Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Έχεις ήδη αρκετά καλή κλειδαριά (Cisa Revolution Pro ή Cisa Gear) και αρκετά καλό defender (Disec Monolito BD200). Ο κύλινδρος που έχει είναι μεσαία κατηγορία, οπότε καλό θα ήταν να τον αλλάξεις και για αυτό αλλά για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει άλλος κλειδί.

Οπότε αρκεί να αλλάξεις μόνο τον κύλινδρο με κάποιον καλύτερο και θα είσαι εντάξει.

Κύλινδροι που προτείνω (φθηνότερος προς ακριβότερος): AGB 9000, EVVA EPS, Dom ix Twido, AGB DCK, Abloy Protec 2.

Αν θες να εξαντλήσεις όλο το ποσό που διαθέτεις και να βάλεις ότι καλύτερο υπάρχει σε μηχανικό κύλινδρο, προτείνω τον EVVA MCS. Υπάρχει μια περίπτωση να τον βρεις αυτή την περίοδο στα χρήματα που διαθέτεις (συνήθως κάνει 350+).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Οπότε να υποθέσω ότι με βάση αυτά που υπάρχουν καλύτερα να αφήσω defender και κλειδαριά ως έχουν και να δώσω λεφτά σε κύλινδρο (σκέφτομαι να ψάξω για τον evva mcs αν τον βρω μέχρι 250 ευρώ). Όλοι οι κύλινδροι ταιριάζουν με την Cisa; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος αν η κλειδαριά είναι η Cisa Gear να  την αλλάξω με την Rev Pro και να πάω σε φθηνότερο κύλινδρο; Τέλος και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις τι λύσεις υπάρχουν για τις μπαλκονόπορτες; 4ος Όροφος είναι το διαμέρισμα αλλά υπάρχει πρόσβαση από ένα γιαπί που είναι δίπλα, αν είναι ο άλλος και λίγο κασκαντέρ. Υπάρχει μια διπλή μπαλκονόπορτα αλουμινίου μπροστά και μια μονή συρόμενη επίσης αλουμινίου. 

Ευχαριστώ πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, VorlonShadow είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Οπότε να υποθέσω ότι με βάση αυτά που υπάρχουν καλύτερα να αφήσω defender και κλειδαριά ως έχουν και να δώσω λεφτά σε κύλινδρο (σκέφτομαι να ψάξω για τον evva mcs αν τον βρω μέχρι 250 ευρώ). Όλοι οι κύλινδροι ταιριάζουν με την Cisa; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος αν η κλειδαριά είναι η Cisa Gear να  την αλλάξω με την Rev Pro και να πάω σε φθηνότερο κύλινδρο; Τέλος και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις τι λύσεις υπάρχουν για τις μπαλκονόπορτες; 4ος Όροφος είναι το διαμέρισμα αλλά υπάρχει πρόσβαση από ένα γιαπί που είναι δίπλα, αν είναι ο άλλος και λίγο κασκαντέρ. Υπάρχει μια διπλή μπαλκονόπορτα αλουμινίου μπροστά και μια μονή συρόμενη επίσης αλουμινίου. 

Ευχαριστώ πολύ..

Ναι, όλοι ταιριάζουν με την Cisa (όλοι με το ίδιου τύπου ωστήριο για να είμαι πιο συγκεκριμένος, δηλαδή σχεδόν όλοι που υπάρχουν στην ελληνική αγορά). Η διαφορά της Cisa Gear με την Cisa Revolution Pro, νομίζω είναι στο ότι η πρώτη δεν έχει καταπέλτη. Αν την αλλάξεις, έχε υπόψιν ότι θα πρέπει να "λυθεί" η πόρτα και αυτό έχει 30~40€ εργασία, τουλάχιστον. Και άλλα τόσα για να την πάρεις μαζί όταν φύγεις. Επίσης, η κλειδαριά αυτή μπαίνει μόνο σε πόρτες ασφαλείας και όχι σε όλες τις ασφαλείας. Οπότε αν δεν σκοπεύεις να μείνεις καιρό εκεί, η κλειδαριά μπορεί να σου είναι άχρηστη μετά. Ενω ο κύλινδρος θα μπορεί να μπει σχεδόν σε οποιαδήποτε πόρτα.
Οπότε δεν αξίζει κατά την άποψη μου. Σημαντικός ο καταπέλτης αλλά δεν θα την άλλαζα. Με πολύ καλό κύλινδρο και καλό defender, δεν νομίζω να φτάσουν τόσο μακριά αυτοί που θα προσπαθήσουν, αν προσπαθήσουν. Όταν βγει ο κύλινδρος, υπάρχει τρόπος να δεις ποια έχεις πάντως, αν σε απασχολεί ακόμα.

