Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Lazostat είπε

Κάποιες προτάσεις για κυλίνδρους; Στην τιμή είναι και η εγκατάσταση; Την omega την κρατάω για μελλοντική χρήση σε άλλο σπίτι ή την πουλάω; Κοντά στα 200 ευρώ είχα δώσει.

θεωρητικα (χωρις να εχω καταφερει να βγαλω ακρη απο τις φωτογραφιες) η μια κλειδαρια ειναι 70αρα & η αλλη 60αρα. οποτε η omega που εχεις στα χερια σου λογικα & θεωρητικα (γιατι δεν εχω μετρησει ο ιδιος) δεν μπαινει απο τη μια πορτα στην αλλη. 

ακομη και να μπαινει ομως, απο τη στιγμη που η μια πορτα ειναι τρυπημενη με ποτηροτρυπανο θεωρω λαθος τη χρηση omega plus ή για να το θεσω καλυτερα, ειναι λαθος να μπει omega plus χωρις εξωτερικο defender και αρα αρκετα μεγαλυτερο κοστος τελικα.

μπορεις να την πουλησεις εαν υπαρχει σφραγισμενη η καρτα που αλλαζει ζωες (περιπου 70 ~ 90 ευρω).

για τους κυλινδρους τα πραγματα ειναι απλα : οσο πιο πολλα χρηματα, τοσο καλυτερο προϊον.

για την τοποθετηση επισης ειναι απλα : καποιοι πουλανε πανφθηνα στο ιντερνετ και χρεωνουν πολλα για την τοποθετηση και καποιοι πουλανε νορμαλ στο μαγαζι τους κ κανουν δωρεαν τοποθετηση. ψαχνεις κ βρισκεις οτι σε εξυπηρετει καλυτερα, αναλογα και το μερος που βρισκεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/1/2021 στις 1:41 ΜΜ, swayback είπε

 

Ρωτησα σε κλειδαρά και για τοποθέτηση omega ζητούσαν κοντά στα 100-120 ευρώ. Ενώ για αγορά και τοποθέτηση ενός καλού κυλίνδρου στα 150 ευρώ περίπου. Γιατί τέτοια διαφορά; Μάλλον με συμφέρει να βάλω σε αγγελία την omega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ρωτησα σε κλειδαρά και για τοποθέτηση omega ζητούσαν κοντά στα 100-120 ευρώ. Ενώ για αγορά και τοποθέτηση ενός καλού κυλίνδρου στα 150 ευρώ περίπου. Γιατί τέτοια διαφορά; Μάλλον με συμφέρει να βάλω σε αγγελία την omega.

τοποθετηση κλειδαριας = λυσιμο πορτας

τοποθετηση κυλινδρου = ξεβιδωμα μιας βιδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.εν οψει επικειμενης αγορας πορτας κεντρικης ειδοδου,και συγκεκριμενα την ΕΧΤΡΑ-1 απο το γνωστο μαγαζι στην Αριστοτελους,ποιο κυλινδρο προτεινετε απο τη στιγμη που δεν ειναι ευελικτος στο θεμα αυτο?Ο συγκεκριμενος κατασκευαστης δουλευει KESO 8000,Μ & C – Μοντέλο MOVE,CES DM 5,MOTTURA CHAMPION PRO,ST8MG HSP?ολα ειναι στην ιδια τιμη της πορτας.Με ενδιαφερει ο πιο αξιοπιστος,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 8:59 ΠΜ, mclein² είπε

η τιμη ειναι μια χαρα και τα πραγματα το ιδιο εαν μιλαμε για Revo + 4ks + Bd200.

θεωρω οτι η προσφορα ειναι απο τον rigos-safes ή απο το citykey γιατι δεν ξερω αλλον που να δουλευει τοσο χαμηλα εκτος αν μιλαμε για Revo + 4ks + Sferik Rok που τοτε ειναι ακριβη περιπτωση.

δεν εχω δει την πορτα για να αξιολογησω την πορτα & την εργασια που θα απαιτηθει αλλα ΙΣΩΣ 

Cisa Revo + Agb DCK + MRM29 στα 260€ να ειναι καλυτερη περιπτωση αναλογα την περιοχη που βρισκεσαι.

το ειπαμε, επρεπε να ψαξεις λιγο παραπανω.

