Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για προτείνετε κανένα αξιοπρεπή κύλινδρο για πορτα ασφαλείας! Θα αντικαταστήσει υπάρχων Diamond K3 σε σπίτι ξαδέρφου που απο ότι κατάλαβα θεωρείται για τα μπάζα.

Έχω χαθεί παιδιά μιλάμε για τόμους γνώσης! 

Αν κατάλαβα καλά ο AGB Scudo 9000 ειναι μια κλασσική καλή επιλογή σε καλή τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Errik είπε

Για προτείνετε κανένα αξιοπρεπή κύλινδρο για πορτα ασφαλείας! Θα αντικαταστήσει υπάρχων Diamond K3 σε σπίτι ξαδέρφου που απο ότι κατάλαβα θεωρείται για τα μπάζα.

Έχω χαθεί παιδιά μιλάμε για τόμους γνώσης! 

Αν κατάλαβα καλά ο AGB Scudo 9000 ειναι μια κλασσική καλή επιλογή σε καλή τιμή; 

ολα εξαρτωνται απο το ποσα χρηματα θες να διαθεσεις, τι κλειδαρια εχει (γραναζωτη, απλη κλπ) , τι defender υπαρχει τωρα, τι περιοχη μενεις κλπ ... 

συνηθως πρεπει να ειναι ολα ισοροπημενα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος στο site ποια ειναι οι γνωμη σας για τις πορτες ασφαλειας Sentry και προς τα που θα μου προτεινατε να κινηθω για την εξωπορτα  μονοκατοικιας σε γειτονια της αθηνας οπου εχουν γινει διαρρηξεις...

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Hoz είπε

Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος στο site ποια ειναι οι γνωμη σας για τις πορτες ασφαλειας Sentry και προς τα που θα μου προτεινατε να κινηθω για την εξωπορτα  μονοκατοικιας σε γειτονια της αθηνας οπου εχουν γινει διαρρηξεις...

Ευχαριστω!

Κρίνοντας από τον κατάλογο τους, δεν βλέπω τίποτα το ιδιαίτερο από άποψη θωράκισης. Νορμάλ πράγματα. Όμως, στις επιλογές κλειδαριάς, κυλίνδρου και defender, βλέπω διάφορες (καλές) επιλογές.

Αν σε ενδιαφέρει και η θωράκιση της πόρτας (να είναι ενισχυμένη, κλπ), θα πρότεινα να κοιτάξεις αλλού. Αν από την άλλη, σου κάνει μία πόρτα απλής θωράκισης που θα έχει όμως καλή κλειδαριά (αυτό αρκεί για τους περισσότερους), ζήτα τους  προσφορά, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200, και κύλινδρο WinkHaus X-TRA (προσοχή, υπάρχει και ο N-TRA, που είναι κατώτερος).

Και το αν τελικά αξίζει να τους επιλέξεις ή όχι, θα το δείξει η τιμή που θα σου δώσουν. 

 

Αν θες κι άλλες προτάσεις, θα πρέπει να μας πεις πόσα περίπου μπορείς/θες να δώσεις.

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Επίσης, σε εξώπορτες που είναι εκτεθειμένες σε βροχή, κλπ, προτείνουν συνήθως εξωτερική επένδυση αλουμινίου. Η οποία ανεβάζει το τελικό κόστος αισθητά. Το αλουμίνιο είναι ιδανικό για εκτεθειμένη (στις καιρικές συνθήκες) εξώπορτα, θα μπορούσες όμως να ρωτήσεις αν βάζουν και κόντρα πλακέ θαλάσσης ή τέλος πάντων κάποια άλλη εξωτερική επένδυση που να έχει αντοχή σε υγρασία, νερά, κλπ, και η οποία προφανώς δεν θα κοστίζει τόσο, όσο το αλουμίνιο.

