Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, telis είπε

Το σύστημα για τις εξώπορτες πολυκατοικίας, που κλειδώνει αυτόματα όταν κλείνει η πόρτα και ξεκλειδώνει όταν πατήσεις το κλασικό κουμπί στο θυροτηλεφωνο, το έχει κάποιος στην πολυκατοικία του; αξίζει τον κόπο; ξέρουμε κόστος; είμαι διαχειριστής και μου ζητάνε να το ψάξω 

ποιο απο ολα ??

Στις 1/11/2019 στις 11:23 ΜΜ, swayback είπε

Σου γράφω λίγο τι χρησιμοποιείται συνήθως για αυτόματο κλείδωμα, σε κεντρικές εισόδους:

Α Περίπτωση - Ηλεκτρική κλειδαριά:

Πρόκειται για μία κλειδαριά, με δύο γλώσσες. Η 2η γλώσσα, είναι κάτι ανάμεσα σε πίρρο και γλώσσα. Μοιάζει με την κανονική γλώσσα της κλειδαριάς, απλά είναι λίγο μακρύτερη και η επαναφορά της (το μάζεμα της) είναι πιο δύσκολη. Δεν θεωρείται αυτόματο κλείδωμα, αλλά δυσκολεύει αρκετά το άνοιγμα με πλαστικές κάρτες (ταυτότητες, κλπ), συρματάκια, κατσαβίδια, κλπ. Και πρόκειται για την πιο οικονομική λύση "αυτόματου" κλειδώματος. Συνήθως χρεώνουν περίπου 200 κάτι € παραπάνω για ηλεκτρική κλειδαριά οι πορτάδες. Δεν προτείνεται, αλλά ίσως να την προτιμούσα από απλή κλειδαριά.
 

Β' Περίπτωση - Ηλεκτροπίρος:

Πρόκειται για μία ανεξάρτητη, πρόσθετη(2η) κλειδαριά, με έναν πίρο, ο οποίος κλειδώνει αυτόματα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα. Συνήθως, από έξω ξεκλειδώνει με διάφορους τρόπους (πληκτρολόγιο, καρταναγνώστη, κλπ) ενώ από μέσα ξεκλειδώνει πατώντας ένα κουμπί. Προσφέρει αρκετή ασφάλεια, αλλά ακουγονται διάφορα για την αξιοπιστία τους (κολλήματα, κλπ). Υπάρχουν και επώνυμοι ηλεκτροπίροι (CDVI, EFF-EFF, JANTEK) που θεωρούνται πιο αξιόπιστοι ως προς την λειτουργία τους, αλλά άντε να ελέγξεις ποιον ηλεκτροπίρο θα σου βάλει ο πορτάς. Κόστος: 300 και πάνω. 


Γ' Περίπτωση - Ηλεκτρομηχανική κλειδαριά:

Πρόκειται για κλειδαριά, που κάθε φορά που κλείνει η πόρτα, κλειδώνει αυτόματα όλα τα κινητά έμβολα (πίρους) της πόρτας. Χρησιμοποιείται ως κύρια/βασική κλειδαριά στην πόρτα. Προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με τις 2 παραπάνω λύσεις, θεωρείται και πιο αξιόπιστη, αλλά ταυτόχρονα είναι και η πιο ακριβή λύση. Με διαφορά. Από 700~800€ και πάνω, μόνο η κλειδαριά. Από έξω, ανοίγει με διάφορους τρόπους, πέρα από το κλειδί. Και από μέσα, ξεκλειδώνει με το πόμολο της πόρτας -αν μιλάμε για Mottura X-Nova ή Iseo X1R Smart. 


Κάτι πιο σημαντικό...το budget σας πως προκύπτει; Προφανώς λέτε, αυτά μπορούμε να διαθέσουμε. Το θέμα είναι όμως, έχετε λάβει προσφορές για να πάρετε μία ιδέα; 

Οι διαστάσεις του ανοίγματος μιας εισόδου, είναι καθοριστικές. Συνήθως, οι κεντρικές είσοδοι έχουν σταθερά πλαίσια, αριστερά, δεξιά και αρκετές φορές και πάνω από την πόρτα. Αυτά και μόνο ανεβάζουν σημαντικά το κόστος. Για να έχεις μία εικόνα, συνήθως ζητάνε 1500~2000€ και πάνω, για κεντρικές εισόδους. 

Εκτός κι αν μιλάμε για νορμάλ άνοιγμα, διαστάσεων διαμερίσματος, που μόνο πόρτα παίρνει χωρίς σταθερά πλαίσια. Μόνο κάσα και πόρτα. Εκεί ναι, μπορείς να βρεις μία νορμάλ πόρτα στα 500~600€, στην οποία θα μπορούσαν να προσθέσουν έναν ηλεκτροπίρρο και έναν νορμάλ κύλινδρο. Εκεί κάτι κάνεις με τα 1300€, αν θες αυτόματο κλείδωμα και μια αξιόλογη κλειδαριά (κύλινδρο). 

