Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο κυλινδρος ειναι για πεταμα & το defender το πιο φθηνο + εχω μια ανησυχια μηπως ειναι στενοτερης διαμμετρου απο τα συνηθισμενα αλλα δε βλεπω οπως θα θελα απ'τη φωτο.

1. δεν ειναι πολυ δυσκολο αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση & τοποθετηση δεν ειναι και πολυ απλό. θελεις οδηγο και ποτηροτρυπανο για μεγαλωμα της τρυπας. (αφου επιβεβαιωσεις οτι δεν ειναι στενο προφιλ οι βιδες και αρα θα ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις σοβαρο ντιφεντερ σε σοβαρη τιμη) !

2. agb dck / mottura champions pro / winkhaus n-tra / dom ix

3. πες μας που βρισκεσαι εδω ή σε πμ ωστε να δουμε απο που συμφερει η αγορα.

Πως θα δω αν είναι ή δεν είναι στενό προφίλ οι βίδες, φωτογραφία με μέτρο για να δείτε τις διαστάσεις θα βολέψει ?

 

Μένω στη Πάτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Shalerin είπε

dmitsio ?

Μόνο στο skroutz.gr τις βρήκα αυτές από mksecurity και οι 2 στα ίδια χρήματα βγαίνουν. Οπότε θα παραγγείλω από Αθήνα ,αν είναι...

αφου εισαι θεσσαλονικη, δε βλεπω λογο να πας μεσω κρητης στον προορισμο σου --> https://kleidaras-thessaloniki.gr

 

1 ώρα πριν, karthan7 είπε

Πως θα δω αν είναι ή δεν είναι στενό προφίλ οι βίδες, φωτογραφία με μέτρο για να δείτε τις διαστάσεις θα βολέψει ?

Μένω στη Πάτρα

λυσε το defender - βγαλε φωτο το πισω μερος του με ενα μετρο / χαρακα & ανεβασε να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bks janus με 4 σειρες pins,ειναι καλος κυλινδρος;Αξιζει να δωσεις 220€;

Τοσο τον δινει ο dimt...(θεσ/κη)!!!

Νομιζω οτι ειναι υπερβολικο το ποσο(χωρις να ξερω τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του),οταν σε αυτα τα λεφτα,και λιγοτερα ισως,βρισκεις Αξιολογοτατους κυλινδρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

O bks janus με 4 σειρες pins,ειναι καλος κυλινδρος;Αξιζει να δωσεις 220€;

Τοσο τον δινει ο dimt...(θεσ/κη)!!!

Νομιζω οτι ειναι υπερβολικο το ποσο(χωρις να ξερω τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του),οταν σε αυτα τα λεφτα,και λιγοτερα ισως,βρισκεις Αξιολογοτατους κυλινδρους.

Είναι παρόμοιος (για να μην πω πανομοιότυπος) του WinkHaus KeyTec XTra. Λίγο πιο προσεγμένος και λογικά έχει μεγαλύτερη αντοχή στο τρύπημα, μιας και έχει δικό του ανεξάρτητο ροτοράκι στην υποδοχή του κλειδιού.

Καλός είναι, αλλά πολύ ακριβός για τα χαρακτηριστικά του. Εδώ τον έχουν περίπου 100€ παραπάνω σε σχέση με γερμανικά eshop. Προφανώς τα γερμανικά eshop δεν είναι σωστή/δίκαια σύγκριση, καθώς η BKS είναι γερμανική, αλλά μιλάμε για μεγάλη διαφορά. Ειδικά όταν βρίσκεις αντίστοιχο -ή και καλύτερο- προϊόν με αρκετά λιγότερα €.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

αφου εισαι θεσσαλονικη, δε βλεπω λογο να πας μεσω κρητης στον προορισμο σου --> https://kleidaras-thessaloniki.gr

λυσε το defender - βγαλε φωτο το πισω μερος του με ενα μετρο / χαρακα & ανεβασε να δουμε.

Ευχαριστώ, θα το κάνω το Σαββατοκύριακο πού θα έχω χρόνο και θα γράψω πάλι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη αλλά το νήμα είναι τεράστιο και θα χαθώ αν ψάξω να βρω απαντηση στις ερωτησεις μου στο χαος. Είμαι τελείως άσχετος από πόρτες, κλειδαριές, συναγερμούς κλπ.