Revo + 4ks + Bkd250 βγαινει στα 300 ~ 330 με 5κλειδο κυλινδρο, πλαστικα καπελακια. η αποκλιση ειναι για τα διακοσμητικα.

γραψε καλυτερα το μπατζετ για καθε πορτα μην τυχον και εχουμε εγκεφαλικα :D 

πορτες δε χρειαζεται να αλλαξεις ΙΣΩΣ καλη ιδεα ειναι να τις κανεις να δουλευουν με το ιδιο κλειδι εαν αυτο εξυπηρετει.

Δεν έχω θέμα με την τιμή, είδα για παράδειγμα στο skroutz την:

https://www.skroutz.gr/s/21004739/Κλειδαριά-ασφαλείας-θωρακισμένης-CISA-Κύλινδρος-Αφαλός-ασφαλείας-RS3-S-Defender-Disec-BKD250-Μπρονζέ.html

και επίσης την 

https://www.skroutz.gr/s/22650429/ΠΑΚΕΤΟ-ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ-ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ-ΠΟΡΤΑΣ-ΝΕΟΥ-ΤΥΠΟΥ-ΜΕ-ΚΥΛΙΝΔΡΟ-ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ-EVVA-4KS-ΚΑΙ-DEFENDER.html

Ποια από τις 2 είναι πιο ασφαλής και γενικά "καλύτερη"; Θέλω μια κλειδαριά για τις πόρτες που να είναι σωστή και όχι να πουλιέται σαν αδιάρρηκτη όπως με την e-ternal και να την έχουν διαρρήξει. Θέλω από κάποιον μια πρόταση χωρίς να σκεφτεί τα χρήματα, τι είναι δοκιμασμένο το καλύτερο.

😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, FancyNerd92 είπε

Δεν έχω θέμα με την τιμή, είδα για παράδειγμα στο skroutz την:

https://www.skroutz.gr/s/21004739/Κλειδαριά-ασφαλείας-θωρακισμένης-CISA-Κύλινδρος-Αφαλός-ασφαλείας-RS3-S-Defender-Disec-BKD250-Μπρονζέ.html

και επίσης την 

https://www.skroutz.gr/s/22650429/ΠΑΚΕΤΟ-ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ-ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ-ΠΟΡΤΑΣ-ΝΕΟΥ-ΤΥΠΟΥ-ΜΕ-ΚΥΛΙΝΔΡΟ-ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ-EVVA-4KS-ΚΑΙ-DEFENDER.html

Ποια από τις 2 είναι πιο ασφαλής και γενικά "καλύτερη"; Θέλω μια κλειδαριά για τις πόρτες που να είναι σωστή και όχι να πουλιέται σαν αδιάρρηκτη όπως με την e-ternal και να την έχουν διαρρήξει. Θέλω από κάποιον μια πρόταση χωρίς να σκεφτεί τα χρήματα, τι είναι δοκιμασμένο το καλύτερο.

😁

Τα προϊόντα που έχει το πρώτο λίνκ (rs3s) τα είχα αγοράσει το 2018 από τοπικό κατάστημα (επαρχία). Μου στοίχισαν 350€ χωρίς απόδειξη, μαζί με την εσωτερική ροζέτα, την τοποθέτηση και μια μικρή τρύπα που έκανε ο κλειδαράς στην κάσα της πόρτας ώστε να μπορεί να μπαίνει ο σύρτης μέχρι μέσα και να μην ακουμπάει απλώς πάνω. Από τότε διαβάζοντας αυτό το νήμα είδα ότι ο 4ks θεωρείται καλύτερος από τον rs3s. Επίσης έχω την εντύπωση ότι το defender που έχει στο δεύτερο λίνκ είναι πολύ υποδεέστερο του bd250.

Επεξ/σία από dimpra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FancyNerd92 είπε

Δεν έχω θέμα με την τιμή, είδα για παράδειγμα στο skroutz την:

https://www.skroutz.gr/s/21004739/Κλειδαριά-ασφαλείας-θωρακισμένης-CISA-Κύλινδρος-Αφαλός-ασφαλείας-RS3-S-Defender-Disec-BKD250-Μπρονζέ.html

και επίσης την 

https://www.skroutz.gr/s/22650429/ΠΑΚΕΤΟ-ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ-ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ-ΠΟΡΤΑΣ-ΝΕΟΥ-ΤΥΠΟΥ-ΜΕ-ΚΥΛΙΝΔΡΟ-ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ-EVVA-4KS-ΚΑΙ-DEFENDER.html

Ποια από τις 2 είναι πιο ασφαλής και γενικά "καλύτερη"; Θέλω μια κλειδαριά για τις πόρτες που να είναι σωστή και όχι να πουλιέται σαν αδιάρρηκτη όπως με την e-ternal και να την έχουν διαρρήξει. Θέλω από κάποιον μια πρόταση χωρίς να σκεφτεί τα χρήματα, τι είναι δοκιμασμένο το καλύτερο.

