Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, mclein² είπε

εσυ που ξερεις μαστορα οτι ειναι cisa revo pro ?

μπορει να ειναι cisa gear...πως το καταλαβες απο τη φωτογραφια ;

Χωρίς καταπέλτη; Νόμιζα είχαν εκλείψει αυτές μιας και είπε πριν 1,5 χρόνο την έβαλε. Καλώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, issle είπε

Μάλιστα. Ίσως τελικά ένας DCK + BD200 Defender να είναι καλύτερη λύση από το να πάρω τον abloy protec2 σκέτο με αυτό το defender  που έχω τώρα ? To κώλυμα μου με τον protec2 ήταν οτι έχω διαβάσει τόσο στο forum σήμερα για αυτόν τον κύλινδρο που ακούγεται στα μάτια του απλού καταναλωτή ως πανάκια. 

Ολα εχουν να κανουν με τον χρονο την ώρα και την τοποθεσια. Δηλαδή το που μένεις, και ποσο θορυβο μπορει να κανει ο διαρρήκτης και τι ευχερια χρόνου θα έχει. Πχ στο Χαιδαρι που ειδαμε πρόσφατα ειχαν τον χρονο και την ευχερια θορύβου και άνοιξαν 3 διαμερίσματα σε πολυκατοικία 3ωροφη που έλειπαν όλοι. Και μάλιστα ηταν και ασχετοι (απο οτι ειπαν εδω οι ειδικοι) γιατι αν και οι κλειδαριές τους δεν ηταν κατι τοπ, και παρολα αυτα αυτοι κατεδάφισαν σχεδόν τις πόρτες για να τις ανοίξουν, και τις άνοιξαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swayback είπε

Χωρίς καταπέλτη; Νόμιζα είχαν εκλείψει αυτές μιας και είπε πριν 1,5 χρόνο την έβαλε. Καλώς.

μπορει ο κλειθροποιος να μειωσε το κοστος για καμια δεκαετια αγοραζοντας 3 παλετες 🥰

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, paylidis είπε

με βαση αυτα που εχω διαβασει εδω μαλλον το κλειδι σου φταίει, το κανει και με αλλα κλειδια το ίδιο; εναλλακτικα (και σε κάθε περίπτωση) ενα κιτ σαν αυτό που εβαλες (ή και λιγο καλύτερο σαν συνδυασμος πχ ciza revo pro+κυλινδρος αναλογα με το βαλαντιο σου+defender) θα ήταν η καλύτερη λύση. Οικονομικά για κατι αξιοπρεπες ξεκινάς απο 120+φπα περιπου με βαση προσφατη εμπειρια μου, προσωπικά πηγα σε μια λυση της ταξης των 180 ευρω.

Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα κλειδιά. Ακόμα και σε αυτό της "υπηρεσίας" που είναι εντελώς αχρησιμοποίητο. 

 

Το θέμα ειναι όμως, που είναι το πρόβλημα. Δηλ που σκαλωνει? Είναι πχ εκεί που μπαίνει το κλειδί και άρα εάν γίνει μετατροπή από χρηματοκιβώτιου σε κύλινδρου είμαστε οκ ή πρέπει να αλλαχτεί όλη η κλειδαριά??

Μπορείτε να μου προτείνετε μια οικονομική λύση??

Επεξ/σία από navger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, navger είπε

Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα κλειδιά. Ακόμα και σε αυτό της "υπηρεσίας" που είναι εντελώς αχρησιμοποίητο. 

Το θέμα ειναι όμως, που είναι το πρόβλημα. Δηλ που σκαλωνει? Είναι πχ εκεί που μπαίνει το κλειδί και άρα εάν γίνει μετατροπή από χρηματοκιβώτιου σε κύλινδρου είμαστε οκ ή πρέπει να αλλαχτεί όλη η κλειδαριά??

Μπορείτε να μου προτείνετε μια οικονομική λύση??

Θα αλλάξεις όλη την κλειδαριά τότε με κυλίνδρου κ Θα είσαι μια χαρά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Θα αλλάξεις όλη την κλειδαριά τότε με κυλίνδρου κ Θα είσαι μια χαρά. 

Μπορείς να μου προτείνεις κάνα δυο οικονομικές που θα ταιριάζουν απόλυτα στη θέση αυτής που είναι πάνω τώρα.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, navger είπε

Μπορείς να μου προτείνεις κάνα δυο οικονομικές που θα ταιριάζουν απόλυτα στη θέση αυτής που είναι πάνω τώρα.

Ευχαριστώ!!

