Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σβήσε τη φωτογραφία και θα σου πουν οι ειδικοί όταν το δουν. Δε χρειάζονται το κλειδί για να καταλάβουν (ίσως μόνο το πάνω κομμάτι ~ εκεί που το πιάνεις)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα έτσι ? Μακάρι να είχα τόσα λεφτά που οι κλέφτες θα αντέγραφαν το κλειδί μου από εικόνα των εγκοπών για να με κλέψουν :P

Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι τί κύλινδρο μπορώ να βάλω πάνω σε αυτή την κλειδαριά (μιας που έχω ψιλοκαταλάβει οτι ο συγκεκριμένος είναι για πέταμα) και αν δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος, μήπως πρέπει να το αλλάξω όλο μαζί με κλειδαριά και defender.

 

lockevaluation.jpg

Επεξ/σία από issle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, issle είπε

Καλημέρα. Καταρχάς πολλά ευχαριστώ σε όσους δίνουν πληροφορίες αφιλοκερδώς στο site. Δυστυχώς στην αγορά έξω έχει τεράστια παραπληροφόρηση και τελικά πλέον δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Στο προκείμενο. Πριν ενάμισι χρόνο περίπου η κλειδαριά τύπου χρηματοκυβωτίου CISA  που είχα χάλασε και κλειδώθηκα απέξω. Να μην τα πολυλογώ πανικός κτλ κτλ, κάλεσα τον πρώτο κλειδαρά που βρήκα στο google, άνοιξε και αλλάξαμε κλειδαριά το επόμενο πρωί καθώς δεν γινόταν να αφήσω το σπίτι ανοιχτό βάζοντας αυτό που φαίνεται στην εικόνα με κόστος 250 ευρώ. Μου είχε πει τότε οτι είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός. Πρόσφατα αλλάξαμε κλειδαριά στην εξώπορτα της πολυκατοικίας και ο νέος κλειδαράς αφού τον έπιασα κουβέντα και του έδειξα την πόρτα μου είπε οτι η πόρτα μου έχει μηδενική ασφάλεια. Βρίσκομαι εδώ γιατί έχω πάρει δυο τελείως διαφορετικές απόψεις, από δύο διαφορετικούς ειδικούς και δεν ξέρω τι να πιστέψω. 

 

lockevaluation.jpg

 

47 λεπτά πριν, issle είπε

Δεν μου έκανε κάποια πρόταση γιατί δεν είχε έρθει προσωπικά για εμένα στην πολυκατοικία αλλά για την εξώπορτα και καθώς είχε νέο ραντεβού καπάκι μου είπε να περάσω από το μαγαζί αν θέλω να αναβαθμίσω να τα συζητήσουμε. Αλλά από τη στιγμή που έχω δύο τελείως αντιφατικές απόψεις ειδικών, κάποιος από τους δύο είναι ψεύτης, είτε αυτός που μου πούλησε το παλιό σύστημα και με έπιασε κορόιδο, είτε ο νέος που εκμεταλευόμενος την περιέργειά και άγνοιά μου, θέλησε να με πιάσει κορόιδο. Και κάπως έτσι κατέληξα να ψάχνω στο internet για κλειδαριές, defender και κυλίνδρους και κατέληξα στο insomnia :P

Πάντως απ'ότι έχω καταλάβει στο σύντομο αυτό market research, ο κύλινδρος μου δεν παίζει να είναι τίποτα αξιόλογο. 

Καλησπέρα.

Να υποθέσω ο 1ος κλειδαράς σε χρεώσε 250€ για το άνοιγμα της χαλασμένης/παλιάς κλειδαριάς και την αγορά και τοποθέτηση της νέας κλειδαριάς. Γιατί αν χρεώσε 250€ μόνο για την καινούρια κλειδαριά και την τοποθέτηση της και χρέωσε επιπλέον για το άνοιγμα της παλιάς κλειδαριάς, εκεί στην έκανε. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που σου είπε, ότι ήταν ένας πολύ καλός συνδυασμός, δεν ισχύει. Να πω στο είπε πριν 6-7 χρόνια, πάει στο διάολο. Αλλά πριν 1,5 χρόνο;...