Για τις μπαλκονόπορτες υπάρχουν σύρτες τύπου CAL Double που μπορείς να βάλεις.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, μου έχουν βγει τα μάτια τόσες ώρες διαβάζοντας,ευχαριστούμε πολύ για την γνώση που διαβιβάζετε και σε εμάς.Ανακαινιζουμε με την γυναίκα μου διαμέρισμα για μόνιμη κατοικία , έχω προσφορά στα 450€ για θωρακισμένη  μαζί με πακέτο για κουφώματα , δεν την έχω στα χέρια μου φαντάζομαι δεν θα είναι καλή οπότε τι προτείνεται;να πω ότι θέλω πχ

 defender = Disec bd 200

Κυλινδρο   = Agb dck/cisa rs3s/evva 4kks/nw 5 /omega plus

Είναι ένας καλός συνδυασμός;κάποια άλλη πρόταση οικονομική ;

Επεξ/σία από Euloghtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Euloghtos είπε

Καλησπέρα σε όλους, μου έχουν βγει τα μάτια τόσες ώρες διαβάζοντας,ευχαριστούμε πολύ για την γνώση που διαβιβάζετε και σε εμάς.Ανακαινιζουμε με την γυναίκα μου διαμέρισμα για μόνιμη κατοικία , έχω προσφορά στα 450€ για θωρακισμένη  μαζί με πακέτο για κουφώματα , δεν την έχω στα χέρια μου φαντάζομαι δεν θα είναι καλή οπότε τι προτείνεται;να πω ότι θέλω πχ

 defender = Disec bd 200

Κυλινδρο   = Agb dck/cisa rs3s/evva 4kks/nw 5

Είναι ένας καλός συνδυασμός;κάποια άλλη πρόταση οικονομική ;

Θα ζητούσα τα εξής: 

Κλειδαρια Γραναζωτη μάρκας cisa/iseo/mottura/multock

Defender disec bd200

Κύλινδρος: 

Α) evva eps, winkhaus ntra (€)

Β) agb dck*, evva ics, winkhaus xtra (€€)

Γ) cisa rs3s*, mauer nw5, multock mt5, Mottura c48*, evva 4ks, kaba expert (€€€)

Αυτές είναι καλές επιλογές, υπάρχουν και άλλες προφανώς. Σε τυχαία σειρά.

* Επιπλέον κλειδιά βγαίνουν μόνο από το εργοστάσιο στο εξωτερικό= αρκετός χρόνος και κόστος για νέα κλειδιά, αλλά υπάρχει το ατού ότι δεν κυκλοφορούν άκοπα κλειδιά από εδώ και από εκεί. Αν είστε μονάχα 2 άτομα θα σας φθάσουν τα 5 κλειδιά που δίνονται συνήθως.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παίδες (αν γνωρίζει φυσικά κανείς) γιατί έβγαλα άσχημο χάλασμα. Είχα μια tesio-grip με κλειδί χρηματοκιβωτίου, και πριν μερικά χρόνια την άλλαξα με μια αντίστοιχη tesio-grip αλλά με κλειδί μύλου. Τώρα δεν ξέρω αν η κλειδαριά/δαγκάνα που μπήκε ήταν της "Tesio" ή της "Iseo" ή αν στην τελική ο ένας και ο ίδιος τα κατασκευάζει.

