Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Xrhstos Tsip είπε

Να αλλάξω συνήθεια , αλλά νομίζω ότι οι 9 στους 10 δεν κλειδώνουν όταν ειναι μέσα στο σπίτι τους κατά τη διάρκεια της μέρας. Προς αποφυγή παρεξήγησης αναφέρομαι σε μηχανική κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος και οχι σε ηλεκτρονική . Το αυτοκίνητο όταν φεύγω το κλειδώνω, όσο είμαι μέσα δεν το κλειδώνω , όπως και σχεδόν κανένας δεν το κλειδώνει. Για αυτό οι αυτοκινητοβιομηχανίες έβαλαν αυτόματο κλείδωμα στο αμάξι όταν οδηγάς.

 

1 λεπτό πριν, Alejandro είπε

Σήμερα νομίζω ότι η πλειοψηφία κλειδώνει κανονικά ακόμα και τη μέρα, όταν είναι μέσα στο σπίτι.

Όσους μας έχουν κλέψει 1-2-3-4 κλπ φορές σου λέω αξιόπιστα, πως κλειδώνουν πάντα.

Ένα παράδειγμα, στην πολυκατοικία μου που μένουν 50 άτομα συνολικά, ποτέ δεν έχει βρεθεί η κεντρική πόρτα ξεκλείδωτη. Ποτέ. 50 άτομα ποτέ δεν ξεχνούν να μπαίνουν / βγαίνουν από μια κοινόχρηστη πόρτα και να κλειδώνουν πάντα. (Το αν είναι νόμιμο ή παράνομο, δεν μας απασχολεί σε αυτή τη συζήτηση)

Όταν γνωρίζεις από πρώτο χέρι τους κινδύνους, διαμορφώνεις τις συνήθειες σου αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Asmodeus21 είπε

α) μα είπες ότι πήγες από εκεί, άρα ο κύλινδρος ήταν ανέπαφος κσι η πόρτα άνοιξε αυτό καταλαβαίνω εγώ

β) πριν έλεγες οι πόρτες του είναι καλές στιβαρες κλπ αλλά οι κλειδαριές τσιπικες τα κιλά δεν τα καθορίζει η κλειδαριά. Αν δεν υπάρχουν οργανισμοί που να πιστοποιούν προϊόντα απλά θα βολευτούμε με τη γνώμη του μάστορα μας (που δεν είναι μορφωμένος σε επιστήμη υλικών κλπ) και από feedback στο ίντερνετ

γ) καλά εννοείται οι υπάρχουν διαβαθμίσεις

ε) καλά δεν το αμφισβητώ αυτό, σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο αλλά αν πάθω κάτι σύντομα θα ζητηθούν τα ρέστα από τον μπαλωμένο συν ότι θα φάει δυσφήμηση.

Οπότε για κατακλείδα ο συγκεκριμένος έχει καλές πόρτες αλλά οι κλειδαριές που βάζει είναι κάτω του μετρίου;

α. το οτι καποιος ανθρωπος εχει ικανοτητα να ανοιγει κατι  δε σημαινει οτι ο επαγγελματιας μπορει να κανει κατι αντιστοιχο ή να εξηγησει τον τροπο. εγω δεν καταλαβα πως την παραβιασαν, το ιδιο μπορουν να πουν κ συναδελφοι που ειδαν τα αλλα περιστατικα.

β. στην ελλαδα θα βολευτεις με τον αξιοπιστο μαστορα & τις πιστοποιησεις που εχει η καθε εταιρεια. κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει για την μη-παραβιαση. απλα στοχευουμε σε οσο το δυνατον επωνυμα προϊοντα με σκοπο τη βελτιστοποιηση της αποδοσης.

ε. οτι ρεστα και να ζητησεις δεν μπορεις να κερδισεις κατι. ο λογος ειναι απλος : κανεις δε γνωριζει τις ικανοτητες των διαρρηκτων. βγηκε ο 4ks στην ελλαδα πριν απο ενα και κατι χρονο. μπορει στη γερμανια ή οπου αλλου καποιος να εχει ηδη διαρρηξει τον 3ks και να βγει η νεα εκδοση. μπορει καποιος να εχει ηδη διαρρηξει τον 4ks αλλα να μην το ξερουμε. θα πας να κατηγορησεις καποιον για κατι που δεν μπορει να γνωριζει ; αδικο !

