Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, issle είπε

Καλημέρα. Καταρχάς πολλά ευχαριστώ σε όσους δίνουν πληροφορίες αφιλοκερδώς στο site. Δυστυχώς στην αγορά έξω έχει τεράστια παραπληροφόρηση και τελικά πλέον δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Στο προκείμενο. Πριν ενάμισι χρόνο περίπου η κλειδαριά τύπου χρηματοκυβωτίου CISA  που είχα χάλασε και κλειδώθηκα απέξω. Να μην τα πολυλογώ πανικός κτλ κτλ, κάλεσα τον πρώτο κλειδαρά που βρήκα στο google, άνοιξε και αλλάξαμε κλειδαριά το επόμενο πρωί καθώς δεν γινόταν να αφήσω το σπίτι ανοιχτό βάζοντας αυτό που φαίνεται στην εικόνα με κόστος 250 ευρώ. Μου είχε πει τότε οτι είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός. Πρόσφατα αλλάξαμε κλειδαριά στην εξώπορτα της πολυκατοικίας και ο νέος κλειδαράς αφού τον έπιασα κουβέντα και του έδειξα την πόρτα μου είπε οτι η πόρτα μου έχει μηδενική ασφάλεια. Βρίσκομαι εδώ γιατί έχω πάρει δυο τελείως διαφορετικές απόψεις, από δύο διαφορετικούς ειδικούς και δεν ξέρω τι να πιστέψω. 

 

lockevaluation.jpg

α. το κλειδι που δειχνεις δε γινεται να δουλευει στη θωρακισμενη πορτα. ειναι κοντολαιμο και εξωτερικα που ειναι το defender δε φτανει να γυρισει τον κυλινδρο.

β. το ολο σετ που αγορασες - τοποθετησες ειναι για ουτε 100-120 ευρω. το αν το πληρωσες 250 δεν ειναι φταιξιμο του κλειδαρα αλλα δικο σου. επισης, αν η εργασια εγινε στις 3 το ξημερωμα καλη ειναι η τιμη.

γ. ναι, σωστα σου ειπαν οτι το σετ που εχεις ειναι χειροτερο απο πριν.

3 ώρες πριν, issle είπε

Ok, η απορία μου είναι πώς μπορώ να ξέρω ποιά CISA κλειδαριά έχω πάνω στην πόρτα ώστε να διαλέξω έναν ποιοτικό και συμβατό κύλινδρο. Επίσης πώς μπορώ να ξέρω τι defender έχω όταν γράφει πάνω μόνο CISA ? Προσπαθώ να καταλάβω τί έχω πάνω, αλλά αυτά τα νούμερα δεν μου λένε κάτι, ούτε για το είδος της κλειδαριάς, ούτε για το defender ούτε για τον κύλινδρο.

εχεις μια cisa γραναζωτη λογικα.

εχεις ενα απλο cisa defender.

εχεις τον πιο απλο κυλινδρο.

μια σειρα συνδιασμου. καμια προστασια σε σπασιμο/τρυπημα. καμια προστασια εναντια στην αντιγραφη. καμια προστασια σε bump, pick κλπ.

2 ώρες πριν, swayback είπε

Έχεις γραναζωτή κλειδαριά Cisa Revolution Pro. Πολύ καλή και συνεργάζεται καλά με τον Abloy Protec 2.

εσυ που ξερεις μαστορα οτι ειναι cisa revo pro ?

μπορει να ειναι cisa gear...πως το καταλαβες απο τη φωτογραφια ;

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το α πιθανόν να φαίνεται έτσι επειδή είναι τρεις εικόνες μαζί και στο photoshop που τις έβαλα μου έφυγε το aspect ratio στο scaling. Το κλειδί είναι όντως το Cisa Asix όπως προαναφέρθηκε σωστά. Και η κλειδαριά είναι Cisa Revolution επίσης σωστά ειπώθηκε. Για το defender, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι άρα μάλλον κάτι σάπιο θα είναι. 

Δεν το συζητώ οτι τον κύλινδρο θα τον αλλάξω.

Η κλειδαριά φαίνεται να είναι καλή μάλλον ?

Τώρα για το Defender, έχει νόημα να αναβαθμιστεί και αυτό  σε π.χ. BD200  ?

Επεξ/σία από issle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, issle είπε

Για το α πιθανόν να φαίνεται έτσι επειδή είναι τρεις εικόνες μαζί και στο photoshop που τις έβαλα μου έφυγε το aspect ratio στο scaling. Το κλειδί είναι όντως το Cisa Asix όπως προαναφέρθηκε σωστά. 