Στο πρόβλημα μου τώρα, εδώ και λιγο καιρό όταν παώ να κλείσω την πόρτα μου κάνει "σκάλωμα" και πρέπει να την κοπανήσω με αυξημένη δύναμη για να κλείσει. ψάχνοντας το λίγο είδα οτι η κάτω δαγκάνα, στην ξεκλείδωτη θέση δεν μπαινει τέρμα μέσα αλλά πετάγεται ελάχιστα έξω. Πιέζοντας με το δάχτυλο μπαίνει αλλά σαν "ελατήριο" μόλις το αφήνω πετάγεται ξανά ελάχιστα έξω.

Με προβληματίζει μην σκαλώσει για τα καλά καμία μέρα και δεν ανοίγει και η πόρτα στο τέλος. Το έχει πάθει κανείς, ξέρει αν παίζει να σώζεται (ή αν πχ είναι ασφαλές να την ψεκάσω εκεί μέσα με κανένα WD40) ή πάμε ΞΑΝΑ για νέα κλειδαριά????

gripstop.jpg.f50ce0e24b69b0d47c9dc38a07a092ac.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

Τα φώτα σας παίδες (αν γνωρίζει φυσικά κανείς) γιατί έβγαλα άσχημο χάλασμα. Είχα μια tesio-grip με κλειδί χρηματοκιβωτίου, και πριν μερικά χρόνια την άλλαξα με μια αντίστοιχη tesio-grip αλλά με κλειδί μύλου. Τώρα δεν ξέρω αν η κλειδαριά/δαγκάνα που μπήκε ήταν της "Tesio" ή της "Iseo" ή αν στην τελική ο ένας και ο ίδιος τα κατασκευάζει.

Στο πρόβλημα μου τώρα, εδώ και λιγο καιρό όταν παώ να κλείσω την πόρτα μου κάνει "σκάλωμα" και πρέπει να την κοπανήσω με αυξημένη δύναμη για να κλείσει. ψάχνοντας το λίγο είδα οτι η κάτω δαγκάνα, στην ξεκλείδωτη θέση δεν μπαινει τέρμα μέσα αλλά πετάγεται ελάχιστα έξω. Πιέζοντας με το δάχτυλο μπαίνει αλλά σαν "ελατήριο" μόλις το αφήνω πετάγεται ξανά ελάχιστα έξω.

Με προβληματίζει μην σκαλώσει για τα καλά καμία μέρα και δεν ανοίγει και η πόρτα στο τέλος. Το έχει πάθει κανείς, ξέρει αν παίζει να σώζεται (ή αν πχ είναι ασφαλές να την ψεκάσω εκεί μέσα με κανένα WD40) ή πάμε ΞΑΝΑ για νέα κλειδαριά????

gripstop.jpg.f50ce0e24b69b0d47c9dc38a07a092ac.jpg

εχεις 2 χρονια εγγυηση. εαν περασαν, καποια στιγμη θα πας σε νεα κλειδαρια.

ειναι σιγουρο οτι δε φταιει ο ρυθμιστης απεναντι που δεν πιανει η γλωσσα ;

εαν φταιει η δαγκανα 100%, τοτε σιγουρα θα χρειαστει αλλαγη καποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2020 στις 3:56 ΜΜ, depmode είπε

Καλησπέρα 

Πρώτα απ’όλα να ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσφέρετε με τις γνώσεις σας.

Πριν λίγες μέρες διέρρηξαν φίλο μου. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις και ψάχτηκα λίγο για αλλαγή στην κλειδαριά μου, αφού συγγενής πρόσφατα έχασε κλειδί που της ειχαμε δώσει για να ποτίζει φυτά όσο θα ειμασταν διακοπές και για ότι άλλο προέκυπτε. Και παρότι στο σπίτι δεν υπάρχει ποτέ ούτε μετρητο ούτε χρυσαφικά, και μόνο τον χαμό που κάνουν οι διαρρηκτες και η σκέψη του ότι κάποιος μπήκε στο σπίτι σου, με οδήγησαν στην απόφαση.

Διάβασα λοιπον σχεδόν όλο το θέμα (και το προηγούμενο) και έχω πολύ περισσότερο γνώση απ’ότι πριν, αλλά και πάλι θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθότι καταλαβαίνω τα περι κλειδαριών μάλλον επιδερμικά.

