Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, pintourikio είπε

Του το είπα με όλο το θάρρος. Γιατί πίστευα ότι είναι κρίμα για την επιχείρηση του (μιας και νόμιζα ότι κάνει καλή δουλειά). Η απάντηση του: δεν έχω ανάγκη από τέτοια... Είμαι Χ χρόνια στην αγορά και ο κόσμος με ξέρει για την δουλειά μου και όχι για τις διαφημίσεις. Δεν χρειάζομαι τα φβ κτλπ....

Επειδή κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, σε ποιόν πήγες...?

Στου Χαλανδρίου ή στου Παλαιού Φαλήρου....?

Επεξ/σία από kokalo21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kokalo21 είπε

Επειδή κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, σε ποιόν πήγες...?

Στου Χαλανδρίου ή στου Παλαιού Φαλήρου....?

Π.φ.

Διάβασες την εμπειρία που γράφτηκε παραπάνω?

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είχα διαβάσει όταν την πρωτοέγραψες.....

Κι ελπίζω να βρω έναν τρόπο να τους ελέγξω πριν την τοποθέτηση.....

γιατί εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο στο Χαλάνδρι, αλλά οι πωλητές εκεί κοιμούνται από πολύ νωρίς και ολόκληρη την ημέρα...... :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kokalo21 είπε

την είχα διαβάσει όταν την πρωτοέγραψες.....

Κι ελπίζω να βρω έναν τρόπο να τους ελέγξω πριν την τοποθέτηση.....

γιατί εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο στο Χαλάνδρι, αλλά οι πωλητές εκεί κοιμούνται από πολύ νωρίς και ολόκληρη την ημέρα...... :D

Το θέμα δεν είναι να μην την πατήσεις, αλλά να μην επικροτεις τέτοιες συμπεριφορές, δίνοντας και εσύ λεφτά σε τέτοιους ανθρώπους..

Προφανώς η επιλογή είναι δική σου 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ακόμα ερώτηση , επειδή μάλλον θα αγοράσω πόρτα ασφαλείας από την golden door ( μου έχουν κάνει προς το παρών την καλύτερη πρόταση , στα 1100 ευρώ πόρτα επιπέδου 4 με 1, 25 χιλιοστά διπλή θωράκιση και 1,5 κλειστή κάσα με κλειδαριά cisa, defender cisa και αφαλό rs3s και έξτρα θωράκιση μαγγανίου έξω από την κλειδαριά ,συμπεριλαμβονομενης λακας και πάντογραφου και από τις δυο πλευρές και χερούλια αλουμινίου, μεγάλου μεγέθους από την έξω πλευρά )αξίζει να τους πω να αλλάξουν το defender με κάτι καλύτερο όπως disec monolith ? Μου είπαν ότι ειναι έξτρα 50 ευρώ, ή ειναι περιττό έξοδο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή με τρωει πολυ το θέμα του κυλίνδρου στη πόρτα (Maxi Lock είναι ιταλικός κυλινδρος μου είπαν αλλά όταν ρωτησα εταιρία απέφυγαν να απαντησουν) λέτε αξίζει να προβώ σε αλλαγή κυλίνδρου (κοιτούσα τον ABLOY PROTEC 2 HARD )? θα ΄χασει την εγγύηση η πόρτα βέβαια.... πωωω

Στις επιπλέον πληροφορίες της πόρτας , από θέμα τεχνικών προδιαγραφών , έχει 3 ατσάλινα νέυρα πάχους 1,5mm που εννόνουν τις 2 θωρακησεις και μπροστα από τη κλειδαριά υπάρχει ατσάλινη πλάκα μαγγανίου 2,5mm πάχους

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Επειδή με τρωει πολυ το θέμα του κυλίνδρου στη πόρτα (Maxi Lock είναι ιταλικός κυλινδρος μου είπαν αλλά όταν ρωτησα εταιρία απέφυγαν να απαντησουν) λέτε αξίζει να προβώ σε αλλαγή κυλίνδρου (κοιτούσα τον ABLOY PROTEC 2 HARD )? θα ΄χασει την εγγύηση η πόρτα βέβαια.... πωωω

Στις επιπλέον πληροφορίες της πόρτας , από θέμα τεχνικών προδιαγραφών , έχει 3 ατσάλινα νέυρα πάχους 1,5mm που εννόνουν τις 2 θωρακησεις και μπροστα από τη κλειδαριά υπάρχει ατσάλινη πλάκα μαγγανίου 2,5mm πάχους