3 ώρες πριν, stman είπε

Καλησπέρα, εχει κανεις άποψη για την atros?κόστος στα 750 μου ειπαν

Είναι κλασική περίπτωση σχετικά οικονομικής πόρτας, που έχει όμως αξιόλογη θωράκιση και σχετικά καλό σετ κλειδαριάς. Συνήθως όμως την δίνουν 50€ φθηνότερα, εκτός κι αν ζήτησες καπλαμά ή άλλη κλειδαριά, κύλινδρο, χερούλια, λαβές, κλπ. Ή αν μιλάμε για ειδικές διαστάσεις. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 10:34 ΠΜ, mclein² είπε

μεινε σε αναμονη μεχρι το μαρτιο - απρίλιο που ΙΣΩΣ υπαρχουν και καποιες νεες επιλογες...

εαν εισαι σε αναστολη ή εργαζεσαι απο το σπιτι ή υπαρχει καποιος εκει μονιμα λογω κοβιντ ενας ακομη λογος να μη δαπανησεις χρηματα στην παρουσα φαση !

εαν παλι επιμενεις για αλλαγη κυλινδρου, βεβαιωσου οτι υπαρχει γραναζωτη κλειδαρια κ ακολουθως πραττεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η κλειδαρια αν δεν κανω λάθος, ειναι απλή ("κλακ" 3 φορές), όπως ειχε έρθει απο την εταιρεία. Αν κατάλαβα καλά οι νέες επιλογες που αναφέρεις αφορούν νέα μοντέλα κυλίνδρων (;). Παντως αν υπάρχει η πληροφορία για τυχόν παραβιασεις του MG θα ήθελα να το μάθω. Από κει και πέρα κάθε συμβουλή για μία σχετικά ποιοτική αναβάθμιση κλειδαριάς (εφόσον απαιτείται) + κυλίνδρου + ό,τι άλλο ενδεχομένως απαιτείται (για διαμέρισμα πολυκατοικίας) ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ag161 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η κλειδαρια αν δεν κανω λάθος, ειναι απλή ("κλακ" 3 φορές), όπως ειχε έρθει απο την εταιρεία. Αν κατάλαβα καλά οι νέες επιλογες που αναφέρεις αφορούν νέα μοντέλα κυλίνδρων (;). Παντως αν υπάρχει η πληροφορία για τυχόν παραβιασεις του MG θα ήθελα να το μάθω. Από κει και πέρα κάθε συμβουλή για μία σχετικά ποιοτική αναβάθμιση κλειδαριάς (εφόσον απαιτείται) + κυλίνδρου + ό,τι άλλο ενδεχομένως απαιτείται (για διαμέρισμα πολυκατοικίας) ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας

εαν θελεις στειλε πμ ή βαλε εδω φωτογραφιες της πορτας (μεσα / εξω / προφιλ) και θα σου γραψω τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!!

Ειδικοί!!!.... τα φώτα σας!!!

Ποια η γνώμη για την πόρτα Βαρέως Τύπου πόρτα Θωρακισμένη Super 20;

Ευέλικτοι σε κλειδαριά / κύλινδρο / defender. Τοποθέτηση με πύρους και τσιμεντάρισμα. Τσιμέντο στις κάθετες πλευρές της κάσας και στην πάνω λιγότερο γιατί δεν πιάνει τόσο καλά μου είπαν.

Εκεί που αναφέρει πλάκες 3χιλ μπροστά στη κλειδαριά κτλ, μάλλον έχει μία πλάκα κι όχι δύο.

Τιμή 1250 χωρίς ΦΠΑ με το σετ κλειδαριάς που αναφέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί;

Για διαμέρισμα ή μονοκατοικία πρόκειται;

Καλησπέρα!!

Αν αναφέρεστε στην τελευταία αναφορά μου, μιλάω για διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
ήθελα να σας ρωτήσω τι προτείνετε για πόρτα ξύλινη ?

Σημείωση το κάσωμα της πόρτας είναι σιδερένιο.

Η πόρτα αυτή τη στιγμή έχει σαν κύρια κλειδαριά μια cisa με κλειδί χρηματοκιβωτίου καθώς επίσης και μία επιπλέον πάλι με κλειδι χρηματοκιβωτίου. Τι προτείνεται να κανω? Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να βάλω πόρτα ασφαλείας.

Σκέφτομαι να αλλάξω μία από τις δυο με καποιο κύλινδρο ασφαλείας...

