Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Έχει γίνει ήδη η αγορά και η τοποθέτηση απλά ήθελα να ρωτήσω για να δω τι τιμές παίζουν στο συγκεκριμένο πακέτο.

320 βγήκε σε εμένα

240 ~ 250 προ φπα θα λεγαμε για το Μ.Ο των πορτων balomenos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.reddit.com/r/lockpicking/wiki/beltranking

Οι πιο ειδικοί αυτού του θρεντ τι έχουν να πουν για την κατηγοριοποίηση των κλειδαριών σε αυτό το link? Ισχύει λίγο πολύ αυτός ο βαθμός δυσκολιας-ασφαλειας όπως φαίνεται με βάση τα χρώματα των ζωνών;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2021 στις 12:06 ΜΜ, _Biohazard_ είπε

https://www.reddit.com/r/lockpicking/wiki/beltranking

Οι πιο ειδικοί αυτού του θρεντ τι έχουν να πουν για την κατηγοριοποίηση των κλειδαριών σε αυτό το link? Ισχύει λίγο πολύ αυτός ο βαθμός δυσκολιας-ασφαλειας όπως φαίνεται με βάση τα χρώματα των ζωνών;

Δίνουν μία εικόνα, αλλά όχι. Οι ζώνες έχουν κι άλλες απαιτήσεις αν διαβάσεις, όπως το να μπορείς να αποσυναρμολογήσεις πλήρως έναν Χ κύλινδρο, να μπορείς να τον "δέσεις" μετά, να μπορείς να φτιάξεις δικά σου εργαλεία, κλπ. Δεν έχουν να κάνουν μόνο με το επίπεδο δυσκολίας του μηχανισμού ασφαλείας που έχει κάθε κύλινδρος. 

Όλα αυτά είναι στα πλαίσια του χόμπι. Δεν λένε και πολλά κατά την άποψη μου γιατί αφορούν τo picking, που δεν είναι πρακτικός τρόπος παραβίασης πολλών κυλίνδρων. Γι αυτό κι έχουμε πει άπειρες φορές ότι μην δίνετε σημασία στα διάφορα picking videos που θα βρείτε online. 

13 λεπτά πριν, MrArkadin είπε

Ξέρει κανείς τι είναι τα false gates στο παραπάνω link;

"Ψευτο"-εγκοπές σε ορισμένα κινητά σημεία του μηχανισμού ασφαλείας, που κατά την προσπάθεια παραβίασης με picking, μπορεί να δώσουν την αίσθηση ότι ένα κινητό στοιχείο έχει έρθει στη θέση που πρέπει, για να ξεκλειδώσει ο κύλινδρος. Όταν προσπαθείς να ανοίξεις έναν κύλινδρο με picking, δεν μπορείς να βλέπεις τι γίνεται μέσα στον κύλινδρο, οπότε πας με την αφή και την ακοή και προσπαθείς να φέρεις τα κινητά στοιχεία στην κατάλληλη θέση για να ξεκλειδώσει ο κύλινδρος. Τα false gates δυσκολεύουν την όλη διαδικασία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, swayback είπε

Ψευτο"-εγκοπές σε ορισμένα κινητά σημεία του μηχανισμού ασφαλείας, που κατά την προσπάθεια παραβίασης με picking, μπορεί να δώσουν την αίσθηση ότι ένα κινητό στοιχείο έχει έρθει στη θέση που πρέπει, για να ξεκλειδώσει ο κύλινδρος. Όταν προσπαθείς να ανοίξεις έναν κύλινδρο με picking, δεν μπορείς να βλέπεις τι γίνεται μέσα στον κύλινδρο, οπότε πας με την αφή και την ακοή και προσπαθείς να φέρεις τα κινητά στοιχεία στην κατάλληλη θέση για να ξεκλειδώσει ο κύλινδρος. Τα false gates δυσκολεύουν την όλη διαδικασία. 

Οκ ευχαριστώ! Είναι όμως κάτι που το παραγγέλνεις σαν extra; Αναφέρει πχ την 4KS μου σαν να υπάρχει με η χωρίς false gates, η δεν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MrArkadin είπε

Οκ ευχαριστώ! Είναι όμως κάτι που το παραγγέλνεις σαν extra; Αναφέρει πχ την 4KS μου σαν να υπάρχει με η χωρίς false gates, η δεν κατάλαβα καλά;

Όχι, δεν είναι έξτρα. Αλλά είναι χαρακτηριστικό που το συναντάς σε καλούς κυλίνδρους συνήθως. Ο 4KS εννοείται πως έχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδείκνυται η χρήση λιπαντικών σε μηχανισμούς κλειδαριών/κυλίνδρων, όπως το MUL-T-LOCK και αν ναι, κάθε πότε εκτιμάτε ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιείται;

Γενικά, αν έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικό ή και καλύτερο. Επίσης, έχει σημασία να χρησιμοποιείται ίδια μάρκα λιπαντικού με της κλειδαριάς κλπ;

Ιδιαίτερα χρήσιμη και η γνώμη των έμπειρων μελών!!!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gousias είπε

Ενδείκνυται η χρήση λιπαντικών σε μηχανισμούς κλειδαριών/κυλίνδρων, όπως το MUL-T-LOCK και αν ναι, κάθε πότε εκτιμάτε ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιείται;

Για τους κυλινδρους προσωπικα εχω παρει το Q5 – Λιπαντικο Spray Γραφιτη.

