Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2019 στις 9:56 ΠΜ, GeoMak7 είπε

φωτογραφια της πορτας ; 

Καλησπέρα και συγγνώμη για την αργοπορία, είμαι εκτός λόγω εκλογών, πρέπει να είναι αλουμινίου η πόρτα, έχει και πάνω και κάτω κυλινδρικες μπαρες, εννοώ βγαίνουν όταν κλειδώσεις και πάνω και κάτω αριστερά και κουμπωνουν σε αντίστοιχες εσοχες

3 ώρες πριν, vins είπε

Καλησπέρα και συγγνώμη για την αργοπορία, είμαι εκτός λόγω εκλογών, πρέπει να είναι αλουμινίου η πόρτα, έχει και πάνω και κάτω κυλινδρικες μπαρες, εννοώ βγαίνουν όταν κλειδώσεις και πάνω και κάτω αριστερά και κουμπωνουν σε αντίστοιχες εσοχες

 

 

IMG_20190527_140105.jpg

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, metis είπε

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις νοίκιασα ένα διαμέρισμα και επειδή έχει κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτίου θέλω να την αλλάξω. Η πόρτα είναι "πλαίσιο" και λογικά έχει κλειδαριά CISA (η γλώσσα από την πάνω μεριά). Μετά από έρευνα καλοβλέπω τα ακόλουθα πακέτα:

α. CISA Revo + Abloy protec2 + BD200

β. Cisa Revo + Mauer NW4 + BD200

γ. Cisa Revo  + EVVA 4ks plus + BD200

To budget είναι γυρω στα 250-300. Τι προτείνετε από τα 3? Έχετε καμιά άλλη ιδέα? Ποιο είναι περίπου το κόστος με εγκατάσταση?

Ευχαριστώ!!

εαν ειναι νορμαλ διασταση στο παχος (και αρα χρειαζεται κυλινδρο 30χ50 και οχι 35χ50) τοτε :

για αττικη οτι και να βαλεις, θα εισαι πολυ καλα. τιμες (απ'το λιγο που εχω ψαξει) για 5κλειδα σετ λογικα ξεκινανε απο :

α) 240

β) 230

γ) 280

 

10 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα και συγγνώμη για την αργοπορία, είμαι εκτός λόγω εκλογών, πρέπει να είναι αλουμινίου η πόρτα, έχει και πάνω και κάτω κυλινδρικες μπαρες, εννοώ βγαίνουν όταν κλειδώσεις και πάνω και κάτω αριστερά και κουμπωνουν σε αντίστοιχες εσοχες

IMG_20190527_140040.jpg

IMG_20190527_140105.jpg

καλυτερα βγαλε 2 κλειδια με 18-20 ευρουλακια που ειπες παρα να μπεις στη διαδικασια αλλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έβαλε Cisa AP4S κατόπιν κουβέντας με τον κλειδαρά που πήγε και τη διαθεσιμότητα που είχε αυτός σε κυλίνδρους.  Νομίζω ότι οι προτεινόμενες επιλογές ήταν καλύτερες αλλά δική του απόφαση ήταν.

 

Παρεμπιπτόντως,  μια ερώτηση επειδή προτάθηκε σε γνωστό μου. Iseo F90 σας λέει τίποτα; Λίγα πράγματα βρήκα στο διαδίκτυο και το μόνο ελληνικό site (thirotexniki.gr) που βρήκα να τον πουλάει σετ με κλειδαριά αναφέρει ότι κλειδιά μπορείς να απευθυνθείς για να φτιάξεις μόνο σε ένα και μοναδικό κατάστημα στην Ελλάδα. Γενικά είμαι λίγο καχύποπτος με κάτι που υποτίθεται ότι υπάρχει σε ένα και μόνο μέρος αλλά μπορεί και να κάνω λάθος (το site της Iseo πάντως έχει F90).

