Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μπορείτε να μου αναφέρεται αν είναι ευκολο κάποιες μάρκες ή εταιρίες εντός Αττικής ; τι ποσα παίζουν ώστε να παρεις κάτι ποιοτικο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Καλησπέρα, μπορείτε να μου αναφέρεται αν είναι ευκολο κάποιες μάρκες ή εταιρίες εντός Αττικής ; τι ποσα παίζουν ώστε να παρεις κάτι ποιοτικο ; 

Καλησπέρα. 

Εταιρείες/καταστήματα, όχι. Μπορείς να μας πεις ένα διαθέσιμο budget και να σου προτείνουμε μερικά μοντέλα θωράκισης. 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  1. 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  2. 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  3. 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  4. 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί θα βρεις και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Αυτά αν μιλάμε για αγορά καινούριας πόρτας (ασφαλείας). 
 

Αν έχεις ήδη πόρτα ασφαλείας και θες απλά να αναβαθμίσεις την κλειδαριά, τότε χρειάζονται μερικές φωτογραφίες της πόρτας με την υπάρχουν κλειδαριά, ώστε να προτείνουμε προϊόντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μια γνωμη για τον κύλινδρο αν τον γνωριζει καποιος, εχω παρει προσφορα στα 120€ μαζι με την τοποθετηση απο κλειδαρα της περιοχης ή αν εχετε καποιον να προτεινετε σε αντιστοιχα χρηματα. 

https://kleidariashop.gr/pro-49-kulindros-uperasfaleias

Επεξ/σία από mewtwo85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mewtwo85 είπε

Καλησπερα, μια γνωμη για τον κύλινδρο αν τον γνωριζει καποιος, εχω παρει προσφορα στα 120€ μαζι με την τοποθετηση απο κλειδαρα της περιοχης ή αν εχετε καποιον να προτεινετε σε αντιστοιχα χρηματα. 

https://kleidariashop.gr/pro-49-kulindros-uperasfaleias

Είχα κάνει παλιότερα μια ερώτηση για έναν γείτονα μου, δεν είμαι ειδικός αλλά ο συγκεκριμένος παίζει να είναι και κινέζικος, εντωμεταξυ τον πουλάει 80€ τελική τιμή και θέλει να σου χρεώσει +40€ περαστικά τα οποία περαστικά είναι ξεβίδωμα βιδωμα μιας βίδας, ας δώσουν τα φώτα τους οι ειδικοί του φόρουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 9:07 ΠΜ, LIONOR είπε

Θα ρωτησω και τον μαστορα που θα ρθει να παρει τα μετρα σημερα, αλλα σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση. Αναρωτιεμαι βεβαια πως θα γνωριζω αν ο κυλινδρος ή ο τυπος θωρακισης ειναι αυτα που εχω διαλεξει...

Όσον αφορά τον κύλινδρο, θα καταλάβεις αν είναι αυτός που παράγγειλες, από το κλειδί. Αν δεν είσαι σίγουρος και δεν σου φέρουν το κουτί του κυλίνδρου (συνήθως το φέρνουν), βγάλε μία φωτό μόνο τη λαβή του κλειδιού και ανέβασε την να σου πούμε (στην φωτο καλύτερα να μην φαίνονται κωδικοί χαραγμένοι στο κλειδί ή ο συνδυασμός). 

Για την θωράκιση δεν μπορείς να ξέρεις γιατί δεν μπορείς να δεις το εσωτερικό της. Αν πάντως έχεις παραγγείλει καμία με αρκετά έως πολύ ενισχυμένη θωράκιση, θα το καταλάβεις και από το βάρος όταν την ανοίγεις και την κλείνεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strider είπε

Να ρωτήσω, για την πόρτα της φωτογραφίας, ταιριάζει να αγοράσω cisa rev pro με evva mcs? Είναι για διαμέρισμα που αγοράζεται. 

43D6A5FB-BFC8-45E7-A54D-C9C90F20D79C.jpeg

ναι, μπορει να αλλαξει η κλειδαρια σε CIsa Revolution Pro + Evva MCS + οποιο defender επιλεξεις + εσωτερικη ροζετα.