Δεν εχει χρειαστει βεβαια να το χησιμοποιησω ακομη.

Για την κλειδαρια παλι ενα απο την Q πηρα αλλα δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ποιο ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ξαναγίνει αυτη η ερώτηση εδω πέρα πολλές φόρες. Εγω εχω δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς. Για τον αφαλό βάζω σπρει υγρού γραφίτη και για την κλειδαριά (πίρους κλπ) ενα σπρει γενικής χρήσης σαν και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gousias είπε

Κάτι τέτοιο;

Aυτο ειχα παρει για τον κυλινδρο.

https://www.skroutz.gr/s/18462063/Q20-Γραφίτη-Q5-150ml.html

Και ενα απο τα δυο παρακατω για την κλειδαρια.Αλλα δεν θυμαμαι συγκεκριμενα ποιο ηταν.

https://www.skroutz.gr/s/18361725/Q20-Αντισκωριακό-Σπρέι-150ml.html

https://www.skroutz.gr/s/18523854/Q20-Λιπαντικό-Γενικής-Χρήσης-300ml.html

Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ακομη βεβαια γιατι δεν ειχα καποιο θεμα μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 8:32 ΜΜ, swayback είπε

Αν βάλεις το Nuki, ο ένας κύλινδρος (αφαλός) θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι διπλής ενέργειας. Οπότε, επειδή λογικά ο κύλινδρος που έχει τώρα η πόρτα δεν είναι διπλής ενέργειας, μιας και θα χρειαστεί να τον αλλάξεις - αν πάντα βάλεις Nuki - μπορείς να πάρεις έναν καλό κύλινδρο διπλής ενέργειας και παράλληλα θα αυξήσεις αρκετά και το επίπεδο ασφαλείας. 

Υπολόγισε 80~90€ και πάνω, για έναν καλό κύλινδρο διπλής ενέργειας. Τον κύλινδρο μπορείς να τον προμηθευτείς από οποιονδήποτε κλειδαρά. Αυτό το λέω γιατί αν απευθυνθείς στην GD για τον κύλινδρο, οι επιλογές σου θα είναι περιορισμένες μιας και συνήθως βάζουν της Cisa από όσο ξέρω. 

Καλησπέρα. 

Ποιον κύλινδρο έχει η πόρτα τώρα; Αν δεν γνωρίζεις, αρκεί μία κοντινή φωτογραφία στο σημείο που μπαίνει το κλειδί στην πόρτα, από τη μέσα πλευρά πάντα, για να σου πούμε. 

Καλησπέρα, έχω βάλει Nuki και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αποδόση και την χρηστικότητα. Τώρα κοιτάω να αντικαταστήσω τον κύλινδρο με διπλής ενέργειας σε περίπτωση που συμβεί κάτι με το Nuki. Αυτή τη στιγμή έχω τον κύλινδρο CES WSM και η εταιρεία που τον τοποθέτησε σαν διπλής ενέργειας προτείνει μόνο τον CES RHM με κόστος με τοποθέτηση στα 130€+ΦΠΑ. Γνωρίζει κανείς την διαφορά μεταξύ των 2 και αν κάποιος είναι λιγότερο ασφαλείς από τον άλλο?

Προτείνεται κάποιον άλλο καλύτερο κύλινδρο διπλής ενέργειας?

Επίσης, γενικότερα υπάρχει κάποιο μειονέκτημα στους κυλίνδρους διπλής ενέργειας?

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους σας,

διάβασα αρκετές σελίδες στο παλιό & το νέο topic, αλλά μπερδεύτηκα αρκετά, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις & ήθελα τη βοήθεια σας, ως πιο έμπειροι.

Θέλω να αναβαθμίσω στη θωρακισμένη πόρτα μου την κλειδαριά ασφαλείας, γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια & δεν θέλω να μπω σε περιπέτειες (το παρόν μοντέλο είναι το ISEO R7).

Μίλησα με την εταιρεία που μου τοποθέτησε την πόρτα & μου πρότεινε τα παρακάτω μοντέλα ως πιο καινούρια & ασφαλή

1. Glock 33-50 (125e)

2. Iseo R90 (160e)

3. Keso 8000 Ω2 (160e)

Ποιά θεωρείτε καλύτερη & φυσικά ασφαλέστερη επιλογή?

Θα είμαι καλυμμένος με μια από τις παραπάνω επιλογές ή θα πρέπει να ψάξω για κάτι άλλο?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Επεξ/σία από pantelas38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ορισμένοι διαρρήκτες ρίχνουν την πόρτα μαζί με την κάσα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος τοποθέτησης ώστε να καταστεί όσο πιο αδύνατο κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George! είπε

Επειδή ορισμένοι διαρρήκτες ρίχνουν την πόρτα μαζί με την κάσα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος τοποθέτησης ώστε να καταστεί όσο πιο αδύνατο κάτι τέτοιο;

Δεν ξέρω πόσες τέτοιες περιπτώσεις έχουμε σε πυκνοκατοικημένες περιοχές αλλά ο μόνος τρόπος εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε είναι μπετόβεργες περιμετρικά και τσιμέντο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...