συμπερασμα -> στο κοστος που πληρωνει καποιος τους επωνυμους που ειναι οι πιο προσφατες εμπειριες μου, τα περισσοτερα χρηματα πανε στο ονομα & την πορτα και το μικροτερο δυνατο στο συστημα κλειδωματος και αφου δεν ειμαστε στο Μπρονξ για να πεφτουν πορτες καθημερινα, εμενα αυτες οι πορτες μου κανουν τη δουλεια και καλο θα ηταν να δουν οι ιδιοκτητες το υπολοιπο συστημα και να μην πουλανε φυκια ή με τροπο "τα δικα μου ειναι τα καλυτερα" !

2 ώρες πριν, Asmodeus21 είπε

Άλλο αυτό, στο ίντερνετ αν ψάξει κανείς για τον MAXI LOCK δεν θα βρεις κάτι. Οπότε αφού δεν υπάρχει αρνητική κριτική όπως για τον K2 που λες και αυτός που τον βάζει σου δίνει εγγύηση και πιστοποίηση για το προϊόν του εεε μετά του ζητάς τα ρέστα, αυτό λέω

ψαξε για τον MG που εκλεψαν το παληκαρι λιγα μηνυματα πριν. θα διαβασεις κατι ; 

ψαξε για cisa, dom, evva, mottura και ολες τις μαρκες του κοσμου & ολα τα μοντελα. θα διαβασεις κατι ; 

το οτι εχουμε παρει ενα ρισκο και γραφουμε τι ειναι ανοιγμενο δε σημαινει οτι ειμαστε μαγκες ή ετοιμοι για να φαμε τις φαπες ή τις μηνυσεις μας. τυχαινει να γνωριζουμε πραγματα απο διαρρηξεις & συμβαντα, τυχαινει να ενημερωνομαστε απο την ασφαλεια & την αστυνομια γενικως & φυσικα διαβαζουμε γιατι μας ενδιαφερει το θεμα. 

57 λεπτά πριν, Xrhstos Tsip είπε

Να αλλάξω συνήθεια , αλλά νομίζω ότι οι 9 στους 10 δεν κλειδώνουν όταν ειναι μέσα στο σπίτι τους κατά τη διάρκεια της μέρας. Προς αποφυγή παρεξήγησης αναφέρομαι σε μηχανική κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος και οχι σε ηλεκτρονική . Το αυτοκίνητο όταν φεύγω το κλειδώνω, όσο είμαι μέσα δεν το κλειδώνω , όπως και σχεδόν κανένας δεν το κλειδώνει. Για αυτό οι αυτοκινητοβιομηχανίες έβαλαν αυτόματο κλείδωμα στο αμάξι όταν οδηγάς.

παρε οποια πορτα ασφαλειας σου κανει, ζητα εναν κυλινδρο που θα ειναι διπλης ενεργειας (εκτος απο πολυ δυνατος σε ασφαλεια) και τοποθετησε ενα Nuki.

θα κλειδωνει παντα αυτοματα - θα ξεκλειδωνεις σχεδον παντα χωρις κλειδια !!! μεσα απ'το σαιτ της εταιρειας με 300€ καθαρισες. 

εαν εχεις και επαγγελματικο αφμ παιρνεις και το φπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nuke φαίνεται πολύ ωραίο προϊόν , νομίζω όμως ότι θα ειναι πραγματικά χρήσιμο σε μια μονοκατοικία , εγώ θα πρέπει να εχω ούτως ή άλλως μαζί μου τα κλειδιά της εισόδου καθότι μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα. Είσαι κατά της κλειδαριάς με αυτόματο κλείδωμα ? Ήθελα να βάλω αφαλό abloy protec 2 , αλλά αν πάρω από Porto nova την πόρτα μου είπε ή mottura pro ή c28. Ειναι καλοί αφαλοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Xrhstos Tsip είπε

Το nuke φαίνεται πολύ ωραίο προϊόν , νομίζω όμως ότι θα ειναι πραγματικά χρήσιμο σε μια μονοκατοικία , εγώ θα πρέπει να εχω ούτως ή άλλως μαζί μου τα κλειδιά της εισόδου καθότι μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα. Είσαι κατά της κλειδαριάς με αυτόματο κλείδωμα ? Ήθελα να βάλω αφαλό abloy protec 2 , αλλά αν πάρω από Porto nova την πόρτα μου είπε ή mottura pro ή c28. Ειναι καλοί αφαλοι ?