Η πόρτα μου και τα παρελκομενα εγκαταστάθηκαν το 2009. Ο κύλινδρος μου (agb 9000) απ’οτι κατάλαβα είναι από τους καλούς μεσαίας κατηγορίας και value for money. Δεν έχω όμως ιδέα για την κλειδαριά μου,πέραν του ότι είναι 2 στροφών με 3 πυρρους και μάλλον securemme από το logo στο διακοσμητικό. Άρα μάλλον τουλάχιστον μέτρια. Για το defender δεν έχω ιδέα…. Επισυνάπτω όμως φωτογραφίες.

Το μπάτζετ που διαθέτω είναι 400-450€. Μέχρι στιγμής προσανατολίζονται στα εξής:

1. Cisa revolution pro ( μπορώ να πάω σε 4 πυρρους, μιας και βλέπω ότι είναι φθηνότερες;)

2. Evva 4ks ή Abloy Protec 2 (δεν πιστεύω να είναι πιο δύσχρηστος από αυτόν που έχω τώρα)

3. Defender Disec bdk250 ή κάποιον εφάμιλλο σε μαγνητικό.

Κοιτούσα και πιο ακριβούς κυλίνδρους κυρίως τον stealth της Urban Alps και τον Evva MCS. Και για αυτό αποφάσισα να γράψω το μήνυμα τώρα αν και ακόμα ψάχνομαι γιατί ο mclein² κάτι είπε για μείωση τιμής του MCS. Οπότε, θα με ενδιέφερε. Ξέρουμε περισσότερες πληροφορίες;

UQSAO8r.jpg

JV0XxwZ.jpg

PYRb8ma.jpg

5vo8mMd.jpg

4vgP1Hd.jpg

Τελικά κατέληξα σε EVVA MCS με κλειδαριά MUL-T-LOCK LOS και defender diamond 250.

Θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω τον mclein² για την πολύτιμη βοήθειά του ,έστω και αν βρίσκεται Αθήνα και εγώ Θεσσαλονίκη. Εξαιρετικός άνθρωπος!

Επεξ/σία από depmode
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2020 στις 3:26 ΜΜ, swayback είπε

WD40 Dry PTFE

Αυτο ειναι σπρευ ξηρου τεφλον. Τιθεται επισης και το εξης ερωτημα. Για τον κυλινδρο σπρευ ξηρου τεφλον,  σπρευ γραφιτη, ή σκονη γραφιτη χυμα?

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ringboy είπε

Αυτο ειναι σπρευ ξηρου τεφλον. Τιθεται επισης και το εξης ερωτημα. Για τον κυλινδρο σπρευ ξηρου τεφλον,  σπρευ γραφιτη, ή σκονη γραφιτη χυμα?

Σε πολλά άρθρα που διάβασα στο ιντερνετ για τους αφαλούς ασφάλειας συνιστούν σπρει γραφίτη. Εγω εχω δοκιμάσει και σπρέι τεφλον άλλα και ενα ήπιο λιπαντικό της Wurth αλλα το σπρέι γραφίτη ειναι το καλύτερο απο οτι διαπίστωσα στην λειτουργία του κυλίνδρου μετά την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

εχεις 2 χρονια εγγυηση. εαν περασαν, καποια στιγμη θα πας σε νεα κλειδαρια.

ειναι σιγουρο οτι δε φταιει ο ρυθμιστης απεναντι που δεν πιανει η γλωσσα ;

εαν φταιει η δαγκανα 100%, τοτε σιγουρα θα χρειαστει αλλαγη καποια στιγμη

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Τελικά η γλώσσα ήταν, έπεσες μέσα. Πήρα τηλέφωνο τον τοποθετητή, ήρθε επιτόπου για έλεγχο και το σέταρε!

Να'σαι καλά φίλε μου!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά καλησπέρα, πριν από 3-4 χρόνια εβαλα στην πόρτια του σπιτιού μου μια κλειδαρια Cisa AP3. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι από την εσωτερική πλευρά της πόρτας/σπιτιου, δυσκολεύεται ΠΑΡΑ πολύ το κλειδί να μπει στην κλειδαριά. Από την έξω πλευρά, όλα δουλεύουν τέλεια και καλοκουρδισμένα. Έβαλα λιγο WD-40 αλλά μάλλον χειρότερα τα έκανα τα πράγματα.