Αν προχωρήσεις σε αλλαγη πάντως  ,υπάρχει τρόπος να γλιτώσεις την εγγύηση αν πάθει κάτι η πόρτα κρατάς τον κύλινδρο που ήρθε μαζί με την πορτα,και αν χρειαστεί τον τοποθετείς ξανά,διορθώστε με αν κάνω λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lews είπε

Αν προχωρήσεις σε αλλαγη πάντως  ,υπάρχει τρόπος να γλιτώσεις την εγγύηση αν πάθει κάτι η πόρτα κρατάς τον κύλινδρο που ήρθε μαζί με την πορτα,και αν χρειαστεί τον τοποθετείς ξανά,διορθώστε με αν κάνω λαθος

Και ναι και οχι

Αν βαλεις κυλινδρο που θα απαιτησει μεγαλες παρεμβασεις τοτε θα φαινεται ότι μπηκε χερι στην πορτα και αρα εγγυηση γιοκ ακομα και αν ξαναβαλεις την παλια.

Πχ στις παλιες χρηματοκιβωτιου η σχισμη ηταν στενη και πλακε ενω μετα για να περασει ο κυλινδρος με κλασσικο κλειδι ή μια Omega ήθελα τρυπημα/ανοιγμα η θωρακιση/πλακα μαγγανιου με ποτηροτρυπανο.

Επισης αν βαλεις defender ενώ δεν έχει πάλι κατι θα κοπει πανω στην πορτα και θα φαινεται απο οποιον ερθει για "ελεγχο".

Καλυτερα να απαντησει ο Γιωργος για τον λιγοτερο επεμβατικο τροπο και την κλειδαρια που θα αφηνε το μικροτερο αποτυπωμα παρεμβασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Asmodeus21 είπε

Επειδή με τρωει πολυ το θέμα του κυλίνδρου στη πόρτα (Maxi Lock είναι ιταλικός κυλινδρος μου είπαν αλλά όταν ρωτησα εταιρία απέφυγαν να απαντησουν) λέτε αξίζει να προβώ σε αλλαγή κυλίνδρου (κοιτούσα τον ABLOY PROTEC 2 HARD )? θα ΄χασει την εγγύηση η πόρτα βέβαια.... πωωω

Στις επιπλέον πληροφορίες της πόρτας , από θέμα τεχνικών προδιαγραφών , έχει 3 ατσάλινα νέυρα πάχους 1,5mm που εννόνουν τις 2 θωρακησεις και μπροστα από τη κλειδαριά υπάρχει ατσάλινη πλάκα μαγγανίου 2,5mm πάχους

Το defender της πόρτας που έχεις παραγγείλει, έχει ρότορα με τρύπα και όχι σχισμή. Οπότε μόνο Abloy Protec 2 και Dom Diamant μπορείς να βάλεις. Ο Abloy είναι καλύτερος και παραδόξως, πολύ πιο φθηνός από τον 2ο.
 

Διαφορετικά, θα πρέπει να αλλαχτεί και ο ρότορας του defender για να βάλεις κάτι άλλο πέρα από Abloy.

Επίσης, ο Abloy Protec 2 Hard, προεξέχει 2 χιλιοστά παραπάνω από την έξω μεριά. Που σημαίνει, ότι είναι πιθανό να χρειαστεί να μπουν αποστάτες ανάμεσα στο defender και την κλειδαριά.

 

Μην τρελαίνεσαι. Άσε να έρθει η πόρτα, και μετά, αν θες ακόμα να αλλάξεις τον κύλινδρο, ανεβάζεις μερικές φωτό που να φαίνεται η κλειδαριά και το defender και βλέπουμε από κει και πέρα τι θα ήταν καλύτερο να πάρεις.

 

Όσον αφορά την εγγύηση, θα έκανα ότι είπε ο Lews πιο πάνω. 

7 λεπτά πριν, Sebu είπε

Και ναι και οχι

Αν βαλεις κυλινδρο που θα απαιτησει μεγαλες παρεμβασεις τοτε θα φαινεται ότι μπηκε χερι στην πορτα και αρα εγγυηση γιοκ ακομα και αν ξαναβαλεις την παλια.