😁

Καλημέρα και από εμένα!!

Μετά από τις συμβουλές των ειδικών του φόρουμ, πριν 10 μέρες βάλαμε Cisa revolution pro + Evva 4ks + Disec Diamond.

Απ' ό,τι έχει γραφεί εδώ μέσα, ο 4ks, μάλλον, είναι ο πιο καλός στην κατηγορία χρημάτων 160€.

Από defender, απ' όσα έχω μάθει εδώ μέσα, μην βάλετε κάτι λιγότερο από το Disec BD200.

Επίσης, να ζητήσετε καπελάκια για τα κλειδιά του 4ks, αν τελικά καταλήξετε σε αυτόν, γιατί σίγουρα δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

Ψάχνω να αναβαθμίσω την κλειδαριά μιας πόρτας αλουμινίου σε 3 σημείων + έναν καλό αφαλό και θα ήθελα τη γνώμη σας για την παρακάτω προσφορά που πήρα χθες(περιοχή Αθήνα):

* Cisa multitop pro

* Abus d6s

Η τιμή που μου έδωσε μαζί με την τοποθέτηση είναι στα 230€ προ ΦΠΑ. Πώς σας φαίνεται; Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

agb scudo 9000 για αφαλο.. Καλύτερος σε σχέση τιμής - απόδοσης. Αν θέλεις πας και σε AGB dck με παραπάνω λεφτα.

90 ευρω για υλικα (με μια προσφατη αναζητηση) και σου ζηταει 230 προ ΦΠΑ... Εκτος αν ειναι τοσο δυσκολο να μπει στην πορτα.. τι να πω θα σου πουν τα παιδια που γνωριζουν καλυτερα

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μια βοήθεια

Στην πόρτα ασφαλείας που έχω μου μπάζει αέρα από τα σημεία που δείχνω. 

Παρατήρησα ότι το μαξιλαράκι που  έχει στα άκρα δεν τερματίζει, αφήνει κάποιο κενό.. μπορεί να είναι από αυτό? 

Αν ναι που μπορώ να προμηθευτώ να το συμπληρώσω?

Φωτο 1

Φωτο 2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, Petros Electron said:

agb scudo 9000 για αφαλο.. Καλύτερος σε σχέση τιμής - απόδοσης. Αν θέλεις πας και σε AGB dck με παραπάνω λεφτα.

90 ευρω για υλικα (με μια προσφατη αναζητηση) και σου ζηταει 230 προ ΦΠΑ... Εκτος αν ειναι τοσο δυσκολο να μπει στην πορτα.. τι να πω θα σου πουν τα παιδια που γνωριζουν καλυτερα

Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Και γω δεν έχω ιδέα, οπότε δεν ξέρω να κρίνω. Πάντως, μου είπε 3-4 ώρες θα πάρει

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kyanokranos είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Ψάχνω να αναβαθμίσω την κλειδαριά μιας πόρτας αλουμινίου σε 3 σημείων + έναν καλό αφαλό και θα ήθελα τη γνώμη σας για την παρακάτω προσφορά που πήρα χθες(περιοχή Αθήνα):

* Cisa multitop pro

* Abus d6s

Η τιμή που μου έδωσε μαζί με την τοποθέτηση είναι στα 230€ προ ΦΠΑ. Πώς σας φαίνεται; Ευχαριστώ πολύ.

κλειδαρια = 50 με 70 ευρω αγορα λιανικης

κυλινδρος = 20 με 30 ευρω αγορα λιανικης

ΜΗΠΩΣ ειναι παρα πολλα τα λεφτα που σου ζητησε ; 

στειλε μου αν θελεις προσωπικο μηνυμα με φωτο απο την πορτα...