Σε αύτή τη περίπτωση πως θα ξέρω τι μέγεθος να παραγγείλω καθώς δεν υπάρχει καν κύλινδρος τωρα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Διέρρηξαν το σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα εμφανές σημάδι παραβίασης και η πόρτα είναι καινούρια ασφαλείας που μπήκε το 2019 με κλειδαριά securemme.

Η αστυνομία είπε ότι ότι κλειδαριά και να βάλω παραβιάζεται, απλά η κάθε μία έχει διαφορετικό χρόνο και γι'αυτό είναι δύσκολες. Εγώ τώρα τι να κάνω;

Έχετε να προτείνετε κάποιο συνδυασμό που θα την κάνει πιο ασφαλή; Ή κάποιο επιπλέον εξάρτημα που μπορώ να προμηθευτώ ώστε να μην γίνεται τόσο εύκολα η παραβίαση; Οι τύποι μπήκαν κυριολεκτικά σαν στο σπίτι τους και τα έκαναν όλα ρημαδιο.

Επεξ/σία από pauseeffect
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pauseeffect είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Διέρρηξαν το σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα εμφανές σημάδι παραβίασης και η πόρτα είναι καινούρια ασφάλεια που μπήκε το 2019 με κλειδαριά securemme.

Η αστυνομία είπε ότι ότι κλειδαριά και να βάλω παραβιάζεται, απλά η κάθε μία έχει διαφορετικό χρόνο και γι'αυτό είναι δύσκολες. Εγώ τώρα τι να κάνω;

Έχετε να προτείνετε κάποιο συνδυασμό που θα την κάνει πιο ασφαλή; Ή κάποιο επιπλέον εξάρτημα που μπορώ να προμηθευτώ ώστε να μην γίνεται τόσο εύκολα η παραβίαση; Οι τύποι μπήκαν κυριολεκτικά σαν στο σπίτι τους και τα έκαναν όλα ρημαδιο.

κατ αρχην να σου πω οτι λυπαμαι για την  διαρρηξη. εμενα τωρα γιατι κατι μου λεει οτι την διαρρηξη την εκανε καποιος απο το συνεργειο που εκανε την τοποθετηση η καποιος αλλος μεσα απο το μαγαζι? διαρρηξη χωρις ιχνη σε μια συγχρονη κλειδαρια  (οχι χρηματοκιβωτιου) μπορει να γινει μονο με αντικλειδι. τελεια και παυλα. και ποιος αλλος μπορει να το εχει? το συνεργειο που εκανε την τοποθετηση και καποια οικιακη βοηθος η καποιος που εχει προσβαση ΜΕΣΑ στο σπιτι. με αυτα δεδομενα ψαξε και βρες. η αστυνομια λεει καμια μαλακια για να ξεμπερδευει γρηγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Είμαι στη φάση αναζήτησης αγοράς θωρακισμένης πόρτας και ήθελα λίγο τα φώτα σας...

έχω καταλήξει στην παρακάτω πόρτα

https://www.paliourasdoors.gr/el/prosfores-se-portes-asfaleias?view=article&id=102&catid=24

αλλα επειδή δεν με τρελαινει η κλειδαριά και ο κύλινδρος που εχει...

με τι προτείνεται αντικατάσταση;

Δεκτες όλες οι προτασεις..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, pauseeffect said:

Καλησπέρα παιδιά,

Διέρρηξαν το σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα εμφανές σημάδι παραβίασης και η πόρτα είναι καινούρια ασφάλεια που μπήκε το 2019 με κλειδαριά securemme.

Η αστυνομία είπε ότι ότι κλειδαριά και να βάλω παραβιάζεται, απλά η κάθε μία έχει διαφορετικό χρόνο και γι'αυτό είναι δύσκολες. Εγώ τώρα τι να κάνω;

Έχετε να προτείνετε κάποιο συνδυασμό που θα την κάνει πιο ασφαλή; Ή κάποιο επιπλέον εξάρτημα που μπορώ να προμηθευτώ ώστε να μην γίνεται τόσο εύκολα η παραβίαση; Οι τύποι μπήκαν κυριολεκτικά σαν στο σπίτι τους και τα έκαναν όλα ρημαδιο.

καλημερα φιλε μου και λυπαμαι πολυ γι αυτο που σου συνεβει.

αν επιτρεπεται , τι περιοχη και οροφο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...