Πχ στις παλιες χρηματοκιβωτιου η σχισμη ηταν στενη και πλακε ενω μετα για να περασει ο κυλινδρος με κλασσικο κλειδι ή μια Omega ήθελα τρυπημα/ανοιγμα η θωρακιση/πλακα μαγγανιου με ποτηροτρυπανο.

Επισης αν βαλεις defender ενώ δεν έχει πάλι κατι θα κοπει πανω στην πορτα και θα φαινεται απο οποιον ερθει για "ελεγχο".

Καλυτερα να απαντησει ο Γιωργος για τον λιγοτερο επεμβατικο τροπο και την κλειδαρια που θα αφηνε το μικροτερο αποτυπωμα παρεμβασης.

Η αλλαγή κυλίνδρου θα ήταν η ελάχιστη παρέμβαση που δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα.

Κι αυτό με την προϋπόθεση ότι θα βάλει πχ Abloy που δεν απαιτεί αλλαγή ροτορα.

 

Το θέμα είναι να μπορεί να τον αλλάξει εύκολα τον κύλινδρο. Γιατι μπορεί και να χρειάζεται παρέμβαση ακόμα και για αυτό.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Το defender της πόρτας που έχεις παραγγείλει, έχει ρότορα με τρύπα και όχι σχισμή. Οπότε μόνο Abloy Protec 2 και Dom Diamant μπορείς να βάλεις. Ο Abloy είναι καλύτερος και παραδόξως, πολύ πιο φθηνός από τον 2ο.
 

Διαφορετικά, θα πρέπει να αλλαχτεί και ο ρότορας του defender για να βάλεις κάτι άλλο πέρα από Abloy.

Επίσης, ο Abloy Protec 2 Hard, προεξέχει 2 χιλιοστά παραπάνω από την έξω μεριά. Που σημαίνει, ότι είναι πιθανό να χρειαστεί να μπουν αποστάτες ανάμεσα στο defender και την κλειδαριά.

Μην τρελαίνεσαι. Άσε να έρθει η πόρτα, και μετά, αν θες ακόμα να αλλάξεις τον κύλινδρο, ανεβάζεις μερικές φωτό που να φαίνεται η κλειδαριά και το defender και βλέπουμε από κει και πέρα τι θα ήταν καλύτερο να πάρεις.

Όσον αφορά την εγγύηση, θα έκανα ότι είπε ο Lews πιο πάνω. 

Εσύ μου το είχες προτείνει!!!ελπίζω να έρθει η στιγμή που θα το κάνω γιατί ένα χρόνο λέω ότι θα βάλω πόρτες και όλο κάτι πάει στραβά και πάμε πισω😣.τουλάχιστον έχω εσάς όποτε όταν έρθει με το καλό η στιγμή  θα έχω την πολύτιμη βοήθεια σας,πιστεύω αυτό το θέμα(αν και δεν διαβάζω όλο το insomnia)είναι από τα πιο καλά και βοηθητικά στο insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως για configuration 4 πίροι συν γλώσσα έχουν περίπου την ίδια τιμή,ανάμεσα σε Cisa Revolution Pro και σε Μul-T-Lock LOS τι να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, roybatty είπε

Επειδή βλέπω πως για configuration 4 πίροι συν γλώσσα έχουν περίπου την ίδια τιμή,ανάμεσα σε Cisa Revolution Pro και σε Μul-T-Lock LOS τι να προτιμήσω;

Δεν αξίζει να προβληματιστείς για αυτό. Εξίσου καλά προϊόντα και τα 2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρείτε ότι είναι αναγκαία η αλλαγή του MAXI LOCK σε abloy protec 2 hard; πάντως το defender που το έπιασα στο χέρι μου είναι αρκετά βαρύ

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, swayback είπε

Το defender της πόρτας που έχεις παραγγείλει, έχει ρότορα με τρύπα και όχι σχισμή. Οπότε μόνο Abloy Protec 2 και Dom Diamant μπορείς να βάλεις. Ο Abloy είναι καλύτερος και παραδόξως, πολύ πιο φθηνός από τον 2ο.
 

Διαφορετικά, θα πρέπει να αλλαχτεί και ο ρότορας του defender για να βάλεις κάτι άλλο πέρα από Abloy.

Επίσης, ο Abloy Protec 2 Hard, προεξέχει 2 χιλιοστά παραπάνω από την έξω μεριά. Που σημαίνει, ότι είναι πιθανό να χρειαστεί να μπουν αποστάτες ανάμεσα στο defender και την κλειδαριά.