Αυτή τη στιγμή έχεις έναν κύλινδρο Cisa Asix ο οποίος προσφέρει πολύ χαμηλό επίπεδο ασφαλείας. Είναι ένας πολύ απλός κύλινδρος ο οποίος πλέον παραβιάζεται εύκολα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι, αλλάζοντας απλά και μόνο τον κύλινδρο που έχεις τώρα με κάποιον αρκετά καλό/πολύ καλό/κορυφαίο, θα ανεβάσεις σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας και θα είσαι οκ.

Υπολόγισε περίπου 60~80€ για έναν αξιόλογο κύλινδρο, 80~120€ για έναν αρκετά καλό και 120€ και πάνω, για ότι καλύτερο υπάρχει.

Σημ: Ο κύλινδρος είναι το εξάρτημα όπου μπαίνει το κλειδί. Γνωστός και ως αφαλός λαϊκιστί. Αυτός καθορίζει κατά κύριο λόγο το επίπεδο μιας κλειδαριάς τύπου κυλίνδρου, σαν αυτή που έχεις εσύ τώρα δηλαδή.

 

Τέλος, το αν θέλει να σου την κάνει και ο 2ος κλειδαράς, θα εξαρτηθεί από τα προϊόντα που θα σου προτείνει και την τιμή που θα σου δώσει.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, καλά κατάλαβα λοιπόν, χαίρομαι που πλέον έχω μια ιδέα. Έχει νόημα να ψάξω για κάποιον ειδικό να μου βάλει Abloy Protec2 πάνω σε αυτή την κλειδαριά (εφόσον είναι συμβατός) ή είναι overkill ? Επίσης αυτό το defender που μου έχει βάλει, προσθέτει κανένα επίπεδο ασφαλείας ? Ρωτάω εδώ γιατί ξέρω οτι στο μαγαζί ενδέχεται να θέλει να μου ξεσκαρτάρει το παλιό εμπόρευμα ο οποιοσδήποτε, δυστυχώς έτσι είναι η αγορά στις μέρες μας.

Επεξ/σία από issle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, issle είπε

Μάλιστα, καλά κατάλαβα λοιπόν, χαίρομαι που πλέον έχω μια ιδέα. Έχει νόημα να ψάξω για κάποιον ειδικό να μου βάλει Abloy Protec2 πάνω σε αυτή την κλειδαριά (εφόσον είναι συμβατός) ή είναι overkill ? Επίσης αυτό το defender που μου έχει βάλει, προσθέτει κανένα επίπεδο ασφαλείας ? Ρωτάω εδώ γιατί ξέρω οτι στο μαγαζί ενδέχεται να θέλει να μου ξεσκαρτάρει το παλιό εμπόρευμα ο οποιοσδήποτε, δυστυχώς έτσι είναι η αγορά στις μέρες μας.

O Abloy είναι κορυφαίος. Πολύ καλή επιλογή.

Η φωτό με τους πίρους της κλειδαριάς είναι λίγο θολή οπότε δεν είμαι σίγουρος για την κλειδαριά που έχεις. Αν θες βάλε μία πιο καθαρή αλλιώς πες μας όταν κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις, αν η κλειδαριά κάνει κλακ-κλακ (όπως η παλιά που είχες) ή αν γυρνάει ομαλά και σχεδόν αθόρυβα(γραναζωτή).

Ρωτάω γιατί ο Abloy δεν συνεργάζεται καλά με κάποιες φθηνές κλειδαριές. Οπότε να δούμε πρώτα ποια έχεις. Για Cisa Revolution μου φαίνεται.