19 ώρες πριν, mewtwo85 είπε

Καλησπερα, μια γνωμη για τον κύλινδρο αν τον γνωριζει καποιος, εχω παρει προσφορα στα 120€ μαζι με την τοποθετηση απο κλειδαρα της περιοχης ή αν εχετε καποιον να προτεινετε σε αντιστοιχα χρηματα. 

https://kleidariashop.gr/pro-49-kulindros-uperasfaleias

παρε κατι αλλο εστω λιγο πιο επωνυμο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 5:35 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα.

Ψάξε (google) για τα εξής:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS

2.  

 

Στην πρώτη περίπτωση (ATROS) θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ATROS, με κύλινδρο M&C MOVE. Και μήπως με κάποια επιπλέον χρέωση μπορούν να σου βάλουν κάποιο ηχομονωτικό υλικό μέσα στην πόρτα (πετροβάμβακα, ορυκτοβάμβακα, κλπ).

Στην δεύτερη περίπτωση (ARMOR), θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ARMOR, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA EPS (ή αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, κύλινδρο EVVA ICS ή WinkHaus X-TRA).

 

Τώρα, όσον αφορά την ευκολία που λες, θα μπορούσες να ζητήσεις ο κύλινδρος να έχει πομολάκι από μέσα ώστε το κλείδωμα και το ξεκλέιδωμα (από μέσα πάντα), να είναι πιο βολικό/άμεσο, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις για κλειδιά. Από έξω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά: 2 πλήρεις στροφές το κλειδί για το κλείδωμα και άλλες 2 από την άλλη, για το ξεκλέιδωμα.

Αν θες κάτι ακόμα πιο βολικό, υπάρχει λύση (κλειδαριά αυτόματου μηχανικού κλειδώματος της Abloy), αλλά εκεί πας λίγο πιο πάνω από τα 1000€, γιατί μιλάμε για 2 κλειδαριές στην πόρτα.

Super 1 Champion. Δεν έχω δει από κοντά το εσωτερικό της Diamond για να έχω καλύτερη εικόνα (δυστυχώς στο κατάστημα αμαρουσίου της PB δεν την είχαν ανοιχτή να δεις το εσωτερικό της για κάποιο λόγο) αλλά βάσει των χαρακτηριστικών τους είναι πολύ κοντά. Ενώ η διαφορά στην τιμή είναι πολυ μεγάλη (έως και αδικαιολόγητη θα έλεγα, αλλά ας μην βιαστώ μιας και δεν την έχω δει). Αν θυμάμαι καλά η διαφορά είναι πάνω από 1000€.

Σε κάθε περίπτωση η Super 1 είναι υπερβολικά καλή, οπότε κατά την άποψη μου δεν τίθεται θέμα διλήμματος, με τέτοια διαφορά στην τιμή.

Καλησπερα σας τα φωτα σας παρακαλω,

προκειται να παω να ρωτησω για Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR με τα εξης:

κύλινδρο EVVA ICS,

 defender Disec BD200 ,

επειδη εχω ηλεκτρικο κυπρι  μου ειπαν οτι η κλειδαρια Cisa Pro evo με διπλο καταπελτη και διγλωσση θα παιξει το ρολο του κυπρι , ισχυει? επισης η Cisa Revolution Pro ειναι ιδια  η ειναι αλλη? και τι θα προτεινατε? 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mpalakis είπε

Καλησπερα σας τα φωτα σας παρακαλω,

προκειται να παω να ρωτησω για Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR με τα εξης:

κύλινδρο EVVA ICS,

 defender Disec BD200 ,

επειδη εχω ηλεκτρικο κυπρι  μου ειπαν οτι η κλειδαρια Cisa Pro evo με διπλο καταπελτη και διγλωσση θα παιξει το ρολο του κυπρι , ισχυει? επισης η Cisa Revolution Pro ειναι ιδια  η ειναι αλλη? και τι θα προτεινατε? 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

καταλαβαινω οτι ειναι γενικη εισοδος ενος χωρου.

γνωμη μου, εφοσον η παλια πορτα ειχε ηλεκτρικο κυπρι για να δουλευουν τα κουδουνια, να επιλεξεις κλειδαρια στην πορτα κανονικη και οχι ηλεκτρικη διγλωσση με ενσωματωμενο το ηλεκτρικο κυπρι οπως σου λενε (cisa, mottura κλπ).