Δεν το συζητώ οτι τον κύλινδρο θα τον αλλάξω. Τώρα για το Defender, έχει νόημα να αναβαθμιστεί και αυτό  σε π.χ. BD200  ?

το μονο asix που δουλευει ως μακρυλαιμο σε θωρακισμενη πορτα ειναι αυτο :

cisa-asix-pro-kilindros-asfaleias-thorak

κατα τ'αλλα δεν ξερω πως μπορει ενα κοντο κλειδι να λειτουργει πισω απο defender....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις είναι το κλειδί που έχω, απλά έχω χαλάσει το aspect ratio της εικόνας και φαίνεται μικρό από λάθος μου στο photoshop.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, issle είπε

Οκ. Διαβάζω στο topic εδώ στο forum πολύ πως Value For Money είναι ένας AGB Scudo DCK. Αξίζει ή ανήκει στην κατηγορία των "φτηνιάρικων" που σε 2-3 χρόνια θα έχει παραβιαστεί και θα χρειάζεται αλλαγή ? Χωρίς να ξέρω πολλά, φαντάζομαι οτι όσο πιο high-end είναι ο κύλινδρος τόσο μεγαλύτερο χρόνο ζωής θα έχει. Χρόνο ζωής δηλαδή πόσα χρόνια θα περάσουν μέχρι να γίνει κοινή  πρακτική να τους ξεκλειδώνουν με εργαλεία οι διαρρήκτες.

Εγω αυτόν εχω επιλέξει μετα απο ψάξιμο στο ίντερνετ και γνώμες απο εδω αφού δεν εχει ακουστεί κατι. Πρόσφατα ο @mclein2 έγραψε για ένα κρούσμα αλλα ακόμα εξετάζετε.Σιγουρα ειναι ενας κυλινδρος που δεν παραβιάζετε με τις γνωστες μεθοδους, Picking, bumping, και εχει υψηλή αντίσταση στο σπάσιμο και στο τρύπημα. Πισω απο ενα κάλο defender ειναι δύσκολο να παραβιαστεί. Προσοχή μονο αν επιλεξεις DCK μην παρεις τον διπλής ενεργείας γιατι ειχαν κάποια θέματα με την παρτιδα.

Όσο ποιο δημοφιλής γίνεται είναι ένας κύλινδρος τόσο και προσπαθούν να βγάλουν εργαλεία που θα τον παραβιάζουν. Πχ στο ιντερνετ κυκλοφορουν βιντεο για τον abloy protec2, δεν λέω οτι είναι αληθινά προφανώς ειναι ψεύτικα, αλλα εγω θα προτιμούσα εναν κύλινδρο που δεν υπάρχει κανενα βιντεο πραγματικό ή μη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Εγω αυτόν εχω επιλέξει μετα απο ψάξιμο στο ίντερνετ και γνώμες απο εδω αφού δεν εχει ακουστεί κατι. Πρόσφατα ο @mclein2 έγραψε για ένα κρούσμα αλλα ακόμα εξετάζετε.Σιγουρα ειναι ενας κυλινδρος που δεν παραβιάζετε με τις γνωστες μεθοδους, Picking, bumping, και εχει υψηλή αντίσταση στο σπάσιμο και στο τρύπημα. Πισω απο ενα κάλο defender ειναι δύσκολο να παραβιαστεί. Προσοχή μονο αν επιλεξεις DCK μην παρεις τον διπλής ενεργείας γιατι ειχαν κάποια θέματα με την παρτιδα.

Όσο ποιο δημοφιλής γίνεται είναι ένας κύλινδρος τόσο και προσπαθούν να βγάλουν εργαλεία που θα τον παραβιάζουν. Πχ στο ιντερνετ κυκλοφορουν βιντεο για τον abloy protec2, δεν λέω οτι είναι αληθινά προφανώς ειναι ψεύτικα, αλλα εγω θα προτιμούσα εναν κύλινδρο που δεν υπάρχει κανενα βιντεο πραγματικό ή μη. 

καλα μη συγκρινουμε π@υτσες με βουρτσες....

τι σχεση εχει ο dck με abloy protec² ?????

o ενας προσφερει ασφαλεια εως τον Κρονο κ ο αλλος με τα βιας ως τον Αρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλα μη συγκρινουμε π@υτσες με βουρτσες....

