Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα μην ξεχασεις οτι βαζοντας μια τοσο καλη πορτα το αδυνατο σημειο του σπιτιου μεταφερετε αλλού (παραθυρα, φωταγωγοι πορτες υπηρεσιας κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω έναν κύλινδρο Cisa Astral S 35mm-45mm γιατί έχω χάσει το ένα κλειδί.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον αντίστοιχης τιμής ή να πάρω τον ίδιο πάλι?

Πρόκειται για πόρτα αλουμιίου αν παίζει κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2020 στις 9:05 ΠΜ, Doubt είπε

Η ξύλινη πόρτα ανοίγει ακόμα και με φορητά εργαλεία μπαταρίας, π.χ. δράπανο και σέγα, οπότε δεν έχει νόημα. Αντί για 100€, μαζέψτε 500 και βάλτε θωρακισμένη. Δεν είναι ανάγκη να ξοδέψετε μια περιουσία.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ψήνεται για άμεση αλλαγή ο ιδιοκτήτης, νεοενοικιασμένο το διαμέρισμα, οπότε μένει μόνο η επιλογή της αλλαγής κλειδαριάς για την ώρα..

Επεξ/σία από c23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, wiowia είπε

Θέλω να αλλάξω έναν κύλινδρο Cisa Astral S 35mm-45mm γιατί έχω χάσει το ένα κλειδί.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον αντίστοιχης τιμής ή να πάρω τον ίδιο πάλι?

Πρόκειται για πόρτα αλουμιίου αν παίζει κάποιο ρόλο.

εαν υπαρχει 3 σημειων, δε χρειαζεται ακριβοτερος κυλινδρος.

το 35 με προβληματιζει, μηπως θα ηταν καλυτερα 30/45 ?

13 ώρες πριν, c23 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ψήνεται για άμεση αλλαγή ο ιδιοκτήτης, νεοενοικιασμένο το διαμέρισμα, οπότε μένει μόνο η επιλογή της αλλαγής κλειδαριάς για την ώρα..

cisa astral s κατω με 45€.

προσθετη 3στροφη securemme + securemme defender + εναν φθηνο break secure περιπου στα 100€ ~ 110€ με την εργασια του μαστορα που θα τοποθετησει.

επομενο βημα για παρανομη εισβολη ---> γκρεμισμα πορτας ή ξηλωμα της.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

Για θωρακισμένη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει αυτόματα τι προτείνουμε;

Κλειδώνουμε πάντα και επειδή το πάνω κάτω είναι κουραστικό αρχίσανε να το σκέφτονται (μετά από χρόνια που τους το λέω). Ένας πήρε μια προσφορά για 400!!! ευρώ για μια κινέζικη (αν κατάλαβα καλά) έξτρα κλειδαριά που στο σκρουτζ την βλέπω 175. 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από plextis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δειτε τι τιμεσ 6παρχουν στο εξωτερικο θα παθετε πλακα... Η ακριβοτερη stealth εχει 300 οταν στην ελλαδα ζητανε 450. Η EVVA MCS  στην Ελλαδα εχει 380 ενω εξω 154...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, FH16 είπε

Αν δειτε τι τιμεσ 6παρχουν στο εξωτερικο θα παθετε πλακα... Η ακριβοτερη stealth εχει 300 οταν στην ελλαδα ζητανε 450. Η EVVA MCS  στην Ελλαδα εχει 380 ενω εξω 154...

Παίζει σημαντικό ρόλο το μήκος του κυλίνδρου και ο αριθμός των κλειδιών. Όπως και το αν είναι μακρύλαιμα τα κλειδιά. Επίσης, EVVA και Stealth είναι λογικό να κάνουν λιγότερο σε γερμανικά eshop που φαντάζομαι ότι βρήκες. Δες πχ τιμές στην Ισπανία ή στην Αγγλία. 

Από την άλλη, τον Abloy Protec 2 εδώ τον βρίσκεις αρκετά φθηνότερα από ότι σε άλλες χώρες της ΕΕ. Οπότε παίζουν πολλά ρόλο.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως σε γερμανικα site κοιτουσα αλλα κ παλι η διαφορα ειναι τεραστια σχεδον διπλασια τιμη. Η τιμη της στελθ ηταν η ακριβοτερη που βρικα. Η πιο φθηνη στελθ εχει 230.

Ο μονος που αναλαμβανει τοποθετηση πορτας εκτος αθηνας ειναι ο κατασκευαστης της diamond. Ολοι οι υπολοιποι σου τη στελνουν κ πρεπει να βρεις εσυ καποιον να την περασει. Αυτος αναλαμβανει κ να ερθει να μετρησει κ να ξαναρθει για το περασμα.