Αν όμως τώρα έχετε πόρτα με σταθερά πλαίσια περιμετρικά και γενικά το άνοιγμα είναι αρκετά μεγαλύτερο από μία κανονική πόρτα διαμερίσματος, τότε 99,9% τα 1300€ δεν φτάνουν ούτε για απλή πόρτα ασφαλείας, με απλή κλειδαριά. Το αυτόματο κλείδωμα είναι εκτός συζήτησης σε αυτή την περίπτωση φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, telis είπε

Το σύστημα για τις εξώπορτες πολυκατοικίας, που κλειδώνει αυτόματα όταν κλείνει η πόρτα και ξεκλειδώνει όταν πατήσεις το κλασικό κουμπί στο θυροτηλεφωνο, το έχει κάποιος στην πολυκατοικία του; αξίζει τον κόπο; ξέρουμε κόστος; είμαι διαχειριστής και μου ζητάνε να το ψάξω 

Μήπως μιλάς για αυλόπορτα όταν λες εξώπορτα, ή μιλάς για κλασική είσοδο πολυκατοικίας;

Πρέπει να καταλάβουμε σε τί είδους πόρτα (ασφαλείας, αλουμινίου παλιά, αλουμινίου καινούργια, ξύλινη, εξωτερική γκαγκελόπορτα, αυλόπορτα, κλπ) θες να βάλεις αυτόματο κλείδωμα για να προτείνουμε κατάλληλες λύσεις.

 

Φωτογραφία της πόρτας θα βοηθούσε. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swayback είπε

Μήπως μιλάς για αυλόπορτα όταν λες εξώπορτα, ή μιλάς για κλασική είσοδο πολυκατοικίας;

Πρέπει να καταλάβουμε σε τί είδους πόρτα θες να βάλεις αυτόματο κλείδωμα για να προτείνουμε κατάλληλες λύσεις.

Φωτογραφία της πόρτας θα βοηθούσε. 

Κλασσική είσοδο πολυκατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Κλασσική είσοδο πολυκατοικίας

Αν είναι πόρτα ασφαλείας, τότε ισχύουν οι 3 περιπτώσεις που γράφω πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, InsoRay είπε

ααα ούτε για επαρχιακή πόλη δεν κάνει ε? τόσο καλά κατάλαβα...!

ουτε για πορτα τουαλετας δεν κανουν καποιοι κυλινδροι.

ενας απ'αυτους και ο κ2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια αλουμινοπορτα με κλειδαριά GU πολλαπλού κλειδώματος ( 5 σημεία) με κύλινδρο domus econ. Αξίζει να αλλάξω τον κύλινδρο δεδομένου ότι έχω βάλει και πτυσσόμενα κάγκελα ασφαλείας βιομεταλουμιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gsf είπε

Έχω μια αλουμινοπορτα με κλειδαριά GU πολλαπλού κλειδώματος ( 5 σημεία) με κύλινδρο domus econ. Αξίζει να αλλάξω τον κύλινδρο δεδομένου ότι έχω βάλει και πτυσσόμενα κάγκελα ασφαλείας βιομεταλουμιν;

αν ειναι στο χωριο & αν ειναι αυτος με το κοψιμο, οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν ειναι στο χωριο & αν ειναι αυτος με το κοψιμο, οχι.

Στο χωριό είναι, είναι αυτός με το κόψιμο αλλά δεν έχει σημασία μιας και ο κύλινδρος έρχεται πρόσωπο με την πόρτα και ας είναι 30-45. Εννοώ δηλ ότι δεν προεξεχεί καθόλου. Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

ουτε για πορτα τουαλετας δεν κανουν καποιοι κυλινδροι.

ενας απ'αυτους και ο κ2.

Λείπαμε διακοπές όταν άνοιξαν την πόρτα με  τον Κ2 και φεύγοντας την ξανακλείδωσαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Λείπαμε διακοπές όταν άνοιξαν την πόρτα με  τον Κ2 και φεύγοντας την ξανακλείδωσαν!!!

εδω το καταφερνουν με κυλινδρους των 50€, δε θα το εκαναν με κυλινδρο των 20€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά η securemme παράγει κανέναν αξιοπρεπή - ανταγωνιστικό κύλινδρο?

Η εντύπωση που έχω αποκομίσει από αυτό το νήμα είναι ότι η εταιρεία είναι για το ανάθεμα!

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τελικά η securreme παράγει κανέναν ανταγωνιστικό κύλινδρο?

Η εντύπωση που έχω αποκομίσει από αυτό το νήμα είναι ότι η εταιρεία είναι για το ανάθεμα!

k64 για τη μεσαια κατηγορια ειναι μια χαρα.

και στις χρηματοκιβωτιου για σπιτια ο νεος συνδιασμος ειναι αρκετα δυσκολος να παραβιαστει με τις γνωστες μεθοδους.

και στα χρηματοκιβωτια βγαζει καλες επιλογες

και στις προσθετες κλειδαριες για ξυλινη πορτα η κλειδαρια με το ντιφεντερακι ειναι σε απιστευτη τιμη & βαζεις οτι κυλινδρο θες για να φτιαξεις το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τελικά η securreme παράγει κανέναν ανταγωνιστικό κύλινδρο?

Η εντύπωση που έχω αποκομίσει από αυτό το νήμα είναι ότι η εταιρεία είναι για το ανάθεμα!

Απ'ότι ξέρω ο Κ64 είναι μετριοκαλός, για την κατηγορία του. Απλά η αγορά έχει πλημμυρίσει με το σκουπίδι Κ2 και η εταιρία -κατά την γνώμη μου δικαίως, αφού συνεχίζει να πουλάει αυτό το πράμα για ασφαλή κύλινδρο θωρακισμένης πόρτας- υπόκειται στην brand damage που αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, taris είπε

Απ'ότι ξέρω ο Κ64 είναι μετριοκαλός, για την κατηγορία του. Απλά η αγορά έχει πλημμυρίσει με το σκουπίδι Κ2 και η εταιρία -κατά την γνώμη μου δικαίως, αφού συνεχίζει να πουλάει αυτό το πράμα για ασφαλή κύλινδρο θωρακισμένης πόρτας- υπόκειται στην brand damage που αξίζει.

εχει σταματησει η παραγωγη του εδω και 16-18 μηνες...το στοκ ομως των μεταπωλητων, πρεπει να φυγει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...