τι σχεση εχει ο dck με abloy protec² ?????

o ενας προσφερει ασφαλεια εως τον Κρονο κ ο αλλος με τα βιας ως τον Αρη...

Δεν ειπα οτι εχει σχέση, απλα ο DCK ειναι value for money. Σίγουρα δεν είναι συγκρίσιμοι μεταξύ τους. Απλα μπορει να μην θελει να δωσει 130-140 ευρω για τον abloy και να θελει κατι ποιο οικονομικό και εξίσου ασφαλές.

Και για να κάνουμε και λιγο πλακα, που θα βρεθει ο διαρρήκτης απο τον Αρη να τον ανοίξει ??😛😅

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ως rule of thumb, ισχύουν οι παρακάτω αφελείς συλλογισμοί που ίσως κάνω ?

Συλλογισμός 1: Όσο πιο high tech είναι ένας κύλινδρος, τόσο πιο δύσκολα θα σπαστεί από εργαλεία τύπου lock picks, decoders κτλ. Δηλαδή θα χρειαστεί περισσότερα χρόνια πχ για να βγεί εργαλείο για abloy protec2 απ'ότι για π.χ. AGB Scudo 9000. Με άλλα λόγια, θα σε κρατήσει περισσότερα χρόνια ένας καλός κύλινδρος πριν χρειαστεί να αναβαθμιστείς. 

Συλλογισμός 2: Όμοια, όσο πιο καλός είναι, τόσο πιο πολύ ώρα χρειάζεται για να τον κάνουν pick οι διαρρήκτες.

Συλλογισμός 3: Για έναν πολύ καλό κύλινδρο όπως ο protec2 χρειάζεσαι και πολύ καλό defender, αλλιώς χαραμίζεται ο κύλινδρος. 

Επεξ/σία από issle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Δεν ειπα οτι εχει σχέση, απλα ο DCK ειναι value for money. Σίγουρα δεν είναι συγκρίσιμοι μεταξύ τους. Απλα μπορει να μην θελει να δωσει 130-140 ευρω για τον abloy και να θελει κατι ποιο οικονομικό και εξίσου ασφαλές.

κοιτα, 

dck βρισκεις και με 80 - 90...

abloy protec² με 5 κλειδια & σιγουρη τη διπλη ενεργεια στα 110 - 120...

εεε, αν δεν εισαι περιεργος ή νευρικος και μπορεις να δουλεψεις το συστημα με τους δισκους πας καρφι για abloy.

1 λεπτό πριν, issle είπε

Γενικά ως rule of thumb, ισχύουν οι παρακάτω αφελείς συλλογισμοί που ίσως κάνω ?

Όσο πιο high tech είναι ένας κύλινδρος, τόσο πιο δύσκολα θα σπάσει. Δηλαδή θα χρειαστεί περισσότερα χρόνια πχ για να βγεί εργαλείο για abloy protec2 απ'ότι για π.χ. AGB Scudo 9000. Με άλλα λόγια, θα σε κρατήσει περισσότερα χρόνια ένας καλός κύλινδρος πριν χρειαστεί να αναβαθμιστείς. 

Όμοια, όσο πιο καλός είναι, τόσο πιο πολύ ώρα χρειάζεται για να τον κάνουν pick οι διαρρήκτες.

σωστα τα λες.

το προβλημα ειναι οτι δεν μας λες ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χα ! Δεν είμαι τσίπης :P Σκέφτομαι απλά αν είναι να δώσω 150 + εργατικά ευρώ για έναν protec2 μήπως εναλλακτικά να πάρω έναν dck και να βάλω και ένα defender BD200 που θα μου βγεί πάλι κάπου εκεί σε τιμή ? Πες 150 -200 ευρώ max.

Επεξ/σία από issle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, issle είπε

Χα ! Δεν είμαι τσίπης :P Σκέφτομαι απλά αν είναι να δώσω 150 + εργατικά ευρώ για έναν protec2 μήπως εναλλακτικά να πάρω έναν dck και να βάλω και ένα defender BD200 που θα μου βγεί πάλι κάπου εκεί σε τιμή ?

αυτο το καταλαβαμε απ'τα 250 που εδωσες στον κλειδαρα...για να λιμαρει το κλειδι, να το βαλει αναποδα κ ν'ανοιξει την πορτα + να περασει μια κλειδαρια κυλινδρου την πιο φθηνη που ειχε...

😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mclein² είπε

αυτο το καταλαβαμε απ'τα 250 που εδωσες στον κλειδαρα...για να λιμαρει το κλειδι, να το βαλει αναποδα κ ν'ανοιξει την πορτα + να περασει μια κλειδαρια κυλινδρου την πιο φθηνη που ειχε...

😁😁😁

Όχι ακριβώς. Ψέκασε και με "ειδικό" σπρέι την κλειδαριά πρώτα ... ;)

Επεξ/σία από issle
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, issle είπε

Γενικά ως rule of thumb, ισχύουν οι παρακάτω αφελείς συλλογισμοί που ίσως κάνω ?

Όσο πιο high tech είναι ένας κύλινδρος, τόσο πιο δύσκολα θα σπαστεί από εργαλεία τύπου lock picks, decoders κτλ. Δηλαδή θα χρειαστεί περισσότερα χρόνια πχ για να βγεί εργαλείο για abloy protec2 απ'ότι για π.χ. AGB Scudo 9000. Με άλλα λόγια, θα σε κρατήσει περισσότερα χρόνια ένας καλός κύλινδρος πριν χρειαστεί να αναβαθμιστείς. 

Όμοια, όσο πιο καλός είναι, τόσο πιο πολύ ώρα χρειάζεται για να τον κάνουν pick οι διαρρήκτες.

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις οτι υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν decoders. Πρόσφατα ειδα οτι βγάλανε και για τον MUL-T-LOCK INTERACTIVE PLUS καθως και για πληθώρα άλλων κυλίνδρων ασφάλειας. Επισης υπάρχει και η μέθοδο foil που απο οτι βλέπω πιάνει σε μερικούς απο αυτους και ειδικά στον K2. Το κακο με αυτα τα εργαλεία ειναι οτι μπορει να τα παραγγείλει ο καθενας δεν υπάρχει έστω μια προστασία για να μην πεσει σε λαθος χερια και μετα αρχίσει το παρτι. Για τον abloy protec2 δεν εχω βρει κατι ακομη οπως και για τον DCK. Οσο για το θεμα defender ναι ειμαι σύμφωνος, ενα καλο defender προστατεύει τον κυλινδρο γιατι και ο abloy protec2 χωρις defender σπαει με το κατάλληλο εργαλείο, δες το video Οποτε κατα την ταπεινή μου γνώμη καλα θα ειναι το defender να ειναι κατι καλο.Γιατι αν αφαιρεθεί εύκολα μετα ο κύλινδρος είναι στο έλεος του διαρρήκτη.

EDIT :

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι προσφατα ειδα στις ειδήσεις οτι πιάσανε μια σπείρα που άνοιγαν διαμερίσματα. Αυτοί οι τυποι ειχαν κλέψει απο κλειδαράδες διάφορα εργαλεία οπως και ακοπα κλειδιά, ακομα και μηχανες αντιγραφης. Στο βιντεο πρόλαβα και ειδα πολλα εργαλεια και πολλές επισης κλειδαριές διάφορων τύπων.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα. Ίσως τελικά ένας DCK + BD200 Defender να είναι καλύτερη λύση από το να πάρω τον abloy protec2 σκέτο με αυτό το defender  που έχω τώρα ? To κώλυμα μου με τον protec2 ήταν οτι έχω διαβάσει τόσο στο forum σήμερα για αυτόν τον κύλινδρο που ακούγεται στα μάτια του απλού καταναλωτή ως πανάκια. Έχω ρουφήξει 200 σελίδες γνώσης μέσα σε μια ημέρα, συγχωρέστε με :)

 

Τώρα όσο για τα τρυπάνια κτλ ... άμα φτάσουμε στο σημείο να έρθει τρυπάνι στη δική μου την πόρτα, στους γείτονες πρέπει να πάει μετροπόντικας :P

Επεξ/σία από issle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, issle είπε

Μάλιστα. Ίσως τελικά ένας DCK + BD200 Defender να είναι καλύτερη λύση από το να πάρω τον abloy protec2 σκέτο με αυτό το defender  που έχω τώρα ? To κώλυμα μου με τον protec2 ήταν οτι έχω διαβάσει τόσο στο forum σήμερα για αυτόν τον κύλινδρο που ακούγεται στα μάτια του απλού καταναλωτή ως πανάκια. 

ο @swayback φταιει που ειναι ο εισαγωγεας...🤣

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...