το προτεινα για το θεμα του σπιτιου σου που δεν κλειδωνεις.

περιττο εξοδο μου φαινεται το σεναριο της αυτοματης κλειδαριας για οροφοδιαμμερισμα, ομως εσυ πλερωνεις - εσυ αποφασιζεις.

υπαρχει κ η κλειδαρια της abloy που κλειδωνει τη γλωσσα για να μην ανοιγει απλα τραβηχτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Asmodeus21 είπε

Η πόρτα είναι διπλής θωράκισης 1.2mm εξωτερικά και 1mm εσωτερικά , μαζί με ΦΠΑ και εγκατάσταση 1100ε , 3 έτη εγγύηση και πιστοποίηση κλάσης 5 από ΕΜΠ , αυτή τη προσφορά μου παρέδωσαν . Ζήτησα την Axi Home 3D αλλά μου είπαν δεν την βάζουν πια και η πιο καλή που έχουν είναι η Maxi Lock , οπότε δεν νομίζω ότι την τοποθετούν καθόλου πλέον την Axi

Ενα update στα χαρακτηρηστικά , το πάχος της κάσας θα είναι 2mm πάχος ανοικτού τύπου στην οποία μπαίνει τσιμέντο και η κλειδαριά ISEO FIAM τελευταίας γεννιάς.

Απλά το παραθέτω για να υπάρχει αναλυτική περιγραφή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Ενα update στα χαρακτηρηστικά , το πάχος της κάσας θα είναι 2mm πάχος ανοικτού τύπου στην οποία μπαίνει τσιμέντο και η κλειδαριά ISEO FIAM τελευταίας γεννιάς.

Απλά το παραθέτω για να υπάρχει αναλυτική περιγραφή

αφού δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα, γιατί δεν συζητάς για αλλαγή κυλίνδρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Ενα update στα χαρακτηρηστικά , το πάχος της κάσας θα είναι 2mm πάχος ανοικτού τύπου στην οποία μπαίνει τσιμέντο και η κλειδαριά ISEO FIAM τελευταίας γενιάς.

Απλά το παραθέτω για να υπάρχει αναλυτική περιγραφή

αυτο ειναι το σημαντικοτερο ολων ! κλειδαρια διπλου καταπελτη και συγχρονη !

Μόλις τώρα, johnieXoX είπε

αφού δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα, γιατί δεν συζητάς για αλλαγή κυλίνδρου?

γιατι θα μπλεξει και οι αλλες επιλογες ειναι μακραν χειροτερες (iseo r6 κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnieXoX είπε

αφού δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα, γιατί δεν συζητάς για αλλαγή κυλίνδρου?

Μου λενε αυτός είναι ο καλύτερος που έχουν , καλύτερο από αυτόν δεν χρησιμοποιεί η εταιρία , συν οτι το σηγκερκιμενο setup εχει τη πιστοποίηση από το πολυτεχνείο , νομιζω θα τους εμπιστευτώ και μετα την εγγυηση θα το ψάξω για αλλαγή κυλίνδρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

παρε οποια πορτα ασφαλειας σου κανει, ζητα εναν κυλινδρο που θα ειναι διπλης ενεργειας (εκτος απο πολυ δυνατος σε ασφαλεια) και τοποθετησε ενα Nuki.

Το NUKI το έχεις δουλέψει?

Το έχει δουλέψει κάποιος άλλος απο εδώ? Ειναι αξιόπιστο?

Δυστυχώς για υπάρχουσα καλή υποδομή, θέλει κυλινδρο που θα ειναι διπλης ενεργειας :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το NUKI το έχεις δουλέψει?

Το έχει δουλέψει κάποιος άλλος απο εδώ? Ειναι αξιόπιστο?

Δυστυχώς για υπάρχουσα καλή υποδομή, θέλει κυλινδρο που θα ειναι διπλης ενεργειας :(

δεν το δουλευω επαγγελματικα αλλα ως χρηστης ειμαι ικανοποιημενος & οι δυο που βοηθησα να το στησουν στα μετρα τους το ιδιο (φτου - φτου) !