 

Το defender που έχεις είναι κι αυτό απλό. Παρόλα αυτά προσφέρει κάποια βασική προστασία, οπότε δεν χρειάζεται να το αλλάξεις προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να φαίνεται καλύτερα, δεν μπορεί να κάνει zoom το κινητό μάλλον λόγω background. Όταν περιστρέφεται ο κύλινδρος δεν κάνει κλικ κλικ. Είναι ομαλή χαλαρή κίνηση χωρίς διακοπές, τελείως συνεχόμενη. Όσο για τον κύλινδρο Abloy, ρωτάω γιατί θυμάμαι όταν είχε κάνει την εγκατάσταση ο κλειδαράς, τον ρωτούσα διάφορα και μου είχε πει οτι χωρίς ένα καλό defender, όσο καλό κύλινδρο και να βάλεις, από τη στιγμή που το defender παραβιαστεί, δεν σε σώζει τίποτα.

lockevaluation2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

να ζητησω τις γνωσεις σας για ενα θεματακι που εχει μια πορτα που εχω

σε πορτα ασφαλειας, με κλειδαρια securemme με κλειδι απλο χρηματοκιβωτιου, ενω μπορω να ξεκλειδωσω με το κλειδι σχετικα χωρις καμια δυσκολια/αντισταση απο τη κλειδαρια, στο τελευταιο γυρισμα, δηλ αυτο που ειναι για να "μπει" μεσα η γλωσσα, το κλειδι μαγκωνει και δεν γυρναει. (σε σημειο με το κλειδι καθετα στη πορτα δηλ)

 

εαν ασκησω πολυ δυναμη γυρναει και ανοιγει η πορτα. αλλα καθε μερα νομιζω οτι ειναι και πιο δυσκολο. ειναι στο τσακ να σπασει το κλειδι μεσα.

 

τι φταιει λετε? ειναι η κλειδαρια ή πρεπει να παει για αλλαγη  και να βαλω κατι σαν και αυτο > http://www.safecase.gr/κιτ-αλλαγής-securemme-25c

ευχαριστω!!
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, navger είπε

Καλησπερα,

να ζητησω τις γνωσεις σας για ενα θεματακι που εχει μια πορτα που εχω

σε πορτα ασφαλειας, με κλειδαρια securemme με κλειδι απλο χρηματοκιβωτιου, ενω μπορω να ξεκλειδωσω με το κλειδι σχετικα χωρις καμια δυσκολια/αντισταση απο τη κλειδαρια, στο τελευταιο γυρισμα, δηλ αυτο που ειναι για να "μπει" μεσα η γλωσσα, το κλειδι μαγκωνει και δεν γυρναει. (σε σημειο με το κλειδι καθετα στη πορτα δηλ)

εαν ασκησω πολυ δυναμη γυρναει και ανοιγει η πορτα. αλλα καθε μερα νομιζω οτι ειναι και πιο δυσκολο. ειναι στο τσακ να σπασει το κλειδι μεσα.

τι φταιει λετε? ειναι η κλειδαρια ή πρεπει να παει για αλλαγη  και να βαλω κατι σαν και αυτο > http://www.safecase.gr/κιτ-αλλαγής-securemme-25c

ευχαριστω!!
 

με βαση αυτα που εχω διαβασει εδω μαλλον το κλειδι σου φταίει, το κανει και με αλλα κλειδια το ίδιο; εναλλακτικα (και σε κάθε περίπτωση) ενα κιτ σαν αυτό που εβαλες (ή και λιγο καλύτερο σαν συνδυασμος πχ ciza revo pro+κυλινδρος αναλογα με το βαλαντιο σου+defender) θα ήταν η καλύτερη λύση. Οικονομικά για κατι αξιοπρεπες ξεκινάς απο 120+φπα περιπου με βαση προσφατη εμπειρια μου, προσωπικά πηγα σε μια λυση της ταξης των 180 ευρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, issle είπε

Ελπίζω να φαίνεται καλύτερα, δεν μπορεί να κάνει zoom το κινητό μάλλον λόγω background. Όταν περιστρέφεται ο κύλινδρος δεν κάνει κλικ κλικ. Είναι ομαλή χαλαρή κίνηση χωρίς διακοπές, τελείως συνεχόμενη. Όσο για τον κύλινδρο Abloy, ρωτάω γιατί θυμάμαι όταν είχε κάνει την εγκατάσταση ο κλειδαράς, τον ρωτούσα διάφορα και μου είχε πει οτι χωρίς ένα καλό defender, όσο καλό κύλινδρο και να βάλεις, από τη στιγμή που το defender παραβιαστεί, δεν σε σώζει τίποτα.

lockevaluation2.jpg

Έχεις γραναζωτή κλειδαριά Cisa Revolution Pro. Πολύ καλή και συνεργάζεται καλά με τον Abloy Protec 2.