18 ώρες πριν, Petros Electron είπε

agb scudo 9000 για αφαλο.. Καλύτερος σε σχέση τιμής - απόδοσης. Αν θέλεις πας και σε AGB dck με παραπάνω λεφτα.

90 ευρω για υλικα (με μια προσφατη αναζητηση) και σου ζηταει 230 προ ΦΠΑ... Εκτος αν ειναι τοσο δυσκολο να μπει στην πορτα.. τι να πω θα σου πουν τα παιδια που γνωριζουν καλυτερα

DCK δε χρειαζεται σε αλουμινοπορτα....Agb 9000 ναι, ειναι μια χαρα αν κ προσωπικα προτιμω τον Astral S που ειναι φιλικοτερος στη χρηση & για τους διαρρηκτες των αλουμινιων τεραστιο μπερδεμα.

Στις 27/1/2021 στις 11:13 ΜΜ, ATITHASOS2 είπε

καλησπερα.εν οψει επικειμενης αγορας πορτας κεντρικης ειδοδου,και συγκεκριμενα την ΕΧΤΡΑ-1 απο το γνωστο μαγαζι στην Αριστοτελους,ποιο κυλινδρο προτεινετε απο τη στιγμη που δεν ειναι ευελικτος στο θεμα αυτο?Ο συγκεκριμενος κατασκευαστης δουλευει KESO 8000,Μ & C – Μοντέλο MOVE,CES DM 5,MOTTURA CHAMPION PRO,ST8MG HSP?ολα ειναι στην ιδια τιμη της πορτας.Με ενδιαφερει ο πιο αξιοπιστος,ευχαριστω.

οτι εχει φθηνοτερα αντικλειδια...εισοδος πολυκατοικιας με αυτοματο κλειδωμα δε χρειαζεται τρομερα πραγματα για κυλινδρο.

προσωπικα ως χρηστης champions pro & ces dm θα πηγαινα ξανα σ'αυτους απο τις διαθεσιμες επιλογες.

Στις 28/1/2021 στις 8:01 ΠΜ, FancyNerd92 είπε

Δεν έχω θέμα με την τιμή, είδα για παράδειγμα στο skroutz την:

https://www.skroutz.gr/s/21004739/Κλειδαριά-ασφαλείας-θωρακισμένης-CISA-Κύλινδρος-Αφαλός-ασφαλείας-RS3-S-Defender-Disec-BKD250-Μπρονζέ.html

και επίσης την 

https://www.skroutz.gr/s/22650429/ΠΑΚΕΤΟ-ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ-ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗΣ-ΠΟΡΤΑΣ-ΝΕΟΥ-ΤΥΠΟΥ-ΜΕ-ΚΥΛΙΝΔΡΟ-ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ-EVVA-4KS-ΚΑΙ-DEFENDER.html

Ποια από τις 2 είναι πιο ασφαλής και γενικά "καλύτερη"; Θέλω μια κλειδαριά για τις πόρτες που να είναι σωστή και όχι να πουλιέται σαν αδιάρρηκτη όπως με την e-ternal και να την έχουν διαρρήξει. Θέλω από κάποιον μια πρόταση χωρίς να σκεφτεί τα χρήματα, τι είναι δοκιμασμένο το καλύτερο.

😁

και οι τιμες δεν ειναι καλες και τα πραγματα ειναι μπερδεμενα !

θεωρω το σκρουτζ πολυ κακη φαση για το θεμα "κλειδαρια - κυλινδρος θωρακισμενης πορτας" !

γραφω ενδεικτικες τιμες με τοποθετηση για τα πραγματα που κοιτας :

Cisa Revo + Bkd250 + Cisa Rs3s = 300 ~ 320 

Cisa Revo + Bkd250 + Evva 4ks (5 keys + 5 caps) = 300 ~ 320 

---- παρεθεσα τιμες με το ακριβοτερο defender, εννοειται οτι με το sferik τα σεναρια βγαινουν περιπου 40€ φθηνοτερα ----

ΟΜΩΣ 

επειδη εχεις την παλια dierre και θα χρειαστεις εξωτερικο μεγαλο διακοσμητικο (Ki2115p)

προτιμοτερο ειναι να οδηγηθεις σε καποιο αλλο defender (sferik = απλο, monolito rok = μεση λυση, mrm29 = μαγνητικη λυση) ωστε να εχουν νοημα τα χρηματα που θα δαπανησεις.