βαλε καμια φωτο απο την πορτα μεσα / εξω / πλάι για να καταλαβουμε τι ειδους πορτα & ποια σεκιουρεμ κλειδαρια εχεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

βαλε καμια φωτο απο την πορτα μεσα / εξω / πλάι για να καταλαβουμε τι ειδους πορτα & ποια σεκιουρεμ κλειδαρια εχεις.

Δυστυχώς δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να καταλάβετε ποιο μοντέλο είναι ακριβώς, αφού έχει ένα πλαίσιο (κολλημένο περιμετρικά της πόρτας) που μάλλον θέλει τροχό για να κοπεί εκεί μπροστά στη κλειδαριά

Screenshot_20200307_134603.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, navger είπε

Δυστυχώς δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να καταλάβετε ποιο μοντέλο είναι ακριβώς, αφού έχει ένα πλαίσιο (κολλημένο περιμετρικά της πόρτας) που μάλλον θέλει τροχό για να κοπεί εκεί μπροστά στη κλειδαριά

Screenshot_20200307_134603.jpg

την πορτα βγαλε φωτο, μεσα - εξω - πλάι.

δε χρειαζεται να δουμε την κλειδαρια για να καταλαβουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ανακαινίζω μια παλιά ισόγεια μονοκατοικία με παλιά εξώπορτα σιδερένια με τζαμί και κουτιαστή κλειδαριά. Μου αρέσει πολύ αυτή η πόρτα(μπαίνει πολύ φώς) αλλά όπως είναι λογικό και τους καταλαβαίνω όλοι μου λένε για θωρακισμένη πόρτα ή πόρτα ασφαλείας με τζάμι που πάει οικονομικά στο θεό.. ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω αν για τις κουτιαστές κλειδαριές υπάρχουν ασφαλείας και τι άλλους τρόπους ασφαλείας θα προτείνατε αν τη κράταγα. Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, xolits είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ανακαινίζω μια παλιά ισόγεια μονοκατοικία με παλιά εξώπορτα σιδερένια με τζαμί και κουτιαστή κλειδαριά. Μου αρέσει πολύ αυτή η πόρτα(μπαίνει πολύ φώς) αλλά όπως είναι λογικό και τους καταλαβαίνω όλοι μου λένε για θωρακισμένη πόρτα ή πόρτα ασφαλείας με τζάμι που πάει οικονομικά στο θεό.. ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω αν για τις κουτιαστές κλειδαριές υπάρχουν ασφαλείας και τι άλλους τρόπους ασφαλείας θα προτείνατε αν τη κράταγα. Ευχαριστώ πολυ

Λογικά, δεν χρειάζεται να αλλάξεις πόρτα. Αυτές οι πόρτες είναι ποιοτικές. Μπορείς να τοποθετήσεις στην κάτω μεριά της πόρτας (κάτω από το τζάμι) μια πρόσθετη κλειδαριά ( πχ. securemme 2070 + το defender της + ένας κύλινδρος). 

Όμως, ανέβασε φωτογραφίες της πόρτας για να δούμε ακριβώς για τι πόρτα μιλάμε και για να δούμε τι μπαίνει στην πόρτα και αν αξίζει να προβείς σε αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτή και να βάλω triplex τζάμι.. βέβαια να σημειώσω εδώ ότι θα κάνω θερμοπρόσοψη και αλλαγή κουφωμάτων για θερμομόνωση οπότε να λάβουμε και αυτό υπόψη αν αξίζει να παραμείνει

IMG_20200307_180919.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι μακρινή η φώτο, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να βάλεις προσθετή κλειδαριά, δεν έχει χώρο.Για σίγουρα θα σου πουν οι ειδικοί του νήματος.

EDIT: Τωρα ειδα οτι έγραψε  για κατω απο το τζάμι. Εκει ομως δεν ειναι πολυ κατω? Θα παρέχει ασφάλεια ?

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Λογικά, δεν χρειάζεται να αλλάξεις πόρτα. Αυτές οι πόρτες είναι ποιοτικές. Μπορείς να τοποθετήσεις στην κάτω μεριά της πόρτας (κάτω από το τζάμι) μια πρόσθετη κλειδαριά ( πχ. securemme 2070 + το defender της + ένας κύλινδρος). 

Όμως, ανέβασε φωτογραφίες της πόρτας για να δούμε ακριβώς για τι πόρτα μιλάμε και για να δούμε τι μπαίνει στην πόρτα και αν αξίζει να προβείς σε αλλαγές.

βαλε φωτο τη δικη σου να δει ο απιστος πετρος ποσο ωραιο γινεται 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mclein² είπε

βαλε φωτο τη δικη σου να δει ο απιστος πετρος ποσο ωραιο γινεται 🤣

Mclein πολύ θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου, γιατί από ότι καταλαβαίνω από άλλες αναρτήσεις σου είσαι ψαγμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...