Προς το περιεχόμενο

Αισθητήρες κάμερας για smartphones στα 64MP και 48MP παρουσίασε η Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που έχουν περάσει στον καταναλωτή ότι όσο πιο πολλά pixel έχει ένα κινητό τόσο πιο καλή και επαγγελματική φωτογραφία θα βγαλει, με ξεπερνάει. Ένας άνθρωπος που γνωρίζει έστω ελάχιστα για την φωτογράφηση πρέπει να γνωρίζει ότι το Α και το Ω είναι ο φακός. Δε πάει να έχει 500 MP, αν ο φακός είναι χαλιά, και η φωτογραφία χαλιά θα βγει. Με την μόνη διάφορα ότι αυτό το χάλι θα μπορέσεις να το εκτυπώσεις σε μέγεθος ολόκληρου τοίχου. 

Επεξ/σία από yanyul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω vs, μου κάνει εντύπωση ποσο πολύ υποτιμάτε τις φωτογραφικές δυνατότητες των flagship κινητών ως ποιοτικότατων (πλέον) συσκευών καταγραφής αναμνήσεων, απολύτως κατάλληλων για το 95% των περιπτώσεων που ένας "κανονικός" άνθρωπος θα έστρεφε το φακό του προς ένα θέμα...

...και τι έχουμε να δούμε ακόμα...

Εγώ ένα Kodak Ektra έχω και ασχολούμαι ερασιτεχνικά, αλλά δεν είναι μόνο ο σένσορας που κάνει μία κάμερα. Σίγουρα τα κινητά σε αυτό το επίπεδο έχουν φτάσει πολύ μακρυά, αλλά ακόμα δεν έχουν φακούς, οπτικό ζουμ και άλλα πολλά. Σίγουρα μπορείς να κάνεις πολλά πραγματάκια με ένα κινητό, αλλά δεν είναι το ίδιο. Το καλό μάκρο για παράδειγμα με κινητό δεν βγαίνει για πολύ μικρά αντικείμενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mariosCS είπε

Τώρα από αυτό το thread, ξέρεις δύο. Εμένα και τον άλλο συμφορουμίτη που απάντησε :) Τύπωσα προχτές μία στο selphy. 

Τι να πω περίεργο κύκλο έχω 🤔

Σας ζηλεύω λίγο ομολογώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να γράψω θετικό σχόλιο χτες αλλά έχω μια μόνο απορία τελικά. Για ποιο λόγο να κάνουν τον τεράστιο αυτό σένσορα (για τα δεδομένα των κινητών) 64mp και να βάλουν συστημα binding ενώ θα μπορούσαν εξαρχής να τον κάνουν native 16mp;; Και δεν πιστεύω ότι τα 16mp είναι λίγα για τις φωτογραφίες. Ούτε πιστεύω ότι το να κάθονται να τον κάνουν τόσο πολύπλοκο με 0,8μ μέγεθος πιξελ αντί για 1,6 θα είναι πιο εύκολο. Πραγματικά αυτή η επιλογή αν δεν είναι μάρκετινγκ ελπίζω να εξηγείται κάπου ανάμεσα στα τοιχώματα των πιξελ και στην απορρόφηση του φωτός με λιγότερη παραμόρφωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, patentas11 είπε

Ήμουν έτοιμος να γράψω θετικό σχόλιο χτες αλλά έχω μια μόνο απορία τελικά. Για ποιο λόγο να κάνουν τον τεράστιο αυτό σένσορα (για τα δεδομένα των κινητών) 64mp και να βάλουν συστημα binding ενώ θα μπορούσαν εξαρχής να τον κάνουν native 16mp;; Και δεν πιστεύω ότι τα 16mp είναι λίγα για τις φωτογραφίες. Ούτε πιστεύω ότι το να κάθονται να τον κάνουν τόσο πολύπλοκο με 0,8μ μέγεθος πιξελ αντί για 1,6 θα είναι πιο εύκολο. Πραγματικά αυτή η επιλογή αν δεν είναι μάρκετινγκ ελπίζω να εξηγείται κάπου ανάμεσα στα τοιχώματα των πιξελ και στην απορρόφηση του φωτός με λιγότερη παραμόρφωση...

Το pixel binding είναι το μέλλον σε μικρούς αισθητήρες. Και επίσης η μόνη οδός βελτίωσης της ποιότητας μιας φωτογραφίας. 

Και δουλεύει πολύ καλά, και όσο πάει καλύτερα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mariosCS είπε

Τώρα από αυτό το thread, ξέρεις δύο. Εμένα και τον άλλο συμφορουμίτη που απάντησε :) Τύπωσα προχτές μία στο selphy. 

Εσύ και ο συμφοριμιτης είστε η συντριπτική μειοψηφια από αυτούς που δεν τυπώνουν ,και η αγορά κοιτάζει την πλειοψηφία και όχι την μειοψηφία ...εκεί όπου υπάρχει κέρδος ....οπότε όσο καλή καμερα έχει ένα κινητό τόσο καλύτερα για εμάς που δεν τυπώνουμε και αρκουμαστε στα ψηφιακά άλμπουμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgetsl είπε

Εσύ και ο συμφοριμιτης είστε η συντριπτική μειοψηφια από αυτούς που δεν τυπώνουν ,και η αγορά κοιτάζει την πλειοψηφία και όχι την μειοψηφία ...εκεί όπου υπάρχει κέρδος ....οπότε όσο καλή καμερα έχει ένα κινητό τόσο καλύτερα για εμάς που δεν τυπώνουμε και αρκουμαστε στα ψηφιακά άλμπουμ .

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες. Απλά απάντησα στο ερώτημα του φίλου για να δηλώσω την ύπαρξη και αυτής της μειοψηφίας. 

Προφανώς και θέλουμε να γίνουν άλματα στις φωτογραφικές των κινητών! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...