Μην τρελαίνεσαι. Άσε να έρθει η πόρτα, και μετά, αν θες ακόμα να αλλάξεις τον κύλινδρο, ανεβάζεις μερικές φωτό που να φαίνεται η κλειδαριά και το defender και βλέπουμε από κει και πέρα τι θα ήταν καλύτερο να πάρεις.

Όσον αφορά την εγγύηση, θα έκανα ότι είπε ο Lews πιο πάνω. 

Η αλλαγή κυλίνδρου θα ήταν η ελάχιστη παρέμβαση που δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα.

Κι αυτό με την προϋπόθεση ότι θα βάλει πχ Abloy που δεν απαιτεί αλλαγή ροτορα.

Το θέμα είναι να μπορεί να τον αλλάξει εύκολα τον κύλινδρο. Γιατι μπορεί και να χρειάζεται παρέμβαση ακόμα και για αυτό.

Καλημερα,σχετικα με τον ροτορα που λετε οτι εχει το ντιφεντερ του Μπαλωμ....

Αν και το ειχαμε συζητησει παλιοτερα το θεμα αυτο,μου κανει εντυπωση διοτι στο Ντιφεντερ στην ΑΧΙ δεν βλεπω καποιο ροτορακι μπροστα στην τρυπα!Σιγουρα διοτι αν κοιταξεις φαινεται μεχρι και το εσωτερικο του κυλινδρου!!

Αυτο δεν ειναι λιγο επικινδυνο;

Υγ.Βεβαια αναφερει πως ο ΑΧΙ διαθετει αυτονομο ροτορακι περιστρεφομενο.Ουτε αυτο διακρινω εξωτερικα παντα,εκτος αν λειτουργει αλλιως..

Ρωτω να με διαφωτισετε!

18 ώρες πριν, Xrhstos Tsip είπε

Εχω μια ακόμα ερώτηση , επειδή μάλλον θα αγοράσω πόρτα ασφαλείας από την golden door ( μου έχουν κάνει προς το παρών την καλύτερη πρόταση , στα 1100 ευρώ πόρτα επιπέδου 4 με 1, 25 χιλιοστά διπλή θωράκιση και 1,5 κλειστή κάσα με κλειδαριά cisa, defender cisa και αφαλό rs3s και έξτρα θωράκιση μαγγανίου έξω από την κλειδαριά ,συμπεριλαμβονομενης λακας και πάντογραφου και από τις δυο πλευρές και χερούλια αλουμινίου, μεγάλου μεγέθους από την έξω πλευρά )αξίζει να τους πω να αλλάξουν το defender με κάτι καλύτερο όπως disec monolith ? Μου είπαν ότι ειναι έξτρα 50 ευρώ, ή ειναι περιττό έξοδο ?

Καλημερα Xrhstos Tsip,ειχα περασει απο GD προσφατα.

Σαν θωρακιση γενικα ειναι ΟΚ, οχι Σουπερ αλλα δεν χρειαζεται στον γεν.πληθυσμο.

Το καλο ειναι οτι βαζουν τον RS3 s,οι αλλοι που βαζει ειναι πολυ κατωτεροι(astral κλπ).

Ρωτησα τι ντιφεντερ βαζουν(cisa,disec,cipierre,securemme),μου λεει δικο μας GD!Καταλαβα😧😧Αν σου ειπε οτι μπορει να σου βαλει BD200 εστω με 50€ βαλτο.

Αυτο που εμεινε αδιευκρινιστο προς εμε ειναι οτι στην τοποθετηση αν βαζουν τσιμεντο ή αφρο.

Ενα πιστευω αρνητικο ειναι η κασα στο 1,5χιλ.

Ειναι λιγο για κασωμα στηριξης.Αυτο θα μας το πουν καλυτερα οι επαειωντες αν ειναι ετσι.

Σου εξεφρασα την αποψη μου,οτι θελεις κρατας,οτι οχι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση , νομίζω η κάσα κλειστου τύπου δεν χρειάζεται τσιμέντο , η κάσα ανοικτού τύπου χρειάζεται τσιμέντο και όχι αφρό , ας με διορθώσουν οι γνώστες αν κάνω λάθος , από ότι διάβαζα η κάσα πρέπει να έχει πάχος τουλάχιστον 2mm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...