Δεν είναι κακό να έχεις και ένα καλό defender. Κάθε άλλο. Απλά το defender πρέπει να το καταστρέψεις (συνήθως χρησιμοποιώντας ηλεκτρικά εργαλεία) ή να το αφαιρέσεις από την πόρτα για να το προσπεράσεις, ενώ πολλοί κύλινδροι παραβιάζονται σχεδόν αθόρυβα και χωρίς να γίνει ζημιά σε αυτούς. Είναι δηλαδή πολύ πιο συνηθισμένη η παραβίαση του (απλού/μέτριου) κυλίνδρου παρά η παραβίαση ενός defender.
Συγκριτικά, είναι πολύ λιγότερα τα περιστατικά παραβίασης defender, γι' αυτό και είπα ότι είσαι οκ και με αυτό που έχεις.

Αν θέλεις να αλλάξεις προληπτικά και το defender, προτείνω να δεις για Disec Monolito Rok BD200 (40~50€) ή το πολύ Disec Diamond BKD250 (80~90€).

Αλλά και μόνο τον Abloy να βάλεις για την ώρα, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, τι να πώ. Καμία εμπιστοσύνη τελικά στην αγορά. Χίλια ευχαριστώ παιδιά που μου ανοίξατε τα μάτια :P Θα κάνω την έρευνά μου και θα καταλήξω κάπου ελπίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, issle είπε

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, τι να πώ. Καμία εμπιστοσύνη τελικά στην αγορά. Χίλια ευχαριστώ παιδιά που μου ανοίξατε τα μάτια :P Θα κάνω την έρευνά μου και θα καταλήξω κάπου ελπίζω. 

Πέραν του Abloy, σου γράφω γενικά κάποια προϊόντα με αρκετά υψηλό έως πολύ υψηλό επίπεδο ασφαλείας για να έχεις ποικιλία επιλογών:

Κύλινδροι:

  • Abloy Protec 2
  • EVVA 4KS
  • Kaba Expert
  • Mul-T-Lock MT5+

Υπάρχουν κι άλλοι καλοί φυσικά. Οι 4 παραπάνω είναι από τους καλύτερους (από άποψη επιπέδου ασφαλείας) που μπορείς να βρεις με 130~180€.

Defender:

  • Disec Monolito Rok BD200
  • Disec Diamond BKD250
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ. Διαβάζω στο topic εδώ στο forum πολύ πως Value For Money είναι ένας AGB Scudo DCK. Αξίζει ή ανήκει στην κατηγορία των "φτηνιάρικων" που σε 2-3 χρόνια θα έχει παραβιαστεί και θα χρειάζεται αλλαγή ? Χωρίς να ξέρω πολλά, φαντάζομαι οτι όσο πιο high-end είναι ο κύλινδρος τόσο μεγαλύτερο χρόνο ζωής θα έχει. Χρόνο ζωής δηλαδή πόσα χρόνια θα περάσουν μέχρι να γίνει κοινή  πρακτική να τους ξεκλειδώνουν με εργαλεία οι διαρρήκτες.

Επεξ/σία από issle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, navger είπε

Καλησπερα,

να ζητησω τις γνωσεις σας για ενα θεματακι που εχει μια πορτα που εχω

σε πορτα ασφαλειας, με κλειδαρια securemme με κλειδι απλο χρηματοκιβωτιου, ενω μπορω να ξεκλειδωσω με το κλειδι σχετικα χωρις καμια δυσκολια/αντισταση απο τη κλειδαρια, στο τελευταιο γυρισμα, δηλ αυτο που ειναι για να "μπει" μεσα η γλωσσα, το κλειδι μαγκωνει και δεν γυρναει. (σε σημειο με το κλειδι καθετα στη πορτα δηλ)

εαν ασκησω πολυ δυναμη γυρναει και ανοιγει η πορτα. αλλα καθε μερα νομιζω οτι ειναι και πιο δυσκολο. ειναι στο τσακ να σπασει το κλειδι μεσα.