Έχω το εξής πρόβλημα: απεβίωσε ο πατέρας μου και η μάνα μου (που μένει ισόγειο σε παλαιο σπίτι) είναι συνηθισμενη να κοιμαται με μια μεγάλη μπάρα που κατασκεύσαν πίσω από την πόρτα. Η συγκεκριμένη μπάρα προσφέρει σίγουρα μεγάλη ασφάλεια αλλά δεν μπορούμε να έχουμε την μητέρα μου (εχει και προβληματα υγειας) να κοιμάται μόνη κλειδαμπαρωμένη με τρόπο που αν συμβεί κάτι δεν μπορεί να μπει κανείς μας. Χρειάζομαι προτάσεις για υπερασφαλή πόρτα που θα την κάνει να αισθάνεται σιγουριά και θα μπορούμε κι εμείς να είμαστε ήσυχοι ότι μπορούμε να μπούμε αν χρειαστεί. Συνήθως αφήνει και τα κλειδιά απο πίσω για να είναι σίγουρη ότι αν χρειαστεί μπορεί να ξεκλειδώσει γρήγορα οπότε αν η πόρτα μπορεί να ανοίξει με κλειδί ακόμη και αν υπάρχει κλειδί απ την άλλη μερια, τότε ακόμη καλύτερα (χωρίς αυτό βέβαια να μας ρίχνει σε ασφάλεια). 

Επίσης θα ενδιαφερόμουν για τα παρακάτω εφόσον δεν είναι οφφτοπικ.

Να εγκαταστήσω σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού κάτι σαν κουμπια κινδύνου. Να μπορεί δηλαδή πατώντας ένα κουμπι, τραβώντας ένα κορδόνι να ενημερώνει σε περίπτωση ανάγκης σε άλλο όροφο του ίδιου σπιτιού ή ακόμη και αν υπαρχουν συστήματα που κάνουν απευθείας κλήση σε συγκεκριμένους αριθμούς ή στέλνουν SOS μήνυμα στο κινητό (υπάρχει τρόπος για κάτι τέτοιο το όποιο είναι προγραμματισμένο και με τρόπο που ο αποδέκτης (πχ εγω) θα ακούσει ήχο στο κινητό (iphone) ακόμη και αν το έχει αθόρυβο?) Θα ενδιαφερόμουν πχ και για ασυρματο κουμπι κινδύνου που έχει μαζί της πχ ως περιδέραιο αλλά που να μην είναι υπερβολικά εύκολο να πατηθεί καταλάθος αλλά ούτε πολύπλοκο ωστε να πρέπει πχ να βαζει κανα κωδικό για να το πατήσει. 

Ευχαριστώ για κάθε πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε στην πόρτα διπλή κλειδαριά, η Cisa Revo Pro βγαίνει σε έκδοση διπλής ή πάμε σε άλλη...?

Γενικά προτιμούμε καλύτερα διπλή κλειδαριά ή 2 μονές.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokalo21 είπε

Σε περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε στην πόρτα διπλή κλειδαριά, η Cisa Revo Pro βγαίνει σε έκδοση διπλής ή πάμε σε άλλη...?

Γενικά προτιμούμε καλύτερα διπλή κλειδαριά ή 2 μονές.....?

βγαινει και η cisa πλεον αλλα ειναι αρκετα ακριβοτερη απο mottura & fiam απο τις αναγνωρισιμες.

εξαρταται με τι τροπο θα συνδιαστουν οι κλειδαριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mclein² είπε

βγαινει και η cisa πλεον αλλα ειναι αρκετα ακριβοτερη απο mottura & fiam απο τις αναγνωρισιμες.

εξαρταται με τι τροπο θα συνδιαστουν οι κλειδαριες.

Τι εννοείς.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kokalo21 είπε

Τι εννοείς.....?

συνδιασμος της διπλης κλειδαριας -->

με τι κυλινδρους.

με τι defender.

σε τι ειδους πορτα.

γενικως ομως η cisa ειναι αρκετα ακριβοτερη οπως ειπα απο Los / Fiam / Mottura

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

συνδιασμος της διπλης κλειδαριας -->

με τι κυλινδρους.

με τι defender.

σε τι ειδους πορτα.

γενικως ομως η cisa ειναι αρκετα ακριβοτερη οπως ειπα απο Los / Fiam / Mottura

Θα σου πω τι έχω αποφασίσει σίγουρα μέχρι τώρα....

Κύλινδροι σίγουρα ο ένας EVVA 4ks κι ο άλλος συζητήσιμος (minimum AGB Scudo 9000)

Από defender μάλλον συνδυασμός Disec CLS5 και Disec Diamond

Πόρτα κάποια από τις "καλές" που έχουν συζητηθεί κατά καιρούς εδώ...

Επεξ/σία από kokalo21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kokalo21 είπε

Θα σου πω τι έχω αποφασίσει σίγουρα μέχρι τώρα....

Κύλινδροι σίγουρα ο ένας EVVA 4ks κι ο άλλος συζητήσιμος (minimum AGB Scudo 9000)

Από defender μάλλον συνδυασμός Disec CLS5 και Disec Diamond

Πόρτα μάλλον Steeldoor....

