα με το χόμπι και την καθημερινότητα... όποια βελτίωση γίνετε στις φωτογραφικές δυνατότητες των κινητων είναι ευπρόσδεκτη...

ΥΓ: ελπίζω να μην μπει κανένας σκηνοθέτης και μας πει και για τις φτωχές βίντεο δυνατότητες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 95 μην πω 98% του φτάνει ένα κινητό από τις ναυαρχίδες με τις 15246 κάμερες και τα άπειρα mp γιατί ούτως η άλλως δεν ξέρει και πολλά από φωτογραφια και απλά θέλει να βγάζει σαν αποχαυνομενος selfie και φωτογραφια το fiat punto 😋

Οι επάγγελματιες θα χρησιμοποιούν dslr με φακούς κτλπ κτλπ γιατί το κινητό ΑΚΟΜΑ δεν φτάνει το επίπεδο των ακριβών dslr,φακών κτλπ κτλπ

(Λέω ακόμα,γιατί έχουν κάνει σημαντικές προόδους με τις κάμερες των κινητών αλλά έχουν δρόμο ακόμα ώστε να φτάσουν τις dslr)

 

Γνώμη μου βέβαια

(Έχω και καλό κινητό και dslr)

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...