εξηγηση : το bkd250 εχει ολη τη δυναμη στη βιδωτη "διακοσμητικη" ροζετα πραγμα που δε θα χρησιμοποιηθει λογω του μεγαλου εξωτερικου διακοσμητικου --- οποτε καλο θα ειναι να παρεις ενα defender που θα ειναι μεν δυνατο αλλα και ταιριαστο με το σεναριο που εξυπηρετει η πορτα σου.

λεπτομερειες κ αναλυσεις σε προσωπικο μηνυμα επισης

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

εξηγηση : το bkd250 εχει ολη τη δυναμη στη βιδωτη "διακοσμητικη" ροζετα πραγμα που δε θα χρησιμοποιηθει λογω του μεγαλου εξωτερικου διακοσμητικου --- 

 

Καλημέρα!

Να ρωτήσω κάτι;

Το παραπάνω σχόλιο ισχύει και για πόρτες πχ Extra1; Δεν γνωρίζω τι διακοσμητικά βάζει.

Δηλαδή, μπορεί σε μελλοντική αλλαγή του κωνικού του σε κάποιο πιο ισχυρό, όπως το diamond, να υπάρχει πρόβλημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos-81 είπε

 

Καλημέρα!

Να ρωτήσω κάτι;

Το παραπάνω σχόλιο ισχύει και για πόρτες πχ Extra1; Δεν γνωρίζω τι διακοσμητικά βάζει.

Δηλαδή, μπορεί σε μελλοντική αλλαγή του κωνικού του σε κάποιο πιο ισχυρό, όπως το diamond, να υπάρχει πρόβλημα;

 

μπορει να υπαρχει προβλημα στο οικονομικο γιατι θα θελει λυσιμο η πορτα σε αντιθεση με αλλες "ετοιμες-φτιαγμενες" πορτες κατα τ'αλλα ενας καλος επαγγελματιας τοποθετει σχεδον τα παντα - οπουδηποτε.

παραυτα, δε θα αλλαζα το κωνικο κ τον τροπο με το οποιο ειναι τοποθετημενο για τιποτα λιγοτερο απο mag3g οποτε νομιζω οτι δε θα πρεπει να σε απασχολει. καλυτερα να επικεντρωθεις στον κυλινδρο.

υγ - δεν ξερω αν ο κυριος Σιαμος τοποθετει Stealth με επιλογη emergency αλλα και σ'αυτον τον κυλινδρο εχουν παρουσιαστει καποια θεματακια που καθιστουν την επιλογη της διπλης ενεργειας ρισκο.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

μπορει να υπαρχει προβλημα στο οικονομικο γιατι θα θελει λυσιμο η πορτα σε αντιθεση με αλλες "ετοιμες-φτιαγμενες" πορτες κατα τ'αλλα ενας καλος επαγγελματιας τοποθετει σχεδον τα παντα - οπουδηποτε.

παραυτα, δε θα αλλαζα το κωνικο κ τον τροπο με το οποιο ειναι τοποθετημενο για τιποτα λιγοτερο απο mag3g οποτε νομιζω οτι δε θα πρεπει να σε απασχολει. καλυτερα να επικεντρωθεις στον κυλινδρο.

υγ - δεν ξερω αν ο κυριος Σιαμος τοποθετει Stealth με επιλογη emergency αλλα και σ'αυτον τον κυλινδρο εχουν παρουσιαστει καποια θεματακια που καθιστουν την επιλογη της διπλης ενεργειας ρισκο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το οικονομικό για την διαδικασία ανοίγματος της πόρτας, αν χρειάζεται, το συζητάω…

Στον συγκεκριμένο για την Extra1, ναι, μιλάω μόνο για τον Stealth.

Όταν λες emergency εννοείς διπλή λειτουργία; Αν ναι, εγώ δεν σκέφτομαι για διπλή λειτουργία. Πάλι υπάρχει θέμα με τον Stealth; Κι όταν λέμε ρίσκο, εννοούμε επίφοβος για παραβίαση; Αν είναι έτσι, τότε, καλύτερα να τον ξεχάσω τον Stealth!!!

Ποια η γνώμη σου για το Disec EL200; Αξίζει; Μήπως προκαλεί επειδή θα φαίνεται η ένδειξη led;

(Στο σπίτι θα υπάρχει συναγερμός.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...