Δύο παρενθέσεις:

Α. CLS5 και Diamond, να ξέρεις έχουν διαφορετική εμφάνιση (δεν αναφέρομαι στο χρώμα). Μόνο για το αισθητικό κομμάτι το λέω, σε περίπτωση που συνδυαστούν στην ίδια πόρτα.

Φώτος CLS5

Φώτος Diamond

 

Β. Ο κατασκευαστής πορτών που αναφέρεις, υπάρχει περίπτωση να μην δεχτεί να σου βάλει τα defender και τους κυλίνδρους που θες. Πέρυσι, ένα μέλος πήρε την καλύτερη του πόρτα, με 4KS και CLS5. Δύο μήνες μετά που πήγε ένας άλλος και ζήτησε τα ίδια, μόνο που δεν τσακώθηκαν μαζί του. Εκτός κι αν σου έχουν πει ήδη το οκ, οπότε αγνόησε το μήνυμα μου.

Θυμίζω ότι αναφορές σε πορτάδες καλό είναι να μην γίνονται εδώ. Οπότε ας μην επεκταθούμε, εκτός κι αν μιλάμε για μοντέλα θωράκισης και σχετικά προϊόντα. Αν προκύψουν απορίες για συγκεκριμένους πορτάδες/κατασκευαστές, υπάρχουν τα μηνύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Παιδιά συγνώμη αλλά το νήμα είναι τεράστιο και θα χαθώ αν ψάξω να βρω απαντηση στις ερωτησεις μου στο χαος. Είμαι τελείως άσχετος από πόρτες, κλειδαριές, συναγερμούς κλπ.

Έχω το εξής πρόβλημα: απεβίωσε ο πατέρας μου και η μάνα μου (που μένει ισόγειο σε παλαιο σπίτι) είναι συνηθισμενη να κοιμαται με μια μεγάλη μπάρα που κατασκεύσαν πίσω από την πόρτα. Η συγκεκριμένη μπάρα προσφέρει σίγουρα μεγάλη ασφάλεια αλλά δεν μπορούμε να έχουμε την μητέρα μου (εχει και προβληματα υγειας) να κοιμάται μόνη κλειδαμπαρωμένη με τρόπο που αν συμβεί κάτι δεν μπορεί να μπει κανείς μας. Χρειάζομαι προτάσεις για υπερασφαλή πόρτα που θα την κάνει να αισθάνεται σιγουριά και θα μπορούμε κι εμείς να είμαστε ήσυχοι ότι μπορούμε να μπούμε αν χρειαστεί. Συνήθως αφήνει και τα κλειδιά απο πίσω για να είναι σίγουρη ότι αν χρειαστεί μπορεί να ξεκλειδώσει γρήγορα οπότε αν η πόρτα μπορεί να ανοίξει με κλειδί ακόμη και αν υπάρχει κλειδί απ την άλλη μερια, τότε ακόμη καλύτερα (χωρίς αυτό βέβαια να μας ρίχνει σε ασφάλεια). 

Επίσης θα ενδιαφερόμουν για τα παρακάτω εφόσον δεν είναι οφφτοπικ.

Να εγκαταστήσω σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού κάτι σαν κουμπια κινδύνου. Να μπορεί δηλαδή πατώντας ένα κουμπι, τραβώντας ένα κορδόνι να ενημερώνει σε περίπτωση ανάγκης σε άλλο όροφο του ίδιου σπιτιού ή ακόμη και αν υπαρχουν συστήματα που κάνουν απευθείας κλήση σε συγκεκριμένους αριθμούς ή στέλνουν SOS μήνυμα στο κινητό (υπάρχει τρόπος για κάτι τέτοιο το όποιο είναι προγραμματισμένο και με τρόπο που ο αποδέκτης (πχ εγω) θα ακούσει ήχο στο κινητό (iphone) ακόμη και αν το έχει αθόρυβο?) Θα ενδιαφερόμουν πχ και για ασυρματο κουμπι κινδύνου που έχει μαζί της πχ ως περιδέραιο αλλά που να μην είναι υπερβολικά εύκολο να πατηθεί καταλάθος αλλά ούτε πολύπλοκο ωστε να πρέπει πχ να βαζει κανα κωδικό για να το πατήσει. 

Ευχαριστώ για κάθε πρόταση.

Δυστυχώς οι ηλικιωμένοι αποτελούν στόχο αλλοδαπών συμμοριών όπως δυστυχώς μας έχει συνηθίσει το αστυνομικό δελτίο. 

Αν και σπανίως αποτελούν υπολογίσιμη λεία στα κλοπιμαία, η ευκολία προσέγγισης τους σε συνδυασμό με την αδυναμία αντίδρασης τους καθιστά ελκυστικούς στόχους τόσο σε διαρρήκτες όσο δυστυχώς και σε ληστές. Το ότι η Κυρία μένει σε ισόγειο καθιστά ακόμα πιο ευάλωτη την οικία. 