και στο θεμα που ειχε δημιουργηθει εδω στο ισνομνια δεν εχω διαβασει ασχημα λογια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Μου λενε αυτός είναι ο καλύτερος που έχουν , καλύτερο από αυτόν δεν χρησιμοποιεί η εταιρία , συν οτι το σηγκερκιμενο setup εχει τη πιστοποίηση από το πολυτεχνείο , νομιζω θα τους εμπιστευτώ και μετα την εγγυηση θα το ψάξω για αλλαγή κυλίνδρου

Asmodeus21,επειδη ειπες πιο πανω οτι πηγες και απο steel door για προσφορα,εντελως πληροφοριακα τι πορτα σου προτειναν και σε τι τιμες;;

Εχω την εντυπωση οτι φτιαχνουν καλες πορτες(*)και με δυνατοτητα επιλογης κυλινδρων+defender!!!

Ευχαριστω.

*Ειδικα η Dura πιστευω ειναι vfm,συνδιασμενη με δυνατο σετακι ΚΝΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Djzan είπε

μια ςκαι ηρθε η ωρα να αλλάξω και εγώ, τι αποψη εχετε για την Cisa Revolution pro ?

η πιο αξιοπιστη οσον αφορα τις βλαβες / φθορες & η πιο ανθεκτικη σε κανιβαλισμο (χτυπηματα της πορτας απο ρευμα αερα κλπ)

12 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Asmodeus21,επειδη ειπες πιο πανω οτι πηγες και απο steel door για προσφορα,εντελως πληροφοριακα τι πορτα σου προτειναν και σε τι τιμες;;

Εχω την εντυπωση οτι φτιαχνουν καλες πορτες(*)και με δυνατοτητα επιλογης κυλινδρων+defender!!!

Ευχαριστω.

*Ειδικα η Dura πιστευω ειναι vfm,συνδιασμενη με δυνατο σετακι ΚΝΚ.

και μονο που μας ειπε οτι θα βαλει Α και εβαλε Α2, τρωει μπαν ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Asmodeus21,επειδη ειπες πιο πανω οτι πηγες και απο steel door για προσφορα,εντελως πληροφοριακα τι πορτα σου προτειναν και σε τι τιμες;;

Εχω την εντυπωση οτι φτιαχνουν καλες πορτες(*)και με δυνατοτητα επιλογης κυλινδρων+defender!!!

Ευχαριστω.

*Ειδικα η Dura πιστευω ειναι vfm,συνδιασμενη με δυνατο σετακι ΚΝΚ.

Δεν ρωτησα εκει καθόλου ρωτησα Siamo ,Balomeno Και κάποιον νομίζω Paliouras με πόρτες Dierre

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

η πιο αξιοπιστη οσον αφορα τις βλαβες / φθορες & η πιο ανθεκτικη σε κανιβαλισμο (χτυπηματα της πορτας απο ρευμα αερα κλπ)

και μονο που μας ειπε οτι θα βαλει Α και εβαλε Α2, τρωει μπαν ! 

Τι ban να φάω επειδη πηρα 3 προσοφρες και επέλεξα μια από αυτές? για ποιο λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Xrhstos Tsip είπε

Να αλλάξω συνήθεια , αλλά νομίζω ότι οι 9 στους 10 δεν κλειδώνουν όταν ειναι μέσα στο σπίτι τους κατά τη διάρκεια της μέρας. Προς αποφυγή παρεξήγησης αναφέρομαι σε μηχανική κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος και οχι σε ηλεκτρονική . Το αυτοκίνητο όταν φεύγω το κλειδώνω, όσο είμαι μέσα δεν το κλειδώνω , όπως και σχεδόν κανένας δεν το κλειδώνει. Για αυτό οι αυτοκινητοβιομηχανίες έβαλαν αυτόματο κλείδωμα στο αμάξι όταν οδηγάς.

Να προτείνω εναλλακτική; Βάλε κύλινδρο με πομολάκι εσωτερικά (ο winkhaus n-tra και ο AGB DCK για παράδειγμα βγαίνουν με πομολάκι, νομίζω και διάφοροι άλλοι). Δεν θα χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τα κλειδιά, θα κλειδώνεις απλά γυρίζοντας το πομολάκι. Θα σου γίνει συνήθεια πολύ πιο εύκολα και θα κλειδώνεις ενστικτωδώς μόλις μπαίνεις στο διαμέρισμα.

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...