Ξέρεις κανείς τι συμβαίνει και αν φτιάχνεται;

Υ.Γ. συμβαίνει και με τα τρια κλειδιά που έχω...

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sotirisl είπε

παιδιά καλησπέρα, πριν από 3-4 χρόνια εβαλα στην πόρτια του σπιτιού μου μια κλειδαρια Cisa AP3. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι από την εσωτερική πλευρά της πόρτας/σπιτιου, δυσκολεύεται ΠΑΡΑ πολύ το κλειδί να μπει στην κλειδαριά. Από την έξω πλευρά, όλα δουλεύουν τέλεια και καλοκουρδισμένα. Έβαλα λιγο WD-40 αλλά μάλλον χειρότερα τα έκανα τα πράγματα.

Ξέρεις κανείς τι συμβαίνει και αν φτιάχνεται;

Υ.Γ. συμβαίνει και με τα τρια κλειδιά που έχω...

το πιθανοτερο ειναι οτι τα κλειδια ειναι στραβα ή/και χτυπημενες οι μυτες τους.

κοψε ενα αντικλειδι, καπου 15€ κοστιζει, και βλεπεις.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εκτέθηκαν τα κλειδιά μου 4 ώρες πάνω στην εξώπορτα και ευτυχώς που δεν μπήκε κανείς μέσα στο σπίτί πόσο επικίνδυνα για αντιγραφή είναι 1.agb scudo dck 2.cisa astral tekno και 3.cisa astral s

H 1. ευτυχώς είναι του σπιτιού μου στην Αθήνα και διάβασα ότι είναι δυσκολη η αντιγραφή(Ιταλία) οι άλλες 2 είναι στην επαρχία.

Τι λέτε για ασφάλεια να αλλάξω ασφαλούς?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mclein² said:

το πιθανοτερο ειναι οτι τα κλειδια ειναι στραβα ή/και χτυπημενες οι μυτες τους.

κοψε ενα αντικλειδι, καπου 15€ κοστιζει, και βλεπεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όταν αγόρασα την κλειδαριά μου εδωσαν μαζί και 3 κλειδιά. Τα δυο τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα αλλά το τρίτο το άφησα σε ένα συρτάρι, στο σακουλάκι του, όπως ακριβώς μου το έδωσαν. Όποτε είναι σαν καινούργιο. Δυστυχώς συμβαίνει το ίδιο ακριβώς, δηλαδή ακόμα και με το "καινούργιο" κλειδί, υπάρχει πολύ μεγάλη δυσκολία να μπει το κλειδί στην κλειδαριά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όταν αγόρασα την κλειδαριά μου εδωσαν μαζί και 3 κλειδιά. Τα δυο τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα αλλά το τρίτο το άφησα σε ένα συρτάρι, στο σακουλάκι του, όπως ακριβώς μου το έδωσαν. Όποτε είναι σαν καινούργιο. Δυστυχώς συμβαίνει το ίδιο ακριβώς, δηλαδή ακόμα και με το "καινούργιο" κλειδί, υπάρχει πολύ μεγάλη δυσκολία να μπει το κλειδί στην κλειδαριά....

το εξω μπορω να καταλαβω να εχει προβλημα...το μεσα ειναι σπανιο, λιγοτερο απο 5% πιθανοτητα να αποκτησει τετοιο προβλημα ο κυλινδρος...

59 λεπτά πριν, tracerzx είπε

Επειδή εκτέθηκαν τα κλειδιά μου 4 ώρες πάνω στην εξώπορτα και ευτυχώς που δεν μπήκε κανείς μέσα στο σπίτί πόσο επικίνδυνα για αντιγραφή είναι 1.agb scudo dck 2.cisa astral tekno και 3.cisa astral s

H 1. ευτυχώς είναι του σπιτιού μου στην Αθήνα και διάβασα ότι είναι δυσκολη η αντιγραφή(Ιταλία) οι άλλες 2 είναι στην επαρχία.

Τι λέτε για ασφάλεια να αλλάξω ασφαλούς?

δε χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...