δεν υπαρχει κανενα κερδος πλεον στις διγλωσσες. παλια λεγαμε οτι μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικα ακομη και ξεκλειδωτη αλλα πλεον δεν ισχυει και ολοκληρωνοντας, οταν μετα απο 5 ή 10 ή 20 χρονια θα χρειαστει αλλαγη το κοστος ειναι περιπου διπλασιο. {δε βαζω το σεναριο να καει η κλειδαρια απο λαθος ρευματα στο χωρο - ειτε απο πτωση τασης - ειτε λογω παλαιων συνδεσμολογιων εντος του κτηριου κλπ κλπ}.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 11:47 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Εταιρείες/καταστήματα, όχι. Μπορείς να μας πεις ένα διαθέσιμο budget και να σου προτείνουμε μερικά μοντέλα θωράκισης. 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  1. 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  2. 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  3. 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  4. 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί θα βρεις και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Αυτά αν μιλάμε για αγορά καινούριας πόρτας (ασφαλείας). 
 

Αν έχεις ήδη πόρτα ασφαλείας και θες απλά να αναβαθμίσεις την κλειδαριά, τότε χρειάζονται μερικές φωτογραφίες της πόρτας με την υπάρχουν κλειδαριά, ώστε να προτείνουμε προϊόντα. 

Καλησπερα, σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου, νομίζω ότι βρίσκομαι στο δευτερο επίπεδο, 600-800 δηλαδή. 

Άρα τι κοιτάμε σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgegoum είπε

Καλησπερα, σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου, νομίζω ότι βρίσκομαι στο δευτερο επίπεδο, 600-800 δηλαδή. 

Άρα τι κοιτάμε σε αυτά τα λεφτά;

Θα έψαχνα για:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Atros, όπου θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο M&C Move

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Dierre Sparta 17, όπου θα ζήταγα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA ICS ή WinkHaus X-TRA ή ακόμα και EVVA 4KS, αν χωράει στο budget (ίσως να χωράει).

 

Την Sparta 17 την έχουν αρκετοί, οπότε πρέπει να βρεις κάποιον που να είναι ευέλικτος ώστε να δεχτεί να βάλει στην πόρτα το σετ κλειδαριάς της επιλογής σου. Γιατί κανονικά οι περισσότεροι δίνουν την πόρτα με σετ κλειδαριάς της ίδιας εταιρείας, που δεν αξίζει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, έλυσα την πόρτα του σπιτιού μου για να αντικαταστήσω την παλιά κλειδαριά χρηματοκιβωτίου (mottura, κάτω γλώσσα, 4 πείροι,  63mm κέντρο). Η παλιά κλειδαριά είναι βιδωμένη σε μια σκούρη πλάκα (μαγγανίου?) η οποία είναι κολλημένη με ηλεκτροκόλληση  πάνω στο μεταλλικό φύλλο της πόρτας. Η πλάκα αυτή έχει μια τρύπα κάπου 25mm για να περνάει το κλειδί χρηματοκιβωτίου.

Σκεφτόμουν για αλλαγή με μια fiam 63mm με έναν μέτριο-καλό κύλινδρο (scoudo 9000) και ένα defender BD 200 (βγαίνουν κάπου στα 160ευρώ), αλλά βλέπω το τρύπημα στην πλάκα με ποτηροτρύπανο για το defender έχει μεγάλη φασαρία.

Οπότε λέω να παραγγείλω μια omega plus 60άρα που θα την περάσω εύκολα και πιστεύω είναι αξιόλογη λύση (δεδομένου ότι έχω και συναγερμό). Οι τιμές στα μαγαζιά βλέπω παίζουν πάρα πολύ (μόνο αγορά) βρίσκω τον ίδιο μηχανισμό από 150 έως 200 ευρώ. Επειδή δεν βλέπω να δίνουν κωδικό προϊόντος για να συγκρίνω, υπάρχει περίπτωση  λέτε να κυκλοφορούνε παλιότερα μοντέλα και γι' αυτό υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά?

Την μικρή πλάκα μαγγανίου της omega plus σκέφτομαι αν γίνεται να την περάσω απέξω αμέσως μετά τον ξύλινο καπλαμά, να κάνω ένα ξετρύπημα στις δυο μεταλλικές πλάκες με τρυπανάκι κοβαλτίου, γίνεται λέτε?  

Επεξ/σία από mars_christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει να προτεινει αφαλο μεχρι τα 80€ να ευχαριστησω προκαταβολικα.

Επισης ειναι ευκολο στην εγκατασταση να το κανω μονος μου???

Η πορτα ειναι αυτη.

kk1.jpg

kk2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...