Βάλε μια πόρτα ασφαλείας όχι απαραίτητα ακριβή αλλά αξιοπρεπής αλλά με μια κλειδαριά-κύλινδρο που να μην παραβιάζεται εύκολα χωρίς καταστροφή. Συνήθως οι κύλινδροι που βάζουν μαζί με την πόρτα δεν προσφέρουν την απαιτούμενη ασφάλεια.

Στο φόρουμ έχουν γραφεί πολλές φορές πολλοί αξιόπιστοι συνδυασμοί και υπάρχου μέλη που μπορούν να σε καθοδηγήσουν αποτελεσματικά σε αυτό. 

Φρόντισε ο κύλινδρος να είναι διπλής ενεργείας έτσι ώστε ακόμα και αν τα κλειδιά είναι πάνω να μπορεί κάποιος να ανοίξει από έξω και 2ο κλειδί. 

Σε σπίτι που μένει ηλικιωμένος ή άνθρωπος μόνος η μπάρα ασφαλείας είναι απαγορευτική. Σε περίπτωση προβλήματος υγείας , ακόμα και μιας απλή λιποθυμίας δεν υπάρχει πρόσβαση από τους οικείους και ακόμα και έμπειρος κλειδαράς ίσως να μην μπορέσει να παραβιάσει την θύρα και συνήθως χρειάζεται η συνδρομή της πυροσβεστικής που καταστρέφει πόρτα-κάσωμα αναγκαστικά. 

Στατιστικά οι ηλικιωμένοι κινδυνεύουν απείρως περισσότερο από ένα αιφνίδιο πρόβλημα υγείας παρά από μια διάρρηξη που στην συντριπτική πλειοψηφία γίνεται εν απουσία τους.     

Σε ισόγειο πολλές διαρρήξεις γίνονται από τα παράθυρα. Δεν έχει νόημα να βάλεις πόρτα-κλειδαριά την στιγμή που εύκολα θα μπει κανείς από το παράθυρο ή την μπακλονόπορτα με ένα κατσαβίδι. Για να λες παλιό σπίτι υποθέτω πως δεν διαθέτει ανάλογα αντιδιαρρηκτικά κουφώματα που στην πράξη μόνο αδιάρρηκτα δεν είναι αλλά προσφέρουν κάτι παραπάνω. Γνώμη μου πώς σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο τα σταθερά κάγκελα προσφέρουν σημαντική προστασία με σημαντικό μείον την αίσθηση φυλακής και την πρακτικότητα. Ένας συνδυασμός συρόμενων και σταθερών κάγκελων προσφέρει την μέγιστη δυνατή ασφάλεια αλλά με πολύ σημαντικό κόστος. 

Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να βάλεις σοβαρούς σύρτες σε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες.   

Όσο και να σου ακούγεται παράδοξο η καλύτερη ασφάλεια είναι οι καλές σχέσεις με τους γείτονες και την γειτονιά. 

Στην αγορά υπάρχουν πολλά συστήματα και υπηρεσίες για τους ηλικιωμένους που μένουν μόνοι τους όπως αυτά που παρουσιάζονται σαν κουμπία έκτακτης ανάγκης και καλούν κάποιο κέντρο ή αριθμούς που έχουν καταχωρηθεί στην συσκευή. 

Κατανοώ την ανησυχία σου άλλωστε μάνα είναι μόνο μια  ..... οχι υπερβολές όχι πανικός. 

Επεξ/σία από NIKOS ZAR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokalo21 είπε

Θα σου πω τι έχω αποφασίσει σίγουρα μέχρι τώρα....

Κύλινδροι σίγουρα ο ένας EVVA 4ks κι ο άλλος συζητήσιμος (minimum AGB Scudo 9000)

Από defender μάλλον συνδυασμός Disec CLS5 και Disec Diamond

Πόρτα κάποια από τις "καλές" που έχουν συζητηθεί κατά καιρούς εδώ...

δεν εχω δει καμια σοβαρη πορτα εδω που να δικαιολογει το CLS5 :D

anyway, θεωρω οτι 2x - 4ks ομοιοι + MRM29 + Bd200 ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου.

εναλλακτικα επανω stealth + bd200 και κατω agb9000 + bd200 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν εχω δει καμια σοβαρη πορτα εδω που να δικαιολογει το CLS5 :D

anyway, θεωρω οτι 2x - 4ks ομοιοι + MRM29 + Bd200 ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου.

εναλλακτικα επανω stealth + bd200 και κατω agb9000 + bd200 

Αποδεκτα τα παραπανω,ομως πορτα που δεν μπορει να δικαιολογει το cls5 και μπορει να δεχτει STEALTH KEY;;😁😁

Επεξ/σία από Patrikeas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...