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τελικά έβαλε Cisa AP4S κατόπιν κουβέντας με τον κλειδαρά που πήγε και τη διαθεσιμότητα που είχε αυτός σε κυλίνδρους. 

Παρεμπιπτόντως,  μια ερώτηση επειδή προτάθηκε σε γνωστό μου. Iseo F90 σας λέει τίποτα; Λίγα πράγματα βρήκα στο διαδίκτυο και το μόνο ελληνικό site (thirotexniki.gr) που βρήκα να τον πουλάει σετ με κλειδαριά αναφέρει ότι κλειδιά μπορείς να απευθυνθείς για να φτιάξεις μόνο σε ένα και μοναδικό κατάστημα.

καλη επιλογη / κοστος αγορας - τοποθετησης ;

ειναι ο κυλινδρος που εμπορευονται οσοι ειναι μελη του ΣΑΕΚ / αν θυμαμαι καλα.

δε θα εκφρασω γνωμη αλλα ειναι αστειες οι τιμες που διαβαζω για κατι που ειναι λιγο καλυτερο απο Gevy / Domus 

υγ - υπαρχει ολοκληρη σειρα F (9, 90, 99, 900)

Επεξ/σία από GeoMak7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

εαν ειναι νορμαλ διασταση στο παχος (και αρα χρειαζεται κυλινδρο 30χ50 και οχι 35χ50) τοτε :

για αττικη οτι και να βαλεις, θα εισαι πολυ καλα. τιμες (απ'το λιγο που εχω ψαξει) για 5κλειδα σετ λογικα ξεκινανε απο :

α) 240

β) 230

γ) 280

καλυτερα βγαλε 2 κλειδια με 18-20 ευρουλακια που ειπες παρα να μπεις στη διαδικασια αλλαγης.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά για ενημέρωση, γιατί όχι; Κόστος; Δεν είναι καλή η πόρτα; Ευχαριστώ πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά για ενημέρωση, γιατί όχι; Κόστος; Δεν είναι καλή η πόρτα; Ευχαριστώ πολύ;

η πορτα ειναι τουρκικη ή βουλγαρικη με πιθανοτερο το 2ο. λυσιμο για βγαλσιμο του κυλινδρου τα μεσα & εξω + η διασταση προβλεπω να ειναι λιγο ζαβη.

αν δε βαριεσαι, λυσε τα παντα & βαλε φωτο ή απλως μετρα τον κυλινδρο. τσεκαρε πριν απ'ολα αυτα την εισοδο του διακοσμητικου (εκει που μπαινει το κλειδι) μη τυχον και ειναι "χαμογελο" για να μπαινει αυτο το κλειδι που εχει τωρα επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

η πορτα ειναι τουρκικη ή βουλγαρικη με πιθανοτερο το 2ο. λυσιμο για βγαλσιμο του κυλινδρου τα μεσα & εξω + η διασταση προβλεπω να ειναι λιγο ζαβη.

αν δε βαριεσαι, λυσε τα παντα & βαλε φωτο ή απλως μετρα τον κυλινδρο. τσεκαρε πριν απ'ολα αυτα την εισοδο του διακοσμητικου (εκει που μπαινει το κλειδι) μη τυχον και ειναι "χαμογελο" για να μπαινει αυτο το κλειδι που εχει τωρα επανω.

Να φανταστώ δεν παρέχει ασφάλεια η συγκεκριμένη ε;

Όταν λες χαμόγελο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Να φανταστώ δεν παρέχει ασφάλεια η συγκεκριμένη ε;

Όταν λες χαμόγελο; 

χτυπα μια σφαλιαρα στο κεντρο της να δεις πως ακουγεται, σχετικα με την ασφαλεια. :D 

εχει "defender" απ οσο θυμαμαι αυτη η πορτα. επειδη δεν την εχω δει με το κλειδι που εχεις, ευχομαι να μην εχει κανενα περιεργο "defender" και θελει κι εκεινο αλλαγη μαζι με τον κυλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

χτυπα μια σφαλιαρα στο κεντρο της να δεις πως ακουγεται, σχετικα με την ασφαλεια. :D 

εχει "defender" απ οσο θυμαμαι αυτη η πορτα. επειδη δεν την εχω δει με το κλειδι που εχεις, ευχομαι να μην εχει κανενα περιεργο "defender" και θελει κι εκεινο αλλαγη μαζι με τον κυλινδρο.