τι φταιει λετε? ειναι η κλειδαρια ή πρεπει να παει για αλλαγη  και να βαλω κατι σαν και αυτο > http://www.safecase.gr/κιτ-αλλαγής-securemme-25c

ευχαριστω!!
 

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο με κλειδαριά potent (κλειδί χρηματοκιβωτίου) στα 10 χρόνια περίπου από τότε που είχε μπει η κλειδαριά.

Μάλιστα σιγά-σιγά άρχισε να συμβαίνει και στους άλλους γείτονες (ίδια κλειδαριά, "εργολαβική").

Επειδή κι εγώ φοβόμουν μήπως κάποια μέρα μείνω έξω ή σπάσει το κλειδί από το ζόρισμα, είχα μπλοκάρει με κάτι τη "γλώσσα" για μερικές μέρες και απλά κλείδωνα η ξεκλείδωνα την πόρτα συνεχώς. Χωρίς να μπορώ να την κλείσω απλά.

Η λύση τελικά, και σε μένα αλλά και στους υπόλοιπους που τους παρουσιάστηκε αργότερα, ήταν η αλλαγή κλειδαριάς.

Λες και κοιτούσαν το ημερολόγιο οι κλειδαριές και χάλασαν όλες περίπου την ίδια εποχή (με εξαίρεση δύο διαμερίσματα) :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο με κλειδαριά potent (κλειδί χρηματοκιβωτίου) στα 10 χρόνια περίπου από τότε που είχε μπει η κλειδαριά.

Μάλιστα σιγά-σιγά άρχισε να συμβαίνει και στους άλλους γείτονες (ίδια κλειδαριά, "εργολαβική").

Επειδή κι εγώ φοβόμουν μήπως κάποια μέρα μείνω έξω ή σπάσει το κλειδί από το ζόρισμα, είχα μπλοκάρει με κάτι τη "γλώσσα" για μερικές μέρες και απλά κλείδωνα η ξεκλείδωνα την πόρτα συνεχώς. Χωρίς να μπορώ να την κλείσω απλά.

Η λύση τελικά, και σε μένα αλλά και στους υπόλοιπους που τους παρουσιάστηκε αργότερα, ήταν η αλλαγή κλειδαριάς.

Λες και κοιτούσαν το ημερολόγιο οι κλειδαριές και χάλασαν όλες περίπου την ίδια εποχή (με εξαίρεση δύο διαμερίσματα) :)

FYI, αν διαβάσεις παραπάνω, για τον ίδιο λόγο άλλαξα και εγώ κλειδαριά. Σιγά σιγά χειροτέρεψε και ένα βράδυ που επέστρεψα από ξενύχτι στο σπίτι, δεν άνοιγε. Εκεί να δεις πανικό όταν κλειδώνεσαι απέξω και πάνω στον πανικό και τη βιασύνη πέφτεις στον πρώτο απατεώνα στο google. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο με κλειδαριά potent (κλειδί χρηματοκιβωτίου) στα 10 χρόνια περίπου από τότε που είχε μπει η κλειδαριά.

Μάλιστα σιγά-σιγά άρχισε να συμβαίνει και στους άλλους γείτονες (ίδια κλειδαριά, "εργολαβική").

Επειδή κι εγώ φοβόμουν μήπως κάποια μέρα μείνω έξω ή σπάσει το κλειδί από το ζόρισμα, είχα μπλοκάρει με κάτι τη "γλώσσα" για μερικές μέρες και απλά κλείδωνα η ξεκλείδωνα την πόρτα συνεχώς. Χωρίς να μπορώ να την κλείσω απλά.

Η λύση τελικά, και σε μένα αλλά και στους υπόλοιπους που τους παρουσιάστηκε αργότερα, ήταν η αλλαγή κλειδαριάς.

Λες και κοιτούσαν το ημερολόγιο οι κλειδαριές και χάλασαν όλες περίπου την ίδια εποχή (με εξαίρεση δύο διαμερίσματα) :)

μια απο τα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...