Θα ηθελα να τη δω κ απο κοντα αλλα φαινεται πολυ ενισχυμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, plextis είπε

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

Για θωρακισμένη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει αυτόματα τι προτείνουμε;

Κλειδώνουμε πάντα και επειδή το πάνω κάτω είναι κουραστικό αρχίσανε να το σκέφτονται (μετά από χρόνια που τους το λέω). Ένας πήρε μια προσφορά για 400!!! ευρώ για μια κινέζικη (αν κατάλαβα καλά) έξτρα κλειδαριά που στο σκρουτζ την βλέπω 175. 

Ευχαριστώ. 

στο σκρουτζ την ειδες τοποθετημενη με 175€ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

στο σκρουτζ την ειδες τοποθετημενη με 175€ ;;;

Όχι, είναι το Secukey  D3, στην προσφορά το δίνει 250+φπα (310 δηλαδή) και 70+ΦΠΑ τοποθέτηση.

Μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά και το βασικό δεν ξέρω αν αξίζει και είναι αξιόπιστο.

Αν κατάλαβα καλά αυτό πάει εσωτερικά της πόρτας και καταργούμε την υπάρχουσα κλειδαριά;

Τι άλλες επιλογές υπάρχουν για να τους προτείνω; 

Επεξ/σία από plextis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 9:44 ΠΜ, mclein² είπε

εαν υπαρχει 3 σημειων, δε χρειαζεται ακριβοτερος κυλινδρος.

το 35 με προβληματιζει, μηπως θα ηταν καλυτερα 30/45 ?

30/45 είναι,λάθος διατύπωση..

Ειναι επίσης τριών σημείων η κλειδαριά.

Όποτε πάω στην ίδια πάλι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wiowia είπε

30/45 είναι,λάθος διατύπωση..

Ειναι επίσης τριών σημείων η κλειδαριά.

Όποτε πάω στην ίδια πάλι?

 

προσωπικα χρησιμοποιω astral s οπουδηποτε δεν ειναι απαραιτητο το πατενταρισμενο κλειδι. θεωρω οτι οι διαρρηκτες των αλουμινοκατασκευων δεν ασχολουνται τοσο, οποτε μια χαρα θα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, plextis είπε

Όχι, είναι το Secukey  D3, στην προσφορά το δίνει 250+φπα (310 δηλαδή) και 70+ΦΠΑ τοποθέτηση.

Μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά και το βασικό δεν ξέρω αν αξίζει και είναι αξιόπιστο.

Αν κατάλαβα καλά αυτό πάει εσωτερικά της πόρτας και καταργούμε την υπάρχουσα κλειδαριά;

Τι άλλες επιλογές υπάρχουν για να τους προτείνω; 

αν μιλαμε για τετοια προϊοντα, αγοραστε το & τοποθετηστε μονοι σας.

δε βλεπω καποιο λογο να το αγορασετε ακριβα & να τοποθετηθει απο καποιον "ειδικο" με 85€ ενω οι οδηγιες ειναι απλες κ σε 15' αν πιανουν τα χερια σας θα το βαλετε μονοι σας και σε αλλα 15' θα το σεταρετε.

-----

μπορειτε θεωρητικα να βαλετε :

1. ηλεκτροπυρο χωνευτο

2. ηλεκτρομαγνητη εξωτερικο

3. ηλεκτρομηχανικη κλειδαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

αν μιλαμε για τετοια προϊοντα, αγοραστε το & τοποθετηστε μονοι σας.

δε βλεπω καποιο λογο να το αγορασετε ακριβα & να τοποθετηθει απο καποιον "ειδικο" με 85€ ενω οι οδηγιες ειναι απλες κ σε 15' αν πιανουν τα χερια σας θα το βαλετε μονοι σας και σε αλλα 15' θα το σεταρετε.

-----

μπορειτε θεωρητικα να βαλετε :

1. ηλεκτροπυρο χωνευτο

2. ηλεκτρομαγνητη εξωτερικο

3. ηλεκτρομηχανικη κλειδαρια

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό κατάλαβα και εγώ λίγο που το έψαξα. Δεν κατάλαβα πως μπορεί να συνδεθεί με το υπάρχον σύστημα αλλά νομίζω πρέπει να πάμε σε πιο σοβαρή λύση.

Οι λύσεις που προτείνεις είναι με σειρά κόστους (ή/και ασφάλειας;); 

Εξαρτάται από την πόρτα και την κλειδαριά που έχουμε η επιλογή; 

Μια εκτίμηση κόστους θα βοηθούσε

Ευχαριστω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έφυγε το συνεργείο που τοποθέτησε την πορτα.Θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για την πολύτιμη βοήθειά και ιδιαιτέρως(δεν θα πρωτοτυπήσω ) τον mclein2 και τον swayback.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...