Ναι σωστά, η πόρτα μουφα είναι, για το κύλινδρο εννοούσα αν παρέχει κάποια ασφάλεια!

Έχει πλαίσιο γύρω γύρω απ'όσο θυμαμαι, είναι κάπως καμπυλωτο στην πάνω μεριά και προς τα κάτω γίνεται πιο λεπτο, στενευει.

Πάντως το 99% των κλειδαραδων που έχω πάει μου είπαν πού τη βρηκες την κλειδαριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vins είπε

Ναι σωστά, η πόρτα μουφα είναι, για το κύλινδρο εννοούσα αν παρέχει κάποια ασφάλεια!

Έχει πλαίσιο γύρω γύρω απ'όσο θυμαμαι, είναι κάπως καμπυλωτο στην πάνω μεριά και προς τα κάτω γίνεται πιο λεπτο, στενευει.

Πάντως το 99% των κλειδαραδων που έχω πάει μου είπαν πού τη βρηκες την κλειδαριά

ενταξει, δεν ειναι και απαραβιαστος αλλα γι'αυτη την πορτα και πολυ της πεφτει !

το 99% των κλειδαραδων δε θελει να κουραζεται...οποιος δεν ξερει το κλειδι, πες του ειναι το BAE 1 απο silca (οντως ειναι).

HOOK7886.jpg

Επεξ/σία από GeoMak7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎27‎/‎5‎/‎2019 στις 3:47 ΜΜ, GeoMak7 είπε

καλη επιλογη / κοστος αγορας - τοποθετησης ;

Δεν ξέρω ξεχωριστά, αλλά συνολικά (κύλινδρος + τοποθέτηση) νομίζω πήγε γύρω στα 140 ευρώ.

 

Να σημειώσω ότι ανάμεσα στους 4-5 που έφερε ο κλειδαράς μαζί του ήταν και ο Iseo R50, τον οποίο απέφυγε ο ιδιοκτήτης/αγοραστής κατόπιν σχετικής συμβουλής.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, FCastor είπε

Δεν ξέρω ξεχωριστά, αλλά συνολικά (κύλινδρος + τοποθέτηση) νομίζω πήγε γύρω στα 140 ευρώ.

Να σημειώσω ότι ανάμεσα στους 4-5 που έφερε ο κλειδαράς μαζί του ήταν και ο Iseo R50, τον οποίο απέφυγε ο ιδιοκτήτης/αγοραστής κατόπιν σχετικής συμβουλής.

ας ελπισουμε να μην υπαρξουν αρνητικα μαντατα σε ευρος για ap3s / ap4s συντομα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο ερωτήματα

1) μετράω τον κύλινδρο, τον βγάζω 95 χιλ.

 οι άλλες δύο διαστάσεις 35x60, 30x65 και δε ξέρω γω τι άλλο, από που προκύπτουν?

 

2) για τον keso 8000 έχουν καταγραφεί περιστατικά διαρρήξεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

δύο ερωτήματα

1) μετράω τον κύλινδρο, τον βγάζω 95 χιλ.

 οι άλλες δύο διαστάσεις 35x60, 30x65 και δε ξέρω γω τι άλλο, από που προκύπτουν?

2) για τον keso 8000 έχουν καταγραφεί περιστατικά διαρρήξεων?

1. ποιες αλλες δυο ; εχεις να μετρησεις 2 αποστασεις. μια απο αριστερα εως το κεντρο του κυλινδρου & μια δεξια ως το κεντρο του κυλινδρου.

2. οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...